Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 18

Безжичен звъниц + реле, нещо не се получава!

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Apr 2007
    Мнения
    159
    #1

    Безжичен звъниц + реле, нещо не се получава!

    Здравейте,
    моля за малко помощ.
    Цел на занятието - безжичен звънец да включва реле.
    БЗ (3v), премахнах му зумера, до който при сработване на звънеца достига (-).
    Механично реленце (3v), включено постоянно към (+)-а и (-)-а на зумера.
    При натискане на бутона на звънеца веригата на зумера се затваря и релето се задейства.
    Супер, точно това ми трябваше - да, ама не.
    Тестовете с БЗ на батерии са ОК, но аз решавам да игнорирам батериите с външно захранване. И тук се появи проблема.
    От домофонната инсталация понижавам 9.6v на 3v, с които захранвам звънеца, но когато задействам звънеца релето се включва и повече не се изключва, даже и звънеца не може да се стартира втори път. Защо става така?
    Наблюдения:
    Когато релето се задейства (и се получи инфекцията) волтажа на захранването на звънеца пада до 1.3v, а на релето (зумера) остава 1v, докато не го разскача.
    Какво се случва според вас?
    Благодаря.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #2

    Re:Безжичен звъниц + реле, нещо не се получава!

    Цитат Първоначално публикувано от adgj
    .....
    Тестовете с БЗ на батерии са ОК, но аз решавам да игнорирам батериите с външно захранване. И тук се появи проблема.
    От домофонната инсталация понижавам 9.6v на 3v, с които захранвам звънеца, но когато задействам звънеца релето се включва и повече не се изключва, даже и звънеца не може да се стартира втори път. Защо става така?
    Наблюдения:
    Когато релето се задейства (и се получи инфекцията) волтажа на захранването на звънеца пада до 1.3v, а на релето (зумера) остава 1v, докато не го разскача.
    Какво се случва според вас?
    Благодаря.
    Напрежението на звънчевата инсталация е променливо. Как го понижаваш, изправяш ли го после, филтрираш ли го?

  4. Member
    Тук е от
    Apr 2007
    Мнения
    159
    #3

    Re:Безжичен звъниц + реле, нещо не се получава!

    Стабилизиран изправител В311. Мислех аз да си го правя, но го има готов кит и много ми помогна.
    Имам още едно наблюдение, при вече изхабени батерии, включвам външното захранване и всичко работи добре!

    Относно тока на домофона - там е страшно. В документацията навсякъде пише DC при това 12v, но на практика са 9,6v. И друго кабелите за магнитната брава или са 2 плюса или е променливо(мултицета регистрира АС), но пак 9,6v!
    Има нещо сбъркано и тъй-като не знам само в моя домофон ли е така или навсякъде, затова използвам реле. Ако всичко беше точно, като по документацията, щях да използвам някакъв фин електронен ключ.

  5. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #4

    Re:Безжичен звъниц + реле, нещо не се получава!

    Цитат Първоначално публикувано от adgj
    Стабилизиран изправител В311. Мислех аз да си го правя, но го има готов кит и много ми помогна.
    Имам още едно наблюдение, при вече изхабени батерии, включвам външното захранване и всичко работи добре!
    Нещо работата на тоя стабилизатор ме съмнява.... Огледай за грешка при монтажа и ако имаш начин го натовари с някакво външно съпротивление (примерно за ток около 20-30mA) и виж пак ли пада напрежението...

  6. Member
    Тук е от
    Apr 2007
    Мнения
    159
    #5

    Re:Безжичен звъниц + реле, нещо не се получава!

    Стабилизатора е фабричен, но за всеки случай пробвах и с В315. Това е стабилизатор (без изправител) на 5v. Посредством светодиод го свалям на 3 - 3,3v, но положението е абсолщтно същото.
    Познанията ми са доста повърхностни и не мога да разбера, как точно се отразява на цялата система факта, че има батерии, пък било те и изхабени? Тези батерии на какво влиаят, на напрежение, съпротивление или ампераж?

    Още нещо когато системата е само с външно напрежение забива, но само БЗ или само релето работят безпроблемно. Нещо възпрепядства "отдръпването" на напрежението от кабелите на зумера. При нормална работа, когато звънеца сработи на кабелите на зумера се появяват 3v, след n броя секунди се нулира, но когато са в система остават някакъв 1v, който пречи на релето да се изключи

    И друго, което на вас може да говори нещо. При варианта със стабилизатор + светодиод, когато системата забие, диода остава да свети по-силно от обикновенно!

  7. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #6

    Re:Безжичен звъниц + реле, нещо не се получава!

    Цитат Първоначално публикувано от adgj
    Стабилизатора е фабричен, но за всеки случай пробвах и с В315. Това е стабилизатор (без изправител) на 5v. Посредством светодиод го свалям на 3 - 3,3v, но положението е абсолщтно същото.
    Познанията ми са доста повърхностни и не мога да разбера, как точно се отразява на цялата система факта, че има батерии, пък било те и изхабени? Тези батерии на какво влиаят, на напрежение, съпротивление или ампераж?

    Още нещо когато системата е само с външно напрежение забива, но само БЗ или само релето работят безпроблемно. Нещо възпрепядства "отдръпването" на напрежението от кабелите на зумера. При нормална работа, когато звънеца сработи на кабелите на зумера се появяват 3v, след n броя секунди се нулира, но когато са в система остават някакъв 1v, който пречи на релето да се изключи

    И друго, което на вас може да говори нещо. При варианта със стабилизатор + светодиод, когато системата забие, диода остава да свети по-силно от обикновенно!
    Идеята да стабилизираш напрежение със светодиод никак не ми харесва! Изтощените батерии в случая могат да вършат само две неща - да служат за капацитет, който обира някакви пулсации или за товар на стабилизатора. Има нещо гнило в цялата ти постановка, но с гадаене няма да стане. Ако наистина имаш нужда от това решение, занеси го на някой който наистина разбира от електроника и има прибери, с които да провери дали всичко е наред в изправителя.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Apr 2007
    Мнения
    159
    #7

    Re:Безжичен звъниц + реле, нещо не се получава!

    Май така ще стане. Благодаря.

  10. Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    481
    #8

    Re:Безжичен звъниц + реле, нещо не се получава!

    Не разбрах много от обясненията, но въпросът ми е: кой ти комутира(управлява) минуса на зумера(съответно релето)? Вероятно е ел.компонент, който се влияе от съпротивлението на товара.. При голямо съпротивление се изключва, при по малко, продължава да тече ток и не се изключва.. А батерията е "огромен кондензатор".

  11. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #9

    Re:Безжичен звъниц + реле, нещо не се получава!

    Какво означава „Стабилизатора е фабричен, но за всеки случай пробвах и с В315.“? Преди стабилизатора трябва да имаш изправител на чийто изход е включен и филтриращ електролитен кондензатор от сорта на 47 или 100µF/16V. След това е стабилизатора и на неговия изход също ел. кондензатор като този на входа.

    Какво смяташ да правиш? С бутона на БЗ да отваряш ключалката на входната врата ли?

  12. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #10

    Re:Безжичен звъниц + реле, нещо не се получава!

    Цитат Първоначално публикувано от Egu
    Какво означава „Стабилизатора е фабричен, но за всеки случай пробвах и с В315.“? Преди стабилизатора трябва да имаш изправител на чийто изход е включен и филтриращ електролитен кондензатор от сорта на 47 или 100µF/16V. След това е стабилизатора и на неговия изход също ел. кондензатор като този на входа.
    Стабилизатора си има изправител и филтриращ кондензатор, но на изхода няма електролит: http://www.dobrikit.dir.bg/page3a.htm

  13. Member
    Тук е от
    Apr 2007
    Мнения
    159
    #11

    Re:Безжичен звъниц + реле, нещо не се получава!

    Към Очо Минуса се управлява от самия БЗ. И аз си мислех за някакво съпротивление, защото на "кирливото" зумерче не пише нищо друго освен 25w! Друго, ако е свързано с товар, защо при липса на всякаквъв товар (само мултицет) работи правилно, а като влюча релето забива?

    Към Egu Фабричен, в смисъл купен от магазин, има си всичко. Да, бутона на БЗ да отваря ключалката на входната врата.

    Към Lupus Под електролит на изхода, кондензатор ли имаш предвид, ако е така вече пробвах с един 4700/16, но нищо не се промени.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Apr 2007
    Мнения
    159
    #12

    Re:Безжичен звъниц + реле, нещо не се получава!

    С леко отклонение, но пак към основната цел.
    Дистационен приемо/предавател от типа http://constructor.bg/shop/product_i...a55684acd8ce74

    и инвертор захранван от 5.5 - 9.6vdc на домофона от вида http://pdf1.alldatasheet.com/datashe...SC/LM2577.html

    дали ще се получи?

  16. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #13

    Re:Безжичен звъниц + реле, нещо не се получава!

    Цитат Първоначално публикувано от adgj
    С леко отклонение, но пак към основната цел.
    Дистационен приемо/предавател от типа http://constructor.bg/shop/product_i...a55684acd8ce74

    и инвертор захранван от 5.5 - 9.6vdc на домофона от вида http://pdf1.alldatasheet.com/datashe...SC/LM2577.html

    дали ще се получи?
    Само едно питане: Кой ще ти сглоби и пусне схемата с LM2577? Та това си е цяла разработка!
    Напразно си губиш времето. След като нямаш необходимите знания и опит в електрониката, по-добре е да формулираш максимално детайлно какъв е проблема, който искаш да решиш (нещо като задание) и да поискаш оферти за решаването му.

  17. Member
    Тук е от
    Apr 2007
    Мнения
    159
    #14

    Re:Безжичен звъниц + реле, нещо не се получава!

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    Само едно питане: Кой ще ти сглоби и пусне схемата с LM2577? Та това си е цяла разработка!
    Напразно си губиш времето. След като нямаш необходимите знания и опит в електрониката, по-добре е да формулираш максимално детайлно какъв е проблема, който искаш да решиш (нещо като задание) и да поискаш оферти за решаването му.
    Ако приемем, че приложените схеми са точни, става въпрос за физически монтаж на 10-тина компонента!
    Относно губенето на време, не си прав. Това е по-скоро вид ограмотяване.
    Относно "знания и опит", както казва Кронк (Куско) - не, тук той е прав.
    А за офертите, има готови решения на разумни цени, но ако се намери оптималното решение - сглобка с готови агрегати, цената ще е в пъти по-ниска, а удоволствието голямо.

    И едно въпросче от погледа на "не толкова знаещите", на Multisim симулациите може ли да се разчита напълно? Щото ако е така ще отпаднат доста елементарно-глупави въпроси

  18. Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    481
    #15

    Re:Безжичен звъниц + реле, нещо не се получава!

    Виж кво, Аджай (или както и да се казваш), почва се с "Обща електротехника". Като разбереш нещо, прочети всичко свързано с " Охрана на труда". След това, започват полупроводници (имаше един виц за цели проводници, ама младите не го разбират..) , цял учебник, дали не беше Шишков.... Като свършиш четенето, питай. Може и да отпаднат ......... въпроси.
    А иначе, за нещо конкретно.., защо не..

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 12
    Последно: 09-04-13, 15:23
  2. Странно нещо с програмеруемо реле за време
    От ssamm22 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 61
    Последно: 16-04-10, 23:06
  3. Как така се получава..
    От Bvlgari във форум За Форума
    Отговори: 12
    Последно: 08-11-07, 21:07
  4. Защо ReDim не получава стойност?
    От midjis във форум Програмиране
    Отговори: 5
    Последно: 17-05-07, 09:26
  5. Как се получава легален баркод.......
    От silent във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 3
    Последно: 04-03-04, 18:53

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе