Резултати от 1 до 6 от общо 6
Like Tree1Одобрявам
  • 1 Post By espace

Странно бръмчене при замерване с мултицет

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #1

    Странно бръмчене при замерване с мултицет

    Имам един вехтичък мултицет с дисплей.

    1. Нагласям го за променлив ток до 700V, вкарвам "писалките" в контакта и мултицета показва 230, като през няколко секунди пада до 228 или се качва до 232.
    Никакъв звук не издава докато меря в контакта, който контакт е от електроинсталацията на помещението.

    2. Тръгвам да меря друг източник на AC230V - вкарвам "писалките" в неговия шуко-контакт, стойностите на дисплея са същите около 230, но от мултицета се чува бръмчене.
    Тоя друг източник е китайско-полски инвертор DC12V/AC230V на който съм подал DC12V от компютърно захранване. Никога досега не е ползван, щото е за автомобил и както се оказа захранващия "щепсел за запалката" е дефектен. На етикета на инвертора не пише мощността, но по спомен беше около 120-150W (купих го преди 2 години)

    Предполагам бръмченето е заради фигурата на напрежението на изхода на инвертора - вместо овална синусоида е нещо "назъбено".
    На инвертора слагам товар обикновена крушка 40W и няма никакви потрепвания - свети си съвсем равномерно.

    Въпросите ми са два:
    1. Искам да ползвам инвертора, за да захранвам UPS-а и компютъра си в случаите когато няма ток за по няколко часа. На UPS-а имам дисплей който показва текущата консумация и обикновено там пише 80-90W, като при рестартиране на компютъра мощността за кратко се качва до 130-150W. Т.е., мощността на инвертора би трябвало да е достатъчна.
    Мога ли да ползвам инвертора с такова бръмчене за да захранвам UPS-са за няколко часа ?
    Ако инвертора изгори, няма да ме е яд.
    Но ще ме е яд, ако изгори UPS-а или пък компютъра на автомобила.

    2. Знаете ли къде в София се продават "щепсели" за запалка за автомобил (поне 15A) ?

    ПП.
    Крушката беше от старите - с нажежаема жичка.
    Този пост е редактиран от MitkoS; 01-09-17 в 18:48.

  2.  
     
  3. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #2

    Отговор: Странно бръмчене при замерване с мултицет

    Ако UPS-a ти има трансформатор - няма да стане - заради формата на напрежението, най-вероятно трионообразно. Щепсели - Елимекс или друг подобен магазин.

  4. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #3

    Отговор: Странно бръмчене при замерване с мултицет

    Бръмченето е точно от което предполагаш - стъпаловидното напрежение от инвертора, а не синусоидално.
    С този инвертор можеш да захранваш активни товари (крушка, нагревател) или капацитивни (зарядното на лаптоп или компютър) но не и такива с индуктивен характер (ел.мотори).
    За щепсела - пусни в Гугъл търсене с фразата "щепсел за запалка за кола" и си избери от къде да си го купиш.

  5. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #4

    Отговор: Странно бръмчене при замерване с мултицет

    Между другото, тоя инвертор успя да завърти една стара бормашина (Елтос от 1993). За съжаление етикета и се е изтъркал и не мога да видя каква е мощността и.

    Също така, мощността на инвертора е по-висока от тая която съм написал (сега се сетих какви бяха изискванията тогава когато го купувах и със сигурност е повече от 200W).

    ПП.
    Даже и малък ъглошлаф завъртя, на който пише 670W, но след три-четири секунди се включва някаква защита и светка една червена лампа на инвертора. ... То това може и да е от захранването DC12V, което ползвам за тестовете - 450W компютърно захранване

  6. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #5

    Отговор: Странно бръмчене при замерване с мултицет

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS Виж публикацията
    Между другото, тоя инвертор успя да завърти една стара бормашина (Елтос от 1993). За съжаление етикета и се е изтъркал и не мога да видя каква е мощността и.

    Също така, мощността на инвертора е по-висока от тая която съм написал (сега се сетих какви бяха изискванията тогава когато го купувах и със сигурност е повече от 200W).

    ПП.
    Даже и малък ъглошлаф завъртя, на който пише 670W, но след три-четири секунди се включва някаква защита и светка една червена лампа на инвертора. ... То това може и да е от захранването DC12V, което ползвам за тестовете - 450W компютърно захранване
    Той ги върти, ама ги остави по-дълго да работят и пипни мотора.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,566
    #6

    Отговор: Странно бръмчене при замерване с мултицет

    Нищо им няма на колекторните машини, можеш да ги въртиш и с постоянен и с променлив ток с различна форма. Както и с ШИМ.
    zxc0 одобрява това.

  8.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Проблем с мултицет
    От blueraytl във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 8
    Последно: 11-07-17, 20:12
  2. Daikin FTXS35J/RXS35L замерване
    От dindo във форум Климатици Daikin
    Отговори: 0
    Последно: 15-12-14, 08:18
  3. Замерване на конвектор
    От vaniosl във форум Електрическо отопление
    Отговори: 14
    Последно: 03-12-14, 22:51
  4. Странно бръмчене при плазмен телевизор LG 60PA5500
    От rosko_23 във форум LG телевизори
    Отговори: 2
    Последно: 17-01-13, 15:24
  5. Проверка на кабел с мултицет?
    От mirchev във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 11
    Последно: 16-04-09, 19:21

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе