Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 70
Like Tree2Одобрявам

Защита от токов удар?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #16

    Re: Защита от токов удар?

    Ролята и задачите на UPS и стабилизатора на напрежение са съвсем различни!
    1. UPS има за основни задачи:
    - да осигури резервно захранване за един относително кратък период от време, за да може компютърът да завърши коректно своята работа
    - да осигури по-дълговременната работа на сървъри или друга електронна апаратура, която по никакъв начин не бива да прекъсва, докато се възстанови повредата или се осигури друг алтернативен източник за захранване
    - да предпазва чувствителната електронна апаратура от пикове (отскоци и падове) по захранранващата мрежа вследствие включване и изключване на мощни консуматори.
    2. Стабилизатора на напрежение е предназначен за:
    - дълговременно поддържане на стабилно и в границите на стандарта напрежение в мрежи, където по някакви причини то е по-ниско (в селата и вилните зони) или по-високо (близо до трафопостове)
    - при отпадане на напрежението да задържи за определен период от време повторното включване. Това се налага, защото понякога има кратковременни включвания и изключвания на трафопоста от АВР при продължаваща повреда. При включване и изключване на много консуматори под товар, пиковете в мрежата са ужасни и пагубни за чувствителната електроника.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,124
    #17

    Re: Защита от токов удар?

    АПС Смарт серията имат стабилизатор на изходящото напрежение ,даже от софта може да се задава колко да е номинално в тесни граници 220-240 В .Скоро сменях батерии на 2200 ВА много читава машина разглобих го от любопитство .. има 2 отделни стабилизиращи трафа може би повишаващ и понижаващ ,много бързи релета управлявани от микропроцесор

  4. Novice
    Тук е от
    Oct 2006
    Мнения
    8
    #18

    Re: Защита от токов удар?

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    @dsnakov, измерването на дължини в "подложки за мишки" е подходящо само за собствена консумация - примерно да измериш дължината на бедъра на приятелката си, но не и за публикации! Както и измерването на излъчена светлина в "реални ватове"(сигурно има и нереални?): http://forum.setcom.bg/index.php/top...html#msg212607

    Като начало ти препоръчвам четенето да е повече от публикациите.
    По отношение първо да чета и после да пиша - ще си замълча....
    По въпроса за лампата 75Вт *5 и се получават реалните ватове /за светлина/- аз така го знам, както и знам че светлината не се мери с ват, както и знам че ват , волт и ток са различни неща.....
    Дори имам една Филипс опаковка на лампа на която има нарисувана Филипс лампа после знака = /равно/ рисунка на обикновенна лампа вътре в която пише 100ВТ.
    Колкото за мерните еденици добре см запознат с тях - това с подложките на мишка беше за груба представа, защото ако твоята подложка е от70лв като моята/говорех за обикновенни пад-ове по 1-2лв/, определено съм дал грешни размери - трябваше за да разберат другите форумци за какво става въпрос , или да бях извадил шивашкия метър в магазина за такива като теб?
    @Алекси
    Да по скъпичките Юпс-и имат защита от пик и стабилизатор

  5. Member
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    957
    #19

    Re: Защита от токов удар?

    Искам да попитам тук за следния проблем: Имаме познат, на който помагам при някои софтуерни, а и не само проблеми. Компютърът му е свързан към UPS APC Back 650VA, който е изправен според фирмата, от която е закупен. Проблемът е, че понеже обектът му се намира в краен квартал на града (по-точно в бивше село впоследствие придъединено като квартал) напрежението в мрежата е крайно ниско, мисля, че проблемът е в локалния трафопост. Човекът има и производствен цех за парни котлета и основно там работят електрожени, ясно е, че при включване има огромен пад на и без това недостатъчното напрежение, при което този марков UPS сдава багажа - просто РС-то гасне, а и да не угасне не държи повече от минута. Дадох му моя UPS за проба - той е Мустек, 800 VA, но резултатът е идентичен, няма промяна.
    Не съм спец, но ми се струва, че му е нужен стабилизатор на напрежение с много малко време на реакция и като порових в нета видях, че АРС предлагат такива:
    http://www.apc.com/resource/include/...0I&tab=compare
    два модела, според мен LE 1200I e по-подходящият. Още инфо - http://sturgeon.apcc.com/techref.nsf...7_RU_REV02.pdf
    Та въпросът ми е: Дали това устройство ще му помогне?
    Ако някой може да предложи нещо по-добро - нека сподели.

  6. DEF
    DEF е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    191
    #20

    Re: Защита от токов удар?

    Най-лесно и с подръчни материали става с един контактор и бутон с които затваряш веригата на бубината през един от контактите и при отпадане на напрежението контактора изключва и предпазва апаратурата при повторното идване на напрежението от пикове и пренапрежения.

  7. Member
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    957
    #21

    Re: Защита от токов удар?

    Цитат Първоначално публикувано от DEF
    Най-лесно и с подръчни материали става с един контактор и бутон с които затваряш веригата на бубината през един от контактите и при отпадане на напрежението контактора изключва и предпазва апаратурата при повторното идване на напрежението от пикове и пренапрежения.
    Значи не става въпрос толкова за предпазване при повторно пускане на напрежението, а по-скоро за възможност за регулирането му. Там напрежението което се подава от локалния трафопост поначало е винаги по-ниско от нормалното, затова и от години се ползва UPS. Именно поради много ниското и лошо като качество напрежение предлагам да се поставят стабилизатори на напрежение.
    Въпросите ми са конкретно за изказване на мнение за посочените от мен устройства на АРС - стабилизатори на напрежение.
    Има и едни модели на MGE от Франция, но цените им са учудвашо високи според мен.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    May 2001
    Мнения
    1,765
    #22

    Re: Защита от токов удар?

    Онзи ден при една позната имах малък проблем с UPS-а й - включих в него свободен разклонител, на който щепсела беше окъсил вътре - ел"техника", дето го е "ремонтирал" си беше оставил ръцете, и вътре изгоря един резистор - 0,1ома / 5W. Та оттам се сетих за нещо - какво може да предпази РС и битова електроника от две фази, защото като гледам новините, при повечето пострадали точно това става...

  10. Novice
    Тук е от
    Jan 2009
    Мнения
    1
    #23

    Re: Защита от токов удар?

    За защита от токов удар Ви препоръчвам "ACP-02"- представлява щепсъл с монтиран в него мощен варистор (издържа пиков ток до 6000 А), включва се в свободен контакт и защитава всички уреди наблизо(които са на същаия предпазител). Имаше случай при ремонт на трасфопост подават много високо напрежение и целия щепсъл се беше стопил, но въпреки това ограничил напрежението, докато сработил автоматичния предпазител - някакъв много стар модел бавнодействащ.
    Защитата струва 5,00 лв., адреса е wwww.artcom.bg.

  11. 5j
    5j е офлайн
    Novice
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    1
    #24

    Re:Защита от токов удар?

    здравейте на всички разбиращи първо да кажа ЧЕ СЪМ ЖЕНА ;-) и се извинявам за въпроса който ще задам прочетох цялата тема и съм наясно толкова колкото в началото демек нищо не разбрах кажете сега на лаптопа какжо да сложа и на другата техника (хладилник, тв, рутер...) ups или Surge Protector гледах картинки в google и това последното не е ли някакъв разклонител ?!? аз май имам такъв и разбрах че ups на хладилник не се слага само това а на тв става ли защото или 1 такова да купя и да закача няколко уреда ако може или другото?!? защото при нас много често пада напрежението и има "токов удар" :hmmm: изгасва и светва и така няколко пати понякога особено зимата затова какво да правя да окача навсякаде "разклонители" ако имат ефект изобщо или да взема едно ups е и да не ми излезе чак много солено МЕРСИ ЗА ОТГОВОРА и надявам се не съм станала много за смях

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2011
    Мнения
    12
    #25

    Re:Защита от токов удар?

    Иде месец Май, а с него и гръмотевичните бури. Да не забравяме и катодните отводители. Има модели големи колкото 1АП, които лесно биха се намърдали в таблото и могат да спестят доста главоболия.

  13. Moderator Аватара на glowndark
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    2,460
    #26

    Re:Защита от токов удар?

    Цитат Първоначално публикувано от 5j
    здравейте на всички разбиращи първо да кажа ЧЕ СЪМ ЖЕНА ;-) и се извинявам за въпроса който ще задам прочетох цялата тема и съм наясно толкова колкото в началото демек нищо не разбрах кажете сега на лаптопа какжо да сложа и на другата техника (хладилник, тв, рутер...) ups или Surge Protector гледах картинки в google и това последното не е ли някакъв разклонител ?!? аз май имам такъв и разбрах че ups на хладилник не се слага само това а на тв става ли защото или 1 такова да купя и да закача няколко уреда ако може или другото?!? защото при нас много често пада напрежението и има "токов удар" :hmmm: изгасва и светва и така няколко пати понякога особено зимата затова какво да правя да окача навсякаде "разклонители" ако имат ефект изобщо или да взема едно ups е и да не ми излезе чак много солено МЕРСИ ЗА ОТГОВОРА и надявам се не съм станала много за смях
    Колкото и солено да ти излезе, няма да ти излезе по солено от закупуване на нов електроуред. Разликата между UPS и surge протектор e, че surge protectora пази само от пикове(идване на повече ток) а UPS-a дори в един момент напрежението да падне, минава на батерия и ти доставя необходимия ток за да ти работи устройството след него.
    Така, че при компютър surge protektora ще го предпази от изгаряне ако дойде повече ток, но няма да го предпази от рестарт при по малко ток(а рестарта на ПС много често води до липса на информация след него). Конкретно за уредите които си посочила. За лаптопа и рутера дори и ТВ стига и surge protector, ако естествено не искаш след като спре тока да имаш интернет. Тогава рутера трябва да ти е на UPS задължително. ТВ на UPS не е невъзможно, но трябва да се прецени според консумацията на ТВ какъв UPS ти е необходим.
    Понеже аз продавам само устройства за защита на компютърна техника, колегите трябва да кажат дали има варианти за защита на големи консуматори, като хладилници и т.н.

  14.  
     
  15. Member Аватара на fikata
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    256
    #27

    Re:Защита от токов удар?

    surge protectora пази само от пикове(идване на повече ток)
    Какво представлява физичното явление "идване на повече ток" по линията?

  16. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #28

    Re:Защита от токов удар?

    Предполагаме, че автора под "пикове(идване на повече ток)" е имал в предвид повишено напрежение което прокарва по-големи токови от номиналните допустими и опасни за консуматорите!

  17. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    1,783
    #29

    Re:Защита от токов удар?

    Цитат Първоначално публикувано от fikata
    Какво представлява физичното явление "идване на повече ток" по линията?
    Идването е интересна история.Например при мен като тресна гръм в градинката пред къщата по индукция ми дойде през нулата,защото бях предвидливо изключил главния предпазител и така дойде че се разхвърчаха няколко капачки на разпределителни кутии.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2009
    Мнения
    133
    #30

    Re:Защита от токов удар?

    Дайте да се разберем- идеята на UPS-a не е да ви пази от токови удари!!!
    Най-ясно го е обяснил колегата Lupus- четете!
    Относно домашни защити от пренапрежение: това са т.н surge protector -и или по народно му разклонители със защита (варистор с посочен пиков ампераж (някой от моделите са и с повече от един-legrand)).
    За случаите на колегата VLADO 66 има т.н. галванични разединители, които за битови цели са практически неприложими.
    И с риск отново да повторя Lupus, но е безкрайно вярно: Универсалната защита още не е открита!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Защита от токов удар
    От abv във форум Аксесоари за телевизори
    Отговори: 202
    Последно: 14-02-19, 22:04
  2. защита от токов удар при бойлер
    От pier_67 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 9
    Последно: 16-12-08, 11:52
  3. Токов удар при LCD!Последици!!!
    От tonito1912 във форум Телевизори
    Отговори: 4
    Последно: 30-01-07, 09:02
  4. Защита на климатика от токов удар?
    От DEF във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 2
    Последно: 15-12-06, 22:36
  5. eMule + Токов удар = 2 Gb download на вятъра...
    От DeathKnight във форум Общ - софтуер
    Отговори: 7
    Последно: 09-02-03, 14:10

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе