Резултати от 1 до 9 от общо 9

Контакти в тристайно панелно жилище

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Aug 2012
    Мнения
    4
    #1

    Контакти в тристайно панелно жилище

    Здравейте. Реших да сменя апартаментното табло и в новото да разделя кръга на контактите, който е един за цялото жилище. Контактите във въпросния кръг са свързани "на пръстен", т. е. кръгът се свързва със съответния предпазител с двата си края. Интересувам се как точно са свързани отделните контакти помежду си, за да намеря подходяща точка за разделяне на кръга на две. Таблото се намира над входната врата. Става въпрос за тристаен апартамент в панелна сграда от серия Бс-69-Сф, секция 312 (тристаен-едностаен-двустаен), построена през 1976-77 г. Прилагам разпределение на жилището с позиции на контактите във въпросния кръг.
    Предварително Ви благодаря.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #2

    Re:Контакти в тристайно панелно жилище

    Доста странно свързване. Колко предпазителя имаш на съществуващото табло? Колко кабела стигат до него? С какъв кабел и какви сечения?

  4. Novice
    Тук е от
    Aug 2012
    Мнения
    4
    #3

    Re:Контакти в тристайно панелно жилище

    Таблото е стандартното за панелните жилища от този период - с четири предпазителя, с надписи отляво надясно "Осветление", "Бойлер", "Ус. контакти", "Кухня". Фабричното състояние е следното:
    1. На предпазител "Осветление" идват три кабела по 1,5 мм2. Смятам да го разделя на три кръга.
    2. С предпазител "Ус. контакти" е свързан кръгът на контактите, които са общо 12. На самия предпазител има два кабела по 2,5 мм2. Понеже съм чувал, че в панелните сгради такова пръстеновидно свързване на контактите е често срещано, реших да направя проверка. Откачих двата кабела (заедно със съответните им нулеви проводници) и измерих съпротивлението между тях. Оказа се нищожно, което ме наведе на мисълта, че това наистина са два края на една и съща линия. Ако е така, значи е възможно този един кръг да се раздели на два, като за целта трябва да се прекъсне връзката между два от контактите. Въпросът е кои точно. Затова ми трябва схемата на свързването им.
    3. Кръгът "Бойлер" излиза на контакт до вратата на банята. Кабелът в таблото е един със сечение 4 мм2.
    4. Кръгът "Кухня" има два контакта за мощни консуматори в кухнята - един до пода и втори на метър и половина над първия. В таблото има също един кабел 4 мм2.
    Освен това по-късно са монтирани два аплика в коридора и един звънец на 220В. Тях смятам да ги отделя на самостоятелен предпазител.

  5. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #4

    Re:Контакти в тристайно панелно жилище

    Цитат Първоначално публикувано от alpha_adversativum
    ... 2. С предпазител "Ус. контакти" е свързан кръгът на контактите, които са общо 12. На самия предпазител има два кабела по 2,5 мм2. Понеже съм чувал, че в панелните сгради такова пръстеновидно свързване на контактите е често срещано, реших да направя проверка. Откачих двата кабела (заедно със съответните им нулеви проводници) и измерих съпротивлението между тях. Оказа се нищожно, което ме наведе на мисълта, че това наистина са два края на една и съща линия. Ако е така, ...
    Може и да е така, може и да не е така.
    Например: Две отделни вериги с по 5-6 контакта, на всяка от тях закачен по някакъв консуматор с ниско съпротивление и в положение ON
    И сега като мериш съпротивлението между тия два "фазови" кабела, какво се случва ?
    Веригата е такава: "фазов кабел 1" - консуматор1 - обща нула - консуматор2 - "фазов кабел 2"
    Т.е. измерваме сумата от съпротивлението на двата консуматора.

    Измерването можеш да го направиш и така: откачи единия "фазов" в таблото и провери 12-те контакта (има ли фаза във всичките)
    После закачи обратно този кабел и откачи другия, съответно провери пак 12-те контакта (има ли фаза във всичките)
    Ако и двата случая има фаза навсякъде, то наистина при теб има някакъв пръстен. Казвам някакъв, защото може и да не е идеалното "U", може и да е някакво "Y"
    Добавка: Не съм видял, че е написано
    "... заедно със съответните им нулеви проводници ..."

  6. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #5

    Re:Контакти в тристайно панелно жилище

    Нещата се изясняват! Остава да откриеш в кои стаи излизат двата кабела за контактите, които са двата края на "кръга".
    1.Виж посоките, в които тръгват от таблото. Постепенно с разкачане на контактите и мерене с омметъра ще откриеш свързването как е. Не е безсмислено упражнение, защото ще прегледаш и оправиш връзките и ще подмениш контактите в лошо състояние. Обмисли къде какви товари приблизително ще свързваш по стаите. Виж и на кой контакт излиза втория кабел 4мм. Той вероятно е за отоплителен уред - радиатор или камина. Той трябва да е на отделен кръг! Разделянето ще направиш или по помещения или по критерия "приблизително еднакъв товар". Колко квадрата е кабела, който захранва апартамента? Каква е стойността на главния предпазител?
    2. Разделянето на осветлението на три кръга е безсмислено. Само излишни предпазители.
    3. Кръговете "Бойлер" и "Кухня" си остават.
    4. Аплиците и звънеца могат да бъдат на отделен кръг или да се свържат към предпазителя "Осветление"

  7. Novice
    Тук е от
    Aug 2012
    Мнения
    4
    #6

    Re:Контакти в тристайно панелно жилище

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    Може и да е така, може и да не е така.
    Например: Две отделни вериги с по 5-6 контакта, на всяка от тях закачен по някакъв консуматор с ниско съпротивление и в положение ON
    И сега като мериш съпротивлението между тия два "фазови" кабела, какво се случва ?
    Веригата е такава: "фазов кабел 1" - консуматор1 - обща нула - консуматор2 - "фазов кабел 2"
    Т.е. измерваме сумата от съпротивлението на двата консуматора.
    Точно за да не стане така, откачих и съответните две нули от таблото и ги разделих една от друга.
    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    1.Виж посоките, в които тръгват от таблото. Постепенно с разкачане на контактите и мерене с омметъра ще откриеш свързването как е. Не е безсмислено упражнение, защото ще прегледаш и оправиш връзките и ще подмениш контактите в лошо състояние.
    Точно това сега не исках да правя, защото някои от контактите са труднодостъпни, но щом се налага, и това ще стане.
    Вторият кабел 4 мм2 е на кръга "Кухня". Захранващият кабел от главното табло мисля, че е 6 мм2, а главният предпазител е 63А. Разделянето на осветлението го реших, за да не остава цялата къща на тъмно, ако се случи авария в този кръг. Ще помисля още.

    За свързването имам подозрение, че е нещо такова (вж. прикачения файл) и ако е така, смятам да прекъсна връзката, която съм означил с Х. Така холът и едната стая остават в единия кръг, а другата стая и кухнята - във втория. Най-големите консуматори, които имам, са три инверторни климатика в хола и двете стаи с максимална мощност по 1,75 кВт всеки. Както и да го кроя, два ще трябва да останат в единия кръг, а третият - в другия. Кухнята е без климатик, но там понякога може да се пуска духалка, така че, ако свързването е такова и ги разделя на това място, в двата кръга ще има приблизително еднакъв товар.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    348
    #7

    Re:Контакти в тристайно панелно жилище

    Вероятно контактите са от големите бакелитови и също така ,ако връзването е каквото описваш ,връзката между двата кабела ще е в някой от контактите.Там където се връзват 2та кабела ще е с нормална спайка,останалите са оголени без да е прекъснат кабела и отклоненията са вързани чрез омотаване върху оголеното място.

  10. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #8

    Re:Контакти в тристайно панелно жилище

    Или нещо в схемата не е читаво, или не си означил двата контакта, свързани с кабела 4мм? Мястото за прекъсване на "кръга" според мен е правилно избрано!

  11. Novice
    Тук е от
    Aug 2012
    Мнения
    4
    #9

    Re:Контакти в тристайно панелно жилище

    Не, контактите с кабел 4 мм не съм ги означил, защото там нещата са ясни.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Питане за контакти
    От nobreak във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 5
    Последно: 24-04-18, 07:34
  2. прехвърляне контакти при Андроид
    От jojobix във форум Смартфони, телефони
    Отговори: 14
    Последно: 01-12-13, 23:03
  3. Климатизация на жилище
    От petkovbg във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 17
    Последно: 17-11-12, 16:06
  4. Избор на климатик за отопление в панелно жилище
    От lyubo_d във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 17
    Последно: 11-11-12, 08:09
  5. Прехвърляне на контакти в iPhon4
    От Lupus във форум Смартфони, телефони
    Отговори: 8
    Последно: 14-08-11, 09:03

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе