Резултати от 1 до 11 от общо 11

Бръмчене на трансформатор за лампи "лунички"

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #1

    Бръмчене на трансформатор за лампи "лунички"

    Бях питал в друга тема за лампи тип "лунички" за баня. В тая тема става въпрос за същия случай. Пиша го като отделна тема, тъй като засяга друга материя.
    -------------------------------------------------------------------------------

    Тороиден трансформатор 220V/12V за лампи лунички.
    Мощността на трансформатора е 200W, поне така пише на етикета.

    Захранва:
    1. 4 бр лунички по 35W
    2. 2 бр лунички по 20W (над огледалото - още не са включени, има ги само на хартия по план)
    3. управляващи намотки за AC12V на три релета. На тия намотки не се знае консумацията (освен AC12V нищо друго не пише)

    Проблема е такъв (ако изобщо това е проблем)
    Лампите си светят, трансформатора си работи, бръмченето е почти недоловимо.
    По някое време (след около 20минути), без видима причина, бръмченето се усилва доста: брррррр-брр-бррррррр. В редки случаи, това силното бръмчене утихва постепенно само. А също така, утихва ако изгася лампите за няколко минути.

    Предполагам, че това бръмчене може да означава повишаване на консумацията. Ако е така, нямам друго обяснение, освен че след 20 минути лампите доста са се нагряли и съответно по някаква причина тази температура повишава консумацията на самите лампи. Това не ме притеснява, тъй като нищо не мога да направя освен да ги чакам да изгорят и да ги сменя. По ме притеснява обаче следния сценарий - от високата температура някъде има стопяване на изолация на кабели и затова се повишава консумацията. Проверих връзките при лампите и там всичко е наред, проверих и останалите връзки при трансформаторите и релетата - и там всичко е наред. Пък и нито за момент не се е появявала миризма на изгоряла изолация. Самия трансформатор не загрява никак.

    Та всъщност въпросите са ми такива:
    - на какво се дължи бръмченето на трансформаторите. Спомням си, че тоя трансформатор малко си бръмчеше и когато го включвах към захранване но без товар
    - на какво може да се дължи промяната в силата на бръмчене на трансформатора (и трябва ли да се притеснявам за нещо)

    ДОБАВЕНО
    1. Управляващите намотки на две от релетата са вързани последователно за стандартни стенни електрически ключове, които са вътре в банята и на практика намотките на тези релета "консумират" само когато тези ключове са в положение "ON". Не съм забелязал зависимост между силното бръмчене и текущото положение на тези ключове. (Целта на релетата е в тези ключове да няма 220V, тъй като може да бъдат пипнати с мокри ръце)
    2. Управляващата намотка на третото реле е включена паралелно на лампите. Целта на това реле е да изключва веригата на електрическото подово отопление. Т.е когато някой светне лампите от ключа (пред вратата) и влезе в банята, това автоматично да прекъсва веригата на подовото отопление

    ДОБАВЕНО
    Има още нещо за което се сещам - при включване, в първите 10-20 секунди трансформатора бръмчи по-силно.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #2

    Re: Бръмчене на трансформатор за лампи "лунички"

    4x35+2x20=180W при трансформатор с проектирана мощност 200W,които никога не се достигат поради толеранс при производството. Обикновенно избора на трансформатор трябва да се определя от принципа, очаквана мощност на товара ( консумация ) х 2. Това че не загрява не трябва да успокоява ( КПД-то на тороидалните е далеч по добро и няма загубите в ламелите при нормалните ), много по-страшно е насищането на трансформатора при което от индуктивност се превръща в статично съпротивление нула ома. Тороидалните се навиват производствено като намотките се пристягат силно, след това се заливат с лак който се изпича, а после се покриват с други изолатори ( бандажират). Добре направен тороидален траф никога няма да бръмчи или ако бръмчи ще е толкова тихо че бръмченето ще остава вътре в кутията. Коригирането на такъв дефект ( бръмченето ) става успешно само с намиране на подходяща малко по-голяма от трафа кутикика, поставянето на трафа вътре и заливане с епоксидна смола до пълното му покриване и запълване на кутията. След това ще бръмне на кукуво лято

  4. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #3

    Re: Бръмчене на трансформатор за лампи "лунички"

    Аз бих го понатиснал тук, там като се разбръмчи, за да разбера дали е от него самия или от крепежа му. Може да се е разхлабил и да бръмчи някоя шайба или да "подскача" на основата си.

  5. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    444
    #4

    Re: Бръмчене на трансформатор за лампи "лунички"

    най добре иди си купи електронен тансформатор за лунички.няма греене няма брънчене, от една година съм с такива и нямам проблеми.около 20 лева е цената и гаранция дават.

  6. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #5

    Re: Бръмчене на трансформатор за лампи "лунички"

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    Аз бих го понатиснал тук, там като се разбръмчи, за да разбера дали е от него самия или от крепежа му. Може да се е разхлабил и да бръмчи някоя шайба или да "подскача" на основата си.
    Понаблюдавах тия дни и като че ли всичко се дължи на неукрепеност. Самия трансформатор не е стяган със скоби, а е поставен в нещо като цилиндрично легло. При пръв удобен случай ще му подложа нещо подходящо - вероятно ще е някаква негорима вата.

    marto68,
    - Бръмченето като звук не ми пречи на ушите, нито пък промяната на силата на звука. Но пък ме притеснява дали не е симптом за нещо нередно с инсталацията там. (Имам две фобии - едната е "силно земетресение през зимата при -10о ", а другата е "ток в баня".)
    - Скептичен съм относно качеството на устройство, през което минава ток 10-тина ампера и едновременно с това същото устройство струва 20 лв.
    Все пак, благодаря за съвета

    Tommorow, благодаря и на теб. Ако не те мързи, кажи още нещо за това
    Цитат Първоначално публикувано от Tommorow
    ... е насищането на трансформатора при което от индуктивност се превръща в статично съпротивление нула ома. ...
    Кога се случва такова "насищане" ? Въпрос на време ли е, т.е. някакво износване ли е ?

  7. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #6

    Re: Бръмчене на трансформатор за лампи "лунички"

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    Понаблюдавах тия дни и като че ли всичко се дължи на неукрепеност. Самия трансформатор не е стяган със скоби, а е поставен в нещо като цилиндрично легло. При пръв удобен случай ще му подложа нещо подходящо - вероятно ще е някаква негорима вата.
    Я му цвръкни малко силикон или Hot Glue под него в гнездото и ще заспи.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #7

    Re: Бръмчене на трансформатор за лампи "лунички"

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    Tommorow, благодаря и на теб. Ако не те мързи, кажи още нещо за товаКога се случва такова "насищане" ? Въпрос на време ли е, т.е. някакво износване ли е ?
    Ако си подсигурил трансформатора да не работи в режим на празен ход ( без товар ) или в претоварване ( по-голям товар ( ток ) от допустимия до т.н. ток на насищане ) няма защо да се притесняваш за това явление. Разбира се никой не може да ти каже колко е този ток за твоя трансформатор именно за това препоръчах презапасяване на мощност при избор на траф отделно от слагане на бързостопяем бушон на фазата преди трафа със стойност 25% над потребяемата мощност. Луничките които си навързал за този траф не са статичен а динамичен товар ( съпротивлението им се движи в определени граници ). Вържи един амперметър към схемата си и виж има ли зависимост между бръмченето и товара. Отделно един неполярен 200nf/400v кондензатор между фаза и нула преди трафа последван от дросел 3mH между фазата и извода на трафа който си вързал към фазата би трябвало да подобри съществено ситуацията с бръмченето. А най-добре е да си вземеш един такъв http://www.dexicon.co.th/product_ima...ter_l_1020.jpg продават се навсякъде по електронните магазини. Иначе за електронните трансформатори не си прав. Добрите са реализирани по тази схема базова схема със добавени всички видове защити и си струват:


    Апропо - тия лунички ги хранят с 12в променлив нали? Не съм връзвал такива, ама гледайки схемата за електроннен трансформатор и четейки спецификацията на чипа си мисля, че генерира 12в променлив, но с много висока честота...честотата на осцилатора....между 20-30кHz или нагоре до 500kHz...а някога пробвал ли си луничките на 12в постоянен ток?!

  10. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    444
    #8

    Re: Бръмчене на трансформатор за лампи "лунички"

    MitkoS -за фобиите ти немога да помогна!но мога да ти продам 20 левов електронен трансформатор за 200 лева сигурно тогава ще си много по спокоен сега сериозно, това което ти предложих е вид импулсно захранване!и едва ли имаш някаква техника у вас която все още ползва обикновени навити трансформатори.избора си е твой разбира се.успех

  11. Novice
    Тук е от
    Mar 2008
    Мнения
    2
    #9

    Re: Бръмчене на трансформатор за лампи "лунички"

    Колкото до бръмченето, сичко отпада със LED версията.

  12. Junior Member
    Тук е от
    May 2008
    Мнения
    22
    #10

    Re: Бръмчене на трансформатор за лампи "лунички"

    Ами просто си вземи електронен на ОСРАМ и няма да я имаш тая болка вече

  13. Novice
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    9
    #11

    Re: Бръмчене на трансформатор за лампи "лунички"

    Цитат Първоначално публикувано от marto68
    най добре иди си купи електронен тансформатор за лунички.няма греене няма брънчене, от една година съм с такива и нямам проблеми.около 20 лева е цената и гаранция дават.
    Такъв 200 W за 20 лв. няма и на илиенци или дори да има не си го купуваи никога . Ако ще си взимаш вземи си марков вярно че ще е двойно по скъп но със сигурност ще ти изкара много пъти повече от този за 20 лв.
    Евтиното винаги излиза по скъпо

  14.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 29
    Последно: 29-01-23, 16:48
  2. Отговори: 4
    Последно: 15-01-12, 23:07
  3. Отговори: 6
    Последно: 15-09-10, 17:53
  4. Осветление за баня - въпроси за лампи тип "лунички"
    От MitkoS във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 22
    Последно: 25-03-08, 21:48
  5. Отговори: 13
    Последно: 07-06-06, 10:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе