Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 28

Странен проблем с Fujitsu General ASH12USBCW

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    May 2015
    Мнения
    47
    #1

    Странен проблем с Fujitsu General ASH12USBCW

    Здравейте.

    Имам Fujitsu General ASH12USBCW от около 8 години. Климатика е конвенционален.

    Проблема се появи след спиране на тока от енергото (но май и преди това 1 път го е правил, но за кратко).

    Като цяло проблема е, че компресора не тръгва (чува се жужене), В момента климатика си работи, но спра ли го - сигурно няма да тръгне (чува се само жужене) и тръгва вечерта или сутринта на другия ден. Мисля си, защото е по-студено и метала се свива и се отблокирва (но това е само предположение).

    Може би проблема се появява и след размразяване (но не съм сигурен). Затова се бях усъмнил и в четирипътния вентил, защото го пускам на охлаждане и не работи (но може да е заради ниските външни температури, Не намирам при какви минимални температури охлажда, но като го пусна на охлаждане - духа все едно е на вентилатор).

    След като не тръгва климатика - компресора отгоре е много топъл. Отива към горещо.

    Някъде четох, че може да е задрал компресор, счупена пружина в компресора, счупен клапан и др. Викнах техник за диагностика, от който останах с впечатление, че си разбира от работата и е компетентен. Първия път климатика тръгна да работи на отопление (даже техника каза, че компресора работил много добре/тихо), но след като го спряхме и пак го пуснахме след няколко минути - не тръгна. Чуваше се само това жужене. Според него компресора е задрал и е за смяна. Смяната била 420лв, но по-добре нов климатик. Можело да свалят климатика и да го тестват в техния си сервиз, но не ремонтирали компресорите (направо ги сменяли) и като цяло упражнението няма смисъл. Казах му да го остави, а пък аз ще го мъча да го разблокрирам на магия (с обръщане на посоката чрез разменяне на фази, но май нищо не стана и го оставих).

    Какво е проверено до сега:

    - Четирипътния вентил цъка - проверил съм му и намотката. Посоченото съпротивление е в границите на нормалното.
    - Техника замери кондензатора - от 35uF е паднал на 34 uF, но е в рамките на нормалното. Дори слагах допълнителен и паралел (за да увелича капацитета), но и така не тръгва.
    - Провериха кондензатора на перката, но тя си се върти и всичко е наред.
    - Klixon-а работи (поне дава контакт) и според мен не е от него, макар че четох, че такова жужене се чува при повреден klixon. Но пробвах климатика и без klixon-а и пак не тръгва.

    Дали може нещо да се направи, за да се ползва нормално климатика или да го сменям? Също така ми казаха, че ако купя климатик от същата фирма и говоря с шефа, можело да го вземат този за части (тоест да ми направят отстъпка от новия. Но цените на тази фирма са 100-150лв по-високи и може би частите ще ми трябват след време (или да ги продам на символична цена на някой, който има нужда). По принцип вече съм се насочил към избор на нов климатик, понеже идва зимата и нито ми се мръзне, нито ми се включва духалка.
    Този пост е редактиран от avenger; 19-11-16 в 14:22.

  2.  
     
  3. Member Аватара на JOKVN
    Тук е от
    Feb 2012
    Живее в
    Варна
    Мнения
    412
    #2

    Отговор: Странен проблем с Fujitsu General ASH12USBCW

    Според мен не си струва да правиш конвенционалка,по добре се мятай на новия.

  4. Junior Member
    Тук е от
    May 2015
    Мнения
    47
    #3

    Отговор: Странен проблем с Fujitsu General ASH12USBCW

    Аз съм се насочил към нов, но ако е нещо дребно, което смущава работата на компресора - може да го оправя и да си карам с него до някоя по-сериозна повреда.

  5. Member Аватара на Ventsislav Negentsov
    Тук е от
    Feb 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    901
    #4

    Отговор: Странен проблем с Fujitsu General ASH12USBCW

    Жуженето с каква честота е? 50 или 100Hz ?

  6. Junior Member
    Тук е от
    May 2015
    Мнения
    47
    #5

    Отговор: Странен проблем с Fujitsu General ASH12USBCW

    Сега пуснах на колонките на компютъра да чуя 50Hz и 100Hz. Според чутото ми се струва, че жуженето е било на 50Hz.

  7. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,117
    #6

    Отговор: Странен проблем с Fujitsu General ASH12USBCW

    Смени си кондензатора за проба

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,600
    #7

    Отговор: Странен проблем с Fujitsu General ASH12USBCW

    А, какъв ток харчи като жужи?
    Сравни го с тока, когато работи!

  10. Junior Member
    Тук е от
    May 2015
    Мнения
    47
    #8

    Отговор: Странен проблем с Fujitsu General ASH12USBCW

    Цитат Първоначално публикувано от Alexi Виж публикацията
    Смени си кондензатора за проба
    Техника сложи друг кондензатор, но пак не тръгваше. Аз преди това бях слагал още един кондензатор (от друг климатик) в паралел (за да увелича капацитета), но пак не тръгваше.


    Цитат Първоначално публикувано от zxc0 Виж публикацията
    А, какъв ток харчи като жужи?
    Сравни го с тока, когато работи!
    Сега го спрях, за да включа уреда за измерване и не иска да тръгва. Сигурно чак вечерта или утре ще тръгне.
    Уреда показа:
    U = 240V
    I = 2.25 A
    W = 410W
    Power factor 75-76, явно е 76% ефективност, понеже 240 * 2,25 * 0,76 = 410

    Но не знам на какво се дължи тази по-ниска ефективност. Явно нещо с комресора, но точно какво...

    Иначе преди като съм го засичал при работа, по спомен климатика комсумираше към 1.1 - 1.3 kW

    Добавка: Интересно, че като си изключи при достигане на температурата - после си работи. А като го спрях от копчето и после и от тока - не тръгва.

    Може ли да е от четирипътния вентил, въпреки че намотката му е здрава и си щтрака? Понеже за отопление трябва да щракне (да е включил), а на охлаждане - не му трябва. А при тези температури няма как да охлажда и затова да си духа с температура, близка до стайната.
    Този пост е редактиран от NoneBG; 19-11-16 в 19:16.

  11. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #9

    Отговор: Странен проблем с Fujitsu General ASH12USBCW

    Старият ми конвенционален на седмата година беше със същите симптоми, които описваш и накрая компресорът затегна и приключи. Не се занимавай с ремонти, няма смисъл. Направо го хвърляй и си вземи нов. Като навъртят годинките в компресора се получава помедняване, накрая затяга и спира окончателно.

    В тоя клип след 1:40 може да видиш за какво става въпрос:

  12. Senior Member Аватара на dodo_pv
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    6,509
    #10

    Отговор: Странен проблем с Fujitsu General ASH12USBCW

    Ти гледал ли си го този клип и наясно ли си с помедяването?

  13. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #11

    Отговор: Странен проблем с Fujitsu General ASH12USBCW

    Ама разбира се. Ето още един с помедняване:


    Медта се отлага там, където има триене и накрая затягат.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на dodo_pv
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    6,509
    #12

    Отговор: Странен проблем с Fujitsu General ASH12USBCW

    Медта се отлага там, където са работили говеда-монтажници! Първо, трябва да падне pH на маслото. Ако не стане, няма да има помедяване, Джак

  16. Junior Member
    Тук е от
    May 2015
    Мнения
    47
    #13

    Отговор: Странен проблем с Fujitsu General ASH12USBCW

    Вечерта не тръгваше, звучеше така сякаш се мъчи.
    Днес сутринта го пуснах и пак звучеше, че се мъчи, но звука беше по-силен за около 2 секунди и спря да се чува. След това видях, че консумираше повече - вчера като не тръгваше беше 400W, а днес 800W.
    Звука ми се стори като на стържене на 2 метала без смазка. Сигурно наистина е това помедяване.

    От начало не духаше горещо, но го изчаках и сега почна. Явно си набра налягане и си работи нормално.

    В момента данните са му:
    U = 240 V
    I = 5.4 A
    W = 1200 - 1400 W
    power factor

    Той, че е за смяна - за смяна е, но ми е интересно защо като го спра и после не иска да тръгва. Сигурно нещо заради четирипътния вентил и сигурно ще стане така и в режим на размразяване.
    Този пост е редактиран от avenger; 20-11-16 в 21:20.

  17. Senior Member Аватара на dodo_pv
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    6,509
    #14

    Отговор: Странен проблем с Fujitsu General ASH12USBCW

    Като сменяш машината, избери кадърни техници да ти я монтират, не монтажници! Има разлика. И не го прави при външни температури под +11 градуса, ако не продухат предварително системата с азот. Плаща се допълнително, но поне ще се спасиш от помедяването на Джак някой ден...

  18. Junior Member
    Тук е от
    May 2015
    Мнения
    47
    #15

    Отговор: Странен проблем с Fujitsu General ASH12USBCW

    Благодаря за съвета. Проблема е, че не знам как да различа кадърните техници от монтажниците. Явно тия дето са я монтирали са били от вторите и в случая резултата е видим, но чак след 8 години.

    Повечето техници (даже май всички) вакумират системата, но не знам дали това е същото като продухването с азот. Това продухване не е ли за проверка на течове? Не трябва ли всеки да го прави?

    Писал съм в темата за избор на климатик, но за сега само един изрази мнение (може би защото и други след това са писали и отговарят на тях).

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Fujitsu General ASHG09LUCA или Fujitsu General ASHG12LMCA
    От Djonny във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 27
    Последно: 19-05-16, 01:53
  2. Проблем с Fujitsu General ASYA 12 LGC
    От milenk във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 39
    Последно: 20-12-12, 09:52
  3. Отговори: 4
    Последно: 18-09-11, 19:18
  4. General Fujitsu ASHA-09LGC - странен проблем в режим AUTO
    От g_ganchew във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 3
    Последно: 16-09-11, 15:42
  5. Fujitsu ASYB12LD - странен проблем!
    От flint във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 2
    Последно: 26-10-08, 21:55

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе