Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 16

Кран против източване на топлата вода от бойлера

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    May 2007
    Мнения
    164
    #1

    Кран против източване на топлата вода от бойлера

    Моля за съвет къде точно трябва да бъде монтиран въпросният кран за да предотврати източването на топлата вода от бойлера ,в стара водопроводна инсталация-в панелка!

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2007
    Мнения
    66
    #2

    Re:Кран против източване на топлата вода от бойлера

    Казва се възвратен клапан . Монтира се на самият бойлер на тръбата за студена вода.Като питаш в магазина те ще ти обяснят.Съветвам те да си вземеш такъв с метален корпус , защото има едни сега пластмасови дето не вдъхват никакво доверие.Но дори и да вземеш такъв пластмосов не е проблем , защото всички нови бойлери на дипломат имат монтиран такъв пластмасов и даже пишат , че пада гаранцията ако го махнеш.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    105
    #3

    Re:Кран против източване на топлата вода от бойлера

    Обикновенно този възвратен клапан е комбиниран с предпазен клапан. Две в едно. Монтират се близко до бойлера на тръбата за студената вода отиваща за бойлера. Ако бойлера ти е закачен твърдо с метални тръби към системата добра идея е да сложиш в последната част една гъвкава връзка. Като преди или след гъвкавата връзка сложиш клапана.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    127
    #4

    Re:Кран против източване на топлата вода от бойлера

    При мене е с въпросния пластмасов клапън и вече 6 години няма проблеми

  6. Member
    Тук е от
    May 2007
    Мнения
    164
    #5

    Re:Кран против източване на топлата вода от бойлера

    Уточнявам...бойлера е на 25 години...-има подобно нещо монтирано(в метален корпус..и от него капе вода когато бойлерът загрее)- предполагам че е именно този възвратен клапан..-мисълта ми е..необходимо ли е поставянето на допълнителен кран..за да не бъде източвана водата от етажите под мен?!

  7. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #6

    Re:Кран против източване на топлата вода от бойлера

    Цитат Първоначално публикувано от centurionX
    Уточнявам...бойлера е на 25 години...-има подобно нещо монтирано(в метален корпус..и от него капе вода когато бойлерът загрее)- предполагам че е именно този възвратен клапан..-мисълта ми е..необходимо ли е поставянето на допълнителен кран..за да не бъде източвана водата от етажите под мен?!
    да, необходимо е...
    това е само предпазен клапан - (удебелено тяло с врътка)
    Възвратният (старите) е като прост нипел (или нипла - не знам как е точното), с тапа отгоре и има стрелка на него,
    указваща посоката на водата. Поставя се след предпазния, за да не пуска вода навън, но и да не пречи
    да сработи предпазния при повишено налягане в бойлера.

    Предпазният се свързва "паралелно" - отстрани, към тетка, а възвратният - последователно на студената вода.

    /толкова си спомням - не съм специалист......./

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2004
    Мнения
    105
    #7

    Re:Кран против източване на топлата вода от бойлера

    Ако обратния клапан е много стар има голяма вероятност да не държи. Ако слагаш нов обратен клапан ще трябва да сложиш и гъвкави връзки, защото така ще ти е по-лесно. Но непременно трябва да сложиш предпазния клапан по близко до бойлера отколкото обратния . Когато налягането се повиши да има възможност предпазния да сработва.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2008
    Живее в
    София
    Мнения
    16
    #8

    Re:Кран против източване на топлата вода от бойлера

    Цитат Първоначално публикувано от centurionX
    Уточнявам...бойлера е на 25 години...-има подобно нещо монтирано(в метален корпус..и от него капе вода когато бойлерът загрее)- предполагам че е именно този възвратен клапан..-мисълта ми е..необходимо ли е поставянето на допълнителен кран..за да не бъде източвана водата от етажите под мен?!
    Достатъчно е да е затворен кранът преди топлия водомер!

  11. Member
    Тук е от
    May 2007
    Мнения
    164
    #9

    Re:Кран против източване на топлата вода от бойлера

    имам такъв кран ..и той е затворен понеже не ползвам услугите на любимата ми топлофикация ..значи всичко е наред?!-зададох този въпрос понеже някой беше монтирал спирателен кран...-точно преди бойлерът и не можех да си обясня функцията му!След известно време дебитът на водата ми намаля...установих че кранът е заял..-премахнах го...и сега дебитът е наред!

    Благодаря ти ,НИПЕЛ!

  12. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2008
    Живее в
    София
    Мнения
    16
    #10

    Re:Кран против източване на топлата вода от бойлера

    angel

  13. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #11

    Re:Кран против източване на топлата вода от бойлера

    Цитат Първоначално публикувано от centurionX
    имам такъв кран ..и той е затворен понеже не ползвам услугите на любимата ми топлофикация ..значи всичко е наред?!
    Моето скромно мнение е - не всичко е наред!
    Ако спре водоснабдяването (поради ремонт или режим на водата), и ако нямаш възвратен клапан, то
    кранчето на топлата вода няма да те спаси!
    Ще чуваш едно бълбук....бълбук....бълбук....От крановете на студената вода ще потече по-топличка...
    На долния етаж ще си наливат топла водица от студения кран.
    Ако бойлерът е включен и защитата му не е наред.......БАМ............


    Това съм го преживявал (без БАМ де...) и трябваше да затворя кранчето на студената вода, за да спре
    източването на бойлера. Защото бях там и го чух.....

    Но не съм по бойлерите - може и да плаша излишно...

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2008
    Живее в
    София
    Мнения
    16
    #12

    Re:Кран против източване на топлата вода от бойлера

    Прав си, Wise ! Задължително на входа на бойлера трябва да има монтиран баланс-винтил, за да не се получи описаната от тебе ситуация.
    Е, чак Бум няма да стане. Най-много да ти се повреди студения водомер.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    40
    #13

    Re:Кран против източване на топлата вода от бойлера

    Здравейте! Понеже темата е за проблеми с бойлери, ще се намеся, за да споделя моя въпрос.
    Преди седмица монтирах чисто нов бойлер Дипломат серия океан 120 литра. Проблемът е, че като го включих да проверя дали топли водата, след около час и половина, като водата се стопли около 45 градуса, предпазният винтил започна да капе, а в последствие направо да тече. Това нормално ли е, или има някакъв проблем. На мен ми се струва, че на такава малка температура не трябва да капе, защото какво ли ще стане като се загрее до 60 градуса..... А и постоянно ли ще ми мокри банята - язък за душ-кабината и за мечтата за суха баня.
    Моля за вашите съвети - да сменям ли предпазния клапан /винтил/, или така е нормално.

  17. Banned
    Тук е от
    Jan 2006
    Живее в
    https://t.me/pump_upp
    Мнения
    423
    #14

    Re:Кран против източване на топлата вода от бойлера

    Купи си друг вентил от магазина , за предпочитане тея металните с палче отгоре.

  18. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    349
    #15

    Re:Кран против източване на топлата вода от бойлера

    Цитат Първоначално публикувано от ivodor69
    Здравейте! Понеже темата е за проблеми с бойлери, ще се намеся, за да споделя моя въпрос.
    Преди седмица монтирах чисто нов бойлер Дипломат серия океан 120 литра. Проблемът е, че като го включих да проверя дали топли водата, след около час и половина, като водата се стопли около 45 градуса, предпазният винтил започна да капе, а в последствие направо да тече. Това нормално ли е, или има някакъв проблем. На мен ми се струва, че на такава малка температура не трябва да капе, защото какво ли ще стане като се загрее до 60 градуса..... А и постоянно ли ще ми мокри банята - язък за душ-кабината и за мечтата за суха баня.
    Моля за вашите съвети - да сменям ли предпазния клапан /винтил/, или така е нормално.
    Бойлера ти е монтиран преди седмица и е в гаранция? Най-добре първо се обади от където си го купил, за да няма проблеми с гаранцията, ако решиш да сменяш нещо. Според мен не е нормално да капе, на моя бойлер не капе.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Бойлер Елдом тръба за топлата вода
    От CaptainSlow във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 6
    Последно: 06-01-15, 23:42
  2. Бойлер проблем с топлата вода
    От beloved във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 15
    Последно: 05-11-14, 13:49
  3. Проблем с топлата вода
    От Tyna във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 6
    Последно: 04-11-14, 14:56
  4. Голям проблем с БГВ от ТЕЦ - топлата вода е студена!
    От deian във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 1
    Последно: 05-03-14, 12:38
  5. Колко ни струва топлата вода?
    От Lupus във форум Отопление
    Отговори: 13
    Последно: 15-12-06, 15:22

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе