Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 31

Panasonic 12-ка - за липсата на вакуумиране при монтажа

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2006
    Мнения
    118
    #16

    Re: За монтажа на климатици....

    Аз сьм техник на климатици.Задължително е да се използва вакуум помпа при монтаж и ремонт на климатик независимо с какъв фреон е .И манометри също.Температурата се мери,както и налягането на фреона.
    PS Забравих да допълня,че ако не се вакуумира климатика се получава въздушна възглавница и рано или късно климатика ще да де дефект независимо какъв е.За бъдеще тези,които ще си слагат да изискват вакуумиране с ВАКУУМ ПОМПА.Надявам се да ме послушате.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    657
    #17

    Re: За монтажа на климатици....

    Цитат Първоначално публикувано от klimatik
    Аз сьм техник на климатици.Задължително е да се използва вакуум помпа при монтаж и ремонт на климатик независимо с какъв фреон е .И манометри също.Температурата се мери,както и налягането на фреона.
    Браво! Ама не всички техници мислят като тебе... Или ги мързи?

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #18

    Re: За монтажа на климатици....

    То не е въпрос само как мислят техниците, а как са ги пртили от фирмата. Може просто да не ми дават вакуум помпа. Къде ще хабят 10 минути за вакуумиране.

  5. Novice
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    3
    #19

    Re: За монтажа на климатици....

    Абе хора просто нямам думи днес ми монтираха 2 климатика Panasonic HE9DKE и Panasonic HE12DKE. Не съм специалист по климатична техника, обаче се интересувам и чета и освен това съм инж. макар и в друга техническа област. Ето накратко какво се случи:
    Дойдоха момчетата и след механичния монтаж (от който не съм доволен но не е тема на моето питане) почнаха да бандажират тъбите, но и двете ги сложиха плътно една до друга в обща топлоизолация. На въпроса ми не трябва ли да са топлоизолирани една от друга отговориха не и поясниха "авторитетно", че така били монтирли стотици климатици без никакви оплаквания и че по този начин се облекчавала работата на климатика и "влизал по-бързо в режим". Не се съгласих с тях и ги накарах да им сложат и на двете термоизолационен шлаух.
    Освен това вакуумираха системата за има няма 5мин. , а отчитането на подналягането ставаше по някакви манометри с обхват 30MPa и стрелките им едва успяваха да отлепят не знам как успяха да измерят и 0.1 MPa. Отново "компетентно" ми обясниха, че дали системата била добре вакуумирана се познавало по звука на помпата и освен това ако помпата работела по-продължително щяла да изгори а тя струвала повече от климатика ??!!! (Да ви призная не ми се вярва).
    И накрая тръбния път на единя е 3.60м а на другия 4.8м не са добавяли фреон.

    P.S. Всичките тези неща ги били научили на семинарите които посещавали.

    Моля отговорете как е правилно да се топлоизолират тръбите, колко време и при какво подналягане се вакуумира системата и трябвало ли е да добавят фреон и какви са последствията от неспазването на тези изисквания.

    Благодаря предварително

  6. Novice
    Тук е от
    Jul 2006
    Мнения
    3
    #20

    Re: За монтажа на климатици....

    Вакуумирането на климатика е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО.Въздуха, който ще остане в системата първо съдържа влага, която не се разтваря от хладилния агент и върви на капки в инсталацията.Тя може да замръзне в капилярната тръба. Второ: въздуха не може да кондензира и се натрупва в най-горната част на кондензатора като по този начин заема част от топлоразмерната му повърхност и влошава характеристиките на хл.инсталация.

  7. Novice
    Тук е от
    Jul 2006
    Мнения
    3
    #21

    Re: За монтажа на климатици....

    Цитат Първоначално публикувано от rumi_b
    Абе хора просто нямам думи днес ми монтираха 2 климатика Panasonic HE9DKE и Panasonic HE12DKE. Не съм специалист по климатична техника, обаче се интересувам и чета и освен това съм инж. макар и в друга техническа област. Ето накратко какво се случи:
    Дойдоха момчетата и след механичния монтаж (от който не съм доволен но не е тема на моето питане) почнаха да бандажират тъбите, но и двете ги сложиха плътно една до друга в обща топлоизолация. На въпроса ми не трябва ли да са топлоизолирани една от друга отговориха не и поясниха "авторитетно", че така били монтирли стотици климатици без никакви оплаквания и че по този начин се облекчавала работата на климатика и "влизал по-бързо в режим". Не се съгласих с тях и ги накарах да им сложат и на двете термоизолационен шлаух.
    Освен това вакуумираха системата за има няма 5мин. , а отчитането на подналягането ставаше по някакви манометри с обхват 30MPa и стрелките им едва успяваха да отлепят не знам как успяха да измерят и 0.1 MPa. Отново "компетентно" ми обясниха, че дали системата била добре вакуумирана се познавало по звука на помпата и освен това ако помпата работела по-продължително щяла да изгори а тя струвала повече от климатика ??!!! (Да ви призная не ми се вярва).
    И накрая тръбния път на единя е 3.60м а на другия 4.8м не са добавяли фреон.

    P.S. Всичките тези неща ги били научили на семинарите които посещавали.

    Моля отговорете как е правилно да се топлоизолират тръбите, колко време и при какво подналягане се вакуумира системата и трябвало ли е да добавят фреон и какви са последствията от неспазването на тези изисквания.

    Благодаря предварително
    [quote=rumi_b ]
    Абе хора просто нямам думи днес ми монтираха 2 климатика Panasonic HE9DKE и Panasonic HE12DKE. Не съм специалист по климатична техника, обаче се интересувам и чета и освен това съм инж. макар и в друга техническа област. Ето накратко какво се случи:
    Дойдоха момчетата и след механичния монтаж (от който не съм доволен но не е тема на моето питане) почнаха да бандажират тъбите, но и двете ги сложиха плътно една до друга в обща топлоизолация. На въпроса ми не трябва ли да са топлоизолирани една от друга отговориха не и поясниха "авторитетно", че така били монтирли стотици климатици без никакви оплаквания и че по този начин се облекчавала работата на климатика и "влизал по-бързо в режим". Не се съгласих с тях и ги накарах да им сложат и на двете термоизолационен шлаух.
    Освен това вакуумираха системата за има няма 5мин. , а отчитането на подналягането ставаше по някакви манометри с обхват 30MPa и стрелките им едва успяваха да отлепят не знам как успяха да измерят и 0.1 MPa. Отново "компетентно" ми обясниха, че дали системата била добре вакуумирана се познавало по звука на помпата и освен това ако помпата работела по-продължително щяла да изгори а тя струвала повече от климатика ??!!! (Да ви призная не ми се вярва).
    И накрая тръбния път на единя е 3.60м а на другия 4.8м не са добавяли фреон.

    P.S. Всичките тези неща ги били научили на семинарите които посещавали.

    Моля отговорете как е правилно да се топлоизолират тръбите, колко време и при какво подналягане се вакуумира системата и трябвало ли е да добавят фреон и какви са последствията от неспазването на тези изисквания.

    Тръбите е не само правилно, но е и задължително да се топлоизолират заедно.По този начин се осъществява т.н. регенеративен топлообмен, който повишава студопроизводството на компресора.Времето за вакуумирането на системата не може да се определи точно.То зависи от състоянието на помпата.Има двустъпални помпи които съкращават много процеса.Нормално е да се вакуумира 10 - 15 мин.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #22

    Re: За монтажа на климатици....

    @hombata
    Ще направя едно доуточнение на понятието регенративен топлообмен и изполването му в хл.техника.
    Подохлаждането на хл.агент е регенративен топлообмен м/у част от кондензатора и част от изпарителя.Целта е сваляне на температурата на течния хладилен агент преди дроселирането и отделяне на парната фаза на хладилния агент.
    Нищо подобно не се случва ако двете тръби на климатика са заедно.Това е начало и край само на кондензатора(режим отопл.) или изпарителя(режим охлаждане).
    Смятам,че влиянието на този топлообмен е пренебрежимо при къс път.Във всеки случай това е вреден тооплобмен.И няма нищо общо с повишане на студопроизводството.
    Ако не знаеш нещо питай,но такива глупости,че тръбите трябвало да бъдат задължително заедно не поствай

  10. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #23

    Re: За монтажа на климатици....

    По отношение на вакуумирането. Един приятел каза ми каза, че когато се заваряват медниет труби към вътрешното тяло задължително трябва да се пусне фреон за да се премахне медния окис от заварката и при положение, че тръбния път е къс не е необходимо позлването на вакуум помпа. Така му били казали много от старите хладилни техници. В този случай почти няма възможност за нехерметичност на системата. Но при по дълъг тръбен път се ползва вакуум помпата задължително. Друг е въпроса, че според мен с вакуум помпа може да бъде по лошо ако не се задържи достатъчно дълго включена.

  11. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    657
    #24

    Re: За монтажа на климатици....

    Цитат Първоначално публикувано от Julian
    По отношение на вакуумирането. Един приятел каза ми каза, че когато се заваряват медниет труби към вътрешното тяло задължително трябва да се пусне фреон за да се премахне медния окис от заварката ...
    Това ми звучи несериозно....

  12. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2006
    Мнения
    118
    #25

    Re: За монтажа на климатици....

    Напълно съм съгласен.Задължително трябва да се вакуумират тръбите независимо от това което казват някои "специалисти".Аз задължително ги вакуумирам.

  13. Novice
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    6
    #26

    Re: За монтажа на климатици....

    Знаещи,
    Имам нужда от помощ.Купих си клима и съм принуден ,поради гаранционната обвързаност ,да наема монтажна фирма с 10 г. опит които ме убеждават ,че СОР е температурно независим и щом климата е клас А тя бачка еднакво икономично!!!Настръхвам
    Моля постъпково за обясните какво трябва и какво не трябва да се изпълнява при монтаж на инверторен климатик.
    Например:
    1. Трябва да се вакумира със вакумпомпа за 10 мин докато налягането падне 0,1 МРа.
    2. Да не се режат медните тръби с ножовка ,а с тръборез
    3. След монтажа да се контролира това и това за толкова време с еди какво си.....и т.н
    Ако сметне за нужно модераторът да направи един FAQ по темата.
    Чакам 2 седмици защото сега е лудница ,но съм решил ,ако не носят истинска вакумпомпа и тръборез да ги връщам направо от вратата

    За друга тема е но знае ли някой каква е разликата между Hitachi RAC/RAS-E10H2 и Hitachi RAC/RAS-10KH.Не успях да си купя първия ,а взех втория.Дано не съм се минал много...

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #27

    Re: За монтажа на климатици....

    Цитат Първоначално публикувано от stealt1
    Знаещи,
    Имам нужда от помощ.Купих си клима и съм принуден ,поради гаранционната обвързаност ,да наема монтажна фирма с 10 г. опит които ме убеждават ,че СОР е температурно независим и щом климата е клас А тя бачка еднакво икономично!!!Настръхвам
    Моля постъпково за обясните какво трябва и какво не трябва да се изпълнява при монтаж на инверторен климатик.
    Например:
    1. Трябва да се вакумира със вакумпомпа за 10 мин докато налягането падне 0,1 МРа.
    2. Да не се режат медните тръби с ножовка ,а с тръборез
    3. След монтажа да се контролира това и това за толкова време с еди какво си.....и т.н
    Ако сметне за нужно модераторът да направи един FAQ по темата.
    Чакам 2 седмици защото сега е лудница ,но съм решил ,ако не носят истинска вакумпомпа и тръборез да ги връщам направо от вратата
    За 10г не са научили най-важното.СОР е изключително зависим именно от температурата.Нещо повече коефициента зависи в много по-малка степен от класа на климатика отколкото от температурата.
    Трябва да се вакумира до 0 МРА.Никой не реже тръби с ножовка.
    Цитат Първоначално публикувано от Julian
    По отношение на вакуумирането. Един приятел каза ми каза, че когато се заваряват медниет труби към вътрешното тяло задължително трябва да се пусне фреон за да се премахне медния окис от заварката и при положение, че тръбния път е къс не е необходимо позлването на вакуум помпа. Така му били казали много от старите хладилни техници. В този случай почти няма възможност за нехерметичност на системата. Но при по дълъг тръбен път се ползва вакуум помпата задължително. Друг е въпроса, че според мен с вакуум помпа може да бъде по лошо ако не се задържи достатъчно дълго включена.
    Херметичността не зависи от дължината на тръбния път,а от качеството на изработка на конусите.За недопускане появата на окисен слой при спояването се използва азот,особено за R407 и R410.Климатика няма филтър и частиците окалина(окисния слой) може да попадне в четирипътния вентил или капилярната тръба и да предизвика запушванеПри монтаж обикновено не се налага спояване.Целта на вакумирането е евакуиране на некондензиращите газове и влага от тръбния път и вътр.тяло.

  16. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #28

    Re: За монтажа на климатици....

    Ами фирмата в която работи моя приятел масово запояват с пропанбутан. Това го правят на големи хладилни системи. Атаро клима пак запояват тръбите с пропан бутан. Че не е правилно не е, но явно проблеми вседствие на този монтаж почти няма, щом си дават гаранция. Даже един пич от Атаро каза, че за да важи гаранцията тръбите трябва да са запоени, съответно те си го правят без азот. По-старите хладилни техници заблуждават младите и те няма къде да ходят и правят всичко както са им казали. Шефа като ти кажи не вакуумирай, а пускай малко фреон ти няма къде да ходиш. даже са ми разказвали за случй, при който се установява изтичена на фреон, но шефа казва нищо не правете, а човека си беше платил за всичко.

  17. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #29

    Re: За монтажа на климатици....

    Горелката си е пропан-бутанова.Азот се пуска вътре в тръбите и по този начин вътре няма кислород,а съответно и окис няма как да се получи.Запояването наистина е по-надеждно.Особено като се има предвид че голям брой от пропуските идват именно от конусите на вътрешното тяло.Затова доста колеги предпочитат запояването.Вярно е че обикновено се прави без азот.И наистина много рядко може да запуши от окалина,но когато е за бела може да стане.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    123
    #30

    Re: За монтажа на климатици....

    Моя го монтираха от Атаро клима, запоиха вътрешното тяло без азот ... Дано да нямам проблеми ...
    Аман от "майстори" то човек ако можеше всичко сам да си прави ...

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Съвет за уред за вакуумиране на храна?
    От ROBOTA във форум Малки домакински уреди
    Отговори: 2
    Последно: 06-11-14, 04:05
  2. Инструменти за вакуумиране на климатик
    От Acimir във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 0
    Последно: 30-09-13, 17:18
  3. Надуване или вакуумиране? Кое по-смислено?
    От VD във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 20
    Последно: 21-05-13, 06:12
  4. Монтаж на климатик panasonic без вакуумиране.
    От juliante във форум Климатици Panasonic, National
    Отговори: 7
    Последно: 27-04-13, 22:36
  5. Вакуумиране на тръбен път
    От taralion във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 7
    Последно: 29-10-07, 19:32

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе