Резултати от 1 до 12 от общо 12

казус

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    May 2011
    Мнения
    150
    #1

    казус

    Здравейте,
    имам нужда от помощ от някой или няколко адвоката във форума, моля за съдействие, относно казуса, който са ми задали в университета. Казуса е следният:
    СГС с решение от 17.06.1996 г., постановено по гр.д. №1233/95 г., е осъдил Издателска къща „З.” да заплати на К.Д. от гр.В. на основание чл.49 от ЗЗД от 1950 г. (ЗЗД от 1950 г.) във връзка с чл.45 ЗЗД от обезщетение за претърпените от него неимуществени вреди в размер 150 000 лв. с всички произтичащи от това правни последици и е отхвърлил иска за разликата до пълния претендиран размер от 500 000 лв. като неоснователен.

    Недоволен от решението в уважената част на иска е останал ответникът, преименуван в ИК „З.” , и го е обжалвал, инвокирайки оплаквания за незаконосъобразност и съществени нарушения на съдопроизводствените правила. Ответникът поддържа основното оплакване, че съдът не е съобразил, че главният редактор и президент на ИК „З.” е депутат в 37-о Народно събрание и се ползва с депутатски имунитет, поради което незаконосъобразно е уважен предявеният срещу редакцията иск.

    В отхвърлената част на иска решението като необжалвано е влязло в сила.

    Въпрос : какво ще е решението на ВКС?

    Нормативен материал : чл.45 и чл. 49 и др. от ЗЗД

    Предварително благодаря!
    Поздрави,

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Dec 2005
    Живее в
    София
    Мнения
    838
    #2

    Re:казус

    Осъдителната присъда е към търговското дружество, а не към управляващият го.
    Поради тази причина обстоятелсвото, че неговия гловен редактор и президен има имунитет като народен представител - не е приложим.
    От друга страта той е бил длъжен да назначи нов търговски пълномощник на дружеството.
    ВКС разглежда делото по същество и би трябвало да потвърди присъдата в частта и произнесена от СГС.
    От друга страна от 2008 година има промени в Гражданско процесуалния кодекс!!!!!

    "На обжалване пред ВКС подлежат вече всички решения по граждански и търговски дела с обжалваем интерес над 1000 лв. при наличието обаче на едно друго ограничение: да се касае за решение, постановено в противоречие с практиката на ВКС или постановено при наличието на противоречива практика на съдилищата по сходни спорове, или постановено по спор от „значение за правилното прилагане на закона или за развитието на правото”. "

    Тази поправка, обаче не е съпоставима кам казуса ти защото той е към 1996 година.....

  4. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #3

    Re:казус

    Ще го потвърди, ако се оспорва само легитимацията.Имунитета не се простира върху граждански казуси, а касае само наказателното съдопроизводство.

  5. Member
    Тук е от
    May 2011
    Мнения
    150
    #4

    Re:казус

    Какво ще реши точно ВКС според вас?

  6. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #5

    Re:казус

    Какво точно ще реши, знае само състава на съда. :rolleyes:Иначе, ако основанието за оспорване на решението е само процесуалната легитимация, и не се оспорва основателността на иска и размера на присъденото обезщетение, решението следва да бъде потвърдено.

  7. gnf
    gnf е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    3,093
    #6

    Re:казус

    Цитат Първоначално публикувано от edi1
    Какво точно ще реши, знае само състава на съда. :rolleyes:Иначе, ако основанието за оспорване на решението е само процесуалната легитимация, и не се оспорва основателността на иска и размера на присъденото обезщетение, решението следва да бъде потвърдено.
    И аз се чудя от къде идва тази твоя дипломатичност и учтивост към всички във форума, а тя каква била работата - Адвокатска професия
    ОК, щом е студено значи е доста далече от адвокатството?! Както и да е, по-важното е на a.iliev да му се изясни казуса

    Най-искрено се извинявам на a.iliev за спама

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #7

    Re:казус

    А, студено, не позна

  10. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #8

    Re:казус

    //Офтопик

    Какъв хонорар ще гушне адвокатчето за 150 000 лв обезщетение???
    //след като завърши евентуално//
    та пита тук - в този форум за безплатен съвет?

    Не е ли доста нагло?




    //послепис
    Не подкрепям идеята да се дават готови решения. Особено за кандидат - адвокати!!!
    Трябва да се помага на младите, но не и да им се дава всичко наготово!
    Утре ще те защитават или лекуват или .....каквото и да е - кого ще питат тогава?
    Срещу голям хонорар ще те пре....цакат!
    Чел съм по форумите на адвокатите - ами всичко е за пари - никой дума не казва за ей-така!
    нищо срещу a.iliev , ама не бих го наел за адвокат, след като/ако завърши!!

  11. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #9

    Re:казус

    А, няма да е много като гледам, в неденоминирани левове е обезщетението.

  12. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #10

    Re:казус

    Цитат Първоначално публикувано от a.iliev
    Какво ще реши точно ВКС според вас?
    Без да трябва да съм адвокат, мнението ми е, че каквото и да реши ВКС, господина К.Д. от г.В ще получи дедовия на И.К.

  13. Member
    Тук е от
    May 2011
    Мнения
    150
    #11

    Re:казус

    Цитат Първоначално публикувано от Wise
    //Офтопик

    Какъв хонорар ще гушне адвокатчето за 150 000 лв обезщетение???
    //след като завърши евентуално//
    та пита тук - в този форум за безплатен съвет?

    Не е ли доста нагло?

    Здравей! Нещо не мога да разбера какво искаш да кажеш, мисля, че се изказваш доста непотготвен!? Тук става въпрос за казус, който ми е зададен от университета, а не за някакви хонорари. ОК! Нека спрем до тук! Може да заключите темата, помогнаха ми, без да ми взимат хонорар

  14.  
     
  15. Banned
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    879
    #12

    Re:казус

    На мен в цялата тема ми бе най-интересна с това, че българското образование наистина не е назад от реалността, но не всички образоващи се търсят начини да се образоват!
    a.iliev, по форумите винаги ще срещнеш такива които да се заяждат и такива които да ти помогнат с казусите и дилемите на които търсиш отговор! Важното е да знаеш ТИ какво искаш и да си зададеш въпроса правилно. Дори и в заяждането има смисъл! Усеща се обратната логика!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. казус с рам памет
    От get във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 11
    Последно: 30-01-13, 09:03
  2. Казус ТТ2020 - ТТ2030 на Philips
    От DEKS във форум Ремонт и сервиз - Малки домакински уреди
    Отговори: 0
    Последно: 26-12-12, 23:32
  3. Казус с параграф 4
    От method3 във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 3
    Последно: 27-08-12, 18:13
  4. Още един казус за решаване :)
    От a.iliev във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 0
    Последно: 21-05-11, 16:09
  5. Интересен казус с предплатените карти
    От Lupus във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 1
    Последно: 11-01-06, 11:23

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе