Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 25
Like Tree1Одобрявам

Дистанционен контрол и управление на битови системи за отопление

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #1

    Дистанционен контрол и управление на битови системи за отопление

    Въпросите ми са насочени както към специалистите, добре познаващи системите за електрическо, газово, на течно или твърдо гориво системи за отопление и БГВ за битови нужди, така и към потребителите, ползващи такива.
    1. Съществуват ли интерфейси към съвременните системи за отопление за контрол на параметрите и управление на режимите чрез GSM/GPRS/SMS?
    2. Ако съществуват има ли някаква стандартизация, общи изисквания или ограничителни условия?
    3. Предлагат ли фирмите-производители специализиран софтуер за смартфони или РС за управление на такива системи?
    4. Ползва ли някой такава система?
    5. Има ли търсене от клиентите на такива системи?
    Мисля, че темата не е повдигана във форума и всякакви мнения или съображения по нея, както от специалистите, така и от потребителите ще са интересни.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #2

    Отговор: Дистанционен контрол и управление на битови системи за отопление

    Ще отговоря доколкото съм запознат:
    1. По-скоро - не
    2. Ако съществуват - няма стандартизация, всяка фирма си разработва собствени системи
    3. По-скоро - не.
    4. Нямам информация.
    5. Има търсене, макар и рядко - за вили, хижи и др. В жилищата въпросът се решава обикновено със седмичен програматор

  4. Member Аватара на blekota
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    255
    #3

    Отговор: Дистанционен контрол и управление на битови системи за отопление

    Мой познат ползва някаква любителска разработка за частично управление на стандартна система за отопление чрез телефона си, до колкото знам прозвънява и така задава в две граници температурата на парното си в зависимост от продължителността на звънене, както и включва и спира бойлера си. Аз мисля да намеря или работя върху малко по широко решение както за командване така и за мониторинг на системата чрез обратни SMS-и, но пак всичко вероятно ще е на любителска основа.

  5. VTG
    VTG е офлайн
    Novice
    Тук е от
    Sep 2013
    Мнения
    2
    #4

    Отговор: Дистанционен контрол и управление на битови системи за отопление

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Ще отговоря доколкото съм запознат:
    1. По-скоро - не
    2. Ако съществуват - няма стандартизация, всяка фирма си разработва собствени системи
    3. По-скоро - не.
    4. Нямам информация.
    5. Има търсене, макар и рядко - за вили, хижи и др. В жилищата въпросът се решава обикновено със седмичен програматор
    Погледни това: Nest | The Learning

  6. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2003
    Мнения
    117
    #5

    Отговор: Дистанционен контрол и управление на битови системи за отопление

    1. Не съм много сигурен, но мисля че да.
    2. Не са стандартизирани, всеки производител сам разработва стандарта си.
    3. Да.
    4. Има. Малко са още, но има.
    5. Има, но търсенето е слабо. Системите са прекалено скъпи за нашия стандарт. Мисля, че дори са скъпи и за западния стандарт.

    Мога да предоставя линкове, но да не се счете за реклама.

  7. Junior Member Аватара на warm
    Тук е от
    Sep 2013
    Живее в
    сглобяема къща в Северна България
    Мнения
    54
    #6

    Отговор: Дистанционен контрол и управление на битови системи за отопление

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus Виж публикацията
    Въпросите ми са насочени както към специалистите, добре познаващи системите за електрическо, газово, на течно или твърдо гориво системи за отопление и БГВ за битови нужди, така и към потребителите, ползващи такива.
    1. Съществуват ли интерфейси към съвременните системи за отопление за контрол на параметрите и управление на режимите чрез GSM/GPRS/SMS?
    2. Ако съществуват има ли някаква стандартизация, общи изисквания или ограничителни условия?
    3. Предлагат ли фирмите-производители специализиран софтуер за смартфони или РС за управление на такива системи?
    4. Ползва ли някой такава система?
    5. Има ли търсене от клиентите на такива системи?
    Мисля, че темата не е повдигана във форума и всякакви мнения или съображения по нея, както от специалистите, така и от потребителите ще са интересни.
    разгледай това тук NHC-H43 – Дистанционно управляем електронен терморегулатор за комбинирани бойлери с два топлообменника. и се надявам да останеш доволен

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,572
    #7

    Отговор: Дистанционен контрол и управление на битови системи за отопление

    Е къде видя в това нещо контрол чрез GSM/GPRS/SMS?

  10. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #8

    Отговор: Дистанционен контрол и управление на битови системи за отопление

    Цитат Първоначално публикувано от warm Виж публикацията
    Благодаря! Запознат съм с това изделие. Не е подходящо за индивидуално ползване, защото работи само в състава на SCADA системи.

  11. Junior Member Аватара на warm
    Тук е от
    Sep 2013
    Живее в
    сглобяема къща в Северна България
    Мнения
    54
    #9

    Отговор: Дистанционен контрол и управление на битови системи за отопление

    Цитат Първоначално публикувано от espace Виж публикацията
    Е къде видя в това нещо контрол чрез GSM/GPRS/SMS?
    В т.3, приятелю те питат за РС, което означава компютър а в името на това което съм прикачил като линк дори е записано :"Дистанционно управляем електронен терморегулатор...".
    Понякога преди да напишеш нещо е необходимо да прочетеш всичко докрай.

  12. jor
    jor е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Sep 2008
    Мнения
    21
    #10

    Отговор: Дистанционен контрол и управление на битови системи за отопление

    Здравейте, аз наскоро имах подобен казус за ваканционен имот, исках да мога да включа отоплението отдалечено и когато отида там вече да е топло :-)
    В крайна сметка се спрях на това: GSM-SMS-ETH-RS232 . Има възможност да се сложат безжично да управлява 3 електроуреда и още 3 "жично". Освен това могат да му се сложат различни датчици, аз сложих такъв за движение. Може да се управлява с СМС или уеб. Мисля, че за 300 лв е добро решение и за сега работи :-)

  13. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #11

    Отговор: Дистанционен контрол и управление на битови системи за отопление

    1. Да
    2. Да, но освен стандартните BMS протоколи производителите си разработват техни неща. Ограниченията са единствено в способностите на хората, които разработват такива неща. Виждал съм и съм използвал невероятни системи за автоматизация и управление.
    3. Да
    4. Да
    5. Да

    Ако искаш повече подробности пиши тук, ще ти разкажа.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #12

    Отговор: Дистанционен контрол и управление на битови системи за отопление

    Да, моля те опиши каквото знаеш или дай линкове. Интересува ме предимно управлението през GPRS.

  16. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #13

    Отговор: Дистанционен контрол и управление на битови системи за отопление

    Конкретно управлението през GPRS сме го правили самоделно на полето. Имаме строеж, където контролер трябва да управлява няколко системи. Трябваше ни дистанционен контрол. Какво направихме? Взехме един Wi-Fi рутер с USB порт. Настроихме рутера така, че да има интернет от флашка за мобилни данни на един от операторите. Дотук всичко е просто. Сега идва интересната част. Всеки знае, че за дистанционен контрол му трябва статично IP. Да, ама как да стане статично IP с флашка? След няколко разговора с мобилния оператор установихме, че флашката (където и да е тя) се свързва през клетките с главния сървър в София, който й дава някакво динамично IP, което се мени буквално постоянно и те не можеха да ни дадат никаква информация за този процес. След игра с електроника и софтуер направихме следната система: Когато флашката се свърже с интернет тя знае IP адреса си. Направихме така, че флашката да си рапортува IP адреса на всеки 10 секунди до един сървър. С още малко игра направихме така, че когато опиташ да влезеш в мрежата, автоматично се пита сървъра за IP-то в момента и се аксесва през него.

    Не знам дали успях да го обясня достатъчно добре, звучи по-сложно, отколкото е всъщност.

    Ако искаш още инфо, задавай конкретни въпроси (както този за GPRS), защото тази материя наистина е безкрайно дълга и широка.

  17. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #14

    Отговор: Дистанционен контрол и управление на битови системи за отопление

    Да, това с динамичното IP така се преодолява, когато искаме непрекъсната връзка. Когато устройството дълго не се ползва активно, събуждането става с SMS и връзка от дивайса към сървъра.
    В момента е интересен въпроса за приложения на смартфони за управление на уреди. Имаш ли инфо за такива програми, които могат да се свалят готови? Има ли вече някакви стандартизирани протоколи за управление през смартфон?
    Крайната цел е управление на SmartHome. Примерно нещо като x10?

  18. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #15

    Отговор: Дистанционен контрол и управление на битови системи за отопление

    Панасоник, ME, Дайкин и маса други го правят с помощта на тази софтуерна компания: INTESIS SOFTWARE, SL Познавайки донякъде устройствата и климатичните електроники, според мен интесис са разработили универсална платформа, в която може да бъде интегриран комуникационният протокол на съответната марка. От там нататък те ти дават възможност за управление по стандартните BMS протоколи, което дава опции за всякакви PLC-та съответно и смартфони... Нямам информация за протокол разработван директно за управление през смартфон и някаква стандартизация. На този етап остава само варианта с BMS...


    Самсунг си имат собствена разработка, която е убийствено добра. Приложението се казва Smart AC и го има в ап-стора. Имат и за телевизори и тн и тн, може би и другите марки имат някакви такива приложения, но не съм ги използвал.

    Нещо като смартхоум може да бъде този продукт:

    Samsung MIM-D00A

    Това е старата версия, новата предлага малко повече възможности. Не е само за климатици, става за всичко. Такова устройство колега използва за едно сървърно. Канал самсунг се управлява от интернет, ако нещо стане с канала устройстото пали една колона 61-ца. Има смс известия и всичко необходимо.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Дистанционен алкохолен радар за шофъорите
    От hristoslav2 във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 5
    Последно: 29-10-11, 23:07
  2. ASHA09LGC - управление жалузите при отопление ?
    От g_ganchew във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 12
    Последно: 08-10-10, 19:57
  3. Дистанционен термометър за котел
    От Danri във форум Отопление
    Отговори: 9
    Последно: 16-05-10, 07:48
  4. Кои са 16,32,64 битови памети
    От milev във форум Общ - хардуер
    Отговори: 0
    Последно: 09-12-05, 20:31
  5. 64 битови РС
    От CNA във форум Общ - хардуер
    Отговори: 7
    Последно: 06-07-05, 10:30

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе