Бидето е душ за задните части и вагината (за тези, които я имат). За пръв път описано в началото на 18в. в Италия, бидето се предполага че идва от Франция от края на 17в. Използвано е от кралете и кралиците.
Сега е най-популярно в источна Азия (Япония, Ю Корея) където над 70% от тоалетните там имат биде в някакъв вид и форма. Водещите фирми на електрически бидета също са от там - Toto, Bio-Bidet и Др.
Какви са предимствата:
"С вода се измива по-добре, отколкото с тоалетна хартия. Ние се къпем, а не бършем, защото е много по- хигиенично. Помага при хемороиди, диария и запек. Подходящо е за всички - мъже, жени, от деца до възрастни, особено за стари хора, бременни жени и т.н. Пести тоалетна хартия, което е добре за природата и за семейния бюджет. Хиляди дървета се изсичат всяка година за направата на тоалетна хартия. Тонове вода се използват за направата на тоалетната хартия също. Идеално е за септични системи, където не можеш да изхвърляш тоалетната хартия в тоалетната чиния.
Веднъж свикнеш ли да се миеш с биде, ще се чудиш как си живял без него, и ще искаш да ги има навсякъде."
Видове:
- Приставка (без електричество) - инсталира се на съществуваща тоалетна чиния под седалката. Свързва се към водата за казанчето чрез тетка. Ако си близо до бойлер или мивка с топла вода можеш да вземеш модел с топла вода с втора тетка. Бързо и удобно. Цена около 80-150лв.
- Приставка с електричество - същото като предишното като инсталация, но ти трябва контакт (водоустойчив) до тоалетната чиния. Получаваш топла вода, топла седалка, плавно затваряне на седалката и капака, светлина, сешуар за изсушаване на задните части, по-добри ъгли на измиване, по-прецизен контрол на налягането на водата и температура ѝ. Цена около 500-1000лв.
- отделна чиния с вграден душ- това е по-трудно и изисква повече място, но е традиционния начин. Тъй като е по-трудно и изисква място не е много популярно. Цена (без инсталация) около 60-200лв
https://en.wikipedia.org/wiki/Bidet?wprov=sfla1