[size=14px]
68 000 лв. заплата в “Софийска вода”[/size]
Столичани плащат наем, ток, парно и кръчми на шефовете във фирмата.
68 000 лв. заплата получава на месец изпълнителният директор на "Софийска вода" Кевин Старлинг. Годишно той взима 816 000 лв. Отделно дружеството му наема къща за 2200 евро месечно. То покрива всички сметки за дома на семейството му в София и плаща образованието на децата му. Това разкри Димитър Динев, директор във фирма "Омонит", одитор на концесионера, пише в днешния си брой в. Стандарт. На пълна издръжка от "Софийска вода" са и останалите 8 чужденци в дружеството. Техният фонд работна заплата е 5,3 млн. лв.
Само финансовият директор взима 52 800 лв. заплата. Чуждестранните експерти получават между 24 800 и 35 200 лв. Останалите 1700 души в компанията взимат общо 9 млн. лв. годишно. Фантастичните суми за квартири, парно, ток, вода, храна и дори кръчми се представят като инвестиции. Софиянци ги плащат, защото са включени в цената на водата, обясни Динев.
Потресаващи разкрития за “софийска вода”
Плащаме банкети със сметките за вода
Шопска салата и ракия записани като инвестиции, откриха одитори
Общинари от БСП искат незабавно разтрогване на договора със "Софийска вода". Колегите им от десните партии обаче са против тази крайна стъпка. Според тях договорът трябва да се предоговори. До края на годината цената на водата няма да скочи, смята шефът на финансовата комисия в общината Иван Нейков. Според него въпросът за предоговарянето трябва да се постави и пред Европейската банка за възстановяване и развитие, но да не се стига до прекратяване на концесията, защото това е неизгодно. Но пред банката, която е дала кредит на "Софийска вода", трябва да се представи информация за неизпълнението на някои клаузи, тъй като навремето договорът е сключен с доста неясноти. Все още няма дефиниция що е инвестиция, допълва Нейков. "Софийска вода" представяли като вложение дейности, които всъщност са поддръжка на ВиК-мрежата.
Шефът на "Софийска вода" Кевин Старлинг прибирал по 818 000 лева годишна заплата
Сметки за шопска салата и ракия са представени като инвестиции, направени от "Софийска вода". Почерпката в ресторант на британските шефове на компанията, която държи водата на столицата, са включени в сметките на хората за вода. Скандалното разкритие направи Димитър Динев, директор в "Омонит "ООД. Фирмата наблюдава от 2000 година дейността на "Софийска вода". Девет мениджъри на компанията получават годишна заплата от 5,3 млн. лева общо, каза още Динев. Шефът им Кевин Старлинг прибира в джоба си 818 000 лева. Освен това столичният воден концесионер издържа и семействата на чужденците. Плаща им квартири, училищата на децата им, сметките за дома, медицинските разноски. Всички тези разходи са отчитани като инвестиции и в крайна сметка се калкулират в сметките за вода на софиянци, разкриха от "Омонит". В същото време "Софийска вода", въпреки че е монополист на пазара в столицата, отчита само финансови загуби. През 2002 г. те са 8,4 млн. лв., а за следващата - 11,5 млн. лв. Съмнения за манипулиране на данните във финансовите отчети е предизвикала незначителната печалба на дружеството през 2004 г. За това ще сезираме прокуратурата, каза Динев. Одиторът е констатирал и други нередности, за които е информирана Столична община и Комисията по предоговаряне на концесионния договор. Например "Софийска вода" два пъти е пробвала да прокара инвестиции за 38 млн. лева. Пред общината концесионерът заявил, че ще вложи сумата за ремонт на определена канализация. Парите обаче били изхарчвани за друго и на следващата година отново са представени като инвестиционно намерение за същия проект. Сключвани са и сделки за извършване на услуги не от "Софийска вода", а чрез посредник акционер United Utilities. Така стойността им се е увеличавала между 5 и 20%, които също се калкулират в сметките за вода. Според Динев има основания Столична община да разтрогне концесионния договор, който е със срок от 25 години. Той е сключен през декември 1999 г. Тогава столичани са плащали по около 20 ст. за кубик вода. При влизането на договора в сила през октомври 2000 г. жителите на града са броили двойна сума. Сега столичани плащат 84 ст. Едно от поетите обещания на "Софийска вода" бе да намали загубите на вода. От началото на концесията те са по-малко едва с 2% при изискване на договора до 2006 г. да бъдат намалени с 32%, твърди Динев. Цената на водата е изготвена на базата на фалшифицирани данни за водния баланс на София, разкриха още от "Омонит".
Оригинал: http://big.bg/modules/news/article.php?storyid=16721