Страница 2 от 15 ПърваПърва 123412 ... ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 218
Like Tree232Одобрявам

Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    1,553
    #16

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Естествено,че е на база домакинство (електромер), което е абсолютно недостатъчно за дори двучленно семейство. Говоря как е в държавите с подобен модел.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #17

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Цитат Първоначално публикувано от gurcayy Виж публикацията
    Естествено,че е на база домакинство (електромер), което е абсолютно недостатъчно за дори двучленно семейство. Говоря как е в държавите с подобен модел.
    Точно толкова естествено, колкото в един апартамент да има две домакинства при обща инсталация и един електромер.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    1,553
    #18

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    За съжаление не съм аз този, на който трябва да обясняваш различните случаи.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2012
    Мнения
    53
    #19

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Цитат Първоначално публикувано от gurcayy Виж публикацията
    Естествено,че е на база домакинство (електромер), което е абсолютно недостатъчно за дори двучленно семейство. Говоря как е в държавите с подобен модел.
    В Румъния, където живея, до 100 кв/ч - 0.27ст., от 100 до 255 - 0.32ст. след 255 кв/ч 1.60лв., но никой не се топли на ток и бойлери не се ползват, но цената на газта е замразена на 0.13 ст. кв/ч. Все пак замислете се, ако 2027 ***** реши да не разпише за годността на реактора или забрани да се извозва отработеното ядрено гориво или забрани продажбата на резервни части, какво се случва, хайде гориво ще вземем от шведския клон на Уестингхаус. Съгласете се, че нощна енергия 0,13 ст. няма от къде да дойде.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    120
    #20

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Цитат Първоначално публикувано от rgadzhev Виж публикацията
    В Румъния, където живея, до 100 кв/ч - 0.27ст., от 100 до 255 - 0.32ст. след 255 кв/ч 1.60лв., но никой не се топли на ток и бойлери не се ползват, но цената на газта е замразена на 0.13 ст. кв/ч. Все пак замислете се, ако 2027 ***** реши да не разпише за годността на реактора или забрани да се извозва отработеното ядрено гориво или забрани продажбата на резервни части, какво се случва, хайде гориво ще вземем от шведския клон на Уестингхаус. Съгласете се, че нощна енергия 0,13 ст. няма от къде да дойде.
    В България, този вариант е невъзможен, дори за части от столицата. Пример Редута, където няма нито газификация, нито топлофикация, а е на 2км от центъра. При 1.60лв на кв/ч хората най-вероятно ще изкарат кюмбетата.
    А в провинцията изобщо не искам и да си помислям, от Пловдив по на юг, газ никога е нямало, вероятно и в половин Северна България е така.
    hadean, jonny33 и rosswen харесват това.

  7. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #21

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    ..цената на газта е замразена на 0.13 ст...
    Е на това му викат алтернатива. Или модерното - диверсификация .
    А при нас тока е алтернатива на газа (пелети, дърва и квот се сетиш) който (които) вече скочи(ха) Х2-3.
    Като ти резнат и алтернативата в най-бедната държава в ЕС доста хора ще изпищят.
    rosswen одобрява това.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Мнения
    1,407
    #22

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Не съм електроинженер, но си виждам фактурата за ток, нямам бойлер, имам нормалното оборудване за тричленно семейство / 3 телевизора , 2 компа и 3 лаптопа. 200 кв ще са ми доникъде, но на мен ми прави впечатление от последните няколко фактури , че имам от 95 лв ток ,от която сума само 5 лв на нощна тарифа. Смешно е някой да си помисли , че нощем гася хладилника и т.н. При вас как е , има ли такава фрапираща разлика между двете тарифи ? Изключая теорията на конспирацията ми се вижда малко странна тая разлика. През деня от 7.30 до 17.00 вкъщи е само дъщеря ми , която ползва 1 комп +1 лаптоп. Не мога да повярвам , че хладилника ми гори само 5 лв на нощ за месец + 2 лампи в коридора , ако някой ходи то тоалетна посред нощ. Хладилника е ЛГ , 2 метра висок и ми е смешно , че навърта за 30 дни 5 лв.....
    Нещата вървят към камъни по НС , то е ясно , да видим докога ще ги изтърпят хорицата ...
    dodo_pv, kantonaa1 и rosswen харесват това.

  10. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #23

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Не съм хич съгласен...
    Един иска мегават, всички искат повече. Ако беше 400 - пак щеше да се иска повече, ако е 600 - също.
    Това НЕ е ограничение колко ток да се плаща! Това е помощ за хора, които не могат да свържат двата края.
    Не разбирам защо очаквате цялото потребление да е на ниска, нереална цена. Ако сте наистина бедни - ще свиете максимално потреблението и ще се стараете да се вместите. Ако сте псевдо беден - ще си плащате колкото душа ви иска по високи тарифи.

    Идеята на подобни мерки не е и не трябва да е евтина тарифа, която да покрива 80% от потреблението на 80% от населението.
    А да покрива 80-100% от потреблението на 20% от населението. Съвсем логично, мисля, че участващите тук са почти изцяло от останалите 80% - които не се нуждаят и не е редно да получават енергийни помощи.
    Спомена се, че очакваното количество стига за двама самотни пенсионери - чудесно, това трябва да е фокус групата към която трябва да е насочено подобно решение.

    Иначе, по отношение как ще е рапределението ми хрумна нещо друго - с повечко къщи / апартаменти може да се реши проблема
    10 дни тук, 10 там, 10 на трето място )
    Тъй че мярката е в помощ на имотния пазар
    dodo_pv и kokovox харесват това.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Мнения
    1,407
    #24

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Е, ако идеята е като се пенсионират хората да си изхвърлят сушилнята,бойлера, фурната , пералнята, съдомиялната , кафемашината и другите големи консуматори у и да останат на един газов котлон, леген , простир и джезве си напълно прав
    kantonaa1 и atanasnikolov харесват това.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    120
    #25

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Цитат Първоначално публикувано от kod Виж публикацията
    Не съм хич съгласен...
    Един иска мегават, всички искат повече. Ако беше 400 - пак щеше да се иска повече, ако е 600 - също.
    Това НЕ е ограничение колко ток да се плаща! Това е помощ за хора, които не могат да свържат двата края.
    Не разбирам защо очаквате цялото потребление да е на ниска, нереална цена. Ако сте наистина бедни - ще свиете максимално потреблението и ще се стараете да се вместите. Ако сте псевдо беден - ще си плащате колкото душа ви иска по високи тарифи.

    Идеята на подобни мерки не е и не трябва да е евтина тарифа, която да покрива 80% от потреблението на 80% от населението.
    А да покрива 80-100% от потреблението на 20% от населението. Съвсем логично, мисля, че участващите тук са почти изцяло от останалите 80% - които не се нуждаят и не е редно да получават енергийни помощи.
    Спомена се, че очакваното количество стига за двама самотни пенсионери - чудесно, това трябва да е фокус групата към която трябва да е насочено подобно решение.

    Иначе, по отношение как ще е рапределението ми хрумна нещо друго - с повечко къщи / апартаменти може да се реши проблема
    10 дни тук, 10 там, 10 на трето място )
    Тъй че мярката е в помощ на имотния пазар
    Зависи от гледната точка, по така предложената схема, бедните ще станат още по бедни, а средната класа, ще стане бедна. Цялата идея, да определяш жизнено важни суровини на пазарен принцип, където бай немец се конкурира с бай ганьо за един и същи продукт е сбъркана.

  13. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #26

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Цитат Първоначално публикувано от Slusatel Виж публикацията
    Е, ако идеята е като се пенсионират хората да си изхвърлят сушилнята,бойлера, фурната , пералнята, съдомиялната , кафемашината и другите големи консуматори у и да останат на един газов котлон, леген , простир и джезве си напълно прав
    Ама нищо не е необходимо да изхвърляш - пак напомням, ток има - ако ползваш повече - ще плащаш по по-висока цена.
    Пак напомням - една подобна адекватна мярка трябва да е насочена към подпомагане на 20-ина % от населението, не повече. От които тук предполагам, че няма много участващи.
    Границата ми се струва достатъчна за всичко, освен отопление през зимния период.
    Силен плюс че е правилно определена е, че като че ли там, където има подобни мерки, то те са от същия диапазон.

    Ще кажеш - ами отопление...
    Да, тук има проблем. Но той определено е нерешим чрез увеличаване на прага на евтината електроенергия - това ще предизвика неравнопоставеност.
    Как трябва да се реши - не знам, не съм мислил, но съм сигурен, че не е с увеличаване на праг на един от многото възможни енергийни източника за отопление.
    Откъде накъде пък тока за отопление да ти е евтин? А не газта. Или пелетите или каквото и да е.
    Дядото с минимална пенсия на село не се топли с термопомпа. И с климатик не го прави. Аз предпочитам да му се осигури помощ за отоплението на него, а не на теб с термопомпата.

    Цитат Първоначално публикувано от pippo Виж публикацията
    Цялата идея, да определяш жизнено важни суровини на пазарен принцип, където бай немец се конкурира с бай ганьо за един и същи продукт е сбъркана.
    Цялата идея е да не правиш деление на бай немец и бай ганьо помоему, това е сбърканото.
    Времето си минава, разликите намаяват, единствено не намалява оплакването колко лошо се живее тук и колко хубаво на запад.
    dodo_pv и kokovox харесват това.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    120
    #27

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Цитат Първоначално публикувано от kod Виж публикацията
    Цялата идея е да не правиш деление на бай немец и бай ганьо помоему, това е сбърканото.
    Времето си минава, разликите намаяват, единствено не намалява оплакването колко лошо се живее тук и колко хубаво на запад.
    Съгласен съм, че не е правилно да се делим вътре в общността, но различията между страните членки са огромни. Разгледай някой от докладите на Евростат. Тук говорим за разлика до и над 5 пъти.
    Ако в България имаш ~300E минимална работна заплата, то в Германия отиваш на 1600Е, ето защо е напълно не правилно, жизнено важни стоки като енергия, независимо каква е, да бъде на пазарен принцип между всички участници в ЕС. В един момент, нашите централи, ще работят само за износ, просто защото тук няма да има кой да ползва продукта им.
    Lupus и hadean харесват това.

  16. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #28

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Цитат Първоначално публикувано от pippo Виж публикацията
    Съгласен съм, че не е правилно да се делим вътре в общността, но различията между страните членки са огромни. Разгледай някой от докладите на Евростат. Тук говорим за разлика до и над 5 пъти.
    Ако в България имаш ~300E минимална работна заплата, то в Германия отиваш на 1600Е, ето защо е напълно не правилно, жизнено важни стоки като енергия, независимо каква е, да бъде на пазарен принцип между всички участници в ЕС. В един момент, нашите централи, ще работят само за износ, просто защото тук няма да има кой да ползва продукта им.
    Бългатина има няколко хубави поговорки за случая:
    "Сит на гладния вяра не хваща"
    "Болен здрав носи"
    Благодарение на изключително тъпата си политика за "зелена сделка", за война срещу *****, за спиране на ползване на фосилни горива и какви ли не още идиотщини ЕС се вкара в капан, от който трудно ще излезе. И като разбра това взе да говори за "енергийна солидарност". Което те разбират така: "Вие имате евтин ток, печелите от износа му и за това ще ни плащате компенсации!"
    Няма и една смислена причина, поради която цената на тока в България да се вдига или да се налагат някакви лимити!.
    Този пост е редактиран от Lupus; 18-10-22 в 17:28.
    tanatos и SPSt харесват това.

  17. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #29

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Цитат Първоначално публикувано от gurcayy Виж публикацията
    Естествено,че е на база домакинство (електромер), което е абсолютно недостатъчно за дори двучленно семейство. Говоря как е в държавите с подобен модел.
    А защо трябва да е дстатъчно? И за кое точно двучленно семейство говориш - за баровец с кифла, живеещи в палат или за двама в махалата в барака?
    Трябва да приемем две неща. Въпросната мярка е социална помощ за най-нуждаещите се. Цената на тока е левче.
    Умишлено поддържаната ниска цена беше политическо решение и в някакъв момент трябваше да свърши.
    Не казвам, че точно тази схема е най-справедлива, но е сравнително лесна. Иначе трябва стотицихиляди хора да се редят по гишета да подавам документи, да им се поема част от сметката и тн.
    Между другото, въвеждането на тази практика не означава, че т.нар. скъпа тарифа над 200кВ няма отново да бъде дотирана от държавата.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #30

    Отговор: Въвеждане на нов модел ценообразуване на електроенергия за битови абонати

    Тук няма никаква социална мярка и въобще не я търсете като подтекст.
    Целта е да се ограничи потреблението, за да се спазят евро директивите, които бяха приети.
    Социална мярка би била субсидия под формата на ваучери за електричество, така както в малките градове се подпомагат социално слабите с дърва.
    Lupus, dodo_pv, gurcayy и 2 други харесват това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 15 ПърваПърва 123412 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Консумация на електроенергия
    От valboss във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 8
    Последно: 11-09-22, 10:07
  2. Отговори: 24
    Последно: 25-10-17, 19:32
  3. Уреди за пестене на електроенергия
    От dragomir7708 във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 1
    Последно: 10-07-08, 17:36
  4. Кои са 16,32,64 битови памети
    От milev във форум Общ - хардуер
    Отговори: 0
    Последно: 09-12-05, 20:31
  5. 64 битови РС
    От CNA във форум Общ - хардуер
    Отговори: 7
    Последно: 06-07-05, 10:30

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе