Резултати от 1 до 8 от общо 8

FTYN25GX - проблем със загуба на фреон

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    106
    #1

    FTYN25GX - проблем със загуба на фреон

    Здравете,

    Имам въпросната конвенционалка от малко над 3 години (колко удобно да се счупи гадината след гаранцията.. :D ).
    Към края на Януари почна да не работи добре и изходната струя беше доста хладна.
    Извиках техници и стана ясно, че почти е нямал фреон, напълниха го и заработи чудесно.
    Да, но преди седмица пак почна да духа все по-хладно - 35, 33, 30, вчера 28 и накрая грешка - "Refrigerant shortage" и спря.

    Понеделник ще дойдат пак, но искам да ви питам следните неща:

    - Може ли да се диагностицира от къде изпуска (понеже едното пълнене пак ще доведе до същото положение) и евентуално колко е нормалната сума за това? (т.е. ако се опитат да ми вземат парите само и след седмица пак да се о@ка, искам да съм запознат с "процедурата")

    - Дали си заслужва да се наливат пари или направо да се ориентирам към някой инвертор? Този въпрос е на дневен ред, понеже освен фреона, климатика имаше проблем предполагам с датчик и при зададена 20 градуса, до сутринта в стаята става 25. Хем се изключва и почива, хем пак минава зададената температура.

    Принципно климатика топлеше в големи студове и точно заради това не ми се сменя, въпреки, че с инвертор ще ми е по-уютно в спалнята.
    Да е някоя пълна пръчка с буца лед навън - да му бия шута на момента, ама...
    Ще се радвам някой ако сподели опит или даде съвет.

    Сега с жената сме си в хола на FTYN50-ката, която е 'псолютна машина и не издава фронта, независмо от температурите.

    Благодаря.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на babati
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    1,481
    #2

    Re:FTYN25GX - проблем със загуба на фреон

    Колко квадрата топлиш с него и до колко градуса външна те топли без проблем? Често ли прави дефрост?

    Мерси!

  4. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    106
    #3

    Re:FTYN25GX - проблем със загуба на фреон

    14m2, доста добра изолация, засичал съм навън -17 и прави вътре 22-23* без проблем (преди да се прецака :D ).
    Дефроста зависи от мното неща, но не мисля, че е често, но не съм и засичал.

  5. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #4

    Re:FTYN25GX - проблем със загуба на фреон

    По спомен казвам от преди месец пълненето на голяма бутилка с азот 6 m³ струва към 17 лева. Ако фирмата за климатици се занимава сериозно с ремонти трябва да имат бутилка. Ако нямат бутилка се дава капаро сто и нещо лева и им дават една оборотна с която се работи. Връщат едната, като свърши вземат другата и плащат само за азота. Надува се климатика за R410a с налягане 33 bar и малкият пропуск става по-голям и откриваем.

    Само да се слага фреон без да се намери и отстрани пропуска е глупост голяма, но от страна на този който плаща. Обикновено пропуските стават при гайките на вътрешното тяло с тръбният път и на гайките на външното тяло с тръбният път. Първо се проверяват тези места, като за тях азот не е необходим. Това пък да си хвърлиш климатика от работата, на който си доволен заради пропуск на фреон и температурен датчик е още по-голяма глупост. Новата гума на колата, като почне да изпуска да не хвърляме гумата.

    Датчик може сам да си сглобиш. От магазина за електроника купуваш NTC термистор с правилното съпротивление, режеш сегашният от дъно за да ползваш кабела му и запояваш новият, като за изолация между крачетата и отгоре ползваш термосвиваем шлаух, отгоре го намазваш с термо-паста за по-добро топлоотдаване и си готов. И сега за 1 лев материали да хвърлим работещият климатик за над 900 лева ли?

  6. Senior Member Аватара на diksanal
    Тук е от
    Jul 2008
    Мнения
    2,107
    #5

    Re:FTYN25GX - проблем със загуба на фреон

    BornToDrink ,щом за една седмица ти е загубила фреона отново машината,изпуска доста и трябва да се хване от къде.То още с първото си идване е трябвало онези момци,да надуят системата с азот и да видт откъде издиша,и да отстранят проблема,и чак тогава да пълнят с фреон по везна, и да ваумират системата.А за инвертор никога не е късно-тъкмо сега в студа ще можеш да пресееш читавите модели из форума.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    106
    #6

    Re:FTYN25GX - проблем със загуба на фреон

    Благодаря ви за отговорите. Това с азота не го знаех и не звучи скъпо.
    Иначе за второ пълнене и дума не може да стаава без диагностика на проблема.

    Първия път го преглътнатх, понеже имаше 2 междинни демонтажа във времето заради ремонти в стаята и местене на външното тяло също, затова си помислих, че предните може да не са се спрвили особено добре и т.н.

    За датчика... нямам идея дали изобщо е от него.
    Странното е, че понякога, като намаля температурата и се чува как изключва и след малко спира да духа.
    Да ама после пак почва и си знае неговото (25* в стаята.. :D ).
    А понякога дори да го намаля на 16* си продължава да бичи, просто не е в ред нещо.

    valen1, прав си и на мен изобщо не ми се хвърля, просто трябва да случа на кадърен сервиз и исках да съм запознат как точно се търси пробив и ако ми кажат няква колосална сума да знам да минавам на следващия.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на babati
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    1,481
    #7

    Re:FTYN25GX - проблем със загуба на фреон

    Цитат Първоначално публикувано от BornToDrink
    14m2, доста добра изолация, засичал съм навън -17 и прави вътре 22-23* без проблем (преди да се прецака :D ).
    Дефроста зависи от мното неща, но не мисля, че е често, но не съм и засичал.
    А спомняте ли си тази тема?

    https://forum.setcombg.com/index.php/topic,53718.0.html

    Daikin май доста са си занемарили контрола по качеството. Един климатик работи, друг не работи...

    А може и от монтажите да е, но как само при Дайкин...

  10. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    106
    #8

    Re:FTYN25GX - проблем със загуба на фреон

    Ми евтините им модели май не са особено стока.
    От тази тема, която ти показваш е 12-ка от същата серия като моя, като 25 и 35-цата нямат нищо общо с 2-та по-големи (50 и 60).
    Аз имам 25 и 50 моделите, 25-цата външното тяло е осезаемо по-шумно (въпреки, че далеч не бучи като околните самсунги, осаки и т.н.). Вътрешното тяло също не е стока (вече), припуква като в на една квартира САНГ-а.
    Има един голям плюс (поне при мен) - работи на доста студено.
    А проблема с термодатчика май се получи след едно демонтиране.

    PS - да не говорим, че 50/60 моделите са си чисти инвертори. Ето сега му забих уред за измерване, пърка си на 800-900 вата, нагласен на 22 градуса на ауто.
    Като го набримчих малко качи на 1350 вата.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 0
    Последно: 17-03-14, 14:33
  2. Съвет за проблемна 9-ка FTYN25GX
    От BornToDrink във форум Климатици Daikin
    Отговори: 2
    Последно: 30-10-12, 23:52
  3. Признаци за загуба на фреон
    От pier_67 във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 1
    Последно: 02-05-08, 14:02
  4. Съществува ли естествена загуба на фреон от системата?
    От marto68 във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 4
    Последно: 02-04-08, 19:30
  5. Съществува ли естествена загуба на фреон?
    От asd_klima във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 6
    Последно: 10-08-07, 21:35

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе