Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 16 до 28 от общо 28

Бойлер - меката връзка за студената вода е гореща

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    36
    #16

    Re:Бойлер - меката връзка за студената вода е гореща

    Цитат Първоначално публикувано от Egu
    И защо причината да е този ключ? Има или го няма и в какъвто и вид да е при спрян ток няма как грее меката връзка.
    Пак казвам: АКО Е СПРЯН ТОКА НА ВСЯКЪДЕ ОТ ГЛАВНОТО ТАБЛО И МЕКАТА ВРЪЗКА ПРОДЪЛЖАВА ДА ГРЕЕ С ПОСТАВЕН МОСТ НА НУЛАТА И КОРПУСА НА БОЙЛЕРА, ТО ТОГАВА ТОК (ФАЗА) ВЛИЗА ОТ ВОДОПРОВОДА И СЕ ЗАТВАРЯ КРЪГА ПРЕЗ НУЛАТА НА ИНСТАЛАЦИЯТА!!!
    Вярно бе-е, то човекът го каза, че и централното изключва, ама ми остана някъде назад. При мен този въпрос се реши с подмяна на въпросният ключ.

    п.п. Ползването на бойлера не е фатално опасно, защото е само отечка и съпротивлението е голямо, но "гъдела" може да е крайно неприятен. Заслушай на тишина дали от меката връзка се чува жужене.

  2.  
     
  3. Novice
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    6
    #17

    Re:Бойлер - меката връзка за студената вода е гореща

    Нямам ключ за бойлера, ако това имате предвид. Свързан е директно с двупроводния кабел към ел. инсталация(кабелът отива директно в стената). Не съм много запозната с тая материя, така че може и да не се изказвам много коректно .
    Не знам дали тръбите имат изолация, земята не е много влажна. Проблем е, че почвата е малко, надолу е камък. В каменист район е къщата. Иначе е самостоятелна къща, с отделна кутия.
    Тия от ЕОН съм сигурна, че няма да си мръднат пръстчето повече. След поредния разговор с много любезната служителка, която приема сигналите за аварии, стана ясно, че те са си свършили работата и повече няма да се занимават с моя проблем. Да съм си оправяла инсталацията - така каза. Имало обяви в “Позвънете“ за електротехници...Кауза пердута с две думи.
    От меката връзка не се чува жужене. Сега ще я чакам пак да нагрее. Засега нагрява с честота - един път месечно Това, което ме притеснява е да не се офази някой ел. уред, вместо меката връзка и да стане беля.
    Кое е по-оптимално като решение - байпасирането на меката връзка или заземяването на нулата преди водомера? Нулевия кабел е отвън, а водомера - в двора. С какво сечение трябва да е тоя заземителен кабел?
    Пак искам да ви благодаря за отношението по темата и полезната информация и идеи, които ми давате!

  4. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #18

    Re:Бойлер - меката връзка за студената вода е гореща

    Сечението на заземителния кабел е хубаво да е колкото и на нулевия, даже не е грешка да е още по-дебел. Мястото на свързване с водопроводната тръба трябва да е почистено много добре и да бъде заскобено с някоя хубава метална скоба. Отделно можеш и да байпасираш меката връзка с един 2.5 или 4мм² кабел.
    Забележи ако можеш кога и при какви условия се появява този проблем. Имам предвид някой твои комшии. Някой да не се опитва да краде ток по метода да прекъсне нулата от инсталацията и да ползва водопровода за нула. Ако можеш проследи кой съсед включва през това време някой мощен консуматор, или поразпитай някой друг дали има подобни проблеми.

  5. Banned
    Тук е от
    Jan 2006
    Живее в
    https://t.me/pump_upp
    Мнения
    423
    #19

    Re:Бойлер - меката връзка за студената вода е гореща

    Или твойта нула в таблото не е наред или нулата на цялото ГРТ на блока(туй дето е долу в мазите) не е наред и целия блок точи от твойта мейа връзка и не само от там разбира се защото това са доста консуматори и досега отдавна да е изгоряла.
    Проблема не е сложен , явно само некадърници идват да оглеждат , извикай печен ел.техник който си разбира от работата.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    36
    #20

    Re:Бойлер - меката връзка за студената вода е гореща

    Цитат Първоначално публикувано от dragomir7708
    Или твойта нула в таблото не е наред или нулата на цялото ГРТ на блока(туй дето е долу в мазите) не е наред и целия блок точи от твойта мейа връзка и не само от там разбира се защото това са доста консуматори и досега отдавна да е изгоряла.
    Проблема не е сложен , явно само некадърници идват да оглеждат , извикай печен ел.техник който си разбира от работата.
    Ако не си разбрал rapunzel живее в къща, не че има голямо значение. От главното табло в земята трябва да влиза една шина или дебел многожилен кабел, които вероятно имат снадка с един или два болта и те да са ръждясали. Около тази шина в земята може да се изсипе един пакет морска сол и да се залее с вода, като разбира се ръждата бъде почистена с телена четка. С това ще се подобри заземлението на цялата сграда. Зануляване на водопровода според мен не е нужно, защото той по принцип е занулен и излиза от земята. Съветът ми е да дойде ел.техник и да измери заземлението / занулението на всички контакти и особенно силовите в кухнята и на етажното табло също. Ако е специалист в своята област може да има апаратура, която хваща и електрически пробиви в стената.

  7. Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    348
    #21

    Re:Бойлер - меката връзка за студената вода е гореща

    Цитат Първоначално публикувано от ФАМ1
    Около тази шина в земята може да се изсипе един пакет морска сол и да се залее с вода, като разбира се ръждата бъде почистена с телена четка. С това ще се подобри заземлението на цялата сграда.
    С това се подобрява съпротивлението временно.Това е трик за намаляване на съпротивлението до измерване от лаборатория.В случая е ненужно. Солта разяжда метала и това води до преждевременно ръждясване и вложаване на земното.

  8.  
     
  9. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #22

    Re:Бойлер - меката връзка за студената вода е гореща

    Цитат Първоначално публикувано от ФАМ1
    От главното табло в земята трябва да влиза една шина или дебел многожилен кабел, които вероятно имат снадка с един или два болта и те да са ръждясали. Около тази шина в земята може да се изсипе един пакет морска сол и да се залее с вода, като разбира се ръждата бъде почистена с телена четка. С това ще се подобри заземлението на цялата сграда. Зануляване на водопровода според мен не е нужно, защото той по принцип е занулен и излиза от земята. Съветът ми е да дойде ел.техник и да измери заземлението / занулението на всички контакти и особенно силовите в кухнята и на етажното табло също. Ако е специалист в своята област може да има апаратура, която хваща и електрически пробиви в стената.
    Изсипване на морска сол е напълно ненужно. По-горе са обяснили защо. По този начин се прави мечешка услуга. Ако не си разбрал от водопроводната тръба излиза фаза, не чиста, но я има. Как според теб се е оказала тя там, ако е заземен тръбопровода. Да той принципно трябва да е щом се намита в земята, но представи си, че е ръждясал и както каза авторката на темата земята е камениста и суха, какво ще е заземлението тогава на този тръбопровод?

    П.П. Всички тези изводи съм ги направил на база информация от автора на темата. Ако все пак се окаже, че от главния предпазител в главното табло не се спира на всякъде токът е съвсем друга работа. При спряна фаза от главния предпазител на самостоятелна къща няма как да тече ток през меката връзка, ако токът не идва от водопровода извън тази къща. Точно за това е много добре този водопровод да се заземи най-надлежно още преди водомера даже. Сега се търси причината защо е офазен? Дали някой комшия периодично се опитва да краде ток или има някъде другаде разхлабена нула и консуматорите му ползват тръбопровода за нула. Обикновено това са бойлери и Юнги и други подобни.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    36
    #23

    Re:Бойлер - меката връзка за студената вода е гореща

    Не искам да споря, а да помогна. Има логика и в това, че комшията краде ток и периодически нулата пробива в най-слабата връзка, но от друга страна не го вярвам да прескача такова напрежение, че да нагрява студената връзка. Просто тази отечка би се загубила по тръбата и водата поради голямо съпротивление, освен ако къщата е на калкан и се ползува един водопровод. ВЕРОЯТНО централният водопровод е каменинов или полипропилен и тогава от комшията ток с такова напрежение само по водата не би могло да прескочи. Мисля си, че проблемът ще е по-простичък и се надявам някой капацитет да го реши бързо.

  11. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #24

    Re:Бойлер - меката връзка за студената вода е гореща

    И аз така. Просто няма друго обяснение. Пак казвам, ако е спрян тока и по-точно фазата на цялата къща, няма как да грее тази мека връзка, ако не се взема фаза от другаде. От къде другаде - ами от тръбата. Защо тя е офазена е вече друг въпрос. Ако се окаже че в къщата все пак има фаза при свалени предпазители, вече е съвсем друг въпрос.

  12. Novice
    Тук е от
    Aug 2010
    Мнения
    6
    #25

    Re:Бойлер - меката връзка за студената вода е гореща

    Ако скоро е ремонтирана улицата около къщата е възможно да има подменено сградно отклонение за студена вода. Това в днешни дни става най лесно ,бързо и евтино с полиетиленов маркуч.От водомера до къщата е останала примерно част от старата желязна тръба,цялата в ръжда и минимален контакт метал-земя.Както са написали колегите в по горни постове трябва само един не добре заземен бойлер или юнга и ще нагрее меката връзка.Не е изключено някой да ползва ток на воля през целия месец и да е намерил начин за една вечер с таен и непочтен метод да връща електромера назад ползвайки нулата от чешмата и натоварвайки елмрежата зверски,което е видно по мижещите лампи и пушешти меки връзки.
    Това е само предположение !

  13. Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    481
    #26

    Re:Бойлер - меката връзка за студената вода е гореща

    Отдавна не е писано по темата, ама и аз да се включа.. Според мен, меката връзка може да грее даже при свален главен предпазител(панцера) и без да има офазяване на водопровода.
    Не разбрах, къде е заземена нулата (освен в бойлера, към металните тръби чрез меката връзка) ? Ако нулата е заземена чак в трафопоста (намиращ се примерно на 300 м) , то тогава ток може да тече: отместена нула(спрямо земя) на стълба(нулата в таблото на къщата), зануляването на бойлера(корпус), мека връзка, металните тръби(земя). Ток тече при потенциална разлика(напрежение), не е задължително да има "чиста" фаза. Кое е "повече" земя?: тръбите или нулата на стълба. Ако причината за греенето е, че нулата не е заземена в близост до къщата, то тогава няма страшно да ви удари тока. Напрежението(потенциалната разлика между нулата и тръбите) е малко. По вероятно е да се наводните..
    Вече е написано по горе, заземяване(хубаво) на нулата около къщата. Не знам дали е работа на ЕОН, ама ако не е, тогава да си оправят нулата от стълба до трафопоста.

  14.  
     
  15. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #27

    Re:Бойлер - меката връзка за студената вода е гореща

    Очо колко волта според теб може да е потенциалната разлика между нулата и водопровода? Достатъчна ли ще е да загрява толкова много меката връзка? Според мен - не.

  16. Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    481
    #28

    Re:Бойлер - меката връзка за студената вода е гореща

    Честно казано, не знам. Колкото е по-голяма консумацията (тока) на всички консуматори наоколо, толкова по-голям ще е падът на напрежението върху нулевия проводник(съответно разликата между нулата и водопровода). А и според мен, загряването не е следствие от напрежението, а от тока който протича. Не знам и съпротивлението на меката връзка... Разглеждам краен вариант: нулата е прекъсната в трафопоста, т.е. всичко минава през тяхната мека връзка.. Според мен, там където е най-голямото съпротивление(меката връзка) ще грее най-много, докато прегрее.. Може и да греша в разсъжденията, но не виждам друго обяснение. Не съм енергетик..

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Подобни теми

  1. Термопомпа вода-вода и вода-въздух
    От rkk във форум Други начини за отопление
    Отговори: 311
    Последно: 03-04-23, 19:21
  2. Бойлер Елдом тръба за топлата вода
    От CaptainSlow във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 6
    Последно: 06-01-15, 23:42
  3. Бойлер проблем с топлата вода
    От beloved във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 15
    Последно: 05-11-14, 13:49
  4. Проблем с топла вода от бойлер
    От cocoatea във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 6
    Последно: 08-02-10, 04:50
  5. Въпрос за топла вода от бойлер
    От veskob във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 14
    Последно: 06-08-09, 08:30

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе