Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 22
Like Tree4Одобрявам

Бие ток при занулен контакт?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    31
    #1

    Бие ток при занулен контакт?

    Много съм скаран с тоците и се налага да се допитам до вас. Изнесохме се на квартира и си купихме нова пералня. Биеше ток по металните й части след което с комшията го занулихме. Въпросът е, че след това на едната страна на щепсела продължава, а на другата страна е ок? Зависи на коя страна ще включа щепсела в контакта. Тук вече едни викат, че е от пералнята, други, че е от контактите, трети, че било нормално и се налага да открия верния отговор чрез вас, защото ме човърка дали няма проблем с чисто новата пералня

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Jun 2007
    Мнения
    627
    #2

    Отговор: Бие ток при занулен контакт?

    Цитат Първоначално публикувано от karakonjula Виж публикацията
    Много съм скаран с тоците и се налага да се допитам до вас. Изнесохме се на квартира и си купихме нова пералня. Биеше ток по металните й части след което с комшията го занулихме. Въпросът е, че след това на едната страна на щепсела продължава, а на другата страна е ок? Зависи на коя страна ще включа щепсела в контакта. Тук вече едни викат, че е от пералнята, други, че е от контактите, трети, че било нормално и се налага да открия верния отговор чрез вас, защото ме човърка дали няма проблем с чисто новата пералня
    Помисли логично, щом въртиш щепсела и веднъж те "бие тока" а веднъж не, значи проблема ти е в контакта момче. Май сте вързали фазата за нула. Ти и комшията имате ли представа какво правите? Инсталацията дву или трипроводна е (колко проводника идват от гофрето в контакта)?
    Възможно е и в пералнята да е проблема, но е малко вероятно. Кабела на пералнята предполагам си идва с все уреда. Ако е така, твърде малка е вероятността в завода да се осрали. Ако вие сте връзвали кабел, може да сте му видели сметката.
    Вземи един ФАЗОМЕР (2-3 лв са по железариите), допираш фазомера до перцата (отгоре и отдолу) на контакта и гледаш дали свети, ако свети ЛОШО. Ако не свети значи нещо с пералнята не е в ред. Знаеш ли как се ползва фазомер? Онова отпред дето е като отверка го допираш до "перцата" на контакта и слагаш палеца на пъпката дето е най-отзад зад червеничкото на снимката. Тогава, ако е фаза лампичката светва, ако си на земя (нула) не свети.
    Докато не се увериш, че всичко е наред НЕ ползУвай пералнята, освен ако не искаш да й изпържеш електронния мозък предсрочно.


    Колега от по-долу е прав... викай техник, да не викат 112.
    Този пост е редактиран от wrathchild; 11-08-15 в 13:21.
    avenger и Shmi харесват това.

  4. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #3

    Отговор: Бие ток при занулен контакт?

    Цитат Първоначално публикувано от karakonjula Виж публикацията
    Много съм скаран с тоците и се налага да се допитам до вас. Изнесохме се на квартира и си купихме нова пералня. Биеше ток по металните й части след което с комшията го занулихме. Въпросът е, че след това на едната страна на щепсела продължава, а на другата страна е ок? Зависи на коя страна ще включа щепсела в контакта. Тук вече едни викат, че е от пералнята, други, че е от контактите, трети, че било нормално и се налага да открия верния отговор чрез вас, защото ме човърка дали няма проблем с чисто новата пералня
    Пералнята има проблем - офазява се явно корпуса! Това е опасно!!! Потърси сервизна помощ най-добре за нея!
    И контакта ти има проблем - нищо не сте занулили! И там потърси квалифициран ел.техник да ти прегледа контактите...
    Не пипайте електрическата инсталация след като сам спомена "нищо не разбирам" - за твое добро и за близките ти!

  5. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    31
    #4

    Отговор: Бие ток при занулен контакт?

    Комшията е ел техник , но е на възраст. Замерва с мултицет. Според другия комшия, който повечето неща сам си прави било нормално и неговата нова печка била така и изобщо ел уредите от пет години насам били така и имало значение накъде се включва щепсела.

    - - - - - - - - - -

    Уточнявам, че винаги в едната позиция е ок, а като го обърна в другата, тогава се усеща СЛАБ ток като на незанулен контакт. Дано не сте не разбрали погрешо, че като му скимне бие ту в едната, ту в другата позиция на щепсела

  6. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #5

    Отговор: Бие ток при занулен контакт?

    Да бе, нормално.Кажи на другия комшията, дето от 5 години го бие тока за си погледне кабела за нулата, дето му идва към къщата /апартамента/Ако сте в апартаменти и е масово явление, прегледайте си връзката на нулевия кабел към входа и по-скоро се обадете на енергото ви да проверят нещата.Ел. уредите изобщо не са "така", както си мисли той.А при теб си мисля, че проблема е от уреда, много е вероятно някъде кабела в пералнята да е прекъснат и едното от жилата да допира корпус, да речем където е стегнат със скоба към корпуса.Ако проблема беше в контакта и беше подадена фаза към заземяването, при двете положения на щепсела щеше да има офазяване.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    31
    #6

    Отговор: Бие ток при занулен контакт?

    Ето контакта

    - - - - - - - - - -

    Снимката трябваше да излезе обърната 90 градуса надясно
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Jun 2007
    Мнения
    627
    #7

    Отговор: Бие ток при занулен контакт?

    17464d1439290664-бие-ток-при-занулен-контакт-20150811_133932.jpg

    Провери къде е фазата! След това виж какво съм ти написал. Ако всичко е наред, търси повредата в пералнята.
    Ако ОБАЧЕ в блока това е масов случай, послушай момчетата от по-горе и викайте енергото, докато не е късно!

    А как стои въпроса с хладилника? Там пак ли те бие ток? Печката?
    Този пост е редактиран от wrathchild; 11-08-15 в 14:45.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    31
    #8

    Отговор: Бие ток при занулен контакт?

    Той другият комшия е в друг блок. Утре ще дойде човек от енергото да види хладилника е ок. МРАЗ на 100 години

  11. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #9

    Отговор: Бие ток при занулен контакт?

    Я провери кабела на пералнята дву или три проводен е. Ако е дву (което не трябва да е) работата е ясна. Ако е три проследи "земята" от щепсела къде отива в пералнята - трябва да е хванат за металния корпус и да няма връзка с останалите два при изключен щепсел от контакта. (проверка с мултицет)

  12. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #10

    Отговор: Бие ток при занулен контакт?

    Аз тоя контакт бих го сменил, че като гледам как му са окислени и нагорели клемите, някой хубав ден ще пламне.

  13. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #11

    Отговор: Бие ток при занулен контакт?

    Истината момчета е че както някога, така и сега все още има едни майстори, ама "Баш Майстори" ...

    В моята "кооперация", тоест сграда на таблото на ЕВН всичко е ОК, ама след това на вътрешното табло всчко се окендзва и това окендзване е направено предумишлено от "Баш Майстора" прекарал цялата електрическа инсталация още по време на строежа.Това се знае според мен от строителя, ама не му пука и дори си "пуска аванта" на неговият си Баш майстор.
    Ходих преди да "пуснат кабелите"(направят ел.инсталацията) и казвам на строителя искам освен това по проект още еди къде си да бъда направено еди какво си.

    Строителят ми отговаря: "Не ме занимавай, отиди при еди кой си който отговаря за ел. мрежата на сградата и му кажи какво искаш". На въпроса на кого да платя и кого да попитам за цена, ми отговори "Пак с него се договаряй за цена, мен не ме закачай, не ме интересува!"

    След това, когато разбра, че мой ел.техник ще прекарва допълнителните кабели, тоя убостник "Баш Майстора" свързал така кабелите на цялата кооперация в таблото, че досега трима мои съседи си прекарваха за втори път кабели от вътрешното табло до апартамента, защото никой ел.техник не можа да му разгадае на тоя "спатиите" и както и да ги сменяха кабелите и "връзките" все тая...

    При мен не знаеха как да вържат кабелите от таблото на апартамента, защото жиците бяха разменени и бяха свързани на обратно още долу от таблото, но може би е направено и някакво преплитане, защото нито мултицети помогнаха, нито други уреди и най-накрая му се обадих и си платих да ме свърже.Въпредки това и при мен бие лек ток, но не съм пробвал да обръщам щепсела наобратно.

    А бре изобщо тея Баш Майстори за 20-30 или дори за 100-на лева човек трепят с тока...

    Беше един дърт над 65 години със сигурност, може би към 69 години ...

    За трепане са си направо ...

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,123
    #12

    Отговор: Бие ток при занулен контакт?

    тоя контакт е за смяна - много е опечен ,и кабела на фазата е заголен прекалено много създавайки възможност да се допре до заземителния
    Shmi одобрява това.

  16. Member
    Тук е от
    Jun 2007
    Мнения
    627
    #13

    Отговор: Бие ток при занулен контакт?

    Абе то, че контакта плаче за смяна, спор няма. Ама момчето е под наем, това е работа на чорбаджията, ама нали всеки гони печалбата. Колкото до двупроводния кабел честно казано не го вярвам, макар, че е най-логичното обяснение, но все пак е нова пералня. Всъщност каква пералня си купил, ако не е тайна?
    frick одобрява това.

  17. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #14

    Отговор: Бие ток при занулен контакт?

    Аз не съм виждал нова пералня, захранена с двупроводен кабел! Проблема е или в "зафазен", а не "занулен" контакт или в липса на връзка между корпуса на пералнята и заземителната клема на контакта. Не бива да се забравя, че на входа на съвременните перални има противосмутителна група и ако корпуса не е заземен (или занулен) той ще "свети". Нещата лесно могат да се разберат с един обикновен фазомер. Трябва само при изключен кабел да се провери "свети" ли предпазната клема на контакта.

  18. Senior Member Аватара на VeleV.Klima
    Тук е от
    Dec 2007
    Живее в
    Pleven, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    4,991
    #15

    Отговор: Бие ток при занулен контакт?

    Няма зануляване имал съм случай с климатик биещ ток и въпреки че кабела си беше оригиналния ми държаха тон. Въпреки че им казах че проблема е в контакта а той бил нов и занулен. Оказа се че изобщо не беше занулен а офазен.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Зануляване,заземяване на контакт
    От Leon34 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 11
    Последно: 25-12-18, 09:43
  2. Контакт за ремонт RPTV - Philips 46GR8850/1
    От dvdo във форум Philips телевизори
    Отговори: 1
    Последно: 16-05-11, 12:44
  3. как да прекарам контакт от ключ за осветление
    От very_smart във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 9
    Последно: 29-12-10, 16:43
  4. Стандарт за щепсел и контакт в Индонезия
    От alfonso във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 4
    Последно: 23-11-10, 07:00
  5. трябва ми шалтер за контакт с дистанционно управление
    От naughty hacker във форум Друга битова техника
    Отговори: 0
    Последно: 08-11-09, 20:45

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе