Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 21

Много кубици вода

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5
    #1

    Много кубици вода

    Здравейте,

    Извинявам се, ако има вече такава тема.От около 3г. имаме по около 20-25 кубика вода,2 души сме. Сменихме водомера, същата работа. Идваха 2-3 водопроводчици и не откриха нищо ( били сме последен апартамент и при нас нещо се завъртало). На нивото на едната тръба в банята плочките са се надули, 2 се счупиха наполовина. Дали е възможно там да има теч, при положение, че е сухо мястото, не се вижда вода? Мислех си, че плочките са се надули така, защото са стари, но човекът, който ни отчете водата този месец се усъмни, че може да е теч и каза, че вик можели да проверят, но трябва да подадем молба и струвало кам 70-80 лева само проверката. Как мога да разбера и евентуално имате ли представа колко може да струва? Но пък дори и да има теч той може ли да направи 10 кубика например? Имате ли идея как можем да разберем какво става с водата и дали според вас има нещо общо с това, че долу-горе по същото време сметките за ток скочиха много(сменихме и електромера) и водата в бойлера като че ли се изпарява някъде, а уж всичко е наред.

    Благодаря за отделеното време и хубав ден!

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #2

    Re:Много кубици вода

    ами врътвай крана след водомера и гледай дали ще навърти още докато те няма.
    а щом плочките са се счупили нищо не пречи да поразровиш още.

    ако има теч съседите отдолу да са изревали до сега не пречи да ги попиташ и един два етажа надолу.
    единственото което се сещам по-безболезнено е с инфрачервена камера - теча се вижда като по-студено място , но дали ще стане на живо не съм виждал.
    нямам и идея как ще тестват вик за тези 80 лева, викай познат водопроводчик да поогледа и да пиете по ракия.

  4. igt
    igt е офлайн
    Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    176
    #3

    Re:Много кубици вода

    Проверката е лесна. Зависи къкъв е водомера /с цифри или със стрелки№/. Засичаш му точно показанията и когато излезете от дома за няколко часа, след това ги сравняваш. При наличието на малка разлика - почва голямото приключение за Вас. Вкъщи сме трима и плащам по 25 - 30 кубика вода.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #4

    Re:Много кубици вода

    Цитат Първоначално публикувано от ddido4
    Здравейте,

    Извинявам се, ако има вече такава тема.От около 3г. имаме по около 20-25 кубика вода,2 души сме. Сменихме водомера, същата работа. Идваха 2-3 водопроводчици и не откриха нищо ( били сме последен апартамент и при нас нещо се завъртало). На нивото на едната тръба в банята плочките са се надули, 2 се счупиха наполовина. Дали е възможно там да има теч, при положение, че е сухо мястото, не се вижда вода? Мислех си, че плочките са се надули така, защото са стари, но човекът, който ни отчете водата този месец се усъмни, че може да е теч и каза, че вик можели да проверят, но трябва да подадем молба и струвало кам 70-80 лева само проверката. Как мога да разбера и евентуално имате ли представа колко може да струва? Но пък дори и да има теч той може ли да направи 10 кубика например? Имате ли идея как можем да разберем какво става с водата и дали според вас има нещо общо с това, че долу-горе по същото време сметките за ток скочиха много(сменихме и електромера) и водата в бойлера като че ли се изпарява някъде, а уж всичко е наред.

    Благодаря за отделеното време и хубав ден!
    Спираш всички кранове без главния и гледаш дали се върти водомера (една триъгълна червена стрелка обикновено). Ако не се върти - няма консумация на вода (в момента). Отвиваш чешмата и гледаш коя червена стрелка се премества (отчита литрите) и като застане на точно число спираш водата. Пълниш една бутилка с вода 1 литър или 2 литра и отчиташ с колко единици е мръднала тази стрелка съответно с 1 или 2 (значи отчита вярно).
    Оставяш капачето на водомера отворено и го следиш от време на време. Трябва да го следиш само когато не точиш вода - ако има постоянно въртене има теч. Ако пък си засякъл въртене, а друг път го няма - някой те краде. Едва ли теча се самозапушва и спира. Я сподели - там където са спукани плочките имаш ли комшия, да е правил ремонт преди 3 години? Може да питаш тоя дето ти засича водата - комшията ти колко вода плаща?

  6. Banned
    Тук е от
    Aug 2009
    Живее в
    гр. Сопот
    Мнения
    2,204
    #5

    Re:Много кубици вода

    Цитат Първоначално публикувано от ddido4
    ...и водата в бойлера като че ли се изпарява някъде, а уж всичко е наред...
    Да не би тук да е разковничето на проблема ти? Може би съседите се къпят на воля с вода от твоя бойлер. Смени си възвратния клапан на бойлера.

  7. Novice
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5
    #6

    Re:Много кубици вода

    Много благодаря за отговорите,
    мисля, че възвратния клапан на бойлера е добре, защото изтича вода през него само когато вдигна лостчето. Засичал съм с еднолитрово шише и всичко е наред (водомерът ми е от по-новите с цифри). Само че когато няма консумация съм засичал, че някъде в блока като се пусне или спре вода(само тогава,а не докато тече), дали е от налягането не знам, червената стрелка прави около 1 оборот. Никой около нас не е правил ремонт в близките години. Ние сме спирали водата за през нощта, но тогава бяхме със стария водомер и не сме засичали дали има разлика,но пък разлика в отчетените кубици нямаше. Тази нощ ще го запиша да видим дали утре има разлика.
    Лека вечер и благодаря още веднъж!

  8.  
     
  9. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #7

    Re:Много кубици вода

    ако ти тече вода в стената ще изревеш на умряло след броени дни
    от бойлера ти няма как да се изпарява

    след като си установил, че външно влияние ти върти, най-добре е жалба към ВиК
    не се поддавай на поканата им да ти свалят и тестват водомера, защото това ще е първата им реплика

  10. Novice
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5
    #8

    Re:Много кубици вода

    И до вик звънях, казаха, че те са до тръбата пред блока, другото си било наша работа. Ако пък наистина тече в стената (те плочките са така от около година, че може и повече), възможно ли е да се излива някъде без да е наводнило апартамента? А за изпаряването на водата имах предвид, че например пускам го да загрее докъм 12 през нощта, на сутринта стига само за миене на зъби и някое друго дребно ползване и свършва. Това може и от бойлера да е, но може и да има връзка. Половината комшии гледаха, никой няма идея. Даже отрязахме 1 тръба, която е била предвидена за парно, само че не прокараха. Няма разлика.

  11. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #9

    Re:Много кубици вода

    Ако нищо от предложеното до тук не покаже че:
    - водомера е развален;
    - комшиите крадат топла или студена вода от теб;
    - има скрит теч;
    то:
    - наистина си я харчите тази вода;
    - имате си воден дух, който се е вселил в инсталацията.
    И последно - за мен средна консумация от 10-15 куб.м на човек семейство за месец си е съвсем нормална!

  12. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #10

    Re:Много кубици вода

    забравих да пиша за плочките

    такива съм виждал на 2 места, като при последващи ремонти хората потвърдиха предположенията ми, че става въпрос за комбиниран резултата от надуване заради ръжда + температурно разширение

    колко стара е инсталацията?

    за завъртането, когато някой пусне нещо ми изплуваха някакви далечни и смътни спомени, които може и да не са верни, може да са верни, но аз да не съм ги запомнил правилно - да се произнесат ВиК специалистите:

    върти ми се нещо за въздушен джоб, който се формира в тръбите на последния етаж, като въздухът минава през водомера на въпросния етаж, завъртайки там перка ли е, какво е на водомера с по-висока скорост от възможната при завъртане с вода, водещо до фалшиво отчитане

    повтарям, това ми мнение е някаква бегла реминисценция от миналото, не гарантирам за коректност и/или дори бегла достоверност

  13. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #11

    Re:Много кубици вода

    Разликата между всички ваши водомери и общия водомер в блока го "пишат" на вас.На мен така се опитаха да ми "припишат" водомера на цялата офис сграда с обяснението на една супер проста лелка че "все на някой трябва да се води този водомер" и понеже аз бях един от първите в тази офис сграда тя решила вместо на ЕСобственост да го "хариже" на мен без изобщо да ме попита.Аз по същият начин както тя решила да ми "пише на мен водомера" 2 поредни месеца я сиктирдосах по различни причини без да и дам достъп до водомера(имам ключ до помещението където е) и тя се "самонасочи" към друг на чийто гръб да го пише ...
    Водомера на цялата сграда по който се отчита водата влязла в сградата следва да бъде регистриран на етажната собственост ако изобщо имате регистрирана такава и за разликата от него до всички ваши водомери, всяко домакинство(апартамент) да доплаща било според броя на членовете или ако сте се разбрали според идеалната част на всеки която му се припада от общите части на сградата.
    Ако някой развива търговска деност или е свободна професия/самонаемен/волнонаемен заплаща няколко пъти в повече.
    Другото логично обяснение е че толкова вода ползвате.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #12

    Re:Много кубици вода

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    И последно - за мен средна консумация от 10-15 куб.м на човек за месец си е съвсем нормална!
    Вълчо - 15куб. са 500л на ден.Как се изразходват всеки ден по 500 литра?
    ДКВЕР при повреден водомер определя служебна консумация от 6 куб на месец за отопляемо и 5 куб на месец за неотопляемо жилище на брой живущи в жилището.

    Двама души е абсурд да консумират по 10куб на човек.Нито пък тая вода изтича някъде от скрит теч.
    Това са 20тона на месец.Не става.

  16. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #13

    Re:Много кубици вода

    Имам статистика за семейството ми - 3 души. Всекидневно миене, готвене, миялна машина, пералня по 3 пъти седмично, къпане... През зимата е по-малко, ама през лятото като сложиш и душ сутрин и вечер - върви си!
    Те не случайно така са ги определили и ДКЕВР 6х3=18куб м на месец за семейство.
    ПС Видях си грешката в поста - 10-15куб м НА СЕМЕЙСТВО!

    Цитат Първоначално публикувано от justify
    Разликата между всички ваши водомери и общия водомер в блока го "пишат" на вас.
    .....
    Как ще стане тая работа? Нали инкасатора гледа и аз гледам. Той пише и аз пиша и се подписвам в тефтера му за отчетените показания. И един кубик да видя надписан във фактурата следващия месец се корегира!

  17. Novice
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5
    #14

    Re:Много кубици вода

    Явно ще трябва да изтърбуша стената и да търся какво ще изкочи теч или водното духче . Имали сме периоди с по кубик на ден, така че не вярвам да е наша тази вода, ама знам ли. Инсталацията е от 85-86 година. А това за завъртането ни го каза и на нас един от водопроводчиците, които идваха. Само че ние сме 4 апартамента на етажа, само нашия ли ще завърта? Ама може, то явно важи и за електромера щом лятото плащаме по 150 лв, пък готвим на газ.... абе тази вечер го засичам да видим дали има разлика утре.

  18. Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    513
    #15

    Re:Много кубици вода

    Юли миналата година сложих нов водомер и до сега е изхарчил 89куб. 3ма сме, къпане всеки ден, пералня и съдомиалня всяка вечер - това се пада по 12куб/месец.
    Ако правите всичко по 2 е възможно да харчите 25куб.
    имай в предвид, че старите перални харчат доста вода

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Термопомпа вода-вода и вода-въздух
    От rkk във форум Други начини за отопление
    Отговори: 311
    Последно: 03-04-23, 19:21
  2. Българска автоматична пералня RobaCo rc 1043 cv3 много бавно пълни вода
    От Ralitsa Decheva във форум Ремонт и сервиз - Бяла техника
    Отговори: 3
    Последно: 29-05-13, 14:28
  3. Преработка на климатик в ТП вода-вода. Въпроси.
    От ivan_v във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 21
    Последно: 06-07-11, 16:42
  4. Отговори: 11
    Последно: 22-08-08, 11:20
  5. Много проста и много гадна редичка (междинка)
    От dedis във форум Логически задачи
    Отговори: 4
    Последно: 19-05-07, 12:15

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе