Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 45
Like Tree4Одобрявам

Апарат за предпазване от токов удар и др. подобни?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    May 2008
    Мнения
    68
    #1

    Апарат за предпазване от токов удар и др. подобни?

    Има ли такова животно и ако "Да" то колко струва?

    Мисля в близкото бъдеще да си купя климатик и имам известни подозрения, че на стария му се проби компресора по ток заради онези ****** от ЕОН. Та си мислих днес дали няма някаква джаджа, която да предпази новия от подобна съдба?

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на bobovo
    Тук е от
    Dec 2007
    Живее в
    гр. Петрич
    Мнения
    2,196
    #2

    Re:Апарат за предпазване от токов удар и др. подобни?

    На HAIER-а защото е с капризна електроника съм му сложил ето това: http://plesio.bg/zashtitni-razklonit...-p-229622.html
    Много съм доволен.Само един недостатък има и той е, че при активиране на защитата в следствие от токов удар трябва ръчно да рестартираш ( защото спира подаването на електричество ) като извадиш контакта от ел мрежата или го ресетнеш от копчето.

  4. Member
    Тук е от
    Mar 2011
    Мнения
    329
    #3

    Re:Апарат за предпазване от токов удар и др. подобни?

    Защитен разклонител !? Кви са тия глупости ако стане токов удар барабар с разклонителя ще изгори най добре да го изключваш от контакта за да нямаш проблем особено като гърми
    п.с зависи дали си в град или си на село

  5. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #4

    Re:Апарат за предпазване от токов удар и др. подобни?

    Цитат Първоначално публикувано от ilia1984
    Защитен разклонител !? Кви са тия глупости ако стане токов удар барабар с разклонителя ще изгори най добре да го изключваш от контакта за да нямаш проблем особено като гърми
    п.с зависи дали си в град или си на село
    Я да видим сега кой какво разбира под токов удар...

  6. Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    213
    #5

    Re:Апарат за предпазване от токов удар и др. подобни?

    Хайера се прецаква, когато не е замасен-здраво се прецаква! Имал съм към 10-тина случая. Да не говорим за калпавия SPDU модул, с незатегнатите полеви трнзистори към радиатора на моделите R2(DB)
    Пример: Отивам при клиент, който си е освежил апартамента-боядисал с латекс, като преди това свалил капачките на контактите и .....боядисал и щипките на шуко контакторите, от което липства заземяване и в резултат EEPROM-а му е частично изтрит! Тинола по платката имаше структура като на "грис-халва" и не се махаше лесно с вакуум помпата. Изобщо материалите, вложени в хайер са на "ниво".
    Ако тези машини бяха направени с качествени елементи (части), те биха си запазили(вече изгубения) пазар...
    Тук

  7. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    126
    #6

    Re:Апарат за предпазване от токов удар и др. подобни?

    Цитат Първоначално публикувано от м.петров
    Тинола по платката имаше структура като на "грис-халва" и не се махаше лесно с вакуум помпата. Изобщо материалите, вложени в хайер са на "ниво".
    Чудата машина - само да не ти е в къщата

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #7

    Re:Апарат за предпазване от токов удар и др. подобни?

    Спойките имат този вид, когато се ползва безоловен припой, но не е спазена технологията на запояване. Изобщо мое мнение (а и на много колеги) е, че безоловните технологии рязко снижават надежността и носят повече вреда отколко полза.
    Но да се върнем на темата: "Какво е токов удар и от какво искаме да се защитим?"

  10. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2010
    Живее в
    Русе
    Мнения
    95
    #8

    Re:Апарат за предпазване от токов удар и др. подобни?

    Мисля че FARES търси такава защита http://www.klimaticiruse.com/bg/klim...ka/sono/sono-/

  11. Banned
    Тук е от
    Aug 2009
    Живее в
    гр. Сопот
    Мнения
    2,204
    #9

    Re:Апарат за предпазване от токов удар и др. подобни?

    Цитат Първоначално публикувано от Lupus
    ...Но да се върнем на темата: "Какво е токов удар и от какво искаме да се защитим?"
    Ами аз бих искал да защитя климатиците при гръмотевици и при пикови напрежения в мрежата, ама да ли е възможно...

  12. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #10

    Re:Апарат за предпазване от токов удар и др. подобни?

    Възможно е! Трябва ти точно устройството от линка на поста на strupi (над твоя).

  13. Novice
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    5
    #11

    Re:Апарат за предпазване от токов удар и др. подобни?

    Цитат Първоначално публикувано от dimkaraganchev
    Ами аз бих искал да защитя климатиците при гръмотевици и при пикови напрежения в мрежата, ама да ли е възможно...
    Токов удар е когато не дай си боже те 'фрасне' тока или ти дойде сметката за ток, което е почти същото.

    Според мен в практиката под 'токов удар' се разбира кратка и драстична промяна на напрежението. Например Видимо премигване на лампите. Теоретично не знам за такова понятие. Това прекъсване е доста коварно, защото се наслагват два преходни процеса -спиране и пущане, които от своя страна са враг номер едно на електрониката. Това прекъсване може да се елиминира с ЮПС. Той обаче е сравнително скъп и има определени изисквания към мрежата-например толеранса на напрежението. Този сценарий често е съпроводен с пренапрежение(импулс/и с голяма амплитуда)-големи консуматори се включват, и изключват и вследствие най-вече на индуктивния характер на товара се изкривяват синусоидите на напрежението и тока. Пренапрежение може да се получи и от подаване на 380В вместо 220В-къса се например едната фаза и се закача на нулевия ,не добре заземен проводник, а стандартните предпазители са твърде бавни-горят последни. Пренапрежение може да се получи и при гръмотевична буря.Последните се опитват да ги гасят с някакви разрядници.
    Електроуредите, особено тези, които съдържат електронни модули, трябва да бъдат задължително занулени (май в последно време има разлика занулено/заземено, че преди бе на едно- 'нулата' заземена). В противен случай се образуват паразитни токове и напрежения, в следствие на което се променят работните параметри на електронните компоненти или последните направо се повреждат.

    През ръцете ми са минали хиляди разклонители за Компютри със защити(по-точни всички такива на някогашната ТСМ за БГ).На тая база смея да твърдя че свестните защити за компютри имат всички необходими защити, но максимален работен ток до 10 Ампера.
    Според мен всяка защита, която се води мълниезащитна ще свърши работа.

    Ето тук една статия по случая, където става дума за токово ударна вълна:http://www.royalbox.eu/index.php?opt...d=36&Itemid=49


  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    15
    #12

    Re:Апарат за предпазване от токов удар и др. подобни?

    Здравейте,

    Проблема се решава на 95% с катоден отводител. Поставя се в таблото, има формата и размерите на автоматичен предпазител и всичко над 275V директно "отива" в земята. Всички големи (а и не само) производители на превключваща апаратура предлагат в гамата си такива. Защитите на подстанции, промишлени защити са изпълнени по такъв начин. Освен климатика и цялата къщна инсталация се защитава. Стига с тези пародии като защитени разклонители, че се наслушах на бисери. Ако комбинирате и с една нисконапеженова защита сигурността става на 99%.

  16. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #13

    Re:Апарат за предпазване от токов удар и др. подобни?


  17. Banned
    Тук е от
    Aug 2009
    Живее в
    гр. Сопот
    Мнения
    2,204
    #14

    Re:Апарат за предпазване от токов удар и др. подобни?

    Това, доколкото разбирам, се слага на мястото на съответния автоматичен предпазител. Дали ще е достатъчно, като защита?

  18. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #15

    Re:Апарат за предпазване от токов удар и др. подобни?

    Не, няма да е достатъчно. Забелязвам никой от тези производители на такива защити не дава времето за реакция на тези устройства. Обазагам се, че вътре комутатора е просто и обикновенно реле от 1лв, което в повече случаи значи 12-15ms закъснение при включване и 8-10ms при изключване. Няма да добавяме друго закъснение със сигурност налично при измерването ( закъснение на сензор, закъснение на контролна електроника и т.н. ). А повярвай ми в света на електрониката това е ужасно дълго време. Ако пък сложим и задължителен контактор при товари повече от 10-12А, става леле мале със времето за реакция. Тоест - тези схеми са добри за 50% от случаите, за другите 50% просто няма да имат време да реагират. Ето защо мисля, че 95% или да не говорим за 99% защита е прекалено силно казано и невярно.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Защита от токов удар
    От abv във форум Аксесоари за телевизори
    Отговори: 202
    Последно: 14-02-19, 22:04
  2. Защита от токов удар?
    От svetlik във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 69
    Последно: 27-12-17, 19:52
  3. защита от токов удар при бойлер
    От pier_67 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 9
    Последно: 16-12-08, 11:52
  4. Токов удар при LCD!Последици!!!
    От tonito1912 във форум Телевизори
    Отговори: 4
    Последно: 30-01-07, 09:02
  5. Защита на климатика от токов удар?
    От DEF във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 2
    Последно: 15-12-06, 22:36

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе