Феновете на чатовете бавно, но сигурно полудяват Icq прави хората нервни и неориентирани
Хората, склонни към често използване на интернет, най-вероятно имат психични отклонения. Психологът Силвия Кратцер от Аугсбургския университет публикува резултатите от изследване, озаглавено "Патологично използване на интернет". С този термин тя дефинира ярко изразената склонност към импулсивно общуване в чатовете и форумите, което придобива черти на интернет зависимост. Тя е изследвала 61 души, които са или на амбулаторен отчет в Мюнхен с диагнозата "интернет зависимост", или са открити по обяви в мрежата.
По време на изследването учените са използвали събеседвания, тестове и специална интернет диагностика. Доброволците са били разделени на две групи: такива, които ползват интернет "патологично", и на спокойни ползватели на мрежата.
В първата група са били открити психични отклонения при 27 от 30 души. Във втората група - само при седем от 31. Психично болните хора са имали неадекватно поведение, което се е придружавало с депресивен синдром и чувство на страх и самота. За тази група е било характерно, че са предпочитали да общуват във форумите и чатовете.
"Патологичните ползватели" прекарват средно по 32 часа седмично в мрежата. Психологът Силвия Кратцер се надява, че терапията на психичните заболявания ще помогне да се смекчи интернет зависимостта. Тя смята, че първостепенни са именно психичните отклонения, а не навикът да общуваме в интернет.
"Най-важното е не да убием желанието да ползваме компютър, а да направим така, че интернет да отиде на второ място в живота на тези хора, след нормалното човешко общуване", констатира психологът.
5 признака, че вече се нуждаете от психиатър
- Силна необходимост и влечение към интернет.
- Загуба на представата за времето, прекарано пред компютъра.
- Десоциализация.
- Чувство на безпокойство, нервозност, лошо настроение, когато за кратко или дълго време няма интернет.
- Поява на проблеми в работата, учението, семейството заради интернет.
- Продължаване на използването на интернет въпреки вредния ефект.
Оригиналът: http://www.monitor.bg/life/article?s...cid=60&eid=840