Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 41

Free - не винаги е качествено

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    839
    #1

    Free - не винаги е качествено

    Защо пиша тази тема !?
    Наскоро лепнах един вирус . Еб@си клишето !! Ъъъ това че съм на много не омаловажава темата .
    Та , стоя си аз и си разцъквам нета в търсене на нещо интересно и в един прекрасен миг avira-та ми изскочи с номера че намерила някакъв бацил . Ха , най накрая и аз да хвана нещичко . Давам съответно като всеки примерен потребител - "yes" - т.е бастисай и да забравим за случая и тя като всяка уважаваща себе си програма се зае със случая . Но ... ( винаги има едно "НО" ) явно проблема не се махна . Avira free version - това ползвам аз . Гадняра вършеещ из системата ( Win 7 ) явно беше се подготвил за случая и се е скрил като партизанин в гората ( абе като шумкар в каракачанска кошара ) . При положение че антивирусната се ъпдейтва всеки ден и real-time protection е включен аз си мислех че съм поне 80-90 % защитен - "Да ама Не " както вика Петко Бучаров . Бацила който се беше наврял в системата периодично напомняше за себе си . Real-time protector-a взе през 2-3 минути да ми показва определени файлове ( .bat , .pif , .exe и .scr ) които ме караха да изтръпвам от чорапите нагоре . Не стига че при сканиране и премахване ми ми затормозяваше системата ( по няколко наведнъж откриваше и ги махаше ) , но явно че отново се генерираха от някъде . Откъде ??? Божа работа - антивируса мълчеше по този въпрос . Взех кардинално решение - ще мина пак на F-prot ( класика в жанра ако питате мен ) . Проблема беше че няма free версия . Свалих една trial версия за 30 дена и я пуснах да се ъпдейтва . Докато се ъпдейтваше пуснах и хрома ( Google Chrome ) пак да си шетам из нета . Какво беше моето учудване когато F-prot на секундата засече че хрома е "настинал" ( имаше троянец в chrome.dll ) . Хмм , старата ми avira това не го отчете , а новата още не се беше ъпдейтвала и си караше със дефиниции от 25.11.2011 ( отпреди половин година ) . Започнах да се замислям !? Отидох пак на сайта на F-rpot и погледнах за какви пари иде реч . За 1 година искаха около 44 лв за пълна поддръжка на антивирусната . Не е много помислих си аз , при положение че железарийката си я ползвам всеки ден ( и имам наблъскани документи , снимки и какво ли още не ) защо пък да не си платя .

    Все още не съм платил нищо , но се замислям сериозно . При положение че с компютри се занимавам още от далечната 1985 и досега един лев не съм дал за каквото и да е , започнах сериозно да се питам дали да дам пари колкото за една винетка ( или пък гражданска ) и да си гледам пашалъка . Или пък да се блъскам като грешен дявол всеки път когато срещна зловреден код , защото повярвайте и такива моменти има . Преди 2 години на преносим хард форматиран с NTFS се беше лепнал вирус който никой ( DOS, Windows и Linux ) не можеше да премахне с каквато и да е антивирусна . Та ми заминаха 3 часа след полунощ докато го махна .

    Мдаа , всеки да си прави сам изводите . Не че ви карам да си плащате за всичко ( баси еретичната мисъл - да плащаш за софтуер ) но някои неща е по добре да си ги платиш за да спиш спокоен .

  2.  
     
  3. Banned
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    879
    #2

    Re:Free - не винаги е качествено

    Ами каквато и антивирусна да сложиш, същата работа! Аз рядко ползвам Уиндоус и го ползвам без антивирусна. Мче то принципа им на работа е, някой да се зарази, че друг да устнови, че еди какво си е вирус, че да те да го разучат и да измислят дефиниции за неговото отстраняване....... и всичкия този път докато се извърви и то вече всички са заразени и обикновено след изтриването му системата не работи както трябва и става мазало. Направо си е за преинстал. Като е такава пък дето много мисли и сканира ти дърпа и много ресурс и това коя антивирусна ще го открие първа си е чист късмет.
    По-добре помисли как да си направиш един силно ограничен юзер под който да влизаш и да си ползваш компютъра, а под администраторския само да си инсталираш програмите от които имаш нужда. Нещо на принципа както е в Линукс.

  4. Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    284
    #3

    Re:Free - не винаги е качествено

    Преди време бях купил един комп ,на който имаше Авира.След формат реших пак да я сложа.За 1,2 седмици омаза всичко.Предполагам,че ъпдейтите вкарват вируси на безплатните.Затова само платена...,но без да се плаща!!!

  5. Moderator Аватара на glowndark
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    2,460
    #4

    Re:Free - не винаги е качествено

    Цитат Първоначално публикувано от galinr
    Преди време бях купил един комп ,на който имаше Авира.След формат реших пак да я сложа.За 1,2 седмици омаза всичко.Предполагам,че ъпдейтите вкарват вируси на безплатните.Затова само платена...,но без да се плаща!!!
    Нищо не каза....

  6. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    839
    #5

    Re:Free - не винаги е качествено

    @backinblack - това с привилегиите на акаунта не винаги те спасява ( справка ) . А Win 7 и Linux Miint ( Катя ) си ги ползвам 50/50 .

  7. Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    284
    #6

    Re:Free - не винаги е качествено

    glowndark,кое не ти стана ясно?

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Sep 2002
    Мнения
    239
    #7

    Re:Free - не винаги е качествено

    @nikolin: Това с новите вируси и битката с тях си е брутална история, то не са хешове, чексуми , проверки на няколко сайта аджеба този файл чист ли е или не.
    Моето мнение е, че отдавна мина времето когато се сканира с една антивирусна - какво намерила - намерила, трием , рестарт и сме готови. На днешно време вирусягите са доста гаднички. А дали антивирусната трябва задължително да е платена или не оставям мнението на някой вирусен специалист - аз не съм такъв. През ден гледам машини с антивирусни които са, цитирам: легални, легитимни, официални, купени директно от производителя и т.н. , и да са надупчени като швейцарско сирене.
    Пример от преди няколко седмици: Чисто нов компютър с лицензиран уиндоус плюс там всичките му салтанати - офиси, пдф редактори и т.н., всичко закупено официално, антивирусната - тоже, инсталирана от специалист. Дотук добре, ама от ровене из мрежата кошниката закачил буба и то не каква да е ами Sality, чудничък полиморф, обожавам го, може да ми утрепе всичкото време на света. Три дни борба с него - дали съм го изчистил един господ знае.
    Дали да е Free или не - вече няма значение, всички сме кюпа.

  10. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    349
    #8

    Re:Free - не винаги е качествено

    Използвай sandbox софтуер като sandboxie и в частност сандбокса на комодо. Стартираш си браузера в сандбокс и шанса да се заразиш с нещо е само, ако вирусът успее да пробие през сандбокса. Отделно може да пускаш и инсталираш почти всеки софтуер и игра в сандбокса без да цапаш win-a.
    В днешно време се сканира за вируси с livecd на известните антивирусни, за да не се скрие нещо. Не е 100% гаранция, но според мен е най-доброто начало при чистене на вируси.

  11. Member
    Тук е от
    Aug 2009
    Мнения
    527
    #9

    Re:Free - не винаги е качествено

    най-добрата защита е да си невидим при сърфиране. Отделно да са включени всички защитни стени и други екстри които ги има при winседмицата. А когато се отвори /разархивира/ нещо от любопитство от нета в повечето случаи е вирус или троянец. В този случай помага архивата, като се върни стъпка назад или от предния ден.

  12. Moderator Аватара на glowndark
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    2,460
    #10

    Re:Free - не винаги е качествено

    Цитат Първоначално публикувано от galinr
    glowndark,кое не ти стана ясно?
    Всичко ми е ясно. Просто говориш глупости!

  13. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    839
    #11

    Re:Free - не винаги е качествено

    oddi незнам защо но съм останал с впечатление че някои платени антивируси са по напред с материала отколкото безплатните . Навремето в TechBg форума бях постнал едно изследване за пропуските в антивирусите и на челните места по най малко пропуски ( между 17 % за F-prot до 25 % за Kasperski ) бяха заети само от такива които нямаха free version или имаха само орязана Lite version . А за полиморфите - добре че трудно се правят и са малко , наистина гадна порода . Навремето Dark Avenger беше пуснал мухата за такъв , но слава богу не се нароиха много .

  14.  
     
  15. Banned
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    879
    #12

    Re:Free - не винаги е качествено

    Абе тва с тези антивирусни, не сте ли развили излишна параноя!!!? Аз само на лаптопа съм с Win7, а на десктопа с Линукс, но на него само едно Ашампо фаеруол съм му сложил, че този уиндоуския сам преценя какво да пуска на вън, ако изришно не го спра и си върви добре айванчето, ама не, че често го ползвам де! Само като съм на вън, че на Линукс не му издържа батерията.

  16. Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    284
    #13

    Re:Free - не винаги е качествено

    Някой вещ специалист, може ли да ме убеди,че основните разпространители на вируси не са антивирусните компании?!Или по този въпрос е добре в "Дъра-Бъра"да се пази "обет на мълчание",както разбирам от "компетентните и културни" разяснения на модератора glowndark.

  17. Moderator Аватара на glowndark
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    2,460
    #14

    Re:Free - не винаги е качествено

    Цитат Първоначално публикувано от backinblack
    Абе тва с тези антивирусни, не сте ли развили излишна параноя!!!? Аз само на лаптопа съм с Win7, а на десктопа с Линукс, но на него само едно Ашампо фаеруол съм му сложил, че този уиндоуския сам преценя какво да пуска на вън, ако изришно не го спра и си върви добре айванчето, ама не, че често го ползвам де! Само като съм на вън, че на Линукс не му издържа батерията.
    Голяма част от хората изобщо не развиват параноя преди да им се случи случка. Дори тези с платените антивируси нямат антивирусната хигиена да си правят редовни сканирания и т.н. И ако нямат поддръжка са загубени направо... Щото не става купия, сложия и хайде 100% защита...
    А незнам дали имаш идея какво прави един бизнес потребител с компютъра си, всякакви плащания, всякакви подписвания. Отделно има важна документация събирана с години...
    Ами ти прецени дали е за параноя...
    А хубавия фаируел не виждам с какво ще ти помогне, ако 10-15 човека включват флашки в компютъра ти. А тези 10-15 човека имат домашни компютри и лаптопи един бог знае, защитени по някакъв начин или не...
    Така, че параноята се определя от ценноста на информацията ти. Ако имаш 10 филма и 5 игри, може да си преинсталираш профилактично на всеки 2 месеца. Но иначе...

  18. Moderator Аватара на glowndark
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    2,460
    #15

    Re:Free - не винаги е качествено

    Цитат Първоначално публикувано от galinr
    Някой вещ специалист, може ли да ме убеди,че основните разпространители на вируси не са антивирусните компании?!Или по този въпрос е добре в "Дъра-Бъра"да се пази "обет на мълчание",както разбирам от "компетентните и културни" разяснения на модератора glowndark.
    А ти можеш ли да докажеш, че в дефинициите на еди коя си програма, има вируси?
    Щото всеки може да говори каквото си иска. Ама без да можеш да си докажеш твърдението, са просто празни приказки...

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. гледане на качествено видео - help
    От Krastyo Poryazov във форум Мултимедийни плейъри
    Отговори: 2
    Последно: 22-12-13, 23:01
  2. Laptop с качествено аудио !!!
    От Evlampio във форум Мобилни устройства
    Отговори: 7
    Последно: 28-11-07, 10:14
  3. Отговори: 0
    Последно: 17-04-07, 14:20
  4. Midea MSF1-09HR - не винаги тръгва след спиране
    От bajotierra във форум Климатици Midea
    Отговори: 10
    Последно: 30-11-06, 16:59
  5. Бъдете винаги влюбени
    От IvO™ във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 19
    Последно: 21-03-05, 23:55

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе