Страница 1 от 5 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 71

Как да разбера защо тока ми е много

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    374
    #1

    Как да разбера защо тока ми е много

    Имам едно запитване за жилището на мои роднини.
    От доста време тока който заплащат е сериозна сума. Последният ток е 190лв, като се отоплява една стая с климатик, бойлер вечер, пране почти без паралня - на ръка, готвене почти всеки ден, стопляне с микровълнова, компютър + тв. Обитава се само една стая, от един човек, така че и крушки почти няма.

    Странното е, че имаше съмнение, че някой краде ток - съседите имат по 30лв зимата, а са двама човека, и то млади. Обаче при проби, дебнене, изключване на захранването, липсване от дома 10 дни, почти няма консумация ( хладилник ).
    Има ли начин, и как и къде може да се разбере, дали някой уред дава някаква отечка, по-голямо съпротивление и т.н. за да се разбере защо е така. Не съм съгласен, че консумацията е реална, защото няма как 1 човек живееш скромно да има двойно повече ток от съседи със сходни апартаменти, където живеят 3-4 човека.
    Ще се радвам на съвет, знам че има подобни теми, но исках да опиша конкретно проблема си.
    Възможно ли е някакъв теч от покрива да мокри нещо, ама защо пък като няма никой вкъщи няма консумация.

  2.  
     
  3. Banned
    Тук е от
    Jan 2006
    Живее в
    https://t.me/pump_upp
    Мнения
    423
    #2

    Re:Как да разбера защо тока ми е много

    Виж аз съм със сходни нужди , отоплявам денонощно 22 м2 всекидневна стая с климатик хитачи инверторна 10-ка , спалня 12м2 се пуска духалка 2кв всяка вечер по 1 час и половина преди лягане , готви се поне 1 може би 2 пъти седмично , работи телевизор вечер по няколко часа както и компютър и осветление което е около 300вата , 1 път седмично може би 2 пъти се пуска съдомиялна , пералня по 2 до 3 пъти седмично , хладилник и фризер са 24 часа включени , бойлер 3кв поуска се всяка вечер след работа за да се изкъпят 2 човека не ползвам нощна енергия освен за съдомиялната която нагласям да започне след 11-12 вечерта . апартамента е много добре изолиран с външна изолцаия и пвц дограма. в най студените месеци плащам по 115-120 лева , при по топло време както сега пада с около 25-30 лева , а лятото плащам не повече от 65 лева месчно.

    Има голяма значение първо да уточниш стаята /апартамента / студен ли е , има ли изолация някаква , климатика какъв като мощност марка , инверторен ли е , колко е добър /КОП/.Единствено от там е по завишения разход , така че първо уточни.

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #3

    Re:Как да разбера защо тока ми е много

    Наскоро имахме същия проблем на вилата. Луднах от проверки и умуване(имаме и контролен елекромер в къщи). Спрем ли консумацията, спира да върти и електромера, пуснем ли консумация - официалния отчита по-голям разход с коефициент около 1,7. Докато излязох с диагноза за повреден електромер и поисках смяна. Сега всичко е наред - ма някаква минимална разлика от стотинки, ама преди беше по 10лв на ден. Така че - сложи си контролен електромер в къщи и засичай.

  5. Banned
    Тук е от
    Jan 2006
    Живее в
    https://t.me/pump_upp
    Мнения
    423
    #4

    Re:Как да разбера защо тока ми е много

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Наскоро имахме същия проблем на вилата. Луднах от проверки и умуване(имаме и контролен елекромер в къщи). Спрем ли консумацията, спира да върти и електромера, пуснем ли консумация - официалния отчита по-голям разход с коефициент около 1,7. Докато излязох с диагноза за повреден електромер и поисках смяна. Сега всичко е наред - ма някаква минимална разлика от стотинки, ама преди беше по 10лв на ден. Така че - сложи си контролен електромер в къщи и засичай.

    А дали не е възможно тоя корекционен коефициент да е заложен стандартно от енергото в електромерите за да ни точат повечко.

  6. Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    374
    #5

    Re:Как да разбера защо тока ми е много

    Стаята е 20 квадрата, не е мн топъл апартамента, пвц дограма на терасата, дървена двойна на стаята, няма външна изолация, а стиропор на външната отвърте, но е старо правено. В стаята се поддържа 20-21 градуса, не повече. Климатика е 12-ка обикновен, 4-5 годишен, правена му е профилактика, работи нормално, в смисъл 5 мин духа. 5-10 почива зависи от студа навън де, но януари си беше около нулата, без големи студове.
    Май ще си дам парите за някоя джаджа дето засича тока, предполагам има такива дето се включват в контакта преди консуматора, поне да видя климатика колко гори за 24 часа, после преди копютъра, преди хладилника, е с бойлера няма как, ама там е ясно - 3кв/час.
    А също и някакъв стар електромер преди гл. бушон все пак да видя как е и има съществена разлика, за да елиминирам грешно засичане.

  7. Banned
    Тук е от
    Jan 2006
    Живее в
    https://t.me/pump_upp
    Мнения
    423
    #6

    Re:Как да разбера защо тока ми е много

    Цитат Първоначално публикувано от nikolayvarna
    Стаята е 20 квадрата, не е мн топъл апартамента, пвц дограма на терасата, дървена двойна на стаята, няма външна изолация, а стиропор на външната отвърте, но е старо правено. В стаята се поддържа 20-21 градуса, не повече. Климатика е 12-ка обикновен, 4-5 годишен, правена му е профилактика, работи нормално, в смисъл 5 мин духа. 5-10 почива зависи от студа навън де, но януари си беше около нулата, без големи студове.
    Май ще си дам парите за някоя джаджа дето засича тока, предполагам има такива дето се включват в контакта преди консуматора, поне да видя климатика колко гори за 24 часа, после преди копютъра, преди хладилника, е с бойлера няма как, ама там е ясно - 3кв/час.
    А също и някакъв стар електромер преди гл. бушон все пак да видя как е и има съществена разлика, за да елиминирам грешно засичане.

    Ами донякъде това което предполагах се оказва истина , неизолиран апартамент , обикновена /стара най вероятно конвенционалка/ 12-ка с нисък коп и висока консумация.

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #7

    Re:Как да разбера защо тока ми е много

    Цитат Първоначално публикувано от dragomir7708
    А дали не е възможно тоя корекционен коефициент да е заложен стандартно от енергото в електромерите за да ни точат повечко.
    Това се появи през последните месеци и го усетихме сравнително бързо. Не изключвам да е имало интервенция, ама не мога да докажа нищо. Просто трябва човек да е нащрек.

  10. Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    374
    #8

    Re:Как да разбера защо тока ми е много

    Цитат Първоначално публикувано от dragomir7708

    Ами донякъде това което предполагах се оказва истина , неизолиран апартамент , обикновена /стара най вероятно конвенционалка/ 12-ка с нисък коп и висока консумация.
    Дали може да изхаби 180 лв за месец този климатик? Май джаджата най-добре ще каже. Лошото обаче е друго, сега се сещам, че есента без климатик пак тока беше към 80-90лв.
    Eто го решението ми, 35лв - http://bazar.bg/%D0%BE%D0%B1%D1%8F%D...BC%D0%B5%D1%80 , остава да мога да го поръчам или намеря в магазин.
    Както и да е, благодаря за отговорите, наистина ще пробвам да засека отделно уредите, и после пак ще пиша за "разследването си"

  11. Banned
    Тук е от
    Jan 2006
    Живее в
    https://t.me/pump_upp
    Мнения
    423
    #9

    Re:Как да разбера защо тока ми е много

    Цитат Първоначално публикувано от nikolayvarna
    Дали може да изхаби 180 лв за месец този климатик? Май джаджата най-добре ще каже. Лошото обаче е друго, сега се сещам, че есента без климатик пак тока беше към 80-90лв.
    Eто го решението ми, 35лв - http://bazar.bg/%D0%BE%D0%B1%D1%8F%D...BC%D0%B5%D1%80 , остава да мога да го поръчам или намеря в магазин.
    Както и да е, благодаря за отговорите, наистина ще пробвам да засека отделно уредите, и после пак ще пиша за "разследването си"

    Климатика не е единствения консуматор така че дали може да изхаби 180 лв за месец , не не може дори и да не изключва компресора 24 часа в денонощието , но може да ти направи само той 0коло 70-80 лева месечно , другите от останалите консуматори.
    Направете едно засичане , изключете всички уреди , вижте показанието на ел.мера и запишете точно колко е , включете една духалка като е добре да се измери с амперметър колко точно харчи нищо че я дават 2 кв , примерно нека да работи 2 часа постоянно , ако трябва я изнесете на балкона за да не изключва термостата й , вижте след 2 часа точно какво показва ел..мера.

  12. Member
    Тук е от
    Apr 2009
    Мнения
    351
    #10

    Re:Как да разбера защо тока ми е много

    Haй-добре послушай Lazar и сложи един контролен /подотчетен/ електромер в къщи да разбереш първо дали съмненията ти са основателни.

  13. Senior Member Аватара на kalcheff1
    Тук е от
    Aug 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,065
    #11

    Re:Как да разбера защо тока ми е много

    Не можем да пестим, а ? Ще се научим, че електрическите компании късат месо вече. Ама и ние ( в къщи ) си го заслужаваме - бойлера на макс, лампи не се гасят цяла вечер никъде, телевизори в празни стаи и комп - също, неикономични ел.уреди - готварска печка с обикновени плочи , калпави климатици, минимална изолация. Ват/ч по Ват/ч става 70лв - 80 лв лятото и то без климатизиране, а зимата е страшно...

  14.  
     
  15. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #12

    Re:Как да разбера защо тока ми е много

    Тея енергийни дружества не можеш ги хвана как те засичат. Уж Е-он не прави 3 месечно засичане, а при мен 2 месеца сметките ми се еднакви до стотинката и на третия идва изравнителна сметка.

  16. Member Аватара на p0ckata
    Тук е от
    Apr 2009
    Живее в
    Варна
    Мнения
    445
    #13

    Re:Как да разбера защо тока ми е много

    Цитат Първоначално публикувано от stenly
    Тея енергийни дружества не можеш ги хвана как те засичат. Уж Е-он не прави 3 месечно засичане, а при мен 2 месеца сметките ми се еднакви до стотинката и на третия идва изравнителна сметка.
    Така си е но го правят края на годината когато най-много боли от сметките.

  17. Senior Member Аватара на kalcheff1
    Тук е от
    Aug 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,065
    #14

    Опит да си направя тока МАЛКО

    Като стана дума за голям ток, преди година отварях търговски обект и както се знае токът там е голям и промишлен и барабар Петко с мъжете, намерих един момък от ЕОН да омагьоса електромера. Понеже човешката лакомия край няма реших да " оправим " и домашния . Пък и момчето имаше дар слово , отстъпка ми направи - 2 бр, от които единия промишлен за 7 стотака - направо без пари, според него.
    Мина месец. Знам си аз, че след два месеца ще се осети " следостта ". Мина още един - ПААААТ ени големи сметки, защото не гасях нищо нито в къщи нито на обекта. Звъня на пичлемето, то продължава да ме навива да чакам. Най накрая ми писна да се надлъгваме, нямах му адреса да му строша тиквата и обещах да го изпортя в ЕОН-а, ако не ми върне $$ плюс дебелите сметки. В ЕОН-а се ококориха, като разбраха че се оплаквам от техен работник, за дето ми е объркал електромера и не мога да крада. Мислеха, че се ебавам и ме накараха да напиша някакви простотии. Разбира се още на следващия ден еонската баничарка пред къщи в 7.00. Убеждавах ги как идвам при тях с чиста съвест и не съм гепил и кВ от тях, тъй като ако беше така, изобщо нямаше да ги притеснявам. И ако не ме нахлузят с глоба ще им помогна с каквото мога. Явно и те решиха да се помайтапят и ми дойде сметка след няколоко дни за 1800 лв
    Обаче кражбата от техните собствени бачкатори им разкатава фамилийката. Аз не знам на какъв олигофрен попаднах, но шефовете от ЕОН-а във Вн ( станахме направо дружки ) коментираха , че всеки месец биват освобождавани между 20 и 40 души по подозрение в кражба.
    Та след годинка съдебен процес, нашия младеж се оказа " оправдан ", поради липса на доказателства. Е това е БГ - аз и още един свидетел срещу него, отделно има още висящи дела и младежа се е окопал като кърлеж и еонаджиите се чудеха как да го уволнят, без той да ги контраосъди за обезщетения...

  18. Moderator Аватара на glowndark
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    2,460
    #15

    Re:Как да разбера защо тока ми е много

    Аз доколкото разбрах, тои нищо не е направил, освен, че ти е взел парите За какво да го съдят тогава?!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 5 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Цената на тока...
    От babati във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 30
    Последно: 08-07-12, 16:40
  2. Много евтин vs. много скъп - моля за мнение
    От totopz във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 31
    Последно: 08-11-08, 20:42
  3. Много проста и много гадна редичка (междинка)
    От dedis във форум Логически задачи
    Отговори: 4
    Последно: 19-05-07, 13:15
  4. Спира ли ви тока?
    От hard във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 17
    Последно: 30-10-06, 12:09
  5. Много много странен проблем с USB флаш памет
    От Julian във форум Общ - хардуер
    Отговори: 4
    Последно: 28-09-05, 19:15

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе