Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 24

От колко вида кафе става доброто кафе с приятен аромат и плътен вкус?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2007
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    134
    #1

    От колко вида кафе става доброто кафе с приятен аромат и плътен вкус?

    Здравейте, имате ли някакви идеи за състава на хубаво кафе еспресо.
    Правил съм различни комбинации с тези видове:
    Бразилия,Мока,Лаваца, Арабика Сантос, Арабика Колумбия,Робуста Уганда,Робуста Индия-Чери, Лазарин.
    Най ми харесва Чибо еспресо но то е готова смес от арабика и робуста но не пише каква.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #2

    Re:От колко вида кафе става доброто кафе с приятен аромат и плътен вкус?

    Арабиката дава аромата и добрия вкус, робустата е силата (кофеина) на хубавото кафе. В сместта трябва да има поне по един сорт от двата вида. Останалото е личен вкус и опит. Експериментираш с малки количества смески докато ти допадне. Много е важно и как е смляно кафето. Ако е едро смляно минава бързо през машината и става "негърска пот". Ако е много ситно - запушва цедката. Пак нещата опират до експерименти за конкретната машина.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2007
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    134
    #3

    Re:От колко вида кафе става доброто кафе с приятен аромат и плътен вкус?

    А някакви изпитани комбинации да знаете

  5. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #4

    Re:От колко вида кафе става доброто кафе с приятен аромат и плътен вкус?

    В домашни условия много трудно ще направиш добра смеска. Чибо еспресото за парите си е много добро. Ако искаш да пиеш ароматно кафе си купи кафемелачка. На пазара има само един Крупс, който ствава за мелене за еспресомашини и е 100лв. Има контейнер за кафе. Онези евтините с въртящ се нож нестават. Примерно Лаваца Гран Арома е много добро кафе.

  6. Member
    Тук е от
    Feb 2009
    Мнения
    277
    #5

    Re:От колко вида кафе става доброто кафе с приятен аромат и плътен вкус?

    vancho20, и аз минах по този път преди време, тъй като никоя готова смес не ми допадаше, но се оказа кауза пердута - основна причина, според мен е ниското качество на кафето на зърна у нас. Опитах и със скъпите италиански готови смеси - нищо не ме грабваше (а на зърна не съм пробвал, защото нямам такава кафемелачка, за които говори Julian, а и подозирам, че италианските бленди у нас не са същите, като тези в Италия). Tchibo имат много разновидности, опитах всичките над 4 лв/250 гр. и версията Tchibo Exlusive origins с бленда Бразилия или Гватемала най ми допадат , но трудно ги намирам (вече не в моя град).

  7. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    44
    #6

    Re:От колко вида кафе става доброто кафе с приятен аромат и плътен вкус?

    Аз след много проби(жена ми има магазин за кафе) съм се спрял на Santo Domingo.
    Поръчвам си го от Доминиканската република. Всички зърна са ЕДНАКВИ на цвят и размер. Брат ми обаче не го харесва изобщо.
    За качествата на кафетата си направи извода сам:
    1. Цената на кафе на зърна е по-висока от същото мляно
    2.За да получиш мляно извършваш още две операции - мелене и вакуумиране
    3.Опаковката за млените е по-скъпа
    4.Това важи за всички кафета продавани в България
    Защо ли е така
    Цената на Индонезия(Н.Бразилия) насипно в магазина на жената е 8,20лв./кг., а леблебията е 3,80лв./кг.
    На зърна си личат, ама млени?

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Oct 2005
    Мнения
    223
    #7

    Re:От колко вида кафе става доброто кафе с приятен аромат и плътен вкус?

    Кафето е хубаво да се консумира 1-2 седмици след изпичане, но това е доста трудно изпълнимо. Ясно е че това което се продава в магазините стои яко по складове и рафтове, кой знае по колко време. Задължително е да се мели преди правене/варене, като мелачката е толкова важна колкото и кафе машината, ако не и по-важна. Преди време си купих хубава кафе машина и пак пиех "питието", което lupus спомена, докато не се бръкнах и за хубава мелачка.
    Ако все пак настояваш да си го купуваш от магазина, взимай на зърна и ходи някой да ти го смели според размера на цедката ти.

  10. Member
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    421
    #8

    Re:От колко вида кафе става доброто кафе с приятен аромат и плътен вкус?


  11. Member
    Тук е от
    Feb 2009
    Мнения
    277
    #9

    Re:От колко вида кафе става доброто кафе с приятен аромат и плътен вкус?

    Цитат Първоначално публикувано от diamobg
    1. Цената на кафе на зърна е по-висока от същото мляно
    2.За да получиш мляно извършваш още две операции - мелене и вакуумиране
    Това нещо не го разбрах, предполагам нямаш впредвид, че съпругата ти мели кафето на купувача и му прави отстъпка от цената в чувалчетата, които надявам се не са на пода? Или имаш впредвид една Лаваца смляна и вакумирана и такава на зърна (все пак тази на зърна обикновено е 1 кг. , а мляното е до 250 гр.) ?

  12. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #10

    Re:От колко вида кафе става доброто кафе с приятен аромат и плътен вкус?

    Готовите италиански смески ако са от евтините им модели, примерно евтина лаваца са си доста гаднички. Истината е във най-скъпите модели, който пък са доооооооооста скъпи. Готовото слямано кафе е хубаво веднага след разопаковането му. После изветрява и нества за нищо. По принцип с машините не е кой знае какъв проблем, защото цедките от различните марки са взаимозаменяеми в 99% от случаите. Не е проблем примерно на машина Нео да сложиш цедка делонги( в случай ще трявба зялата ръкохватка да е делонги). Различните цедки с кремадиск правят ралзино кафе.

  13. Member
    Тук е от
    Jan 1970
    Живее в
    София
    Мнения
    924
    #11

    Re:От колко вида кафе става доброто кафе с приятен аромат и плътен вкус?

    А Illy добро ли е, че сега си търся кафе на зърна, което е наистина висок клас...

  14.  
     
  15. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #12

    Re:От колко вида кафе става доброто кафе с приятен аромат и плътен вкус?

    Илли на зърна не съм пробвал. Лазваца Гран Арома най-ми харесва. Най-евтино е в метро. Купи си 250 грама Илли да го пробваш. То не него само опаковката му струва няколко лева. Нямат пакети по 1кг. Аз такиа купувам.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    44
    #13

    Re:От колко вида кафе става доброто кафе с приятен аромат и плътен вкус?

    Извинявам се, че не съм написал разбираемо!
    Не исках да споменавам марки. Но сравнете Lavazza(мляно има и по 0,5кг., имат и малки разфасовки на зърна), ,,Нова Бразилия", Порто Рико и др. и ще разберете за какво говоря.
    Още повече, дори 1кг. разфасовка би трябвало да е по-евтина от 4 по 250гр., а тя е по-скъпа(когато е на зърна)
    Когато пробваме нова кафемашина правим следното:
    1. Смиламе няколко(обикновено 3-4) едрини кафе.
    2. Правим с всяка едрина еднакво кафе и избираме най-добрата едрина.
    Уточнение: Всеки тип кафе има различна твърдост, т.е. при еднакви настройки, за различните видове, кафемелачката вади различна едрина смляно кафе.
    Затова най-напред изберете сместта и после напаснете едрината за съответната кафемашина.
    Цитат Първоначално публикувано от Danri
    , че съпругата ти мели кафето на купувача и му прави отстъпка от цената в чувалчетата, които надявам се не са на пода?
    Явно не си чувал за ХЕИ или КЗП, ако е там, нали знаеш .
    А за отстъпка, на всеки 100гр. дава по една сметанка.

  17. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #14

    Re:От колко вида кафе става доброто кафе с приятен аромат и плътен вкус?

    Говоря за такава кафемелачка. Едно една китайска
    http://tcm.dir.bg/_wm/catalog/item.p...=35304&dflid=3
    Друг е въпроса, че незнам от къде може да се купи. Аз има подобна и я ползвам вече доста години. За домашна употреба няма смисъл от нещо по скъпо. Даже се чудя какво толкова има в този крипс за 100лв, който по устройство е същият като тази, но с по добър дизайн. Друг е въпрса, че е и тези на Крупс са се изчерпали. Няма ги на страницата на техномаркет, а аз все още си търся подобна мелачка.

  18. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #15

    Re:От колко вида кафе става доброто кафе с пр&

    Един глас от мен за мануалната версия на дивайса:


Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. кафе автомат
    От Firefox във форум Малки домакински уреди
    Отговори: 4
    Последно: 18-07-15, 15:12
  2. Кафе машина AEG EA-120
    От smb във форум Малки домакински уреди
    Отговори: 4
    Последно: 28-11-08, 12:45
  3. Не просто кафе, а...
    От Garu във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 1
    Последно: 05-04-06, 12:05
  4. Управление на Интернет Кафе
    От matrixeon във форум Linux
    Отговори: 5
    Последно: 28-02-06, 23:10
  5. ориент кафе
    От borkobo във форум Музика, филми и театър
    Отговори: 2
    Последно: 28-06-04, 09:39

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе