Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследноПоследно
Резултати от 46 до 60 от общо 67
Like Tree44Одобрявам

Честит 3-ти март!

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #46

    Отговор: Честит 3-ти март!

    Цитат Първоначално публикувано от Tommorow Виж публикацията
    А имаш ли идея колко са били българите от тия "българи" и колко други : гърци, сърби, арменци и т.н., отделно помаци, цигани, евреи и....? Да не се окаже, че изхождайки се през твоята логика българи не са се били за освобождението си....
    Ако може да се преведеш, че не ти се разбира, please

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2007
    Мнения
    3,750
    #47

    Отговор: Честит 3-ти март!

    Техно, да наричаш факти литературните похвати за постигане на по-силен емоционален ефект върху четящите и слушащите не е много добре, щото тогава ще трябва да ни обясниш как да наричаме едни други по-късни десетилетия в които частната собственост беше силно ограничена, а частната инициатива забранена, висшия клир на църквата беше (а и все още е) съставена от агенти на ДС, границите на "свободната" република бяха с клюнове наобратно и се стреляше по тези които се опитваха да избягат........да не изброявам другите отличителни белези на "свобдната" държава щото ти ги знаеш.
    И изобщо никои не говори, че не трябва да се отбелязва факта, че България е спечелила нещо от играта на империите, в случая от Руската, а да не забравяме, че ние сме българи и най-важният интерес е нашият българският! Нито на *****, нито на която да е друга велика сила им е пукало или пука за нас, и за това казвам аман от всички фили и чуждоугодни безродни псета!
    Този пост е редактиран от blue1; 06-03-16 в 17:28.
    svetlio1 и KI_YOOU харесват това.

  4. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #48

    Отговор: Честит 3-ти март!

    При по-предишната Руско-турска война от 1828 – 1829, руските войски преминават през цялата територия на сегашна България, като презвемат почти всички сегашни големи български градове в източната част на сегашна България - Шумен, Варна, Силистра, Сливен, Созопол, Бургас
    Превземат и Одрин и сключват "Одрински мирен договор (1829)", който е изгоден за Руската имперска политика, но няма нищо общо с интересите на българите.

    Шефа на българския отряд в руската армия кап. Георги Мамарчев не е съгласен и започва подготовка за възстание в Тракия. Заради което е арестуван от руснаците, а пък шефа на руската армия генерал Дибич казва известните думи: „Важно дело, бедни българи! Но седете си мирни във ваше отечество! До ще време и за вас! Сега се говори за Влашко, Богданско и Сърбия… Не бойте се. Сега веки ще да се издаде ферман за амнистия. Българи! Стоете си мирни, че ше обърна топове да ви избия аз!…“

    Това са то освободителите, имали сме късмет, че през Руско-турската война от 1877-1878 имперския им интерес е бил малко по-голям по отношение на контрола върху Босфора, спрямо предишните Руско-Турски войни (общо 11 на брой през 17ти-19ти век)
    Този пост е редактиран от MitkoS; 06-03-16 в 18:10.
    blue1 и svetlio1 харесват това.

  5. Senior Member Аватара на svetlio1
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    11,564
    #49

    Отговор: Честит 3-ти март!

    Цитат Първоначално публикувано от Tommorow Виж публикацията
    България не плаща освобождението си, няма достатъчно пари в хазната за да бъде заплатено за 66,000 убити и 140,000 ранени.
    Тука ми се струва ,че имаш някаква грешка , след като доколкото си спомням съм чел ,че цялата руска войска е към 180 000 (дали не бяха и 140000) ...
    И още нещо , не отричам ролята им в последвалите събития за появяването в крайна сметка отново на държава България , ама да ми плющят през ден ,че видиш ли сме им били длъжни за нещо - ай сиктир - всичко е "платено" и в буквалния и преносния (което е още по-тежко) смисъл .

    Стига сте били разни фили - бъдете българи и родолюбци !

    п.п.1. Това ,че си на едно мнение , не означава автоматично ,че отричаш друго - да , били сме под турско робство/владичество/иго , но това не значи , че свободата ни е подарена от някой наготово .
    п.п. 2. Абе що не питаме гърците дали някой ги е освободил ?
    blue1 одобрява това.

  6. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #50

    Отговор: Честит 3-ти март!

    Pat остави прочита на историята щото тя е осакатена и сме учили някаква руска версия - това ме дразни. Няма как да вярвам, че някой ще дойде да ни освобождава и да губи животи ей така - това за да вярва някой трябва да е много наивен.
    blue1 одобрява това.

  7. Senior Member Аватара на KI_YOOU
    Тук е от
    Nov 2014
    Живее в
    Русе
    Мнения
    2,071
    #51

    Отговор: Честит 3-ти март!

    Каквато и да причината, дошли са. Били са обикновени военни, които са се били рамо до рамо с твоите пра... дядовци и са умрели. Едва ли руския воийник е бил с убеждението, че е миротворец. И на такъв празник днес за нас, какъвто се явява 3ти март не мислите за 32те тона злато или за плановете на Руския император, а за хората които са си изгубили живота, за да бъдеш ти днес "сбоводен"
    Pat, Tommorow и blue1 харесват това.

  8.  
     
  9. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #52

    Отговор: Честит 3-ти март!

    Цитат Първоначално публикувано от KI_YOOU Виж публикацията
    Каквато и да причината, дошли са. Били са обикновени военни, които са се били рамо до рамо с твоите пра... дядовци и са умрели. Едва ли руския воийник е бил с убеждението, че е миротворец. И на такъв празник днес за нас, какъвто се явява 3ти март не мислите за 32те тона злато или за плановете на Руския император, а за хората които са си изгубили живота, за да бъдеш ти днес "свободен"
    Именно! - Това е важното. Какво си бил мислел императора...какви сметки си бил правил.....що за глупости не мога да разбера....!?! А и щом неговите "сметки" включват и освобождението на България, ами какво по-хубаво от това?

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от ivodivo Виж публикацията
    Pat остави прочита на историята щото тя е осакатена и сме учили някаква руска версия - това ме дразни. Няма как да вярвам, че някой ще дойде да ни освобождава и да губи животи ей така - това за да вярва някой трябва да е много наивен.
    Добре де кажи в какво вярваш! Какво се е случило според теб? Аз не те карам да вярваш в нищо. Ти се опитваш да вмениш мнение различно от общо приетото, но не конкретизираш нищо!

  10. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #53

    Отговор: Честит 3-ти март!

    с'я па остана и от интернет мини да се страхувам

    ето един материал за Левски, който настъпва повече мини, отколкото противогази има в соц.вещеви склад

    https://ids777.wordpress.com/%D0%B2%...4%D0%BE%D0%BB/

    предупреждавам, че материалът е дълъг, но богато изпъстрен и дебело подкован с цитати и източници, които авторът твърди, че са общодостъпни, стига човек да може да чете и му се занимава

    не съм проверявал нищо, просто нещата си идват на мястото по доста елегантен начин...

    който се е интересувал от житието и битието на Едуард Бернайс, може веднага да си прокара един паралел и да види, че когато едно нещо звучи, движи се и т.н. като патка, Бръсначът на Окам постулира, че е патка
    MitkoS и Tommorow харесват това.

  11. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #54

    Отговор: Честит 3-ти март!

    Пак изби рибата...

  12. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #55

    Отговор: Честит 3-ти март!

    Цитат Първоначално публикувано от Pat Виж публикацията
    Добре де кажи в какво вярваш! Какво се е случило според теб? Аз не те карам да вярваш в нищо. Ти се опитваш да вмениш мнение различно от общо приетото, но не конкретизираш нищо!
    По скоро мога да кажа в какво не вярвам - а именно, че историята която учим е истинска а по скоро е изопачена и скалъпена с пропагандна цел. Не вярвам, че ***** е водила война с основна цел да ни дари свободата. Но както винаги победителите пишат историята! Мога само да предполагам какви са били основните им мотиви обаче ни отърваха от османците въпреки, че ни довлякоха други тегоби в последствие...

    - - - - - - - - - -

    FearMe за статията която сподели за Левски (освен, че ми отне време и умора в очите този черен фон) - не трябва да съдим за него по сегашните стандарти - времената са били други. Сега за самата статия автора може и да има право може и да няма. За мен важното е историците да се съберат да проучат добре и да не скатават информацията която имат все пак не е било толкова отдавна ... Освен това е нормално един герои да се митологизира - така има с какво да се сплоти нацията.

    Обаче има и друга статия в този сайт не по малко интересна. В самите твърдения има логика и съм склонен да се съглася въпреки както и статията за Левски се забелязва и тук доста консперативна версия - дали е така...

    https://ids777.wordpress.com/%D1%80%D1%83%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%81%D0%B8%D0%BB%D0%B0/
    MitkoS одобрява това.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #56

    Отговор: Честит 3-ти март!

    За триене
    Този пост е редактиран от Mr.TECHNO; 10-03-16 в 15:43.

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #57

    Отговор: Честит 3-ти март!

    Ей, за малко да ви изтърва и така да се изпуснете. Ц-ц-цц... На мен празника си ми хареса много. Почивни дни, заря, биричка... Какво сте се хванали за реверите? Иначе ей го и Левски какво е писал на Каравелов по въпроса:
    “Байо Либене, дочувам, че ти и оная лудетина Ботьова сте решили да докарате миризливият казашки бутуш в Булгурско? Ако туй е тъй то аз с моите кунки ще ви отрежа чепките.“
    Този пост е редактиран от Kasap; 07-03-16 в 23:13.
    blue1, svetlio1 и ivodivo харесват това.

  16. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #58

    Отговор: Честит 3-ти март!

    "Аз друго мислювам ке да е хибридичко рукоделие и списувание. Ке не видувам оригиналот мужка дума си не фъргам и чепки си на кинджало не харизвам"....достатъчно възрожденско ли го докарах?!

    Долу ръцете от националните ни герои! |

    Както многократно по-долу апелираме, време е историята ни да бъде изчистена от филско-фобска пропаганда за да я уважаваме такава каквато е била и да се гордеем с нея. Надявам се млади или по-стари необременени политически историци да изчистят идологизирането, лъжите и фалшификациите от историята ни за да не заприличаме на едни които са я превърнали в лунапарк под наслов "де що е маке все е юнак"

    http://www.hsmaritsa.com/obschestvo/...-apostola.html
    Този пост е редактиран от Tommorow; 08-03-16 в 04:41.
    Pat, svetlio1 и ivodivo харесват това.

  17. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,424
    #59

    Отговор: Честит 3-ти март!

    Още в началото на 19 век старият план на Екатерина II, за изгонване на османците от балканите и създаването на една общо балканска държава под руски контрол е бил вече отхвърлен като невъзможен, поради интересите в региона на Австро-Унгария, Франция и Англия.

    По време на войната 1877-78 планът на руската империя е бил: да се създаде нова - марионетна балканска държава, чрез която в случай на нужда, ***** да оказва натиск над Османската империя - един вид заплаха....Целта е била влияние в османската империя и свободно преминаване на руските търговски и военни кораби през проливите.

    Да ви обърна внимание на нещо, което мнозина са виждали, но не са се замисляли. Задавали ли сте си въпроса - защо паметникът на царя освободител е построен пред народното събрание, и защо гледа точно към него.
    Да напомня на народните ни избраници.....

  18. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #60

    Отговор: Честит 3-ти март!

    Цитат Първоначално публикувано от hristoslav2 Виж публикацията
    По време на войната 1877-78 планът на руската империя е бил: да се създаде нова - марионетна балканска държава.
    Е аз какво казвам...
    А между другото ти винаги си най-компетентния.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Честит 8-ми март...
    От FearMe във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 0
    Последно: 08-03-12, 13:39
  2. Честит 8-ми март
    От FearMe във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 5
    Последно: 09-03-11, 04:08
  3. Честит 3-и март!
    От Cko във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 2
    Последно: 03-03-06, 13:39
  4. Честит 3-и март :-)
    От Cko във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 6
    Последно: 03-03-05, 13:27
  5. Честит 8 март
    От Black Adder във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 17
    Последно: 09-03-04, 10:39

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе