Резултати от 1 до 10 от общо 10

Фаза на крушката

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member Аватара на myrshavija
    Тук е от
    Nov 2004
    Живее в
    София, Дружба 2
    Мнения
    382
    #1

    Фаза на крушката

    Прави се ремонт в ЕПК. Забелязвам две много странни неща:
    1. Крушката в тоалетната има фаза и на двата кабела - при развита крушка и ключа на OFF. На единия кабел фазомерът свети по-силно, а на другия - по-слабо. Сякаш има фаза и утечка. Интересното е, че фазомерът свети и на ключа на тази лампа - виж т.2.
    2. На този ключ, както и на този в банята при положение OFF имаме фаза само на единия кабел, а на другия - няма. Като включим лампата(цъкаме ключа на ON) и фазомерът не светва на нито един от двата кабела на ключа.
    Меко казано съм сразен, защото си мислех, че имам представа как е устроена ел. инсталацията по жилищните сгради. У нас имаме фаза до ключа и когато е на OFF, фазомерът не свети нукъде освен на кафявия/черния кабел на ключа. На синия(на ключа) и на крушката(и на двата) - не свети. Като включа лампата, фазомерът почва да свети и на двата кабела на ключа, а на лампата не съм пробвал, но очаквам и там да светне.
    Някой има ли логично обяснение по точка едно и две?

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #2

    Re:Фаза на крушката

    Всичко е абсолютно закономерно! Фазомера е ненадежден прибор. Благодарение на много високото си съпротивление и много малкия ток, необходим да светне глимката лови всякави утечки и индуцирани в несвързани към нищо проводници. Нарисувай си схемите и ще ти светне какво се получава. Приеми, че единия край на глимката винаги е свързан към земя, респективно към нулата.

  4. SAGE
    Guest
    #3

    Re:Фаза на крушката

    Подобен ефект се получава и ако има ключ с глим лампа

  5. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #4

    Re:Фаза на крушката

    Що ли си мисля за фабрично заземен ключ ?
    Нулата и земята са свързани от завода и който е слагал ключа , не е обърнал внимание къде да сложи фазата .

    ПП
    Фазомера за мен е надежден прибор, но не и заколегата ми който е толкова чувствителен че 12 волта като пусна , при него лампата светва

  6. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #5

    Re:Фаза на крушката

    Цитат Първоначално публикувано от Mr.TECHNO
    Що ли си мисля за фабрично заземен ключ ?
    Нулата и земята са свързани от завода и който е слагал ключа , не е обърнал внимание къде да сложи фазата .

    .....
    Що за животно е това??? В конзолата за монтаж на ключ нулата и земята не се прокарват.

  7. Member Аватара на fikata
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    256
    #6

    Re:Фаза на крушката

    Като включа лампата, фазомерът почва да свети и на двата кабела на ключа, а на лампата не съм пробвал, но очаквам и там да светне.
    Пробвай при свалена лампа и включен ключ дали ще ти свети фазомера и на двата проводника при ключа.


    OMG Извод за ключ на лампа и защитен проводник

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #7

    Re:Фаза на крушката

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    Що за животно е това??? В конзолата за монтаж на ключ нулата и земята не се прокарват.
    Сигурно е имал предвид "контакт", а не "ключ" (в някой по-стари модели има фабричен мост между шукото и един от електродите)
    ... вероятно още не си е бил изпил сутрешното кафе

  10. Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    348
    #8

    Re:Фаза на крушката

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    Що за животно е това??? В конзолата за монтаж на ключ нулата и земята не се прокарват.
    В панелките се , за ЕПК незнам.

  11. Egu
    Egu е офлайн
    Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    352
    #9

    Re:Фаза на крушката

    Цитат Първоначално публикувано от myrshavija
    Прави се ремонт в ЕПК. Забелязвам две много странни неща:
    1. Крушката в тоалетната има фаза и на двата кабела - при развита крушка и ключа на OFF. На единия кабел фазомерът свети по-силно, а на другия - по-слабо. Сякаш има фаза и утечка. Интересното е, че фазомерът свети и на ключа на тази лампа - виж т.2.
    2. На този ключ, както и на този в банята при положение OFF имаме фаза само на единия кабел, а на другия - няма. Като включим лампата(цъкаме ключа на ON) и фазомерът не светва на нито един от двата кабела на ключа.
    Меко казано съм сразен, защото си мислех, че имам представа как е устроена ел. инсталацията по жилищните сгради. У нас имаме фаза до ключа и когато е на OFF, фазомерът не свети нукъде освен на кафявия/черния кабел на ключа. На синия(на ключа) и на крушката(и на двата) - не свети. Като включа лампата, фазомерът почва да свети и на двата кабела на ключа, а на лампата не съм пробвал, но очаквам и там да светне.
    Някой има ли логично обяснение по точка едно и две?
    С ключа е прексната нулата, а не фазата, както трябва да е! При правилно прекъсване на фазата, тя (фазата) трябва да я има постоянно на единия извод, а на други да я има само когато ключа е във включено положение. При теб (и за жалост не само при теб) ключа прекъсва нулата, директната фаза преминава през крушката и отива на единия извод на ключа (този на който свети фазоуказателя при изключено положение на ключа). Другия извод е постоянно занулен и затова не свети. При включено положение на ключа и двата му извода са занулени.

  12. Member Аватара на myrshavija
    Тук е от
    Nov 2004
    Живее в
    София, Дружба 2
    Мнения
    382
    #10

    Re:Фаза на крушката

    Наистина ключът прекъсваше нулата, а не фазата. Вече всичко е наред.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Има фаза няма ток?!
    От Plamen Hristov във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 26
    Последно: 12-02-13, 14:16
  2. Крушката във входа гори често.
    От ivanvv във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 6
    Последно: 18-04-11, 22:46
  3. Светеща фаза върху земята
    От sunmanbg във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 13
    Последно: 10-12-10, 00:38

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе