Защо Toshiba правят тоя номер с компресорите?
Здравейте. Някой от вас намира ли обяснение защо компресорите при всички Тошиби от една и съща серия са винаги еднакви. Че се пестят пари, ясно е. Въпросът ми е дали има логическа причина да слагат 750W компресор в 16-ка и 18-ка :yikes
Наистина ли са им чак толкова перфектни компресорите, че да си позволят такова нещо? На японския пазар така ли стоят нещата? Или просто за Европа нещата са по-куци?
Аз лично единственото нещо за което се сещам (но не съм сигурен дали съм прав) e че когато една машинка е по-миниатюрна, вероятно e и по-здрава. Възможно ли е това да им е идеята според вас? Да ги правят малки и доста пъргави и способни да издържат на големи натоварвания? Кога за пръв път се появяват двойнороторните на Тошиба на пазара в БГ? Виждали ли сте счупен такъв?
За 10-ка и 13-ка 750W ОК, но за 16ка и 18ка... Гавра с потребителя ли е това или си има някакво обяснение и причина да е така направено според вас?
MHI, да речем, в такъв размер машини слагат 1300W двойнороторен или 1500W Ротарианец или Скрол...
Благодаря :Drinks:
Re:Защо Toshiba правят тоя номер с компресорите?
Зависи от технологията на производство на самия компресор Вече при високия клас компресори в ротора се ползват неодимиеви магнити а те са неколкократно по мошни от обикновения магнит при което магнитното поле е значително по голямо и от там и се увеличава и мошноста му с малка консумация се постига по голяма мошност а по старите са с в ротора с обикновени магнити То ва че компресора е с малка мошност не значи че е слаб всеки производител си му дава до каква хладилна мошност може да работи Ето виж http://www.bgclima.com/ourproducts/i...RA-1229%20PVXU това чуфу с какъв компресор е Значили че слаба машина като даржи номинал 5кв с консумация 1130 вата
А относно тошибите ако си забелязал до 18 ска на максимал са до 6,6 кв разликата е в номинала чесе покачва
Re:Защо Toshiba правят тоя номер с компресорите?
Защо да слагат по-мощен компресор, когато и с този вадят добри мощности.Просто свалят леко мощностите при малките серии и готово.Съдейки по мануалите, които имам за япончетата, и по-точно по теглото на външните тела, положението и там при някои модели е сходно, но при други не е така.Общо казано, правят много добри компресори.Да речем серията ЕДР - машините 285, 365, 405 са с 32 кг външно, 506,636 и 716 са по 36 кг.Тук има разледелие-първите три са с максимал 8 кв, вторите са с максимал между 9,7 и 10,6.вероятно е използван различен компресор.При JDR /2003 г./ - от 285 до 636 включително външното тежи 37 кг, 716 тежи 39 кг.Максималите са от 8,1 до 10,6, номиналите са от 4 до 8.Тук вероятно е използван един и същ компресор.При ПДР пак могат да се разделят на две групи като при ЕДР.Та в общи линии подхода за определен модел е различен.Да не забравяме, че голямо значение има изпълнението на цялата хладилна част и софтуера.ТОШИБА провят първия двойнороторен през 1988 година.Първите ДАЙСЕЙКАЙ за Европа, J модела, се появяват през 2003 г.Иначе серията YAV-E е с двойнороторен и се появява за Европа през далечната 2000 г..Може и по-ранни да има с двойнороторен, не знам.
Re:Защо Toshiba правят тоя номер с компресорите?
Цитат:
Първоначално публикувано от babati
Здравейте. Някой от вас намира ли обяснение защо компресорите при всички Тошиби от една и съща серия са винаги еднакви. Че се пестят пари, ясно е. Въпросът ми е дали има логическа причина да слагат 750W компресор в 16-ка и 18-ка :yikes
Наистина ли са им чак толкова перфектни компресорите, че да си позволят такова нещо? На японския пазар така ли стоят нещата? Или просто за Европа нещата са по-куци?
Специално за японския пазар,не е вярно,че се ползват еднакви компресори в цялата гама-при някои модели може и така да е,но за PDR от 09г. както писах наскоро,от 18ка нагоре ползват по мощен компресор-ако е в зависимост от промяната теглото на външните тела,като цяло надолу.
Re:Защо Toshiba правят тоя номер с компресорите?
Цитат:
Първоначално публикувано от turboie
Зависи от технологията на производство на самия компресор Вече при високия клас компресори в ротора се ползват неодимиеви магнити
Те неодимиеви магнити се ползват и при по-нисък клас компресори. Пример е Sharp LSR чийто тайвански компресор Rechi също е с неодимиеви магнити.
Това при Chofu-то го виждам и при Тошибата - 18-ката да речем - 750W компресор при rated input на машината 1.54kW, с номинал 6kW.
Цитат:
Първоначално публикувано от edi1
Защо да слагат по-мощен компресор, когато и с този вадят добри мощности.
Ами най-малкото защото почват да изостават спрямо другите производители в по-високите класове...
Ето Тошиба 5-та серия 18-ка на отопление:
0.30-6.00-6.70 kw
MHI SRC 50 ZJX-S:
0.70-6.00-8.80 kw
Panasonic CS/CU-XE18MKE:
0.98-5.80-8.00 kw
FUJITSU ASYB-18LDC:
0.9-6.25-9.70 kw
А и при Тошибата това е пределът на компресора... Важното е колко може да работи една машина при такова голямо натоварване. Не само колко топлинка може да извади ако се напъне докрай... MHI-то примерно има 1300 или 1500W scroll или twin rotary. Нямам сервизното точно на този модел но обикновено е така при по-големите им машини (правя сравнение със сервизните на по-ниските им класове.) 35 ZJX-S например е със scroll. Ето това MHI пък (пак в класа на V-цата) има 1500W scroll!:
http://www.**********************/klim...x-s-1067.html#
И има отоплителен капацитет 0.60-6.00-7.90 kw. Съвсем малко по-напред е от Тошибата но това са само данни на хартия. Тази машина с този мощен компресор може доста по-дълго време да поддържа своя максимум от 7.9kW без изобщо да се тормози, а дори и може да извади повече топлинка ако се развърти до 120Hz като Тошибата, но просто е ограничена софтуерно. Тошибата за да постигне своя от 6.7kW пък ще се развърта до 120Hz! ... Колкото по-мощен компресор, толкова на по-ниски честоти работи, следователно се товари по-малко и следователно теоритично ще издържи по-дълго време.
Таа... Вадят добри мощности като за 10 ка и 13ка - по-нагоре изостават и това е ясно и видимо. Реалният ми въпрос беше дали са толкова здрави тия компресори че Тошиба да си позволяват да ги "пържат" толкова много? Има ли счупени такива? Макар че едва ли някой ще си каже... Като се има предвид че повечето тук сте търговци на климатична техника...
Тошиба явно имат много добър мениджмънт и знаят как се прави бизнес ;) Правят една серия компресори и слагат във всички клими едвакви, а дори ги продават на други марки... На следващата година нова серия компресори но иначе същата история :) Един модел, едни и същи части, една поточна линия;) Дори и за сервизиране е по-удобно и добре измислено;) Хитро;) Но поне според мен на гърба на клиента...
p.s. Едно време гледах данните на хартия - колко топли една машина на макс, как държи мощност в студа и тн, тоест вярвах на производителя да ми каже кой продукт е добър. Обаче се оказа че това е доста измамно... Не е важно да пише че машината държи 50-60% от мощността си и на -15, както и не е важно дали една машина на хартия се развърта повече от друга машина. Важно е за сметка на какво са постигнати тези резултати!
Re:Защо Toshiba правят тоя номер с компресорите?
Баби, на това се вика фирмена политика.Решили са, че така ще правят машините и така ги правят.Не, че не могат да сложат по-мощен компресор, но явно не искат.35 ZJX-S не е със скрол, а с ротационен - RM-B5077MDE1 .
Re:Защо Toshiba правят тоя номер с компресорите?
Babati, Както си забелязал, омразните търговци за големи помещения препоръчваме машини различни от Тошиба. Освен това големия пазар е на по-малките машини и там Daiseikai са номер едно. При по-големите машини има други марки и модели, които си заслужават. Но пък не съм видял някой да набутва на клиента Toshiba за по-големи помещения нали?
Както казва Edi1 MHI ZIX-S, ZJX-S са с ротационен до 35-цата от 50 нагоре са със Scroll.
Re:Защо Toshiba правят тоя номер с компресорите?
Относно живота на компресора казах че зависи наи вече от добрия монтаж правилното оразмеряване и не на последно място и подържане на системата Всеки инвертор има номинал на охлаждане и отопление при което е проектиран за наи оптимална работа в стоиностите на номинала Максимала е краина стоиност която обикновено може да достигне но не наработи на нея а малко под нея Давам пример при леките коли двигателите са до 8000 оборота по принцип се развъртат но никои не кара на тези обороти нали ? Така е и при инверторите а и всеки компресор си има защити които следят работата му и при нужда го спират Наи важното е помещението да е топло изолирано и климатозатора да работи на минимал при което се постига наи голяма икономия на енергия
Re:Защо Toshiba правят тоя номер с компресорите?
Цитат:
Първоначално публикувано от Mega
Babati, Както си забелязал, омразните търговци за големи помещения препоръчваме машини различни от Тошиба.
Дано да е така, Mega! Радвам се че има и съвестни търговци :Drinks: Че скоро в темата за избор на климатик на един човек му бяха препоръчали 16-ка или 18-ка за някакво помещение от около 40 квадрата!
turboie, то и номинала е развъртян дори. 16-ката по номинал движи на 80-90Hz.
18-ката работи на 90-100 развъртания в секунда...
Възможно ли е, поради малкия си размер, тези компресори да са по-устойчиви и по-здрави?
p.s. За MHI-то - приемам поправката:P Ако имате сервизното, пратете едно линкче, ще съм благодарен :) Само за тоя модел го нямам.
Re:Защо Toshiba правят тоя номер с компресорите?
Ами сигорно са здрави щом ги слага като са изработени с качествени матереали и висок контрол и с качествена елетроника и софтовер за управление Дефект на компресор от високия клас е голяма рядкост и се далжи на немарливо използване от потребителя и наи вече от намаляване на хладилния агент
Лично аз когато монтирам висок клас и скъпа машина го правя бано не бързам за никаде не гоня време и не давам отчет на никои задалжително тест с азот за около час и след това вакум кам 20 минути пак исчаквам малко и тогава вече развъртам крановете
Re:Защо Toshiba правят тоя номер с компресорите?
Цитат:
Първоначално публикувано от edi1
Баби, на това се вика фирмена политика. Решили са, че така ще правят машините и така ги правят.Не, че не могат да сложат по-мощен компресор, но явно не искат.
Знаят как се прави бизнес хората;)
Re:Защо Toshiba правят тоя номер с компресорите?
Re:Защо Toshiba правят тоя номер с компресорите?
Цитат:
Първоначално публикувано от edi1
Мерси, бабиното :Drinks:
Re:Защо Toshiba правят тоя номер с компресорите?
За Япония новите модели на Toshiba от 10-ка нагоре са с 1100 ватови компресори, само 6-ца и 8-ца са с 750 ватови :rolleyes:
Re:Защо Toshiba правят тоя номер с компресорите?
Така е за 2011 г..CADBOX казва ,че при NDR за 2011 година 221 и 251 са със 750 ватови, а после до 712 всичко е със 1100 ватови компресори.За 2010 година обаче при JDR нещата са по-различни - 221, 251, 281, 361 и 401 са със 750 ватови, а от 402 до 712 са със 1100 ватови.При UDR 2009 година също има разлики - до 402 включително са 750 ватови, а нагоре са 1100 ватови.При BDR за 2008 година пак е обратно - малките 221 и 251 са със 750 ватови, а нагоре всички са със 1100 ватови.И т.н..