Страница 1 от 6 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 76

Домашна енергетика

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #1

    Домашна енергетика

    Тъй като идеята за такъв раздел във форума не се възприе, пускам подобна тема тук - мястото за свободно бърборене.

    Обосновка:
    След ковид епидемията и началото на войната ***** -Украйна на световните енергийни пазари настъпиха почти катастрофични промени на доставките и цените на енергийните ресурси. Тези промени се отразяват пряко както на промишлеността, така и на крайните потребители. Естествено е това да е широко коментиран въпрос. И тук се появиха теми, свързани с енергийната криза и очакващите ни изненади през зимата.
    Това според моето скромно мнение налага създаването на такъва тема, свързана със:
    - различните начини за отопление и тяхната цена и възможност за ползване;
    - възможностите за баланс между различните източници на енергия в зависимост от местоживеенето и стила на живот;
    - целесъобразността от големи инвестиции във ВЕИ за производство на ток, топлина или БГВ;
    - възможността за икономии с помощта на "малки хитрости" и стратегии.
    - мерки за оцеляване при аварийни ситуации от типа на липса газ, спиране на парното или режим на тока.
    Този раздел не бива да бъде цензуриран от гледна точка на спам, полезност на споделените мисли и идеи или по-остри спорове, стига те да не се превръщат в персонални обиди.
    Всяка идея, колкото и в първия момент да изглежда абсурдна, в следващия при някаква промяна в обстановката може да се превърне в ценна.
    И не на последно място тази тема ще спести спама в чисто техническите теми.
    - - - - - - - - - -
    Моя апартамент е 140м2, от които да кажем се отопляват 100м2 )останалото са тераси, гардеробна, мокро помещение). Отопление с две мултисплит системи на 4 стаи. БГВ от ТЕЦа. Тричленно семейство, аз и жената - пенсионери. Пералня, миялна, готвене на газов котлон и електрическа фурна, която се ползва почти всекидневно, два постоянно работещи компютъра, три телевизора. Осветление - почти изцяло ЛЕД. Нямам по - висока сметка от 180лв

    - - - - - - - - - -

    Ето и фактурата за м.август. Има над какво да се замисли човек и какво да оптимизира.
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от Lupus; 10-09-22 в 21:25.

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #2

    Отговор: Домашна енергетика

    В стила на свободното бърборене, да кажа,
    че сега покрай ремонта на втория етаж (от общо три + покрив), пуснах един допълнителен кабел СВТ 3х4 от етажното табло до кутията за холното електрическо подово отопление (тази кутия захранва подово отопление за площ 40 кв.
    Още един такъв пуснах от етажното табло нагоре в посока покрива (засега още не стига до там, но ще го удължа когато дойде времето).

    И двата кабела са "извънредни и чакащи". Има си други междуетажни кабели (6 и 10 кв) и има друг кабел захранващ това холно подово отпление.
    Идеята за тия чакащи кабели е ако/когато монтирам на покрива фотоволтаични панели, то да "набутам/донабутам" добитото слънчево електричество в подовото отопление (за отоплителния сезон става въпрос, не за постоянно .
    Колкото толкова. ... имам предвид добитото слънчево електричество.

    ПП.
    Подовото отпление е с две вериги - една за управление и една за нагряване. Между двете има безшумен контактор.
    Тая за управлението си остава на общото захранване, а евентуално тази от слънчевите панели ще свързана с нагряването ... колкото толкова.
    ... Това отопление не е основното, а е само за кеф да ходиш бос вкъщи през зимата
    Този пост е редактиран от MitkoS; 20-09-22 в 00:33.

  4. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,858
    #3

    Отговор: Домашна енергетика

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus Виж публикацията
    Моя апартамент е 140м2.... Нямам по - висока сметка от 180лв
    Ето и фактурата за м.август. ...(...69лв...).
    Има над какво да се замисли човек и какво да оптимизира.
    Lupus, с тея сметки за 140кв. бих си оптимизирал ..... свободното време .

  5. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #4

    Отговор: Домашна енергетика

    Цитат Първоначално публикувано от ccankov73 Виж публикацията
    Lupus, с тея сметки за 140кв. бих си оптимизирал ..... свободното време .
    Фактурата я давам за пример за един средностатистически месец, по-характерен като консумация за пролетта. Не беше много горещо и климатиците почти не са работили, а бойлера е ползван само два дни, когато Топлофикация имаше проблем. Оптимизация ще се наложи, ако цената на тока скочи 2-3-4 пъти. Нека да разгледаме фактурата. Там има три елемента - цена на консумираната енергия, цена на разни такси и ДДС. На оптимизация в едно домакинство подлежат и трите - разхода за самата консумирана енергия, таксите, зависещи от консумацията, а ДДС-то зависи и от двете.
    Прави веднага впечатление разликата в цените на дневната и нощната енергия - почти петкратна! Тук без да намаляваме общата консумация, само ако преориентираме мощните консуматори - пералня, миялня, бойлер и фурна на нощен режим се получава сериозна икономия.
    Пример: В моята фактура има разход дневна - 250KWh и нощна 54KWh. Нека хипотетично преразпределим разхода така, че да ги изравним, без да намаляваме общата консумация. Тя сега е 29.29лв и ДДС 5.89лв. Общо 35 по18лв.
    Ако рахода е по 152KWh дневна и нощна имаме: дневна - 16.94лв и нощна - 4.00лв Общо - 20.94лв. ДДС - 4.19лв. Всичко - 25.13лв.
    Получава се от тази хватка икономия от 10.05лв или почти 30%.без всякакви инвестиции. А ако цената на тока се вдигне 3 пъти без промяна на съотношението дневна-нощна след 1.01.23г?
    /добавено
    От къде може да се спести още мякой и друг киловат:
    1. От осветлението.
    С наближаването на зимата деня намалява и все повече време лампите ни светят. За това за тези, които вече не са го направили - заменете всички крушки с нажежяема жичка с LED осветление. Инвестицията не е голяма, но води до десетократно намаление на разходите за осветление.
    2. Ако се отолявате с климатици, излизате сутрин и се прибирате вечер и климатика позволява, настройте го на подходящия режим.
    3. Поставете часовник на бойлера да загрява на максимално възможната температура през ноща, а през деня да се пуска само при нужда. Същото може да се прави и ако се отоплявате с акумулираща печка.
    4. Изключвайте зарядните за лаптова и телефоните, когато не се ползват
    Този пост е редактиран от Lupus; 27-09-22 в 13:49.

  6. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #5

    Отговор: Домашна енергетика

    Ето и фактурата за септември:

    Какви са промените спрямо предходния месец:
    - бойлер не е пускан (Теца тоси път ни изненада с липсата на дежурната авария )
    - климатици не са пускани (нямаше такива жеги)
    - от десети септември въведохме в къщи практиката пералнята и миялната да се пускат след 10ч за работа на нощна тарифа.
    Вижте колко е икономията в киловати и пари.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #6

    Отговор: Домашна енергетика

    Спестил си 20стотинки от нощната тарифа и 7лв. от непускането на бойлер и климатици(без да броим таксите).
    В общи линии, никакъв смисъл от гимнастиките за нощната тарифа, а останалото си е въпрос на необходимост.
    Този пост е редактиран от Rakeem; 12-10-22 в 12:20.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #7

    Отговор: Домашна енергетика

    Цитат Първоначално публикувано от Rakeem Виж публикацията
    Спестил си 20стотинки от нощната тарифа и 7лв. от непускането на бойлер и климатици(без да броим таксите).
    В общи линии, никакъв смисъл от гимнастиките за нощната тарифа, а останалото си е въпрос на необходимост.
    Как ги сметна при разлика от над 14лв???
    PS. Гимнастиката с бойлера при мен не си струва, защото той се ползва само при аварийни ситуации или когато ТЕЦа са в планов ремонт за десетина дни лятото. Но за тези, които не са на ТЕЦ той е е дин от най натоварващите сметките уред - харчи много и се ползва всекидневно.
    Този пост е редактиран от Lupus; 12-10-22 в 12:51.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #8

    Отговор: Домашна енергетика

    Разликата между старата и новата нощна ти е 20ст., което с разпределение и данъци е около 50ст., при дневна тарифа е било около 1лв., тоест спестил си 50ст. с прането и съдомиялната на нощна или 20ст. без данъци и такси.

  11. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #9

    Отговор: Домашна енергетика

    Цитат Първоначално публикувано от Rakeem Виж публикацията
    Разликата между старата и новата нощна ти е 20ст., което с разпределение и данъци е около 50ст., при дневна тарифа е било около 1лв., тоест спестил си 50ст. с прането и съдомиялната на нощна или 20ст. без данъци и такси.
    Не гледай на нещата само от позицията "тук и сега", а погледни и напред в "светлото бъдеще"
    Четири са енергоемките електроуреди в една къща - бойлера, миялната, пералнята и фурната. Не разглеждаме случая когато се отопляваш на климатици или директно на ток. Виждаш разликата в общия разход при работа на бойлера за три дни и на един климатик за два дни по 2 часа след обяд. Трудно ще накараш жена си да готви нощем, но с другите три уреда могат да се правят още гимнастики с цел икономии - например работа на облекчени режими.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2004
    Мнения
    90
    #10

    Отговор: Домашна енергетика

    По-долу ми е потреблението за последните 9 месеца.
    Апартамент, около 130 кв.м., изцяло на ток, 2 х 80л. бойлера, 3 климатика (основно се ползват зимата), всички домакински уреди без миялна машина, ползващи се редовно. Бойлерите и пералнията винаги са работили само на нощна тарива. Средно около 2,5 седмици в месеца се работи хоум офис.
    Това, което съм забелязал е, че не цената на тока е проблема, а таксите, които много утежняват крайната сметка.
    Чудел съм се, но не ми идват идеи къде, какво и как мога да оптимизирам.

    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от _XaXo_; 13-10-22 в 16:11.

  13. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #11

    Отговор: Домашна енергетика

    Цитат Първоначално публикувано от _XaXo_ Виж публикацията
    По-долу ми е потреблението за последните 21 месеца.
    Апартамент, около 130 кв.м., изцяло на ток, 2 х 80л. бойлера, 3 климатика (основно се ползват зимата), всички домакински уреди без миялна машина, ползващи се редовно. Бойлерите и пералнията винаги са работили само на нощна тарива. Средно около 2,5 седмици в месеца се работи хоум офис.
    Това, което съм забелязал е, че не цената на тока е проблема, а таксите, които много утежняват крайната сметка.
    Чудел съм се, но не ми идват идеи къде, какво и как мога да оптимизирам.
    Потреблението не се вижда! Виж списъка на разрешените формати на картинките. Таксите не зависят от вида на тарифата, а само от общото потребление. Него трябва да намалиш с корекция на режимите на работа на електроуредите и с преминаване изцяло на LED осветление.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2004
    Мнения
    90
    #12

    Отговор: Домашна енергетика

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus Виж публикацията
    Потреблението не се вижда! Виж списъка на разрешените формати на картинките. Таксите не зависят от вида на тарифата, а само от общото потребление. Него трябва да намалиш с корекция на режимите на работа на електроуредите и с преминаване изцяло на LED осветление.
    Не знам защо не се вижда, обикновен jpg си е, аз го виждам в темата. Посъкратих малко периода, да не му идва много дълга висока снимката.
    Да, горното ми е ясно, може би неправилно съм се изразил, не се опитвам да опритимизирам шавайки измежду тарифити, защото в това отношение мисля че съм постигнал оптималното. Освен жената да готви вечер, което няма да причиня нито на нея нито на себе си
    Идеята беше, че неуспявам да намаля общото потребление. Осветлението на всякъде е Led, уредите се уж енергоспестяващи, нови на по 2 години, климатицити инверторни явно това ми е стандартното потребление.

  16. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #13

    Отговор: Домашна енергетика

    Цитат Първоначално публикувано от _XaXo_ Виж публикацията
    Не знам защо не се вижда, обикновен jpg си е, аз го виждам в темата. Посъкратих малко периода, да не му идва много дълга висока снимката.
    Да, горното ми е ясно, може би неправилно съм се изразил, не се опитвам да опритимизирам шавайки измежду тарифити, защото в това отношение мисля че съм постигнал оптималното. Освен жената да готви вечер, което няма да причиня нито на нея нито на себе си
    Идеята беше, че неуспявам да намаля общото потребление. Осветлението на всякъде е Led, уредите се уж енергоспестяващи, нови на по 2 години, климатицити инверторни явно това ми е стандартното потребление.
    Аз продължавам да не го виждам. Дай бруто сумите за последните два месеца.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2004
    Мнения
    90
    #14

    Отговор: Домашна енергетика


  18. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #15

    Отговор: Домашна енергетика

    Според мен ти прсто си стигнал предела. Как точно се отопляваш пре зимата?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 6 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Домашна мрежа
    От wdwdwd във форум Мрежи
    Отговори: 0
    Последно: 30-04-21, 20:19
  2. Домашна бира?
    От kod във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 9
    Последно: 18-02-13, 12:45
  3. Домашна хлебопекарна?
    От SET_time във форум Малки домакински уреди
    Отговори: 0
    Последно: 12-12-09, 18:37
  4. Домашна електротехника
    От dallaz във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 0
    Последно: 12-02-09, 14:11
  5. интернет тв - домашна
    От eror във форум Общ - софтуер
    Отговори: 1
    Последно: 01-04-08, 23:50

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе