Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 27

Съвет за вида отопление

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    20
    #1

    Съвет за вида отопление

    Имам нужда от Вашето мнение и съвет.

    В близките месеци ще се нанасям в ново (ново строителство) жилище. Жилището е без ТЕЦ (слава богу).
    Възниква генералния въпрос за отоплението на жилището. Както си му е реда тябва да е ефективно и икономично като месечни разходи. Опцията с газификация не съществува за района. Не желая да е на дърва и всякакви други твърди горива (няма кой да се занимава), така че остава електричеството.

    Но от тук вече възникват въпросите, какво точно:
    1. Добри климатици;
    2. Лъчисти радиатори (не съм сигурна така ли се казват);
    3. Електрическо котле;
    4. Други - не знам и аз .....

    Ще се отопляват спалня и голяма всекидневна. Размера на първоначалната инвестиция не е от значение, стига разбира се да си заслужава с икономии на последващите разходи. Търся най-добрата алтернатива.

    Моля за Вашите коментари, съвети, споделяне на опит, препоръки за марки уреди, препоръки за фирми доставчици и т.н.

    Благодаря предварително!

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на dragozow
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    1,304
    #2

    Re: Съвет за отопление

    От посочените варианти е най-добре със японски климатици(или японски марки).Ще имаш топлина на добра цена,каква ще бъде тя зависи от параметрите вече.За котле на ток тъста ми плаща по 400 лева на месец за ток(?).Ти реши дали искаш да го ползваш.Ефективността на климатиците е по-голяма ама и първоначалната инвестиция не е малка.

  4. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #3

    Re: Съвет за отопление

    За всекидневната някакъв по-свестен климатик, за спалните или лъчисти радиатори или конвекторни. Аз лично предпочетох конвекторите на ADAX. Лъчистите печки предполагам са малко по-икономични, но лично на мен не ми хареса усещането от тях - имам чувството, че ме облъчват като за медицински нагревки. Имат и друг недостатък - ако пред печката има някакъв предмет, то той се загрява но зад него не отива топлина. Т.е така трябва да е разположена, че да облъчва цялото помещение, защото на местата в "сянка" не се усеща работата и.

    Климатик в спалнята не бих си сложил - определено е много по-некомфортно отколкото кои и да е отоплителен уред без принудителна циркулация на въздуха. Казвам го от личен опит. Отделно - шума...

  5. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    144
    #4

    Re: Съвет за отопление

    Цитат Първоначално публикувано от Ralitsa
    Имам нужда от Вашето мнение и съвет.

    В близките месеци ще се нанасям в ново (ново строителство) жилище. Жилището е без ТЕЦ (слава богу).
    Възниква генералния въпрос за отоплението на жилището. Както си му е реда тябва да е ефективно и икономично като месечни разходи. Опцията с газификация не съществува за района. Не желая да е на дърва и всякакви други твърди горива (няма кой да се занимава), така че остава електричеството.

    Но от тук вече възникват въпросите, какво точно:
    1. Добри климатици;
    2. Лъчисти радиатори (не съм сигурна така ли се казват);
    3. Електрическо котле;
    4. Други - не знам и аз .....

    Ще се отопляват спалня и голяма всекидневна. Размера на първоначалната инвестиция не е от значение, стига разбира се да си заслужава с икономии на последващите разходи. Търся най-добрата алтернатива.

    Моля за Вашите коментари, съвети, споделяне на опит, препоръки за марки уреди, препоръки за фирми доставчици и т.н.

    Благодаря предварително!
    Преди 2год. бяхме изправени пред абсолютно същата дилема.

    Имахме изградена инсталация за радиатори. Трябваше само да ги купим заедно с ел. котлето и да ги монтираме.
    Топлоизолирана сграда (тухла), добра ПВЦ дограма, изтoк-запад изложение. Умувах върху котле 6-9kW.

    В крайна сметка взехме климатик за всекидневната (28м2) и в спалнята (15м2) караме с духалка за сега.
    Във всекидневната през деня е ~19*, вечерта ~23*, В спалнята съответно 18*/21*.

    Климатика не се изключва. Топла вода нямаме - с 80Л бойлер сме. Жената готви през ден-два.
    ПЦ-то работи нон-стоп. ТВ, хладилник, пералня и т.н. се подразбират.

    към ф/ра 1044468690/30.11.2006 м.11.2006
    цена н.пок.ст.пок. р-ка корек. лева
    .146 1581 1302 279 0 40.734
    .093 395 257 138 0 12.834

    Всичко: 53.57



    към ф/ра 1045046800/31.12.2006 м.12.2006
    цена н.пок.ст.пок. р-ка корек. лева
    .146 1800 1581 219 0 31.974
    .093 522 395 127 0 11.811

    Всичко: 43.79



  6. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #5

    Re: Съвет за отопление

    Аз бих заложил на класическо парно с ел.котел и алуминиеви или стоманени радиатори и някой ефтинджарка клима за през лятото да охлажда. Комфорта, който се получава от естествената конвекция, комбинирана с елемента на лъчисто отопление от радиаторите по никакъв начин не може да се сравнява с "течението" което създават климатиците, пък ако ще да са последна разработка на НАСА или Дайкин и да струват по 3000 кинти парчето.

    Преди да подскочат ревностните поддръжници на духащите климатици искам да кажа че в поста ми става въпрос за удобство и комфорт, които си имат своята цена.

    И понеже не бих искал темата да се превърне в "На кой колко му духа климатика" ще си позволя да си кажа мнението - щом има вентилатор - значи духа, независимо дали е тангенциален, ниско оборотен ниско профилен...бла-бла-бла.....усещането е по-различно отколкото при естествена конвекция.

  7. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,117
    #6

    Re: Съвет за отопление

    Ел .котел ако е български е един много капризен уред ,а разхода на такъв тип отопление ще е колосален и няма как да ти е комфортно като имаш 300+ лв ток според мене ... аз съм за маркови климатици ,по един във всяка стая. Една духалка да имаш да ти гори 2 кв и цялата икономия от климите отива по дяволите - нещо като пънкара който насред пустинята измолил с последни сили и пресъхнала уста глътка вода от бедуините и си зализал с нея косата

  8.  
     
  9. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #7

    Re: Съвет за отопление

    Малко

    Когато избираме начин на отопление или въобще начин на живот в повечето случай разглеждаме две насоки - комфорт или икономичност. Двете заедно малко не се вързват. Има компромисни вариянти, но те не са нито много икономични, нито пък достатъчно комфортни за да си струват парите. В този ред на мисли, когато стане въпрос за скъпи маркови климатици, особено повече от един, някак си не подхожда да се интересуваме колко ще харчат. Ще ме извинявате ама аз ако имам да дам 4 бона за 2 климатика, малко ще ми е през оная работа колко ще ми е сметката за тока.... Скъп климатик се избира не заради икономичността, а заради комфорта (по-безшумен), надежността и начина му на работа.
    Ако сме си избрали пътя на икономичността тогава се придържаме към максимата - "с минимум усилия (вложения) - максимум резултати". (не знам защо но се сетих и за една друга приказка: икономията - майка на мизерията).
    Ако ипредпочетем удобството и комфорта, тогава няма да мислим за цената (в разумни граници разбира се )
    Предпочитам да дам 20лв повече за ток през зимата но като си легна да не ми бръмчи нищо и да не усещам течение около себе си!


    P.S. @Alexi - нямам предвид теб нито който и да е друг конкретен участник, просто твоя пост провокира подобни разсъждения в мен.


  10. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #9

    Re: Съвет за отопление


  11. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #10

    Re: Съвет за отопление

    Цитат Първоначално публикувано от Julian
    ................... Недостатъка е, че струва 3000лв.
    Е т'ва убива всички останали "остатъци" в него!

  12. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #11

    Re: Съвет за отопление

    Хора, хора, ХОРА !

    Я се осъзнайте!!!!

    3 стаи по 3000 лв за климатик = 9000 лв.

    Я по-добре като поствате, първо ползвайте калкулатор!


    3 ел. конвектора Х 80 лв =240 лв.

    Сметнете вие за колко зими напред има да консумирате ток, докато го докарате до 9000 лв.


  13.  
     
  14. Senior Member Аватара на dragozow
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    1,304
    #12

    Re: Съвет за отопление

    Е не е нужно да си купува клими от 3 бона парчето,може да си купи 3 японски за 3500-4000 лева.Ако няма толкова може да мине и с китайски.Ако говорим за ефективност и КПД това е климатик.Това за бръмченето е мит при хубавите марки,бях на почивка и в хотела имаше един Sanyo който бачкаше нощем на студено(на тих режим,беше лятото и беше 40 градуса в Турция),мога да кажа че спах като кърт въпреки че се будя и от най-малкия шум.Комфорта е другото нещо,пускаш и след 5 минути е топло.Аз се топля втора зима с един китайски с компресор Хитачи и не бих го заменил за нищо.

  15. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    20
    #13

    Re: Съвет за отопление

    Само да ви коригирам. Помещенията, които ще се отопляват са 2, а не 3.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    123
    #14

    Re: Съвет за отопление

    Цитат Първоначално публикувано от Ralitsa
    .. Размера на първоначалната инвестиция не е от значение, стига разбира се да си заслужава с икономии на последващите разходи. Търся най-добрата алтернатива...
    1.Ако говорим за комфорт той няма как да излезе евтин, на една везна са с разходите. Ако се придържаме към горното условие няма как да избягаш от климатика, кпд-то му е по голямо от на електрическото котле и ел.радиаторите.
    2.Трябва да си мазохист за да вземеш ефтинджарски и бръмчащ климатик (климатик < 1500лв) ...
    3.Защо си мислите чв климатика не е комфортен? Говоря за новите климатици (дадох пример и с подовите). Ururu-Sarara не е просто климатик, вкарва свеж въздух също и подържа определена влажност което е много важно за комфорта. Не е 3000лв по-малко е. (миналата година сега може и да е др. цената ...)
    Ако ще вземаш климатик най-добре ще е да е мултисплит щом една стая е спалня.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    20
    #15

    Re: Съвет за отопление

    Значи първо - май реших да слагам климатици, дали ще са 2 или мултисплит система не знам. Няма да са от евтините. Очаквам предложения за марки и модели (освен посочения по горе)
    Може ли да ми препоръчате някоя добра фирма за климатизация в София, от която сте останали доволни. Става въпрос за коректност при монтирането на техниката, сервиза. Абе комплесно обслужване.

    Благодаря предварително!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отопление на локално парно,моля за съвет!
    От borisvelkov във форум Други начини за отопление
    Отговори: 2
    Последно: 19-01-15, 09:41
  2. Съвет за отопление и охлаждане
    От petar79 във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 72
    Последно: 28-01-14, 23:26
  3. съвет за отопление с инверторен климатик
    От maxi1 във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 30
    Последно: 16-09-13, 19:24
  4. Съвет при избор на инфрачервено отопление
    От niki456 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 0
    Последно: 18-07-11, 13:43
  5. Моля дайте съвет за отопление на къща
    От vladko33 във форум Отопление
    Отговори: 14
    Последно: 05-11-09, 09:49

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе