Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 23

Осветление за баня - въпроси за лампи тип "лунички"

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #1

    Осветление за баня - въпроси за лампи тип "лунички"

    Баня.
    Размери на основното помещение 190см х 180 см.
    Към това помещение има долепена ниша, която се явява душ-кабина с размери 90 x 120. Три от страните на нишата са плътни стени, а четвъртата е отворена към основното помещение и ще е преградена с полупрозрачен параван.

    Чудя се как точно да направя осветлението в банята. Всякакви идеи и коментари са добре дошли.

    Би трябвало да има самостоятелен кръг за основното помещение и самостоятелен кръг за нишата. Отделно мисля за допълнителна лампа на огледалото над мивката.

    Дотук, съм се спрял на следния вариант:
    - основното помещение се осветява от 4бр "лунички" от по 12V/20W. Ключа за тая верига е извън банята точно на стената пред вратата.
    - душ-кабината се осветява от 2бр "лунички" от по 12V/20W. Ключа за тая верига е близко до входа на душ-кабината.
    - лампата над огледалото още не знам каква точно да бъде - дали и тя да е на 12V или направо 220V. Ключа е някъде около огледалото.
    - като цяло, страх ме е, да вкарвам 220V в банята. Две мои познати, по различно време, си отидоха от тоя свят заради лоши електрически инсталации на бойлери. Върти ми се в главата, че мога да ползвам 12V от осветлението на основното помещение и релета, т.е., напрежението което отива до вътрешните ключове, няма да е 220V, а ще е 12V. Имам достатъчно място да скрия цялото оборудване в един фалшив трегер, в който ще минава отдушника за душ-кабината. Също така, при такова свързване с релета, при излизане от банята дори и да съм забравил някоя лампа включена вътре, то при гасене на осветлението в основното помещение, ще се гаси и всичко останало. (По-късно, ще пусна и картинка със схемата така както я виждам за момента)

    Проблема е, че си нямам никаква представа, от лампи тип "лунички". Досега само съм ги виждал как светят вече наготово някъде си. Единственото което знам, че са на 12V, а скоро чух, че имало и на 220V. Другото от което си нямам представа, е има ли такива подходящи релета. Доколкото съм се заглеждал някога по разни магазини за части, би трябвало да има.

    Всякакви идеи, коментари и забележки са добре дошли.



  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    349
    #2

    Re: Осветление за баня - въпроси за лампи тип "лунички"

    Това, което съм чувал е, че "луничките" на 12V са по издръжливи от тези на 220V( горят по-малко). За да ги пуснеш ти трябва трасформатор (220V на 12V). Обикновено се продават там, където се продават и лампите и са за определена мощност. (например искаш да включиш 3 лампи по 20W, взимаш трансформатор за 60W или повече. Цената им е между 10 и 20лв и най-мощните мисля, че бяха за 5 лампи (105W). Един вариант е да сложиш трансформаторите преди захранването на банята и така цялото осветление в банята ще е на 12V (ако има начин да се пипа ел. инсталацията)( 220V----трансформатор/и----ключ/ове за осветление---лампи).

  4. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #3

    Re: Осветление за баня - въпроси за лампи тип "лунички"

    може с така наречените "габаритни светлини" м или псевдо халогенни за коли. Китайски с по 12 бр светодиоди. Захранване 12В, консумация 50 мА. Цена като за мен 13,50 или 13,70 лв не помня точно за 1 к-т. Един познат все ме кара да му взимам - вади светодиодите и си прави осветление на офиса.-досега 4 к-та. В петък си взех за да си направя резервно осветлние.
    Светодиодите са вградени в рефлектор , като за всеки рефлектора е отделен.
    От "Гарван" а ги вземам.

  5. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    295
    #4

    Re: Осветление за баня - въпроси за лампи тип "лунички"

    Ако ще помогне:
    При мен съм с такива лунички и лампа над огледалото.
    Банята е по малка (като в нея е душ кабината), но съм с 2х50 вата и трансформатор за 120 вата. Определено с 50-ватови е много по-добре.
    Лампата над огледалото е изключително полезна. Моята е обикновена рефлекторна крушка на 220 волта, но има и огледала с вградени неонови.
    Гледната точка за 220 волта в банята напълно я споделям, затова лампата се пали с ключа за луничките пред банята. Така /теоретично/ само самия корпус на лампата би бил опасен, но той е пластмасов.

  6. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #5

    Re: Осветление за баня - въпроси за лампи тип "лунички"

    Споделям идеята за 12, 24 или 48 В в банята. Аз дори смятам в бъдещия си апартамент (живот и здраве)
    да пусна паралелно на 220В и нисковолтова, аварийна инсталация.
    Много е неприятно при отпадане на захранването да се бръснеш или къпеш....
    Не бих препоръчал светодиодно осветление, особено за баня! Светлината е доста "призрачна", и освен
    това не осветяват добре, а заслепяват много добре! Дори бих казал, че е опасно за баня.
    Трябва да се съобразяваме със електротехниката - проводниците да са доста по-дебели!!
    Може да се ползват от автомобилната индустрия, но вече "квадрат на киловат" не важи!
    Вече изградените инсталации с мостов проводник не са много подходящи. При новостроящо се жилище-
    няма проблем да се заложат по-правилни проводници.
    И е добре да се помисли за акумулатор /като аварийно осветление/.

  7. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #6

    Re: Осветление за баня - въпроси за лампи тип "лунички"

    А кой е правилния проводник ? И какво му е лошото на мостовия ?

    Мен за момента по ме притеснява дали луничките греят много над тях.
    Мисля да лепна за бетоновия таван един фибран 2см и се притеснявам, че луничките ще го разтопят. Чудя се дали фуга от 10см между бетоновия таван и гипсокартона с луничките ще е достатъчна. Решил съм всички лунички да са 20W.

    Другото нещо което силно ме притеснява е, че ми се ще да сложа едно подово отопление с мощност около 1kW (от тия които са един кабел на 220V). Страхотен кеф е да е топъл пода на банята, а и добре се изсушава помещението след това. Търся някаква материя/материал, която да е добър електроизолатор и която да се положи над замазката с кабела. Нещо такова ми се върти в главата - някакъв по-дебел(1мм) полиетиленов лист , който да се залепи с теракол върху замазката, върху него един лист акуа-панел залепен пак с теракол върху полиетилена и отгоре плочките. За тези които не знаят, акуа-панел е нещо като гипсокартон, само че е от специален водонепроницаем бетон. Доста е скъпичък за съжаление, ама ... майната му, това е еднократен разход за нещо което не мисля да преправям в бъдеще и е важно да стане както трябва сега.

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #7

    Re: Осветление за баня - въпроси за лампи тип "лунички"

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    А кой е правилния проводник ? И какво му е лошото на мостовия ?
    Може би силиконов многожичен? Мостовия ще грее повече. Ама по-добре специалист да каже.

  10. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #8

    Re: Осветление за баня - въпроси за лампи тип "лунички"

    @Миткос? Подово отопление в....банята? Пил ли си нещо и ако да какво Извинявай но наясно ли си колко преди това трябва да е включено за да почувстваш така желаното затопляне, ...възможно е...да..., ако планираш къпането си в седмично разписание...

    иначе за осветлението...ако парите не са проблем....във викиват ( www.vikiwat.com ) гледах интересни светодиодни маркучи с бяла светлина по 15лв/метъра на 24 волта като светодиодите не са вмъкнати в прозрачен маркуч а е като отлят около тях и с пълна влагоизолация. Самия маркуч дифузира излъчването на светодиодите и се получава равномерна матова светлина. Дебелината на маркуча е около 18мм като от едната страна е плосък улесняващ прикрепването и може да се сгъне без много усилия под прав ъгъл. Ако опашеш банята по ъглите, огледалото и другите неща там с такова, ще получиш добро равномерно осветление.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    1,594
    #9

    Re: Осветление за баня - въпроси за лампи тип "лунички"

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Може би силиконов многожичен? Мостовия ще грее повече. Ама по-добре специалист да каже.
    Винаги, ама абсолютно винаги е по-добре да се ползва мостов кабел за инсталации. Колкото до изолацията - силикона е необходим само ако кабела ще е изложен на високи температури. Примерно в печка.

  12. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #10

    Re: Осветление за баня - въпроси за лампи тип "лунички"

    ами в автомобилите нещо не го ползват....
    Само да припомня, че една 20W луничка на 12 V "смуче" 1,7А ток!
    За 220V това си е 0,1А - има някаква разлика!

    Изолацията на мостовия проводник е за 220V - излишна е за 12V
    Докато медта (сечението) е недостатъчно.
    За 2-3-5 лампички едва ли е важно, но да си има човек едно наум

  13. Senior Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    1,594
    #11

    Re: Осветление за баня - въпроси за лампи тип "лунички"

    Кабелите по автомобилите имат навика да бъдат местени огъвани и т.н. Това е единственото предимство на многожилните кабели. Смятайки по 6 ампера на квадратен мм, 2 квадрата кабел са тамън за 7 лампички.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    61
    #12

    Re: Осветление за баня - въпроси за лампи тип "лунички"

    Аз късно виждам тази тема, но все пак - подово отопление на баня - супер идея! У нас сме с подовите "рогозки" на Devi - предлагат се в Бриколаж. И те не харчат толкова ток, колкото другия вариант на отопление.
    Включваме го вечерта и на сутринта банята е прекрасно топла. Пода не е горещ, а приятно затоплен. До вечерта вече е леко хладен, но може да се настрои с таймер кога да се включва и изключва. Управлението, което ние избрахме е от по-простичките, а имаше и такова с електронен таймер. В момента не си спомням нито колко пари е струвало, нито какви параметри беше... Но нещо от типа ми се върти - на 4кв.м. баня - като рогозката се слага само в определени зони (по желание) - трябваше да вземем мисля 300 ватова. Не помня, беше отдавна.

    Разходи се до Бриколаж или виж тук: http://www.devi.com/
    Водят се Devimat въпросните рогозки.
    При положение, че хората са го измислили простичко, защо да си усложняваме живота Успех!

    А колкото до осветлението - над луните остави поне 10см, че и повече за охлаждане. И защо фибран? Сложи вата - по-добра е в този случай!!!
    Аз лично препоръчвам да се купуват от специално предназначените за бани луни, но цената им е солена в сравнение с обикновените. Струваха над 25лв., ако не ме лъжат спомените...
    Иначе за ватовете - решавай сам. Аз обичам много светло и нацвъкахме 4бр. по 50 вата луни в помещение 1,60м на 2,30м. Един ден ги бяхме забравили да светят и в банята беше толкова горещо, че думи нямах , но така е когато бързаш понякога.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    65
    #13

    Re: Осветление за баня - въпроси за лампи тип "лунички"

    Значи отпада проблема с отоплението в банята-вкл луничките няколко часа по рано и .......

  17. PVV
    PVV е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jul 2006
    Мнения
    103
    #14

    Re: Осветление за баня - въпроси за лампи тип "лунички"

    При всички случаи 12 волта. 220 волтовите гърмят и се пръскат при най-малкото навлажняване . При мен се пръснаха две над огледалото както се бръснех. Смених ги с 12 волтови и от тогава съм рахат. В новата баня сложих 3 трансформатора с по 4 лунички всеки. Правилото за мощноста на трансформатора е ако луничките ти правят 100 вата трансформатора да е поне 120 вата- т.е. около 10% резерв.Над луничките определено трябва да има растояние за охлаждане, най-лесно се слагат на висящи тавани и гипсокартон.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    33
    #15

    Re: Осветление за баня - въпроси за лампи тип "лунички"

    За да не пускам нова тема,да ви попитам тук - значи,в едно помещение ,което ще се ползва за магазин ще слагам 25 лунички - единствено ,което ме интересува е дълготрайността на светене-т.е.,да не ми се налага всяка седмица да обикалям по тавана със стълбата и заради това ви питам,дали да слагам 12V или да слагам 220V,понеже тук видях ,че наистина 12 волтовите са по издръжливи на влага,но в това помещение влажността е нормална ?И още - 25 броя по 20W ,дали ще осветяват нормално помещението,което е 30 кв.м ?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 29
    Последно: 29-01-23, 16:48
  2. Отговори: 4
    Последно: 15-01-12, 23:07
  3. Бръмчене на трансформатор за лампи "лунички"
    От MitkoS във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 10
    Последно: 26-11-08, 00:34
  4. Отговори: 8
    Последно: 02-09-07, 11:49

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе