Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 34

Задача 24 :)

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2004
    Мнения
    45
    #1

    Задача 24 :)

    Ади нещо мъничко от мен .. да не кажете, че съм несериозна [8D]



    Самолет прелита маршрута София - Варна - София. Кога полетът е по-кратък - при безветрие, или когато през цялото време от София към Варна духа вятър с постоянна скорост?

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,233
    #2

    Задача 24 :)

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Ади нещо мъничко от мен .. да не кажете, че съм несериозна [8D]



    Самолет прелита маршрута София - Варна - София. Кога полетът е по-кратък - при безветрие, или когато през цялото време от София към Варна духа вятър с постоянна скорост?



    <div align="right">Originally posted by Duhche*-*21/09/2004*:* 15:44:43</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    Отговорът - в PM[]

  4. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    1,576
    #3

    Задача 24 :)

    Ами при безветрие сигурно. Самолетът лети, но няма чак платна, че да използва вятъра рационално; нито конструкцията му отзад позволява да се възползва от течението, пък в обратния полет вятърът малко ще му пречи.

    Бе доста тъпа обосновка, ама нещо такова си мисля. Не разбирам много от елерони и т.н.

  5. Member Аватара на sclera_bg
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    475
    #4

    Задача 24 :)

    При равни други условия (самолета да е еднакво натоварен и тям подобни) и двата полета трябва да траят едно и също време, а дори и да духаше вятър от Варна към София - също. Обърнете внимание, че полета е София - Варна - София, т.е. това, което се печели при попътния вятър (София-Варна), се губи при насрещния!

  6. Senior Member
    Тук е от
    May 2004
    Мнения
    3,779
    #5

    Задача 24 :)

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote"><blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Ади нещо мъничко от мен .. да не кажете, че съм несериозна [8D]



    Самолет прелита маршрута София - Варна - София. Кога полетът е по-кратък - при безветрие, или когато през цялото време от София към Варна духа вятър с постоянна скорост?



    <div align="right">Originally posted by Duhche*-*21/09/2004*:* 15:44:43</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    Отговорът - в PM[]



    <div align="right">Originally posted by Raid*-*21/09/2004*:* 15:53:02</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    Аааа, @Raid, да ги нямаме такива - никакви РМ!!! :-) Да няма скрито-покрито. Дори и да познаеш верният отговор - не се зачита, да знаеш :-) ... Какво ще стане, ако всеки започне да праща на РМ?



    [:P]



    Хм, ами предполага се, че отговора е един от двата, но аз предплагам, че и при двата полета ще се движи еднакво, за да си спази разписанието :-)




  7. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    1,576
    #6

    Задача 24 :)

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">При равни други условия (самолета да е еднакво натоварен и тям подобни) и двата полета трябва да траят едно и също време, а дори и да духаше вятър от Варна към София - също. Обърнете внимание, че полета е София - Варна - София, т.е. това, което се печели при попътния вятър (София-Варна), се губи при насрещния!



    <div align="right">Originally posted by sclera_bg*-*21/09/2004*:* 16:08:21</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    Да, това е очебийното твърдение. Но според мен не е така най - малкото поради различната форма на самолета отпред и отзад. Натискът няма да е един и същ. Даже съм по - склонен да се съглася с доказателства на обратната на моята хипотеза, отколкото с хипотезата по средата.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Profita
    Тук е от
    Jun 2003
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    1,137
    #7

    Задача 24 :)

    Дестинацията е еднакво <u>кратка</u> (дълъга), като разстояние в км. и в двата случая, освен ако самолета не се отбие за по "наблизо" през Дубай, преди да се върне отново в София []


  10. Senior Member
    Тук е от
    May 2004
    Мнения
    3,779
    #8

    Задача 24 :)

    Абе... тъкмо ми хрумна, че ако самолетът лети над облаците, какво го бърка има ли вятър или не? Или май греша?... :-)



    <font color="blue">//Добавено:



    Пък и не се уточнява за какъв самолет става въпрос... пътнически или безмоторен, защото ако е безмоторен, ще му се е** мамата на връщане []</font id="blue">




  11. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,233
    #9

    Задача 24 :)

    @IvO_tm

    Aми нали си наложих тридневен мораториум на отговорите - затова го пуснах в PM. Естествено, че няма да се зачита за верен []. А сега вече мога и да си призная, че отговорих като Profita.[^]

  12. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #10

    Задача 24 :)

    Ще ме извини Duhche, но въпроса е некоректно зададен.

    Вятър с постоянна скорост, ще рече, че е такъв на всички височини ли?

    Другите условия идеални ли са в двете посоки?

    По-кратък по време или по разстояние?

    Ако е второто би трябвало да се напише "по-къс", това е ясно, но видях и такива отговори, което ще рече, че много не е изяснено, това условие.



    Версията на губена на едно и също време нататък и печелене на същото обратно не я приемам, тай като, макар и да обвините ДЗВЕР в буквоядство и дребнав поглед върху задачата съм съгласен с него, относно лицевата и опашната площ на самолета, респективно на съпротивлението.



    Общо взето, отговора според мен е:

    "Полета ще трае едно и също време, но разхода на керосин ще бъде различен."

    Освен това преразхода и икономията ще бъдат право пропорционални на скоростта на вятъра.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,233
    #11

    Задача 24 :)

    @Malone

    [:D] Ама кой те пита за разхода на керосина, бе. [:O] Брех, тоз Malone, брех, тоз добър стопанин [:D]!

    Освен това се чудиш "по-кратък по време или по разстояние" [:D]

    Ми отговори и на двата въпроса като се чудиш - още повече, че отговорът е един и същ [:P].

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    1,576
    #12

    Задача 24 :)

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Общо взето, отговора според мен е:

    "Полета ще трае едно и също време, но разхода на керосин ще бъде различен."

    Освен това преразхода и икономията ще бъдат право пропорционални на скоростта на вятъра.



    <div align="right">Originally posted by Malone*-*21/09/2004*:* 17:27:15</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    Хаха! Е, да - така става.



    Над облаците мисля, че също има вятър. Даже съм почти сигурен. Или греша?

    Ако не греша то облаците не пречат. Изходните величини са точка А, точка Б скорост на тялото и вятър. Не е отбелязано самолета дали е пикирал, дали е правил лупинги и къде са били облаците спрямо пилота. Височина на полета - също.

  16. Member
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    228
    #13

    Задача 24 :)

    Полетът е по-кратък при безветрие.

    Ако означим:

    t - време

    v - скорост на самолета при безветрие

    a - скорост на вятъра

    s - разстоянието София - Варна,

    то

    скоростта на самолета спопътен вятър е v+a (самолетът се движи в въздуха), и v-a при насрещен вятър. Знаем, че s=v.t , т.е. t=s/v

    Тогава, общото време отиване и връщане е:

    s/(v-a) + s/(v+a) = 2sv/(v^2 - a^2)

    Максимума на последната се достига при а=0 (s и v са константи).

    => времето е най-малко при безветрие.

  17. Member
    Тук е от
    Jan 2004
    Мнения
    323
    #14

    Задача 24 :)

    Полетът е по кратък при Варна-София, защото Земята се върти и му спестява разстояние.



    <font color="green">EDIT:</font id="green">

    Маршрута

  18. prt
    prt е офлайн
    Member Аватара на prt
    Тук е от
    Feb 2004
    Мнения
    650
    #15

    Задача 24 :)

    Ако случайно Sad Reader не е прав в доводите си, т.е. ако скоростите не се прибавят “просто така”, то ето и друго решение:



    На връщане самолетът е по-лек, защото е попривършил горивото. Вятърът влияе по-силно на леки предмети отколкото на тежки, т.е. вятърът ще “помага” на самолета към Варна по-малко от колкото ще му “пречи” на връщане към София.



    С други думи – отговорът е същият - полетът е по-кратък при безветрие, само доводите са различни.



    EDIT:

    Ако вятърът духаше не от София към Варна, а обратно. То моят отговор би бил другият възможен, докато на отговорът на Sad Reader не би се променил.


Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Задача 270 (Следваща задача)
    От tricklys във форум Логически задачи
    Отговори: 18
    Последно: 22-06-05, 11:43
  2. Задача №183 (Нелогическа задача)
    От Cko във форум Логически задачи
    Отговори: 17
    Последно: 23-02-05, 16:16
  3. Задача №62
    От dedis във форум Логически задачи
    Отговори: 3
    Последно: 29-10-04, 12:23
  4. Задача №61
    От Raid във форум Логически задачи
    Отговори: 6
    Последно: 28-10-04, 14:57
  5. Задача № 46
    От bestman във форум Логически задачи
    Отговори: 16
    Последно: 10-10-04, 09:27

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе