Резултати от 1 до 9 от общо 9

Задача 102 (отразеният лъч)

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member Аватара на Krusteva
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    514
    #1

    Задача 102 (отразеният лъч)

    Даден е ъгъл AOB, с връх О , мярка 1<sup>о</sup> (един градус) и огледална повърхност, като АО=1 метър. От точка А по ъгъл 60<sup>о</sup> градуса спрямо лъча АО влиза светлинен лъч и след многократно отражение се връща в точка А. Да се определи изминатият от лъча път (дължината му).

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    165
    #2

    Задача 102 (отразеният лъч)

    1 метър

  4. Member Аватара на Krusteva
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    514
    #3

    Задача 102 (отразеният лъч)

    Добре, така е , но дай обясненийце как го сметна []



    /По-късно днес (сутринта разбирай) очакваме задача от теб, независимо до колко ще обясниш тази []

  5. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    1,687
    #4

    Задача 102 (отразеният лъч)

    Всичко се свежда до проследяване пътя на лъча вътре в ъгловото пространство (AOB). След всяко свое последователно отражение и от двете рамена на ъгъла лъчът формира триъгълник, на който могат да бъдат намерени елементарно стойностите на всичките му ъгли. Така например на първия образуван по тоя начин триъгълник(АОХ, където Х лежи на BO и е точка, в която светлинният лъч се е отразил за първи път от правата BO) ъглите му са 1, 60 и 119 градуса и знаем дължината на страната АО. Оттук по косинусова теорема да речем могат да се сметнат останалите две страни. По аналогично същия начин се процедира докато лъчът се доближи максимално до върха на ъгъла, след което обръщаме посоката на разглеждане на нещата и разсъждаваме по абсолютно същия начин.

    Честно казано ме мързи да смятам толкоз много!

    Считам, че обяснението е достатъчно... [)]



    P.S. ...но нямам никакви претенции да давам следваща задача - все пак съм станал само преди 20 минути.. [:P]

  6. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #5

    Задача 102 (отразеният лъч)

    Мисля, че не са нужни много сметки. Просто пътят на лъча не зависи от острия ъгъл. Тогава ако ъгълът е 30 градуса лъчът ще се отрази обратно веднага. Това е половин страна от равностранен триъгълник .

  7. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #6

    Задача 102 (отразеният лъч)

    @Wise,

    Не пътят, но дължината на лъча наистина не зависи от големината на ъгъла АОВ. Мога да ви го покажа много лесничко, но човекът, при когото си качвам чертежите, е с ужасен махмухрлук днес (заради някои от вас []). Може би по-късно.



    @BerkStock,

    лъчът се отразява все по-навътре не докато стигне максимално близо до върха, а докато падне под прав ъгъл към АО. (това ще се случи, защото той пада под ъгли 118, 116, 114,...,90). След това ще се отрази в посоката, от която е дошъл и ще започне "да се връща".

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Jan 2003
    Мнения
    175
    #7

    Задача 102 (отразеният лъч)

    Ако сложиш още едно копие на ъгъла симетрично спрямо OB, отражението от OB изглежда като продължение на лъча, тръгнал от A.



    Ако имаш 30 копия на AOB като ветрило, пътя на лъчът си има еквивалентен път през ветрилото като права линия. Ако целият ъгъл с 30-те копия е AOC, то ъгълът на отражение ACO вече е 90 градуса (защото AOC е 30, а OAC - 60) и лъчът вече започва да се връща. Общо пътят става 1m * cos(60) * 2, или 1 метър.



    Няма значение какъв точно е AOB, но трябва да дели 30 градуса, иначе няма да улучим A на връщане.


  10. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #8

    Задача 102 (отразеният лъч)





    Това исках да кажа и аз.

    Вместо отразената отсечка, можем да гледаме частичката от проникналия лъч, която е също толкова дълга, ако вземем онази му част, която е "вътре" в съседен ъгъл от 1<sup>0</sup>.

    Това, че ни трябва ветрило от 30 такива ъгъла се дължи не на "желанието на лъча пак да се върне в точка А", а на факта, че когато той падне под 90<sup>0</sup>, ще се отрази така, че да обърне посоката си на движение.



    (на моята картинка ъглите нарочно не са по 1<sup>0</sup>, за да се вижда по-добре)

  11. Member Аватара на Krusteva
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    514
    #9

    Задача 102 (отразеният лъч)

    Прави сте, Barnie i Bibi, обаче аз се чудя какво да правим с MiSteR...

    Тъй като не вярвам да имате нещо против и тъй като имаме тук член, дето е нов за раздела (струва ми се), нека даде задача, а MiSteR би могъл да даде следваща.

    @Barnie - чакаме те със задача []



    /Просто MiSteR ни остави без дрога, не мога да го допусна []



    /EDIT

    @MiSteR & @barnie,

    сигурна съм , че имате причини да не сте постнали задачи досега, но за жалост мисля, че така се ощетяват желаещите да си чоплят мозъците тук. Вярвам , че никой няма да има против да постнете задачи по друго време, дори паралелно с друг юзър, за да не бъдете ощетени и вие.

    Тъй като на мен се пада честта да определям кой да поства и именно поради наличието на 'времева дупка', след двата ми неуспешни опита предлагам <font color="navy">Ivo_tm </font id="navy">да поства.

    Нощното фиаско предстои []


Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Задача 270 (Следваща задача)
    От tricklys във форум Логически задачи
    Отговори: 18
    Последно: 22-06-05, 11:43
  2. Задача №183 (Нелогическа задача)
    От Cko във форум Логически задачи
    Отговори: 17
    Последно: 23-02-05, 16:16
  3. Задача №63
    От Star Warrior във форум Логически задачи
    Отговори: 30
    Последно: 01-11-04, 01:00
  4. Задача №62
    От dedis във форум Логически задачи
    Отговори: 3
    Последно: 29-10-04, 12:23
  5. Задача №61
    От Raid във форум Логически задачи
    Отговори: 6
    Последно: 28-10-04, 14:57

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе