Резултати от 1 до 15 от общо 15

почти пожар - една невероятна история....!!? или как е възможно това -

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. cvb
    cvb е офлайн
    Member
    Тук е от
    Oct 2006
    Мнения
    281
    #1

    почти пожар - една невероятна история....!!? или как е възможно това -

    Така - компа е изключен.ТВ изхода на видеокартата е вързан към видео входа на видеото ми и то не работи в момента.И двете са на стендбай. Както си гледам ТВ изведнъж почва да пращи нещо. Поглеждам натам и виждам да пуши откъм кабелите и да се пали на 3 места неработещия видео кабел на ТВ оута. Стопи се яко !!! Гледам и не вярвам на очите си - ако някои ми го кажеше нямаше да повярвам !Държа това чудо в ръце и се питам как е възможно това !? Проверих с фазомер корпусите и на двете - светеха. Обърнах щепселите, но те работеха така от 6 месеца! Когато хванах видеото ме удари ток ! А после всичко си работеше!

    //mod edit Lupus
    Върнахме темата ти единствено поради нейната важност за безопасното свързване на една система от уреди. Тя си струва да бъде обсъдена въпреки изключително неграмотния ти пост. Постарах се да коригирам поне правописните грешки и да я направя читаема. Странния ти изказ обаче не успях. Дължиш ми 10' загубено време!

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #2

    Re: почти пожар - една невероятна история....!!? или как е възможно това -

    И от тук започват питанките:
    1. И трите неща ли се захранват от занулени контакти? На един токов кръг ли са?
    2. Взети ли са мерки за галванично развързване на трите прибора по входове и изходи?
    3. Защо не е изключила защитата (предпазителя на 220V мрежата?
    И още такива от сорта, които биха се изяснили при разчепкване на темата.

  4. Member
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    538
    #3

    Re: почти пожар - една невероятна история....!!? или как е възможно това -

    и извън темата и по темата:

    наскоро при свързване на tv-out на видеокартата с домашната система както и изхода на звуковата карта на компютъра с нея

    стори ми се, че по корпуса на компютъра има лек ток
    и двете работят на заземени /или занулени/ контакти - има фаза и нула
    на отделни токови кръгове са, но тока в жилището е монофазен

    домашната система я включвам към телевизора след като изключа коаксиалния кабел на кабеларката

    как мога най-безопасно да ги включвам занапред и има ли някаква универсална защита





  5. Member Аватара на panevdd
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    753
    #4

    Re: почти пожар - една невероятна история....!!? или как е възможно това -

    стори ми се, че по корпуса на компютъра има лек ток
    Това може да е утечка, статично електричество или офазяване. Във всички случаи това означава, че инсталацията не е заземена или това е направено некачествено. Има два варианта за защита: галванично разделяне на консуматорите (с разделителен трансформатор) или чрез добре направено заземяване.

  6. Member
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    538
    #5

    Re: почти пожар - една невероятна история....!!? или как е възможно това -

    Цитат Първоначално публикувано от panevdd
    Това може да е утечка, статично електричество или офазяване. Във всички случаи това означава, че инсталацията не е заземена или това е направено некачествено. Има два варианта за защита: галванично разделяне на консуматорите (с разделителен трансформатор) или чрез добре направено заземяване.

    би ли описан подробно какво трябва да купя и как да го направя

    има ли реална опасност за компютъра и системата в гореописаната от мен ситуация
    номрално ли е при включени кабели към системата за дом. кино и като опра буксата в кутията на компютъра или я вкарам леко в изхода на звуковата карта да има брум в колоните, който изчезва при вкарване докрай


    предварително блг. за отговорите

  7. Member Аватара на panevdd
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    753
    #6

    Re: почти пожар - една невероятна история....!!? или как е възможно това -

    би ли описан подробно какво трябва да купя и как да го направя
    Първо кажи какви с какви букси свързваш устройствата и как е изпълнена електро инсталацията при теб. В най-общия случай корпусите на устройствата се свързват със заземяващ проводник, което би трябвало да премахне разликата в потенциалите между тях (стига уредите да са изработени в съответствие с БДС). По принцип този заземяващ проводник е третият от електро инсталацията (там би трябвало да има фаза, нула и заземяване). На практика при много от инсталациите заземяване реално няма, а третият проводник е свързан към нула-та или липсва такъв.
    Второто нещо е разделителен трансформатор - за сигнала от кабелната телевизия. Кажи какви са неговите параметри (напрежение и мощност, например), за да може да се препоръча подходящ трансформатор.
    има ли реална опасност за компютъра и системата в гореописаната от мен ситуация
    Има, и не само за системата и компютъра. Ако по корпусът на компютъра наприер има потенциал, различен от нула, има опасност веригата да се затвори през теб, ако докоснеш самия корпус и занулен/заземен уред, металната конструкция или водопроводната мрежа на жилището едновременно.
    номрално ли е при включени кабели към системата за дом. кино и като опра буксата в кутията на компютъра или я вкарам леко в изхода на звуковата карта да има брум в колоните, който изчезва при вкарване докрай
    Не е нормално, но не е задължително брумът да се дължи на проблеми със зануляване/заземяване. Може да има шум в електрическата мрежа или електромагнитно излъчване от силов кабел или мощен уред - трансформатор, асансьор, електро двигател...

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    538
    #7

    Re: почти пожар - една невероятна история....!!? или как е възможно това -

    у нас заземяването е изпълнено с евтития вариант, а именно фаза и нула
    трети проводник няма

    захранването е монофазно ако има значение

    за сигнала от кабелната телевизия - на евроком сме, повече инфо не мога да ти дам, но ми е правило впечатление на стария комп., че когато са свързани компютъра и 5.1 системата и в телевизора е вкл. кабела на кабелната има брум в колоните

    от страна на компютъра излиза 3,5мм. букса, а от страна на системата са чинчове за L и R

    компютъра е на един токов кръг /1 предпазител/, а 5.1 и телевизора на друг

    как мога да оправя нещата?

    има едни български протектори за кабелната ~10-15 лв., мисля, че фирмата е Сого или Соно - ще вършат ли работа


    10х за отделеното време

  10. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #8

    Re: почти пожар - една невероятна история....!!? или как е възможно това -

    а защо забравяте факта ако някой краде ток ?
    и е обърнал фаза и нула , или пък генийчета от енергото са пипнали нещо в трафа

  11. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #9

    Re: почти пожар - една невероятна история....!!? или как е възможно това -

    Цитат Първоначално публикувано от snoopdoggystyle
    има едни български протектори за кабелната ~10-15 лв., мисля, че фирмата е Сого или Соно - ще вършат ли работа
    имам подобен предпазител, но ако сигналът ти не е особено силен, се влошава допълнително толкова, че става очевидно и дразни

  12. Senior Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    1,594
    #10

    Re: почти пожар - една невероятна история....!!? или как е възможно това -

    Цитат Първоначално публикувано от panevdd
    Не е нормално, но не е задължително брумът да се дължи на проблеми със зануляване/заземяване. Може да има шум в електрическата мрежа или електромагнитно излъчване от силов кабел или мощен уред - трансформатор, асансьор, електро двигател...
    Напълно нормално си е явлението... Ефекта е същия като да пипнеш с пръст края на кабел със жак тип слушалков или централния пин на чинчовете, като въпросният кабел е вкаран в усилвател.

  13. Member
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    538
    #11

    Re: почти пожар - една невероятна история....!!? или как е възможно това -

    Цитат Първоначално публикувано от fori
    Напълно нормално си е явлението... Ефекта е същия като да пипнеш с пръст края на кабел със жак тип слушалков или централния пин на чинчовете, като въпросният кабел е вкаран в усилвател.
    да, и така съм го забелязвал
    значи не е нормално, ако кабелите са вкарани както трябва да има брум в колоните


    а сега ако може някой да ми даде съвет:
    у нас заземяването е изпълнено с евтития вариант, а именно фаза и нула


    наскоро при свързване на tv-out на видеокартата с домашната система както и изхода на звуковата карта на компютъра с нея

    стори ми се, че по корпуса на компютъра има лек ток
    и двете работят на заземени /или занулени/ контакти - има фаза и нула
    на отделни токови кръгове са, но тока в жилището е монофазен

    домашната система я включвам към телевизора след като изключа коаксиалния кабел на кабеларката

    как мога най-безопасно да ги включвам занапред и има ли някаква универсална защита

    трети проводник няма

    захранването е монофазно ако има значение

    за сигнала от кабелната телевизия - на евроком сме, повече инфо не мога да ти дам, но ми е правило впечатление на стария комп., че когато са свързани компютъра и 5.1 системата и в телевизора е вкл. кабела на кабелната има брум в колоните

    от страна на компютъра излиза 3,5мм. букса, а от страна на системата са чинчове за L и R

    компютъра е на един токов кръг /1 предпазител/, а 5.1 и телевизора на друг

    как мога да оправя нещата?




    10х за отделеното време

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #12

    Re: почти пожар - една невероятна история....!!? или как е възможно това -

    Цитат Първоначално публикувано от snoopdoggystyle

    би ли описан подробно какво трябва да купя и как да го направя

    има ли реална опасност за компютъра и системата в гореописаната от мен ситуация
    номрално ли е при включени кабели към системата за дом. кино и като опра буксата в кутията на компютъра или я вкарам леко в изхода на звуковата карта да има брум в колоните, който изчезва при вкарване докрай

    Просто и ясно - задължително разделяш кабелната телевизия с протектор 10-12 лв .
    Още през 2003 г бях писал за него.

  16. Member
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    538
    #13

    Re: почти пожар - една невероятна история....!!? или как е възможно това -

    това добре, ще взема един или няма да ползвам кабелната, когато ползвам вързани компютъра и системата

    но тая утечка на ток я забелязах при изключен коаксиален кабел - какво да правя в този случай

  17. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #14

    Re: почти пожар - една невероятна история....!!? или как е възможно това -

    Цитат Първоначално публикувано от snoopdoggystyle
    това добре, ще взема един или няма да ползвам кабелната, когато ползвам вързани компютъра и системата

    но тая утечка на ток я забелязах при изключен коаксиален кабел - какво да правя в този случай
    Спокойно можеш да си ползваш кабелната през един такъв протектор. Въпроса с протекторите е разискван многократно във форума, потърси и ще намериш темите. За останалото - поне един от приборите трябва да е заземен (занулен) с щепсел "Шуко", включен в контакт с предпазни клеми. Задължително го отвори и провери дали предпазната клема е свързана към нулата(или земя ако има такава). И когато превключваш някой от сигналните кабели задължително изключвай захранващите кабели от контактите.

  18. Member
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    538
    #15

    Re: почти пожар - една невероятна история....!!? или как е възможно това -

    т.е. до колкото разбирам ако не са изключени от контакта ще има разлика в потенциалите им, което може да създаде проблеми

    а ако проверявам контактите с някакви уреди, какво трябва да гледам

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Възможно ли е това?
    От Dominator във форум Телевизори
    Отговори: 0
    Последно: 04-01-12, 18:03
  2. Възможно ли е това?
    От DerekMTN във форум Общ - софтуер
    Отговори: 3
    Последно: 12-05-06, 11:37
  3. Kak e възможно това и каква е логиката?
    От g_velev във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 5
    Последно: 27-10-05, 11:16
  4. Отговори: 6
    Последно: 09-09-05, 10:42
  5. "ТРОЯ" - отново о***** една велика история!!!
    От LUDIA във форум Музика, филми и театър
    Отговори: 20
    Последно: 14-06-04, 21:47

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе