Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 18
Like Tree1Одобрявам

Коя е най-полезната светлина за зрението?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    May 2003
    Мнения
    61
    #1

    Коя е най-полезната светлина за зрението?

    Въпроса смятам е ясен. Като махнем слънчевата, коя е най-добрата алтернатива за стая с нормални размери. Напоследък се усещам, че чета на лампа, а това никак не ми харесва .
    Таа...Коя светлина е най-безвредна:
    1. Лампа с нажежаема жичка
    2. Енергоспестяваща крушка
    3. Луминисцентна лампа
    Относно мощността за първите два случая ми е ясна, но с луминисцентните не....

  2.  
     
  3. Member Аватара на XIIID
    Тук е от
    Dec 2002
    Живее в
    Burgas, Bulgaria
    Мнения
    829
    #2

    Re: Коя е най-полезната светлина за зрението?

    Без претенция да съм нито изчерпателен, нито надежден източник: чувал съм, че най-близко до слънчевия спектър излъчват 'халогенните крушки' - вървят с фасетни рефлектори и (обезателно) трансформатор.

  4. Member Аватара на panevdd
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    753
    #3

    Re: Коя е най-полезната светлина за зрението?

    Лампа с нажежаема спирала (ЛНС) се препоръчва за общо осветление. Ако ще четеш на лампа, трябва ад имаш и локален (допълнителен) източник на светлина.
    При луминесцентните и енергоспестяващите лампи има различни видове, с различен спектър на излъчваната светлина (дневна светлина, бяла, студено бяла, топло бяла, с топъл тон на бялата светлина). Естествено, за предпочитане е да се използва източник с дневна светлина. Луминесцентните лампи обаче имат един недостатък - при стандартно свързване трептят с честотата на мрежата (50Hz) и това дразни очите, особено вечер.
    Освен това, трябва да се съобразиш с големината на помещението, цветът на стените, височината на работната ти площ (където ще четеш) и вида на осветителното тяло, в което е лампата. В зависимост от тези неща се изчислява общата мощност на осетлението и съответно броя и мощността на лампите.

    В твоя случай ти препоръчвам енергоспестяващи лампи с дневна светлина. Колко на брой и с каква мощност, ще си прецениш ти, в зависимост от особеонстите на помещението и твоите предпочитания. Можеш да отидеш до някой електротехникум и да помолиш някой от 3-ти или 4-ти курс да ти направи изчисленията.

  5. Novice
    Тук е от
    Feb 2006
    Мнения
    3
    #4

    Re: Коя е най-полезната светлина за зрението?

    Цитат Първоначално публикувано от panevdd
    ....... Луминесцентните лампи обаче имат един недостатък - при стандартно свързване трептят с честотата на мрежата (50Hz) и това дразни очите, особено вечер.......
    Ако искаш да избегнеш това трептене, може да поставиш лампите "наобратно" т.е. да са към тавана (задължително бял) за да отразява, и да получиш индиректна светлина. Аз съм използвал друга техника за да намаля този неприятен ефект. Скрил съм лампите в козирки от гипсокартон и отново разчитам на отразената светлина. За съжаление при "нормалното" свързване остава неприятното бръмчене от дроселите и се чува съвсем слабо нощем.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    60
    #5

    Re: Коя е най-полезната светлина за зрението?

    най полезната светлина е тази на монитора нощем след 12 часа

  7. Senior Member
    Тук е от
    May 2001
    Мнения
    1,765
    #6

    Re: Коя е най-полезната светлина за зрението?

    Имам познат, който в магазина/сервиза си , е поставил допълнителни платки с електроника, правени от него, в луминисцентните лампи и трептенето с честота 50 Hz остана в миналото. Освен това ми каза, че с такава платка значително е паднала консумацията на електроенергия. Естествено схемата няма да ми я даде - опитва се да ги продаде един вид като "изобретение", даже си ги е залялал със епоксидна смола.
    Та ако някой да е виждал някъде да се продават "фабрични" такива лампи/платки, може да опита - светлината е доста по-приятна спрямо обикновената луминисцентна...

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,086
    #7

    Re: Коя е най-полезната светлина за зрението?

    Моя опит сочи ,че единствено лампите с нажежаема жичка ми осигуряват достатъчно силна светлина за четена нощно време !

    Важно е не какъв тип е светлината ,а да е достатъчно силна за да се си натоварваш очите в сумрака на енергоспестяващите .

  10. Member Аватара на panevdd
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    753
    #8

    Re: Коя е най-полезната светлина за зрението?

    Цитат Първоначално публикувано от Eddie
    Имам познат, който в магазина/сервиза си , е поставил допълнителни платки с електроника, правени от него, в луминисцентните лампи и трептенето с честота 50 Hz остана в миналото. Освен това ми каза, че с такава платка значително е паднала консумацията на електроенергия. Естествено схемата няма да ми я даде - опитва се да ги продаде един вид като "изобретение", даже си ги е залялал със епоксидна смола.
    Та ако някой да е виждал някъде да се продават "фабрични" такива лампи/платки, може да опита - светлината е доста по-приятна спрямо обикновената луминисцентна...
    Известни са ми два начина за избягване на трептенето при тези лампи:

    1. Прави се схема "Грец" + филтриращ кондензатор, т. е., токоизправител, и към лампата се подава постоянен ток вместо променлив. Недостатък на този метод е, че се износва само единият катод на лампата и животът и се скъсява наполовина. Може да се избегне, ако периодично се променят местата на + и -.

    2. Използват се 3, 6, 9 и т. н. т. лампи и трифазен ток. Всяка лампа е свързана към отделна фаза и това свежда трептенето до минимум.

  11. Senior Member
    Тук е от
    May 2001
    Мнения
    1,765
    #9

    Re: Коя е най-полезната светлина за зрението?

    /offtopic

    panevdd, схемата на моя познат е доста по-сложна от грец и кондензатор, до колкото знам от него е наблегнал доста и върху икономията на ел.енергия. Също така имам много смътен спомен че май беше изхвърлил дросела от луминисцентната лампа и неговата схема го заместваше...

  12. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #10

    Re: Коя е най-полезната светлина за зрението?

    Цитат Първоначално публикувано от Zygot
    Моя опит сочи ,че единствено лампите с нажежаема жичка ми осигуряват достатъчно силна светлина за четена нощно време !

    Важно е не какъв тип е светлината ,а да е достатъчно силна за да се си натоварваш очите в сумрака на енергоспестяващите .
    @Zygot,мисля,че си останал с грешно впечатление,че енергоспестявашите лампи светят слабо.Напротив,при една и съща мощност,те светят3-5 пъти по-силно.Тъй че ако искаш силна светлина-пробвай с маркова енергоспестяваща лампа с по-голяма мощност.При повечето марки можеш да избираш и спектъра на светлината,което е много важно.

  13. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #11

    Re: Коя е най-полезната светлина за зрението?

    Zygot, купи си енергоспестяваща лампа със жъта светлина, а не с бяха, която даже е синкава. Те светят слабо. Жилтите светятя силно.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    286
    #12

    Re: Коя е най-полезната светлина за зрението?

    За луминисцентно осветление най добрата схема за момента е с диодо умножители на напрежение .
    Можете да си светите дори с изгорели калеми. Липсват проблемите с шума и стобоскопичният ефект. Разбира се най подходящо е индиректото тяло за осветление.
    Сега на последък има енерго спестяващи кушки за улично осветление с мощност 70 и 100w които отговарят на 250 и 500w живачни лампи . Макар и с по висока цена те също са подходящи за жилищно осветление.
    hadean одобрява това.

  16. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #13

    Re: Коя е най-полезната светлина за зрението?

    В офиса имаме луминисцентно тяло с 3 лампи. преди 10 години беше с дросели и стартери.....
    Вече поне 5-6 години е с електронно запалване - просто разкош......
    Никакъв шум, няма забавяне (1 секунда макс) - и липса на мигане..........
    Само искам да добавя, че лампите трябва да се сменят периодично. Не трябва да чакате да угаснат.
    Това е съществената разлика между луминисцентните лампи и тези с нажежаема жичка.
    Светлинният поток на луминисцентните намаля след няколко месеца - пак си светят, но не е същото.
    Това споделям като практика - не съм навътре в теорията.

  17. Moderator Аватара на avenger
    Тук е от
    Mar 2007
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    759
    #14

    Re: Коя е най-полезната светлина за зрението?

    Така е.И при мен наблюдавам такова явление-при включване,на лампата й трябва около 1-2 мин докато засвети с пълна мощност,иначе чисто новата лампа свети без проблем.

  18. Novice
    Тук е от
    Jan 2018
    Живее в
    София
    Мнения
    1
    #15

    Отговор: Коя е най-полезната светлина за зрението?

    Препоръчват се източници с цветна температура 4000-4500К.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. зелена светлина
    От tonych във форум Логически задачи
    Отговори: 6
    Последно: 13-09-12, 21:18
  2. Нека бъде светлина -2!
    От Wise във форум Логически задачи
    Отговори: 12
    Последно: 13-09-12, 16:24
  3. Нека бъде светлина!
    От ql^2/8 във форум Логически задачи
    Отговори: 7
    Последно: 25-07-12, 07:33
  4. Игрите могат да подобряват зрението
    От DoRa във форум Коментирай новина
    Отговори: 10
    Последно: 24-02-07, 18:31
  5. Светлина в тунела
    От Ghost във форум Коментирай новина
    Отговори: 13
    Последно: 26-01-07, 19:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе