Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 16

откриване на теч от ВиК инсталация

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    45
    #1

    откриване на теч от ВиК инсталация

    при спряни всички кранове водомера ми варти някаде към 15 литра на час.сменихме го с друг но и тои си варти.самнявам се за теч но незнам как да го открия.ВиК трабите са по на 40год.и варвят в основата на къщата и под земята за външните чешми.даите савет за откриване на теча и с какво и как?

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #2

    Re: откриване на теч от ВиК инсталация

    Викай ВиК .Имат специалисти -лаборатория за откриване на теч от тръби. Преди около 3 месеца гледах как търсят теча .От асфалта сълзеше леко вода .Тръгна спеца със слушалки на ушите и една сонда .Ходи назад - напред няколко пъти и посочи мястото за копане . И позна - където посочи и копаха от 1 ви опит намериха пробива от корозиралата желязна тръба. Но все пак става въпрос за тръба от градски водопровод с диаметър 180-200 мм / съответно по голям деббит, по=голям теч и повече шум.
    За Варна мога да те насоча към човек.

  4. ViK
    ViK е офлайн
    Member Аватара на ViK
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    222
    #3

    Re: откриване на теч от ВиК инсталация

    Тръбите са на 40години. Предполагам става въпрос за поцинковани тръби. Дори и да намериш теча, толкова стари тръби не подлежат на ремонт. Проблема при тях е, че с времето стените изтъняват и то неравномерно. Единственият вариант е подмяна на инсталацията-можеш да смениш само хоризонталната мрежа, а останалото по нататък. Новите тръби няма нужда да минават по същото трасе.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    45
    #4

    Re: откриване на теч от ВиК инсталация

    Лошото е че на повечето места е с излят бетон за площадка патеки и т.н.Ако пусна нова инсталация ще трябва да вървят трабите външно.Трябва да ги изолирам, но дали ще е ефикасно и няма ли да замръзват зимата.Тези новите черните траби с изолацията която се продава за тях ще свършат ли работа.Зимата най студено е около -20 с.

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #5

    Re: откриване на теч от ВиК инсталация

    Няма да свършат работа - трябва да ги вкопаеш поне половин метър. Както каза ViK (това дали не значи ВиК? ) - не е задължително да минават по старото трасе. Пътеките може да ги подкопаеш.

  7. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #6

    Re: откриване на теч от ВиК инсталация

    Да не откривам нова тема - един подобен въпрос към знаещите.

    Какво (колко) е налягането в тръбите на битовите водопроводи ?
    Предполагам, че е по-точно да питам каква е горната граница (и евентуално долната).

    Питам, защото вкъщи имам едни кранчета преди водомера, които всяка пролет почват да капят (през оста на врътката), пък после без никаква намеса от моя страна спират да капят. Трудни са за сменяне, защото трябва да спирам водата на целия блок (, пък и защото ме мързи, нали така и така теча сам си спира след седмица-две).
    Питам още, защото ако все пак се реша да ги сменя, то необходимо ли е след това да "надуя" водопровода до горната граница (разполагам с компресор до 8 атмосфери) за да проверя дали връзките са добре направени.


  8.  
     
  9. ViK
    ViK е офлайн
    Member Аватара на ViK
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    222
    #7

    Re: откриване на теч от ВиК инсталация

    Минималната дълбочина за полагане на водопроводи(и не само) за да се избегне замръзването е 80.

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    Какво (колко) е налягането в тръбите на битовите водопроводи ?
    Предполагам, че е по-точно да питам каква е горната граница (и евентуално долната).
    Налягането не трябва да е повече от 6atm. По-добре не надувай водопровода. Сложи качествен кран и направи добре връзките и няма да имаш проблеми.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #8

    Re: откриване на теч от ВиК инсталация

    @MitkoS -Съвет - използвай корда 55 / конец/ на Локтайт .Много лесно се работи с нея , позволява връщане на навита сглобка на 30 градуса без теч. Става до 2 " тръби.

  11. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #9

    Re: откриване на теч от ВиК инсталация

    Благодаря и на двама ви.

    Инсталацията така съм си я заварил с покупката на жилището. Всъщност доста съм се чудил на този "феномен" с тия два крана и единственото ми обяснение (не знам дали е вярно) е, че налягането във водопровода не е постоянна величина и се изменя с времето - да речем, че през пролетта е по-високо по някакви причини и тогава при мен временно се появява тоя странен теч.
    И затова реших, че в днешно време, вече е редно след поправки да се проверяват връзките не само визуално на момента, ами и при максимално допустимото налягане.

    На любителски начала, тамън три бани съм оводопроводил (и с поцинковани тръби, и с ПП-тръби) и единствената проверка е била за визуални течове преди скриването на тръбите.
    Но оттук-нататък ако пак се случи да се занимавам с такова нещо, определено винаги след това ще ги пълня с вода и ще ги надувам до 6 атмосфери за проверка. Щото може да се окаже, че си правил водопровода при ниско налягане в момента, пък после като се повиши налягането няма как да видиш дали тече, тъй като вече си скрил тръбите под плочките.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2008
    Живее в
    София
    Мнения
    66
    #10

    Re: откриване на теч от ВиК инсталация

    за апартамент ли става въпрос?
    Ако да, какъв е тоя
    излят бетон за площадка патеки и т.н.
    в апартамента???
    Провери ли казанчето..., а дали не мокри някъде, съседите отдолу имат ли някъде петно, а тези под тях, 15л. са си много...
    Обясни по добре разположението на апартамента, и местоположението на водомера!
    Водопровода за битови нужди е около 1 - 1.5атм. стандартно..., но има и места където стига до 15 , за тама са необходими т.н. редуцил винтили.

  13. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    476
    #11

    Re: откриване на теч от ВиК инсталация

    Цитат Първоначално публикувано от pier_67
    при спряни всички кранове водомера ми варти някаде към 15 литра на час.сменихме го с друг но и тои си варти.самнявам се за теч но незнам как да го открия.ВиК трабите са по на 40год.и варвят в основата на къщата и под земята за външните чешми.даите савет за откриване на теча и с какво и как?
    15 л на час !!?? Ако беше в блок, на долните етажи щеше има езеро.
    Щом си в къща, търси влага в мазите или около къщата. Все някаде трябва да избива.

    Като решение е най-добре е да се смениш тръбите на цялата къща. Освен, че плащаш много вода, основите на къщата(най-вероятно там е теча) са постоянно влажни и това е лошо, особено за 40 годишна къща.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2008
    Живее в
    София
    Мнения
    66
    #12

    Re: откриване на теч от ВиК инсталация

    опс, в къща живееш..., моя грешка
    ами оглеай на различните отклонения на тръбата..., там накъдето тече трябва да има конденз, особенно при горещо време.
    Не казваш откъде си, в "Софийска вода" например този екип се нарича "ушите" който открива течове, не знам обаче дали работят по вътрешни инсталаси, какъвто е твоя случай - срещу заплащане естествено...
    Иначе цялостната подмяна на ВиК инсталация при къща с летна кухня(отдалечена от основната къща и с циментови пътеки си е тежка задача

  16. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    45
    #13

    Re: откриване на теч от ВиК инсталация

    От ВиК ми казаха ,че тези апарати които ги имат за откриване на теч са само за външната мрежа т.е тяхната защото там е по горямо налягането в трабопровода и шуштенето може да го засече апарата.Чудя се тези старите траби колко време могат да изкарат ощте .Заслужава ли си да сменям цялата инсталация или само да тарся и отстраня теча.На 40 год. траби могат ли да изкарат още толкова?

  17. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #14

    Re: откриване на теч от ВиК инсталация

    Цитат Първоначално публикувано от pier_67
    .Чудя се тези старите траби колко време могат да изкарат ощте .Заслужава ли си да сменям цялата инсталация или само да тарся и отстраня теча.На 40 год. траби могат ли да изкарат още толкова?
    Никой не може да ти даде точен отговор. Вс е според зависи. Аз живея в къща 1/2 строена около 1920г , 1/2 пристроена 1938 г . Ами има тръби дето са уж от по новите , а са изгнили , а има и тръби дето поцинковането / не знам дали е такова , но ми прилича / въобще не е мръднало. Тези изгнилите ги подмених , но другите са си добре , за разлика от допълнителната реконструкция през 1986г .
    гарация няма . Колкото по-ново толкова по-калпаво - също като при колите сега.

  18. Member
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    538
    #15

    Re: откриване на теч от ВиК инсталация

    щом вече сдават багажа тези траби, как въобще можеш да си помислиш че ще изкарат още толкова?
    иначе ако разстоянието не е голямо и е удобно за копане, хващаш двама мангали за по шише ракия и проблема ти е решен.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Откриване на теч без къртене?
    От niki_sap във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 33
    Последно: 11-07-19, 01:42
  2. пр. за откриване на правописни грешки
    От iovkito във форум Общ - софтуер
    Отговори: 11
    Последно: 17-06-06, 20:15
  3. Отговори: 0
    Последно: 11-08-05, 17:21
  4. Откриване на магазин
    От Sunny във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 10
    Последно: 03-12-04, 00:05

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе