Страница 3 от 3 ПърваПърва 123
Резултати от 31 до 45 от общо 45
Like Tree4Одобрявам

Апарат за предпазване от токов удар и др. подобни?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2020
    Мнения
    34
    #31

    Отговор: Апарат за предпазване от токов удар и др. подобни?

    Цитат Първоначално публикувано от oldgraf Виж публикацията
    Аз имам по две от два вида. Едните могат да "гасят токът" ако е извън рамките, почват да пищят и мерят. Ако се оправи напрежението след 2 минути "пускат". Аз обаче често имам близо 250В на едната фаза и ми писна да гасят и пищят. Нищо не е заминало още, а онези неумните две си ги ползвам също вече няколко години.
    Неумните не са за климатици. При токов удар те неслучайно са направени да сработят след 2 мин.

  2.  
     
  3. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #32

    Отговор: Апарат за предпазване от токов удар и др. подобни?

    Цитат Първоначално публикувано от Troy Виж публикацията
    Неумните не са за климатици. При токов удар те неслучайно са направени да сработят след 2 мин.
    И защо са направени така? Какво постигат с това? Моя климатик при спиране на тока и идването му след това не тръгва сам. Трябва да го включа от дистанционното. Ако вземем другата крайност - вдигане на напрежението над определена стойност, то това състояние няма значение за каква електроника ще се отнася - еднакво опасна е за всички.

    Иначе и аз ползвам доста такива. На хладилника е от "умните" , на другите места са така наречените сърдж протектори
    Един такъв спаси хладилника на майка ми при една лятна гръмотевична буря. Прекъсна и повече не тръгна (разклонителя със защитата) но пък хладилника беше здрав.

  4. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #33

    Отговор: Апарат за предпазване от токов удар и др. подобни?

    При мен едно Соно от умните от 2014-та беше закачено като защита за телевизор и климатик, но след 2-3 години нещо му стана и се прецака. Няколко минути след пускане на климатика пищеше и прекъсваше веригата. Иначе докато работеше спря доста токови удари, имало е случаи да пищи предупредително, когато напрежението в мрежата стане много високо. При нас волтажа нерядко се вдига над 250 волта.
    Това обаче, което не ми хареса в него е, че вътре има някакво реле, което грее постоянно - винаги ме е било страх от пожар докато няма никой у дома. Другото, което не ми хареса е, че не прекъсва фазата дори когато изключи.
    Като претегля плюсове и минуси не го препоръчвам като надеждна защита. Замисълът му е добър, но качеството и реализацията куцат.
    Сега на неговото място съм сложил едно "просто" соно(само сърдж протектор), без функция за следене и прекъсване на напрежението, и с него нямам проблеми.
    Този пост е редактиран от Jack Krauser; 16-12-20 в 10:30.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2013
    Мнения
    124
    #34

    Отговор: Re:Апарат за предпазване от токов удар и др. подобни?

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus Виж публикацията
    А може би трябва да се започне с обяснение на понятието "токов удар". Що е то?
    Гледам, че този въпрос седи без отговор вече от почти 10 години. Затова ще се заема с тази нелека задача. Имаме две точки в пространството. Предполага се, че между двете точки имаме поставено някакво съпротивление (може да е активен или реактивен товар). Едната от точките има нулев потенциал. Другата има някакъв приблизително определен потенциал, който е различен от нула. Двете точки със съпротивлението между тях образуват верига, която функционира по задание при горепосочените условия. В даден момент от времето под въздействие на (не)определени нежелателни външния влияния потенциалът на точката с ненулев такъв нараства рязко по експоненциална или импулсна крива за части от секундата - точката придобива свръхпотенциал. Или можем да перифразираме, че във веригата между двете точки възниква свръхнапрежение. Вследствие на това ще протече насочено движение на електрони от точката с по-висок потенциал към точката с по-нисък потенциал, като в случая количеството на електроните ще бъде много по-голямо от нормалното, или може би скоростта им, или може би енергията им. За това не съм се замислял, но все пак клоня, че количеството им за единица време ще бъде много по-голямо от номиналната им стойност, зададена в установен режим на работа. Или с други думи казано - във веригата за част от секундата ще протече чрезмерно голям ток, който най-вероятно ще увреди съпротивлението, защото то не е било оразмерено да работи при такива екстремални негови стойности. Образно казано, наблюдава се протичането на специфичен преходен процес. Накрая да не забравя да направя и едно уточнение, макар че по-горепосочения текст може да се направят множество уточнения - двете точки, за които говорим, трябва да се намират на определено достатъчно разстояние една от друга, така че да се избегне прехвъркването на електрическа дъга между тях в разглеждания случай... ===== Коригирай ме, където не съм прав.

  6. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #35

    Отговор: Апарат за предпазване от токов удар и др. подобни?

    Другото, което не ми хареса е, че не прекъсва фазата дори когато изключи.
    Размени фазата и нулата на контакта и си готов . А за релето не се притеснявай, ако не надвишаваш посочените мощности няма нищо да стане. Нормално е да грее при работа.

  7. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #36

    Отговор: Апарат за предпазване от токов удар и др. подобни?

    Цитат Първоначално публикувано от gggggg Виж публикацията
    Гледам, че този въпрос седи без отговор вече от почти 10 години. Затова ще се заема с тази нелека задача...
    Аз нищо не разбрах. Може ли обяснено с по-прости думи за по-тъпички като мене?

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #37

    Отговор: Апарат за предпазване от токов удар и др. подобни?

    Автоматичните прекъсвачи не пазят ли от токов удар, че трябва да се слагат допълнителни устройства?

  10. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #38

    Отговор: Апарат за предпазване от токов удар и др. подобни?

    Цитат Първоначално публикувано от Pat Виж публикацията
    Размени фазата и нулата на контакта и си готов . А за релето не се притеснявай, ако не надвишаваш посочените мощности няма нищо да стане. Нормално е да грее при работа.
    Играл съм си да ги обръщам, и ефект като че ли нямаше. В последствие същото соно го бях преместил на един хладилник, и там правеше същия номер - уж прекъсва веригата, като измеря с мултицет след соното ми показва 0-ла волта напрежение, а лампите и индикаторите на хладилника продължават да светят, затова в крайна сметка го разкарах и сега имам само едно "тъпо" соно.

  11. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #39

    Отговор: Апарат за предпазване от токов удар и др. подобни?

    Токов удар по просто - преминаване на по голям ток от номиналния за консуматора...
    Консуматор може да е и самия проводник ако се окъсят два такива с различен потенциал и се опитат да се изравнят - т.е. в точката на контакт понеже съпротивлението е малко а потенциала голям протича ток с огромна величина и уврежда вериагата - прексъва е. Та това е токов удар - момента в който тока е екстремно висок за веригата.
    Тези защити за които пишат по горе би трябвало да са за пренапрежение а за токова защшита си има предпазители по токовите кръгове още в зах.табло.

    А за електроните по горе дето се писа - зависи какъв е тока - дали е постоянен или променлив и от там и посоката им на движение - при постоянните в посока от отр.към пол.полюс прз веригата а за променливите - ту в една ту в обратна посока според синусуидата на промяна на напрежението...

  12. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2020
    Мнения
    34
    #40

    Отговор: Апарат за предпазване от токов удар и др. подобни?

    Цитат Първоначално публикувано от Pat Виж публикацията
    И защо са направени така? Какво постигат с това? Моя климатик при спиране на тока и идването му след това не тръгва сам. Трябва да го включа от дистанционното. Ако вземем другата крайност - вдигане на напрежението над определена стойност, то това състояние няма значение за каква електроника ще се отнася - еднакво опасна е за всички.

    Иначе и аз ползвам доста такива. На хладилника е от "умните" , на другите места са така наречените сърдж протектори
    Един такъв спаси хладилника на майка ми при една лятна гръмотевична буря. Прекъсна и повече не тръгна (разклонителя със защитата) но пък хладилника беше здрав.
    Ами горе долу ти си си отговорил на въпроса. Най-уязвимите е една клима са електрониката и компресорът. По памет цитирам упътването- прекъсването на захранването дава време и възможност да се изравни налягането в системата и да заработи нормално след възстановяването му. Следи напрежението на тока, като прекъсва и при нисък и при висок волтаж. Предполагам затова се е споминало едно от тях на "oldgraf" поради продължително свръхнапрежение.Пък все някога, дори и в най добрите семейства ще излезе и някоя друга куца бройка (имат гаранция 3 год. и направо ги заменят с нови). А всички знаят, че всички уреди ги дават до 250V.

  13. Senior Member Аватара на svetlio1
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    11,562
    #41

    Отговор: Апарат за предпазване от токов удар и др. подобни?

    Ама само как рипна 10 годишната тема ...

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #42

    Отговор: Апарат за предпазване от токов удар и др. подобни?

    Цитат Първоначално публикувано от svetlio1 Виж публикацията
    Ама само как рипна 10 годишната тема ...
    Което идва да покаже, че проблема с токовите удари продължват да са актуални!

  16. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #43

    Отговор: Апарат за предпазване от токов удар и др. подобни?

    Цитат Първоначално публикувано от ivodivo Виж публикацията
    Токов удар по просто - преминаване на по голям ток от номиналния за консуматора...
    Консуматор може да е и самия проводник ако се окъсят два такива с различен потенциал и се опитат да се изравнят - т.е. в точката на контакт понеже съпротивлението е малко а потенциала голям протича ток с огромна величина и уврежда вериагата - прексъва е. Та това е токов удар - момента в който тока е екстремно висок за веригата.
    Тези защити за които пишат по горе би трябвало да са за пренапрежение а за токова защшита си има предпазители по токовите кръгове още в зах.табло.

    А за електроните по горе дето се писа - зависи какъв е тока - дали е постоянен или променлив и от там и посоката им на движение - при постоянните в посока от отр.към пол.полюс прз веригата а за променливите - ту в една ту в обратна посока според синусуидата на промяна на напрежението...
    Ще си позволя да не съм съгласен с някой неща:
    Както писа още в началото Lupus да изясним какво е токов удар. Това е кратковременно прекъсване на захранването. Може да е за части от секундата, може и за няколко секунди. Често пъти в тези ситуации може да имаме и кратковременно повишаване на напрежението (пик) при възстановяването на напрежението в мрежата.
    Ти говориш именно за тях:

    - пик предпазители (surge protectors). Основната функция на подобен род защити е в случай на кратковременно изменение на напрежението в електропреносната мрежа да “отведат” излишната електроенергия “встрани” от пътя й към предпазваното устройство. Самото отклонение се осъществява по вторична верига, която от своя страна представлява заземен проводник. За подобен род защита се използват специални елементи, чийто ключов качествен фактор представлява бързодействието им. Най-често използваните елементи за направа на такива устройства са плазмените газоразрядници, метал-оксидни варистори (МОВ), специални диоди и др.

    Важен критерий при избора представлява времето, за което защитата ще се самоактивира. Пиковете на напрежението в електропреносната мрежа имат средна продължителност от около една или две наносекунди (една наносекунда е една милиардна част от секундата). В тази насока е желателно да подбирате устройства, които самоактивират защитата си за не повече от една наносекунда. В противен случай ефектът е нулев.
    Енергопоглъщаемостта е друг важен фактор при избор на защита. Изразява се в максималната енергия, която може да бъде погълната от него, преди да спре нормалното му функциониране. По правило, колкото по-голяма стойност има този параметър, толкова по-добре.
    Прагът на напрежение, при който се задейства защитата, не трябва да бъде много висок. Едва ли бихте искали тя да се активира при превишаване на напрежението над 500 V, когато захранваното устройство работи при 220 V.
    Тези "умните" имат освен тази и друга функция. Те са предназначени за устройства като хладилници , климатици, хл. витрини и др. които имат компресори. Ако захранването прекъсне за кратко докато компресора работи, то той ще се върти защото има голям инерционен момент и това кратко прекъсване ако не е съпроводено с някакви други фактори (като пренапрежение) няма да окаже никакво влияние на работата му. Но ако захранването прекъсне за време достатъчно компресора да спре или намали оборотите си и след това се възстанови, то при завъртането му в системата ще се получи хидравличен удар защото налягането все още е високо. Затова са тези 2 минути закъснение, за да се да де време на налагането да спадне.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от Jack Krauser Виж публикацията
    Играл съм си да ги обръщам, и ефект като че ли нямаше. В последствие същото соно го бях преместил на един хладилник, и там правеше същия номер - уж прекъсва веригата, като измеря с мултицет след соното ми показва 0-ла волта напрежение, а лампите и индикаторите на хладилника продължават да светят, затова в крайна сметка го разкарах и сега имам само едно "тъпо" соно.
    Просто устройството е дефектирало. При мен като изключи всичко угасва.
    svetlio1 одобрява това.

  17. Member Аватара на frick
    Тук е от
    Apr 2011
    Мнения
    502
    #44

    Отговор: Апарат за предпазване от токов удар и др. подобни?

    IMG_20201216_174728.jpg
    Ползвам 4 броя от тази защита и съм много доволен. Върши си перфектно работата. Имал съм много случаи когато осветлението си работи а защита е за действала.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2020
    Мнения
    34
    #45

    Отговор: Апарат за предпазване от токов удар и др. подобни?

    Тези "умните" имат освен тази и друга функция. Те са предназначени за устройства като хладилници , климатици, хл. витрини и др. които имат компресори. Ако захранването прекъсне за кратко докато компресора работи, то той ще се върти защото има голям инерционен момент и това кратко прекъсване ако не е съпроводено с някакви други фактори (като пренапрежение) няма да окаже никакво влияние на работата му. Но ако захранването прекъсне за време достатъчно компресора да спре или намали оборотите си и след това се възстанови, то при завъртането му в системата ще се получи хидравличен удар защото налягането все още е високо. Затова са тези 2 минути закъснение, за да се да де време на налагането да спадне. Бинго!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123

Подобни теми

  1. Защита от токов удар
    От abv във форум Аксесоари за телевизори
    Отговори: 202
    Последно: 14-02-19, 22:04
  2. Защита от токов удар?
    От svetlik във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 69
    Последно: 27-12-17, 19:52
  3. защита от токов удар при бойлер
    От pier_67 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 9
    Последно: 16-12-08, 11:52
  4. Токов удар при LCD!Последици!!!
    От tonito1912 във форум Телевизори
    Отговори: 4
    Последно: 30-01-07, 09:02
  5. Защита на климатика от токов удар?
    От DEF във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 2
    Последно: 15-12-06, 22:36

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе