Резултати от 1 до 11 от общо 11

Задача 145 (търговци на камили)

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. SAGE
    Guest
    #1

    Задача 145 (търговци на камили)

    **** Едно време Мустафа и Али били търговци на камили и решили да продадат стоката си и да станат търговци на овце. Завели те камилите си на пазара и получили за всяка камила толкова динара, колкото бил броят на камилите общо. С тези пари те купили овце, които стрували по 10 динара всяка, а с останалите пари купили една коза.

    ****По пътя към къщи те се скарали и решили да си разделят овцете. Открили, обаче, че една остава. Али взел тази овца, а на Мустафа дал козата.

    **-Но сега аз имам по-малко от теб, - казал Мустафа, - защото козата струва по-малко от една овца.

    **-Е добре, - съгласил се Али, - ще тидам една от жените си, за да изравним разликата.



    *****Колко е струвала жената на Али?


  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #2

    Задача 145 (търговци на камили)

    Козата струва 6 динара, значи жената струва само 2 [V]

  4. SAGE
    Guest
    #3

    Задача 145 (търговци на камили)

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Козата струва 6 динара, значи жената струва само 2 [V]



    <div align="right">Originally posted by Bibi*-*19/01/2005*:* 00:28:38</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    @Bibi, надявах се, че спиш в момента, но съм сгрешил.[8D]

    Тва е отговора на задачата, а ако някой се интересува как се решава, може да му обясниш. Явно няма как да ви затрудня със задачите, които задавам и сигурно вече ще си преотстъпвам правото на Wise[:D](ако успея да реша някоя задача).[]

  5. Senior Member
    Тук е от
    May 2004
    Мнения
    3,779
    #4

    Задача 145 (търговци на камили)

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Козата струва 6 динара, значи жената струва само 2 [V]



    <div align="right">Originally posted by Bibi*-*19/01/2005*:* 00:28:38</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">





    "Надай се" да е 2...



    4 динара струва, пък и повече няма да дам! [][:P]





    P.S.



    Аа, разбудихте ли се?



    Да ви подготвя ли една "тройка"? []





    P.S.2.



    Е, Bibi, как се изравнява разликата, като една овца е 10 лири-стерлинги, една коза е 6, а жената е 2??? 6+2 не е ли 8? [:P]




  6. Evy
    Evy е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    18
    #5

    Задача 145 (търговци на камили)

    А аз си мислех, че жената струва 4 динара

  7. Evy
    Evy е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    18
    #6

    Задача 145 (търговци на камили)

    Някой ще задава ли друга задачка, че тъкмо се зарибих

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #7

    Задача 145 (търговци на камили)

    @SAGE,

    "Врагът никога не спи!" [^]

    A Wise ще има да го чакаш поне до събота...

    С намирането на задачи и на мен ми беше трудно, ако държа да не са лесни.

    Но напоследък взехме да подхождаме творчески и сами да измисляме и се оказа

    по-забавно и за двете страни. И тъкмо така игнорираме и търсачките на готови отговори. Пробвай някой път.



    А за тази задача:

    Каквото и число да вдигнете на квадрат, цифрата на десетиците му е четна. Освен, ако не е завършвало на 4 или 6.

    Защото, ако числото е завършвало на b, можем да го запишем като

    10a+b, където b е 0,1,...9

    и като го вдигнем на квадрат се получава

    100a<sup>2</sup>+20ab+b<sup>2</sup>

    Първото събираемо не се отразява на цифрата на десетиците, второто е четно, значи нейната четност зависи само от b<sup>2</sup>.

    А от числата от 0 до 9, за всички освен 4 и 6 квадратите имат четно число десетици.

    Щом не са могли да разделят овцете по равно, значи точно нечетните ни интересуват. А както за 4, така и 6, квадратите им завършват на 6 - цената на козичката.



    //EDIT

    А по въпроса за цената на жената, ами 2 динара е:

    единия има коза+жена = 6+2 = 8 динара

    другия има овца-жена = 10-2 = 8 динара

    Иначе не става!


  10. Member Аватара на Krusteva
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    514
    #8

    Задача 145 (търговци на камили)

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Някой ще задава ли друга задачка, че тъкмо се зарибих



    <div align="right">Originally posted by Evy*-*19/01/2005*:* 00:58:57</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    Ами ако Иво ни спретне обещаната тройка...където три, там и четири (циганката в родилното така ми рече, мъдра жена!)

  11. Senior Member
    Тук е от
    May 2004
    Мнения
    3,779
    #9

    Задача 145 (търговци на камили)

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Ами ако Иво ни спретне обещаната тройка...където три, там и четири (циганката в родилното така ми рече, мъдра жена!)



    <div align="right">Originally posted by Krusteva*-*19/01/2005*:* 01:02:58</div id="right"></td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">





    Ок, дайте ми 10-15 минути, и такава тройка ще ви прасна, че не само ще усъмнете, ами и мигрена ще ви полази, хихи... [подло] []



    Това е.

    Лесните задачи свършиха! []




  12. Evy
    Evy е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    18
    #10

    Задача 145 (търговци на камили)

    Иво май се отказа да дава задачка!

    Уплаши се и избяга

  13. Senior Member
    Тук е от
    May 2004
    Мнения
    3,779
    #11

    Задача 145 (търговци на камили)

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Иво май се отказа да дава задачка!

    Уплаши се и избяга



    <div align="right">Originally posted by Evy*-*19/01/2005*:* 01:31:34</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">





    <font color="red">Добре дошла във форума, Evy!</font id="red">



    Не съм се уплашил никак - излез от тази тема, влез в основния раздел и започвай да напъваш гънки... []




  14.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Важно съобщение за фирми и търговци
    От kod във форум Продава
    Отговори: 0
    Последно: 02-10-12, 15:57
  2. Отговори: 0
    Последно: 03-12-10, 07:19
  3. Задача 270 (Следваща задача)
    От tricklys във форум Логически задачи
    Отговори: 18
    Последно: 22-06-05, 11:43
  4. Задача №183 (Нелогическа задача)
    От Cko във форум Логически задачи
    Отговори: 17
    Последно: 23-02-05, 16:16

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе