Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 31

Какво ви дразни в книгите?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #1

    Какво ви дразни в книгите?

    като оставим настрана факта, че са писани с букви и човек трябва да се мори да ги чете, вместо да седне и за час и половина да "изчете" едни 500 страници?

    шегата настрана, от доста години има нещо, което ме дразни изобщо по начина, по който се пишат почти всички книги, и в частност поредиците от няколко тома.

    говоря за ескалирането в съдържанието и фабулата. така формулирано е неясно, така че нека обясня.

    всяка една книга започва с представяне на главните герои, като после започва едно усложняване, едно вкарване на все нови и нови герои, все по-кардинални стават решаваните проблеми, и все повече и по-важни неща биват замесвани. да, това е клишето за задържане на вниманието, но става досадно всеки път, когато започнеш една книга и ти е приятна конкретиката, след 300 страници (или 3 тома да бъдеш въвлечен в поредната борба за короната, поредния световен наркокартел, поредната галактическа междуособица, а всичко е започнало с едно момче, което мирно и кротко е ловяло риба в реката ( примерно )

    толкова са малко книгите, които остават в края си близки до началото, че човек чак му иде да си ги отдели в отделна библиотека

    не че има нещо лошо в развитието на фабулата и усложняването, но когато зад тях прозира стремежът на автора да излюска на тезгяха още една книга, на човек му се отщява да продължава да чете.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #2

    Re:Какво ви дразни в книгите?

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe
    .....
    всяка една книга започва с представяне на главните герои, като после започва едно усложняване, едно вкарване на все нови и нови герои, все по-кардинални стават решаваните проблеми, и все повече и по-важни неща биват замесвани. да, това е клишето за задържане на вниманието, но става досадно всеки път, когато започнеш една книга и ти е приятна конкретиката, след 300 страници (или 3 тома да бъдеш въвлечен в поредната борба за короната, поредния световен наркокартел, поредната галактическа междуособица, а всичко е започнало с едно момче, което мирно и кротко е ловяло риба в реката ( примерно )
    .....
    Технологията на сериалите!
    Да, дразнещо е!

  4. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,300
    #3

    Re:Какво ви дразни в книгите?

    На мен ми харесват.Не всички, но една част са много готини-то "готиното" зависи и от интереса и възрастта.До сега съм прочел на Дан Браун повечето книги като първата "Шестото клеймо"(известна като Ангели и Демони) си я бях купил, останалите ги чета от лаптопа.Днеска ще завърша "Изгубеният символ"
    Те всички горе долу имат една насоченост и сходен сюжет....ама са си "мозъчна дъвка" да се занимаваш...


    Иначе мразя:
    -че се мачкат и късат
    -цапат се
    -че заемат обем(в реалното пространство) в сравнение тези на лаптопа ми.За Е-книгите не се налага да си правя/поръчвам шкаф-библиотека който да заема място у дома.



  5. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    13
    #4

    Re:Какво ви дразни в книгите?

    Заемат много място. Имам чувстовото, че ако си купя само още 2 книги, ще трябва да изхвърля чиниите, за да има къда да ги тикна. Преди години направих уборка и изхвърлих доста, но те пак се мултиплилцираха и плъпнаха из стаите. Понякога най-нахално се настаняват на столовете и няма къде да се седне, друг път без покана влизат под възглавницата и ме ръбят с гадните си твърди корици, понякога тайно се вмъкват по сакове и чанти, а веднъж една дори се удави във ваната, само за да ми прецака къпането. Но когато някой познат ми поиска определена книга, точно тя пропада вдън земя. Подозирам, че книгите се наговарят предварително помежду си как да се крият и да се скатават от работа.
    След като си купих електронна книга, хартиените ми книги получиха публично и последно предупреждение за уволнение, но май ми се къса сърцето, като гледам този добри войници наредени в редички в библиотеката...

  6. Member
    Тук е от
    Feb 2006
    Мнения
    649
    #5

    Re:Какво ви дразни в книгите?

    @FearMe: говори ми...Колелото на времето са 14 тома от които 6 са филъри общо взето. Аз се отказах да чета незавършени поредици вече. То просто не си е работа. Иначе единственото което е кофти е че наистина се понасъбирват малко множко вкъщи и тежат гадовете като ги местя напред назад.
    Различните формати са друг дразнител...само ми разместват симетрията

  7. Member
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    240
    #6

    Re:Какво ви дразни в книгите?

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe
    като оставим настрана факта, че са писани с букви и човек трябва да се мори да ги чете, вместо да седне и за час и половина да "изчете" едни 500 страници?

    шегата настрана, от доста години има нещо, което ме дразни изобщо по начина, по който се пишат почти всички книги, и в частност поредиците от няколко тома.

    Да ама това си е живата истина! Харесах си една книжка на тарабата, хубава, дебела - към 500 страници. Рекох си, вземам я, ще има за 2-3 дена четене. Да - ама Не! Когато я разлистих останах втрещен. Шрифта беше като на билборд... Това нещо би се побрало най-много на 200 страници с нормален шрифт. Много се изнервих и я хвърлих обратно и си тръгнах. Вече и книгите ни станаха като саламите и всичко останало!

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    520
    #7

    Re:Какво ви дразни в книгите?

    Книга не съм чел от почти 20 години. Последната книга която си купих беше менте. Да, менте. Не мога да си спомня автора със сигурност /май беше Мики Спилейн/, но е абсурдно да се сбърка стила му. Книжката която си купих нямаше нищо общо с автора! Е, това май ми беше последната закупена и прочетена книжка ... после само се четяха лекции и подобни неща . Сега няма време за книги.

  10. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,245
    #8

    Re:Какво ви дразни в книгите?

    Това ме заби в земята. От книги ментета досега поне не бях чувал оплаквания.
    В интерес на истината - ако за последните 20 години си започвал само тази книжка... убеден ли си, че имаш достатъчно задълбочен поглед върху стила на автора, за да можеш да се съмняваш в книжката?

  11. Member
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    520
    #9

    Re:Какво ви дразни в книгите?

    Ами както казах, това беше отдавна . Да сигурен съм на 100% ! Даже май бях изчел всичките книжки на автора и тази изникна от нищото и даже не я прочетох докрай, нямаше нищо общо. Оттогава не съм си купувал книга, не съм чул да е станало практика появяването на ментета, но може би не са се усетили всички хиени в бранша
    Искам да уточня, че преди да стана студент и да ме обземат други грижи ставах и лягах с книга! То и тогава нямаше други развлечения де Помня, че "Живата факла" на Стивън Кинг я прочетох почти на един дъх, с едно леко прекъсване от 3-4 часа сън

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2009
    Мнения
    76
    #10

    Re:Какво ви дразни в книгите?

    Нищо не ме дразни в книгите на хартиен носител. Имам библиотека с повече от 5000 книги и смятам, че си е истинско богатство. Е-формата на книгите си е друга бира. Няма илюстрации, няма тръпка, няма цвят. Едно опростачване. Единствен плюс-сдобиваш се с книга за без пари, което на днешно време не е малко, но не достатъчно. Друго си е едно издание, илюстровано, добре оформено и чудесно подвързано. Просто красота. Е-книгата ряпа да яде!

  13. AIV
    AIV е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    23
    #11

    Re:Какво ви дразни в книгите?

    Като говорим за дразнене от книги, мисля, че трябва да се запитаме ако ги няма какво би ги заместило! Логичният отговор би бил: филмите. Но честно казано много малко филми съм гледал, които да се доближават до силата на оригинала-книгата. Единият за който се сещам веднага е филмът Време разделно. Много въздействащ. Това, че заемат място си е вярно, но пълно щастие няма

  14.  
     
  15. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #12

    Re:Какво ви дразни в книгите?

    абсурд, филмите не могат да заместят книгите по ред причини (където редът клони към безкрайност)

    основната разлика между филма и книгите е фактът, че филмът отразява режисьорското възприемане на характерите, а четейки книгата, ти сам си ги фантазираш, ако ще и дори само визуално

    вчера разгърнах "къде е моята крава" по Пратчет. никога не съм си представял Сам Ваймс по начина, по който беше нарисуван. нито лейди Сибил. това е и ужасното в нечетенето на книги от масата от хора - закърняването на това качество, което ни отличава от животните - фантазията

  16. AIV
    AIV е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    23
    #13

    Re:Какво ви дразни в книгите?

    Fear Me, може би си ме разбрал погрешно. Мнението ми напълно съвпада с твойто по-горе. Това имах предвид като казвам, че има много малко филми, които се доближават макар и малко до въздействието от едноименната книга. За режисьорското виждане и представата на самият четящ подкрепям на 100%.
    Съгласен съм и за закърняването, и за сегашните по-млади поколения на телевизията и компютрите.

  17. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,245
    #14

    Re:Какво ви дразни в книгите?

    Цитат Първоначално публикувано от hivo
    Нищо не ме дразни в книгите на хартиен носител. Имам библиотека с повече от 5000 книги и смятам, че си е истинско богатство. Е-формата на книгите си е друга бира. Няма илюстрации, няма тръпка, няма цвят. Едно опростачване. Единствен плюс-сдобиваш се с книга за без пари, което на днешно време не е малко, но не достатъчно. Друго си е едно издание, илюстровано, добре оформено и чудесно подвързано. Просто красота. Е-книгата ряпа да яде!
    Говориш като човек, който няма електронна книга.
    Давам ти един месец с нея, докато си промениш мнението
    Липсата на илюстрации и цвят не са серизони доводи за една книга и лесно ще отидат в миналото с излизането на цветна електронна хартия. Ако толкова държиш на корицата и тя е важна съставна част на книгата за теб... - отдели внимание на калъфа на електронната книга - убеден съм, че ще намериш такъв, който ще ти достави повече естетическа наслада от корица.
    Плюсовете са значително повече, отколкото си написал, просто ти трябва малко време с електронна книжка и ако наистина обичаш да четеш много бързо ще установиш куп предимства пред аналоговата...

    По отношение на гордостта ти от библиотеката - навремето и аз се гордеех изключително с колекцията си от касетки и плочи. Сега се радвам, че ги няма, а всичко е събрано на твърдия ми диск. В момента назрявам и за решението да освободя немалко място по лавици и етажерки с преместването на вече безполезните хартиени книги към тавана.

  18. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,300
    #15

    Re:Какво ви дразни в книгите?

    Цитат Първоначално публикувано от КрИс
    Говориш като човек, който няма електронна книга.
    Давам ти един месец с нея, докато си промениш мнението
    Липсата на илюстрации и цвят не са серизони доводи за една книга и лесно ще отидат в миналото с излизането на цветна електронна хартия. Ако толкова държиш на корицата и тя е важна съставна част на книгата за теб... - отдели внимание на калъфа на електронната книга - убеден съм, че ще намериш такъв, който ще ти достави повече естетическа наслада от корица.
    Плюсовете са значително повече, отколкото си написал, просто ти трябва малко време с електронна книжка и ако наистина обичаш да четеш много бързо ще установиш куп предимства пред аналоговата...

    По отношение на гордостта ти от библиотеката - навремето и аз се гордеех изключително с колекцията си от касетки и плочи. Сега се радвам, че ги няма, а всичко е събрано на твърдия ми диск. В момента назрявам и за решението да освободя немалко място по лавици и етажерки с преместването на вече безполезните хартиени книги към тавана.
    Каква е тази цветна електронна хартия?За първи път чувам за нея.
    Когато книгата е въведена в PDF формат не е ли точно копие на оригинала с изключение на хартията(носителя)?
    Той колегата или е доста по-голям(възрастен) от нас или книгите са му наследство.Аз от малък чета и купувам книги, но 5000 тома не се събират лесно.Това може би е и причината за отношението му.Все пак електронната библиотека от книги има едно страхотно предимство-винаги е с теб, а аз обичам да имам избор и да чета по 2 книги едновременно...

    П.П. Ако наистина ще носиш на тавана, то си остави за теб това което наистина ти е мило.Това което се повтаря в електронен формат или не те интересува какво ще стане по-добре не го давай на мишките.Дай го на някоя бибилиотека.Аз поне имам отделени няколко професионални книги които се повтарят(имам по-новите издания) и ги подарявам на колеги които тепърва започват в професията или на библиотека.Така книгите ще са полезни на хората, не на мишките...

    Ако много държиш на книгите и да запазиш библиотеката си спред мен няма законова пречка да скенираш книгите в Е -формат и на лаптопа/компа.Вече е платено веднъж за тях от теб или който ти ги е подарил.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. За цените на е-книгите ?
    От AMOK във форум Книги
    Отговори: 23
    Последно: 27-04-22, 01:07
  2. За Е-книгите
    От AMOK във форум Книги
    Отговори: 90
    Последно: 24-09-15, 12:07
  3. Отговори: 15
    Последно: 21-03-11, 19:54
  4. Какво ви дразни по ТВ-то?
    От roumen68 във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 129
    Последно: 02-07-10, 05:52
  5. Не ви ли дразни банера на abv.bg , mail.bg ...
    От Chipsy във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 12
    Последно: 06-11-03, 18:55

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе