Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 27
Like Tree6Одобрявам

Нов звънец на входна врата

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Feb 2018
    Мнения
    9
    #1

    Нов звънец на входна врата

    Здравейте.
    Купих си нов звънец за входната врата. Нямам звънчева инсталация с трансформаторче. Звънеца е за 220 волта. Бутончето отвън е нагласено да прекъсва нулата и фазата се връзва директно в звънеца (така си беше и на стария звънец). Работата е там, че на схемата на новия звънец е показано точно обратно. 220те волта минават през бутончето, а нулата трябва да е непрекъснато вързана за звънеца. Реших, че няма да е проблем да ги обърна.... Реално звънеца работи, но при всяко позвъняване, се получава едно примигване и припукване на лампата над вратата (плафон със сензор). Вързани са на един авт.предпазител на таблото, като омотах кабелите им с кабела за изходно напрежение, който си е на предпазителя. Това ми се вижда притеснително още повече, защото вероятно смущава и други ел.уреди по тази линия, имате ли идея защо се получава така и какво е решението?
    Благодаря за отделеното време.

    П.С.
    Вероятно като подам нула на звънеца и като са омотани фазите им и се получава, че са в една верига звънеца, лампата и евентуално и някой друг уред по веригата...., но ако е това проблема как да си изведа ток от таблото, все трябва да е от някой бушон?

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #2

    Отговор: Нов звънец на входна врата

    Е що не си купи от Кауфланд за 7лв. на батерийки. Хем безопасно, хем като спре тока пак имаш звънец.

  4. Novice
    Тук е от
    Feb 2018
    Мнения
    9
    #3

    Отговор: Нов звънец на входна врата

    Не ми харесват тези безжични работи. Искам да си е нормален звънец на ток.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,702
    #4

    Отговор: Нов звънец на входна врата

    Звънец на 220V e хубаво да има лепенка за опасно напрежение и предупреждение да не се натиска с мокри пръсти

  6. Novice
    Тук е от
    Feb 2018
    Мнения
    9
    #5

    Отговор: Нов звънец на входна врата

    Цитат Първоначално публикувано от rgorchov Виж публикацията
    Не ми харесват тези безжични работи. Искам да си е нормален звънец на ток.
    От как се помня, живея в дом с подобен звънец, а и точно в този вариант е нагласена точно нулата да се прекъсва с бутона. Някой да даде конструктивен съвет?

  7. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #6

    Отговор: Нов звънец на входна врата

    Я дай един линк да я видим тая схема, че това какво ти си решил и какво и как може наистина да се промени по схемата в общия случай са различни неща. Да оставим на страна, че по принцип в ключ се прекъсва фаза , а не нула и в някои случаи това има голямо значение..

  8.  
     
  9. Novice
    Тук е от
    Feb 2018
    Мнения
    9
    #7

    Отговор: Нов звънец на входна врата

    Цитат Първоначално публикувано от SPSt Виж публикацията
    Я дай един линк да я видим тая схема, че това какво ти си решил и какво и как може наистина да се промени по схемата в общия случай са различни неща. Да оставим на страна, че по принцип в ключ се прекъсва фаза , а не нула и в някои случаи това има голямо значение..
    Zamel GNS-921, ето схема:



    При мен е вързано така, че бутона прекъсва нулата. Другото си е така. По-удобно е в този вариант, първо, че така е прекаран кабела вече, а и по-безопасно ми се вижда, няма фаза в бутона.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  10. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #8

    Отговор: Нов звънец на входна врата

    Или си монтирай звънеца, както се полага, с ключ на фазата или изобщо не го монтирай.Не се занимавай със самодейности, спазвай схемите.
    SPSt одобрява това.

  11. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #9

    Отговор: Нов звънец на входна врата

    Направи си схемата както трябва и както е по схема. Увери се, че бутона издържа на работно напрежение 230V /трябва да има маркировка или да го пише някъде в упътване/. Прекъсни в бутона само фазата, а нулата подай директно на звънеца. Ако има глим - лампа в бутона, откачи я. Предполагам, че звънеца и лампата са на един токов кръг, което не е добре и ако има начин захрани звънеца от токов кръг за контакти.
    Това ми прилича на електромеханичен звънец и вероятно подава някакво напрежение към лампата през бобината на звънеца.

  12. Novice
    Тук е от
    Feb 2018
    Мнения
    9
    #10

    Отговор: Нов звънец на входна врата

    Цитат Първоначално публикувано от SPSt Виж публикацията
    Направи си схемата както трябва и както е по схема. Увери се, че бутона издържа на работно напрежение 230V /трябва да има маркировка или да го пише някъде в упътване/. Прекъсни в бутона само фазата, а нулата подай директно на звънеца. Ако има глим - лампа в бутона, откачи я. Предполагам, че звънеца и лампата са на един токов кръг, което не е добре и ако има начин захрани звънеца от токов кръг за контакти.
    Това ми прилича на електромеханичен звънец и вероятно подава някакво напрежение към лампата през бобината на звънеца.
    Благодаря ти, право казваш всичко.
    Бутона е за 230V, това съм сигурен, специално го взех да е такъв. Повече ме притеснява пускането на фаза към бутона. Реално е вкопана една малка жичка към бутона, по която до сега е вървяла нула. Достатъчна ли ще е за фаза, защото няма как да прокарвам нови жици.
    Защо да махам глима, хубаво би стояло, така и така ще прокарам фазата, ще пречи ли нещо или не е безопасно?
    Да, на един кръг са. Вързах ги на най-слабия прекъсвач C16 (другите са С20 и С25) (омотах ги жиците към изходната жица), като мислих, че им е достатъчно. Но реално ще трябва да ги разделя на отделни кръгове, според думите ти. Но това смущение, което се получава от вероятното подаване на напрежение от бобината на звънеца няма ли да се прехвърли върху друг уред по съответната линия, примерно включен в контакт, само че този път няма да го забележа като при лампата и ще е по-неприятно?

    Много ви благодаря за помощта и за отделеното време,всичко хубаво ви желая.

  13. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #11

    Отговор: Нов звънец на входна врата

    Фазата и нулата трябва да са с еднакви сечения-звънецът е маломощен и не му трябва много дебел проводник. Глима стои хубаво, но пречи на някои лампи-примерно енергоспестяващите примигват и не загасват нацяло. Сложи звънеца на друг токов кръг-няма да пречи на контактите. Ако направиш схемата както си трябва и контактите ти са занулени, няма от какво да се притесняваш.

  14.  
     
  15. Novice
    Тук е от
    Feb 2018
    Мнения
    9
    #12

    Отговор: Нов звънец на входна врата

    Цитат Първоначално публикувано от SPSt Виж публикацията
    Фазата и нулата трябва да са с еднакви сечения-звънецът е маломощен и не му трябва много дебел проводник. Глима стои хубаво, но пречи на някои лампи-примерно енергоспестяващите примигват и не загасват нацяло. Сложи звънеца на друг токов кръг-няма да пречи на контактите. Ако направиш схемата както си трябва и контактите ти са занулени, няма от какво да се притесняваш.
    Пак ти благодаря, дано все повече такива хора има, на които им пука за другите!

  16. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #13

    Отговор: Нов звънец на входна врата

    Виждам схемата как е дадена. Обикновенно така свързва ключ за лампа. Обикновенно изгаря лампата и се налага да я смениш, бърникаш при лампата. Затова е хубаво там да няма фаза.
    Обаче тука не се сменя звънеца през месец два(надяваме се), т.е. там не се бърника.
    Бутона е отвън - вероятността за намокряне и конденз е доста по-голяма от колкото ако е вътре.
    Ако целият е мокър и има твърда фаза(както на схемата), целият ще бъде офазен!
    Ако обаче нулата е директно към бутона, в най-лошият случай ще дойде фаза през звънеца. Така максималният ток ще е ограничен от звънеца. Едва ли ще е повече от 30mA.
    Аз бих свързал звънеца като прекъсвам нулата през бутона.
    eleena и wladimir1 харесват това.

  17. Novice
    Тук е от
    Feb 2018
    Мнения
    9
    #14

    Отговор: Нов звънец на входна врата

    Цитат Първоначално публикувано от zxc0 Виж публикацията
    Виждам схемата как е дадена. Обикновенно така свързва ключ за лампа. Обикновенно изгаря лампата и се налага да я смениш, бърникаш при лампата. Затова е хубаво там да няма фаза.
    Обаче тука не се сменя звънеца през месец два(надяваме се), т.е. там не се бърника.
    Бутона е отвън - вероятността за намокряне и конденз е доста по-голяма от колкото ако е вътре.
    Ако целият е мокър и има твърда фаза(както на схемата), целият ще бъде офазен!
    Ако обаче нулата е директно към бутона, в най-лошият случай ще дойде фаза през звънеца. Така максималният ток ще е ограничен от звънеца. Едва ли ще е повече от 30mA.
    Аз бих свързал звънеца като прекъсвам нулата през бутона.
    Благодаря ти за мнението, това даже ще е по-лесно за мен, защото вече така съм го направил, но вече двама авторитетно казаха да си следвам схемата?

  18. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #15

    Отговор: Нов звънец на входна врата

    Ако имат логични аргументи, че директното свързване на фазата към ключа е по-безопасно съм готов да си променя мнението.
    Щото някоя лелка така я е начертала, не е аргумент.
    За вътрешен ключ на лампа е друга работа, но за звънеца - не мисля!
    Виждаш ли къде ти е пръста на схемата, виж и директната фаза и си представи че ключа е мокър. Директно пръста ти е на фазата така.
    Този пост е редактиран от zxc0; 26-02-18 в 20:40.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Майстор за входна врата
    От arenzo във форум Домашен майстор
    Отговори: 3
    Последно: 24-09-17, 15:36
  2. Избор на домофонна уредба и заключване на входна врата
    От kokovox във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 4
    Последно: 15-10-15, 06:09
  3. Безжичен звънец + сигнал за отворена врата
    От GDRP-quit-31084 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 4
    Последно: 24-03-15, 08:49
  4. Свързване на звънец
    От imperia777 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 8
    Последно: 02-02-15, 14:02
  5. проблем с входна pvc врата
    От zzz във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 5
    Последно: 05-03-11, 20:18

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе