Страница 1 от 5 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 70

Защита от токов удар?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    80
    #1

    Защита от токов удар?

    Като Неспециалист ще попитам Специалистите тук - искам да си сложа предпазители, разконители на ТВ-то, компютъра, вероятно и на хладилника срещу токов удар, по-високо напрежение и т.н.
    На пазара видях два вида -

    - едните са български на Sono, ако не се лъжа - казаха ми че са с газов разредител, благодарение на него предпазителя се възстановява от токовия удар след броени секунди и пак е в действие.

    - другите са някакви маркови уж, пр. InfoSEC, има и други - доста по-скъпи са от българските и при тях има едно бутонче с което предполагам се разблокира предпазителя след токов удар.

    Интересува ме дали някой е наясно с тези неща: какво е времемто на реагиране при едните и при другите (някакви msec. бяха). И каква е надеждността им, знам че никъде няма 100% сигурност с/у токовите удари и мълнии, но все пак сигурно има някакви стандарти и параметри по които да се ориентирам кои са по-добри.

    И не на последно място UPS за компютър и обикновения такъв предпазител като горнита - кое е за предпочитане?

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,744
    #2

    Re: Защита от токов удар?

    Цитат Първоначално публикувано от svetlik
    И не на последно място UPS за компютър и обикновения такъв предпазител като горнита - кое е за предпочитане?
    UPS разбира се.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #3

    Re: Защита от токов удар?

    Препоръчвам APC 500V/A
    от сериозен токов удар ще те опази само т.н ON-line inverter UPS , но те са цифра !
    време за мс за реакция еразлична при всеки вид UPS
    гледай дали има и голям процент за включване на батерии- по принцип трябва да е при 20% разлика в напрежението , но някои са даже и 30% !

  5. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    80
    #4

    Re: Защита от токов удар?

    За UPS-а почти нямам колебания , но все пак има ли някой мнение за разклонителите с т.нар. предпазител от токов удар?

  6. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #5

    Re: Защита от токов удар?

    Както каза мистър Техно , вземи си някой марков UPS.Аз понеже се дърпах да давам пари за хубав , взех един ефтин Pacco 600 волт/амперов и при последният токов удар компа ми увисна ..........добре ,че сам си го продадох , иначе щеше много да ме е яд.

  7. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #6

    Re: Защита от токов удар?

    Ами за за разклонител или UPS вземай APC или MGE.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #7

    Re: Защита от токов удар?

    Цитат Първоначално публикувано от svetlik
    За UPS-а почти нямам колебания , но все пак има ли някой мнение за разклонителите с т.нар. предпазител от токов удар?
    Я да поизбистрим водата, че стана голяма мътеница. Какво разбираш под защита от токов удар? Такова понятие няма!
    Има:
    1. Защита от късо съединение - осъществява се от стопяеми или автоматични предпазители
    2. Защита от пропадане и ли отпадане на напрежението - ползва се UPS
    3. Защита от попадане под напрежение на нетоководещи части - осъществява се със заземяване или дефектнотоков автомат
    4. Защита от свръх напрежение или мълниезащита - има специални гръморазрядници за целта
    Универсалната защита още не е открита!

  10. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #8

    Re: Защита от токов удар?

    .....вероятно и на хладилника срещу токов удар, по-високо напрежение и т.н.
    Само на хладилника не слагай UPS, че ще стане една..... angel
    Напрежението на обикновенните UPS-i не е синусоидално (на моя си го пише в упътването - да не се включва битова електроника)

  11. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #9

    Re: Защита от токов удар?

    Цитат Първоначално публикувано от Pat
    Само на хладилника не слагай UPS, че ще стане една..... angel
    Напрежението на обикновенните UPS-i не е синусоидално (на моя си го пише в упътването - да не се включва битова електроника)

    Знаеш ли какво шоу е когато някой си купи от Техномаркет или Метро UPS да държи помпата на парното му ...........и после веднага бяга при нас да пита що звука който издава мотора на нещастната помпа е като на преземяващ се самолет когато е на UPS ......и колегите в сервиза първо почват да чертаят синусоиди и да обясняват, после като се ядосат, че човека не говори техният език почват едни приказки............

  12. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,744
    #10

    Re: Защита от токов удар?

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    Я да позбистрим водата, че стана голяма мътеница. Какво разбираш под защита от токов удар? Такова понятие няма!
    Има:
    2. Защита от пропадане и ли отпадане на напрежението - ползва се UPS
    Напълно съм съгласен че такова понятие няма.
    По принцип смятам това за падове и пренапрежения и затова препоръчах UPS.

    А UPS на хладилник си е просто комично.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2005
    Мнения
    80
    #11

    Re: Защита от токов удар?

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    4. Защита от свръх напрежение или мълниезащита - има специални гръморазрядници за целта
    Универсалната защита още не е открита!
    Леллллее, ма аз съм бил много бос!
    В крайна сметка от какво да пазя? На един познат му изгоря компютъра - е нямаше как да се разбере каква е точно причината - токът угаснал и след това компа не шава. Ако е имало свръхнапрежение или токов удар възможно ли е това да е причината - в този случай кое ще помогне от всичко изброено по-горе?

    ...и какво ще рече "синусуидално", чувал съм това за помпите на камините, и? какво се прави за да работи такъв битов уред като хладилник нормално. Никой ли не се притеснява че като си е взел хладилник за 800-900 лв при едно по-високо напрежение ще му изгори уредчето, както стана скоро и даваха по телевизията горките хора с изгорели електроуреди...

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на glowndark
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    2,460
    #12

    Re: Защита от токов удар?

    Еи това още не съм го видял... UPS на хладилник чудно ми е колко ли време ще издържат яицата ако спре тока... Освен да си взема и един за боилера в къщи поне като спре тока да имам топла вода

    Иначе сериозно, за битова електроника по-добре вземи някакъв Surge Protector или иначе казано "Разклонител с филтър срещу пикове в захранването" (предполагам от това смяташ да се пазиш)... За марки няма да говоря, те колегите горе ги изброиха... От тук насетне всичко зависи от това с колко пари си готов да се разделиш...

  16. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    103
    #13

    Re: Защита от токов удар?

    Преди 1 месец си купих от технополис MGE protection box-33лева не е UPS но върши работа, освен това има защита и за LAN мрежата.

  17. Novice
    Тук е от
    Oct 2006
    Мнения
    8
    #14

    Re: Защита от токов удар?

    2. Защита от пропадане и ли отпадане на напрежението - ползва се UPS
    Така така , искам да ти кажа че твърдо не съм съгласен с теб! освен ако УПС-а няма "стабилизатор на напрежеието" или най-просто:Стабилизатор , както и да го наричаш това устроиство е измислено много отдавна, и освен че има тази защита която ти си цитирал по горе, или по известна като:"Токов удар"..... дори бабами на село навремето имаше такова чудо и аз навемето като малак /сега съм на 29/ та когато бях на 14-16 можеби първо разглобих/счупих/радиото на баба и дядо... после стабилизатора -един такъв зелен, и наи накрая телевизора....
    Та сагата е такава че още се сещам какво имаше вътре - а според мен тогава тва купче желязо беше едно НИЩО.
    Но след безброините отлагания на закупуване на УПС /които в последствие се оказа че трябва да е скъп за да е добър- т.е. да има стабилизатор на напрежението и да е поне 2000VA(волтампера)=около1000-1200макс Вата/
    Днес реших да отида и да вида какъв да си купя , в първия магазин кито бях запланувал да вляза беше един за електроника и компютри на едно самоче различни щандове -след като видях 500ВА УПС на комп щанд, и тъкмо се канех да излизам и видях едни машинки които много приличаха на УПС-и, ама не бяха......
    Най-голямия стабилизатор на напржението /с защита от токов удар/ беше 5000ВА, за 230лв някъде, има с поръчка 10000ВА (за цяла инсталация -няма контакт отзаде)
    Тези от 3000 и 5000 бяха все едно по дължина да наложиш две подложки за мишки , а височината е пак колкото по дългата страна на подложката.....
    Имат дисплеи /ГОЛЯМ/копче за вкл/при по мощните е такъв превклщчвател дето монтираха тези от енергото по таблата/
    две по малки копчета, и три светодиода червен зелен и жълт.....
    Аз си купих 2000ВА -отзад има два контакта и предпазител....
    Включвам уредите и на дисплея се изписва 220 натискам долното копче и ми изписва 237 /като светка светодиода които пише INPUT /показва бходящото напрежение/ след 2секунди се изписва пак 22о - колко изкарва на изхода....
    При токов удар имаш 2 /два/ варианта с другото копче го "тунинговаш" на 6 и на 120секунди, което означава че като стане токов удар устроиството изчаква 6или120 сек. преди да възтанови токоподаването =точно това те предпазва от токовия удър,
    е да и един обикновен юпс пак ще те педпази, но тои сам по себеси няма стабилизатор на напрежението /по скъпите трябва да имат някаква подобна защита/ а и юпс без стабилизатор при по дълго подаване на 280-300волта от енергото след като ти е бекъп ЮПС тои ще бъде щрехвърил на мрежово захранване, а нали се сещаш 300волта и плазмен телевизор+комп за 20мин какво става
    Машинката ми струваше 73.9лв, за по нататък мога да си взема примерно един АПЦ500ВА /които е към 200лв/и които естествено ще включа след стабилизатора че чак тогава в компа, е аз и без тва пари не изкарвам с компа така че мога и да се размина с ЮПС-а -колкото да защитя тв-то и компа+уредбата и други дрънкулко като нощна лампа зарядно-стабилизатора си е идеален.
    Тегне пущината едвам я домъкнах....
    1000ВА беше 63лв
    работния диапазон на всички модели е от140 до 300 волта входно напрежение....
    Дано съм бил полезен, а за другите -съжалявам ако голямото писание е било"досадно".

  18. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #15

    Re: Защита от токов удар?

    Цитат Първоначално публикувано от dsnakov
    ...Тези от 3000 и 5000 бяха все едно по дължина да наложиш две подложки за мишки , а височината е пак колкото по дългата страна на подложката.....
    @dsnakov, измерването на дължини в "подложки за мишки" е подходящо само за собствена консумация - примерно да измериш дължината на бедъра на приятелката си, но не и за публикации! Както и измерването на излъчена светлина в "реални ватове"(сигурно има и нереални?): http://forum.setcom.bg/index.php/top...html#msg212607

    Като начало ти препоръчвам четенето да е повече от публикациите.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 5 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Защита от токов удар
    От abv във форум Аксесоари за телевизори
    Отговори: 202
    Последно: 14-02-19, 23:04
  2. защита от токов удар при бойлер
    От pier_67 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 9
    Последно: 16-12-08, 12:52
  3. Токов удар при LCD!Последици!!!
    От tonito1912 във форум Телевизори
    Отговори: 4
    Последно: 30-01-07, 10:02
  4. Защита на климатика от токов удар?
    От DEF във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 2
    Последно: 15-12-06, 23:36
  5. eMule + Токов удар = 2 Gb download на вятъра...
    От DeathKnight във форум Общ - софтуер
    Отговори: 7
    Последно: 09-02-03, 15:10

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе