Резултати от 1 до 14 от общо 14

Много странен проблем с ток

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    135
    #1

    Много странен проблем с ток

    Привет,

    ще съм благодарен ако някой успее да ми обясни това.
    Забелязах, че фазомер свети допрян до заземителните пластини на разклонител.
    Разклонителя е включен в стенен контакт. Цялата инсталация в апартамента е двупроводна.

    На разклонителя измерих следното(нищо включено към него):
    м/у фаза и нула - 229 В
    м/у фаза и заземителна клема - 115 В
    м/у нула и заземителна клема - 85 В
    м/у земя(парното) и заземителна клема - пак 85 В

    След това изключих разклонителя и разглобих стенния контакт.

    В стенния контакт, заземителната пластина НЕ Е свързана с нулата.
    Между зазем. пластина и фаза или нула няма никакво напрежение. Между фаза и нула или парно си има 230,

    между нула и парно няма нищо. При изключено напрежение, между зазем. пластина на контакта и фаза или нулата му няма верига, както и между фазата и нулата.
    Т.е., с контакта в стената всичко изглежда наред (като изключим идиотщината зазем. пластина да не е свързана към нулата).

    Затова закономерно заподозрях разклонителя, но и с него изглежда проблем няма.
    Между фаза/нула/зазем.пластина верига няма.
    Като го включа в друг контакт, всичко му е наред - няма напрежение на зазем. пластина спрямо нула или земя, и фазомера си свети само където трябва.

    Та как е възможно контакта и разклонителя по отделно да са наред, а включени едно към друго да не са?
    И между другото, проблема се появява с всеки разклонител, пробвах няколко.
    Реших, че като вкарам щепсел в контакта, нещо в него се деформира и се появява утечка. Обаче като меря с мултицет при вкаран щепсел в контакта, съпротивленито между всичко и всичко е безкрайно, т.е. изглежда и това не е проблема.

    Благодаря за всякакъв акъл.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #2

    Re:Много странен проблем с ток

    Разклонителя е трипроводен.
    След като третият проводник(този който е за обезопасяването) не е свързан към нулата, понеже в самият контакт пластината не е свързана с нулата, то в този проводник се индуцира напрежение. Цифровият волтметър има достатъчно високо входно съпротивление и успява да го отчете.
    Прави го при всичките ти разклонители, понеже причнината е контакта.
    Свържи пластината на контакта с нулата и това е.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    135
    #3

    Re:Много странен проблем с ток

    Благодаря за отговора!
    Из аз се замислих за нещо такова, но не съм сигурен. Все пак са 85 В. Кабела на разклонителя е къс, 2м, и не е навит. Ако допра фазомер до заземителната пластина и стъпя бос на плочки, имам чувството че леко ме разтриса (може и да си внушавам, но не мисля).
    Проблема със сигурност ще се оправи ако вържа нулата със заземителната пластина в контакта, но искам да си го обясня преди това.

    Сигурно си прав, и аз не виждам никакво друго разумно обяснение.

  5. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #4

    Re:Много странен проблем с ток

    badr ти дава абсолютно точното обяснение.

  6. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #5

    Re:Много странен проблем с ток

    Да, точно това е причината. Силата на този ток е толкова слаба, че ти само ако докоснеш с ръка тази пластина, фазомера ще угасне.

  7. Member Аватара на vdsvicky
    Тук е от
    Apr 2010
    Живее в
    София/Созопол
    Мнения
    984
    #6

    Re:Много странен проблем с ток

    Цитат Първоначално публикувано от Egu
    Да, точно това е причината. Силата на този ток е толкова слаба, че ти само ако докоснеш с ръка тази пластина, фазомера ще угасне.
    Как можеш да дадеш такьв сьвет ? Човекьт да пипа с голи рьце и като гледам не е писал от вчера , то ...........................

  8.  
     
  9. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #7

    Re:Много странен проблем с ток

    Цитат Първоначално публикувано от vdsvicky
    Как можеш да дадеш такьв сьвет ? Човекьт да пипа с голи рьце и като гледам не е писал от вчера , то ...........................
    А ти разбрали какво да пипа?

  10. Member Аватара на vdsvicky
    Тук е от
    Apr 2010
    Живее в
    София/Созопол
    Мнения
    984
    #8

    Re:Много странен проблем с ток

    @Egu , човека вече не е писал тук 14 дена ! Дали е жив и здрав според теб ? Такива сьвети даваѝ на тьщата си

  11. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #9

    Re:Много странен проблем с ток

    Човек, занули си всички контакти докато не е станала някоя беля. Аз порадитази прчина контактите сам си ги свързвах.

  12. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #10

    Re:Много странен проблем с ток

    Цитат Първоначално публикувано от vdsvicky
    @Egu , човека вече не е писал тук 14 дена ! Дали е жив и здрав според теб ? Такива сьвети даваѝ на тьщата си
    Айде сега отиде коня у ряката.
    Само това остава - вследствие на съвет от форума потребителят не е измежду живите.
    Прекаляваш с театрите и ракийката.
    Както и да бъдат пипани пластините на предпазното зануляване, то няма как от тях да умре някой.По тях не тече ток, освен ако някой нарочно не ги офази.
    Иначе препоръката на Julian е точна.Предпазното зануляване трябва да бъде свързано.
    Но пък на колко места при ремонт на различни уреди съм намирал незанулени контаки - не е истина просто.И най-често хората ми казват, че ел.техници са им правили инсталацията.Понякога се случва собственика на жилището да е сменял сам контакта и не го е занулил, но много пъти ми се е случвало да намирам инсталация, в която няма ни един занулен контакт.

  13. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,123
    #11

    Re:Много странен проблем с ток

    проблема е ,че всеки се има за майстор без да има електротехническа грамотност ... за това и смъртността от токов удар у нас е на едно от първите места в Европа .

  14.  
     
  15. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #12

    Re:Много странен проблем с ток

    Цитат Първоначално публикувано от badr
    Но пък на колко места при ремонт на различни уреди съм намирал незанулени контаки - не е истина просто.И най-често хората ми казват, че ел.техници са им правили инсталацията.Понякога се случва собственика на жилището да е сменял сам контакта и не го е занулил, но много пъти ми се е случвало да намирам инсталация, в която няма ни един занулен контакт.
    А аз съм намирал ОФАЗЕНИ защитните клеми на контакти!!! Какво правим тогава. В блокчето в което живея лично аз съм оправял такъв проблем и мой комшия друг. Поне аз знам в блока за два такива случая. По тази Коледа имах друг такъв случай на друго място. Така, че по-добре не занулен контакт, отколкото офазен такъв, като не знаеш какво правиш.

    Не казвам, че така трябва да е, но все пак по-малката злина да е!

  16. Novice
    Тук е от
    May 2011
    Мнения
    1
    #13

    Re:Много странен проблем с ток

    Аз съм попадал на двуетажна къща с офазени защитни клеми на всички контакти. При смяна на електромера и изнасянето му на стълб на тротоарната площ, енергото бяха разменили фаза с нула.

  17. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #14

    Re:Много странен проблем с ток

    Цитат Първоначално публикувано от WolfMad
    Аз съм попадал на двуетажна къща с офазени защитни клеми на всички контакти. При смяна на електромера и изнасянето му на стълб на тротоарната площ, енергото бяха разменили фаза с нула.
    Че са сбъркали не е толкова голяма беля. Всеки може да сгреши. По-лошото е, че после не са проверили работата си и не са отстранили грешката. Ако инсталацията е трипроводна, това би довело до мигновено изключване на защитата.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. RQ: Много странен проблем с музиката !!!!!
    От niggaz_nature във форум Windows
    Отговори: 3
    Последно: 13-10-06, 18:36
  2. много странен проблем
    От zoro във форум Общ - софтуер
    Отговори: 8
    Последно: 03-04-06, 20:06
  3. Много много странен проблем с USB флаш памет
    От Julian във форум Общ - хардуер
    Отговори: 4
    Последно: 28-09-05, 18:15
  4. Ха :) Много странен проблем!?!
    От shutdawn във форум Windows
    Отговори: 3
    Последно: 18-04-05, 19:48
  5. Много странен проблем
    От Ochko във форум Общ - софтуер
    Отговори: 5
    Последно: 29-10-03, 18:54

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе