Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 32

Задача 167 (Островът на загубения турист)

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    542
    #1

    Задача 167 (Островът на загубения турист)

    Научих, че Krusteva, не само ни оставя за няколко дни, но май има скрити мисли зад така загадъчното й изчезване. Тя наистина ще изчезне за кратко, за да се усамоти някъде...с учебниците, както твърди тя. Това, което аз чух обаче е, че заминава за някакво затънтено местенце. Остров по-точно (около 5 хектара на площ).

    За да не се разсейва никак там, тя си го е избрала такъв, че освен скали и един 75 метров фар няма нищо друго.

    Преди да се захване със сериозната работа (за която все пак е там), Krusteva решила да се разходи да го види въпросния фар. Туристче един вид. Туристическата агенция, предварително я предупредили, че още със слизането си ще повърви кратичко преди да попадне на кръстопът, наподобяващ формата на вилица.

    На всяко от четирите разклонения щял да стои един от четиримата местни, които би могла да попита за верния път.

    За нейно съжаление, някои от тези хора били патологични лъжци. Да, вярно - един винагил казвал истината, друг винаги лъжел. Третият винаги отговарял вярно на първия зададен въпрос, а след това отново казвал истината ако предишният въпрос, зададен на някой от тях 4мата е бил получил верен отговор (ако е било отговорено грешно не предходния въпрос, той здравичката си измислял също)...Четвъртият местен винаги лъжел на първия му зададен въпрос, но после подобно на третия отговарял със същата истинност както и отговорът на предишния въпрос на Krusteva.



    Горкичката, в беда е ми се струва...Ще си пропилее времето да се лута и току виж се загубила даже. Давайте докато си събира още багажа и не е потеглила да й кажем с колко най-малко въпроса да стигне до фара, за да не се шляе напразно [:D]




  2.  
     
  3. Banned
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    1,313
    #2

    Задача 167 (Островът на загубения турист)

    Това май е вариация на задавана задача. Там бяха 2 робота, два електрически стола и два изхода. Единия робот лъже, другия не, единия стол работи, другия не, но там имаше лимит от един въпрос.

  4. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    542
    #3

    Задача 167 (Островът на загубения турист)

    Yasen6275, няма роботи там, Krusteva vs. 4 аборигени, помагайте, получих току що и брошура със снимка от въздуха на острова. само, че е лошо качество нищо не се различава на нея ми се стува [V]

  5. Senior Member
    Тук е от
    May 2004
    Мнения
    3,779
    #4

    Задача 167 (Островът на загубения турист)

    Бе, да сяда на кръстопътя и да чете. Тумнало й е да ходи на фара чак... [][:P]




  6. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #5

    Задача 167 (Островът на загубения турист)

    Абе знам аз накъде да я упътя, ама не ми мяза вече[:D]

    Да пуснем младежите.......[!]

  7. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #6

    Задача 167 (Островът на загубения турист)

    Измислих едно просто решение, но е с цели 3 въпроса и не знам има ли смисъл да го казвам [?]

  8.  
     
  9. Banned
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    1,313
    #7

    Задача 167 (Островът на загубения турист)

    Явно не се сещам за правилните въпроси защото това колко пъти ще пита Кръстева според мен много зависи от първоначалното раположение на хората а там вариантите са много (16 за да бъдем точни).

    едит

    Ако е само с 3 браво. При мен въпросите в най добрия случай са 12.

    Докарах ги до 7

  10. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    542
    #8

    Задача 167 (Островът на загубения турист)

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Измислих едно просто решение, но е с цели 3 въпроса и не знам има ли смисъл да го казвам [?]



    <div align="right">Originally posted by Bibi*-*08/02/2005*:* 18:44:20</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    Bibi, ако държиш Krusteva да си остане там, няма смисъл да казваш отговора наистина [:D]

    В противен случай измислете възмножно най-малко въпроси за да си я върнем бързичко учила, недоучила ...

  11. Banned
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    1,313
    #9

    Задача 167 (Островът на загубения турист)

    Само за пътя ли можеме да ги питаме или за каквото и да е?

  12. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #10

    Задача 167 (Островът на загубения турист)

    Обикновено се осланям на интуицията си, а в случая тя ми казва, че задачата може да се реши и само с 2 въпроса. Въпреки това ще кажа примера с три, за някакво добро начално приближение:

    Първи въпрос: "75 м ли е висик фарът?"

    - Ако на него получим отговор "ДА", значи човекът, когото сме попитали, е казал истината и каквато и да е била причината да го направи, ще каже истина и на следващия ни въпрос.

    В такъв случай като втори въпрос спокойно можем да го попитаме "Кой е верният път към фара?".

    - Ако каже "НЕ", значи сме попаднали на лъжец. Той, както и двама от останалите ще излъжат и на втория ни въпрос. Само един би останал верен на истината. Тогава може да попитаме същия, когото сме питали и първия път: "Кой от останалите трима би ме излъгал сега?". Той (в желанието си да ни излъже) няма избор, освен да посочи онзи, който винаги казва истината. Към него ще е третият ни въпрос: "Кой е пътят към фара?".

  13. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    542
    #11

    Задача 167 (Островът на загубения турист)

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote"> Само за пътя ли можеме да ги питаме или за каквото и да е?

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote"> Yasen6275 , тя Krusteva ще пита, пък като я знам каква е не мога да й поставям ограничения. Кажи й "питай само за пътя" - тя ще се втурне да обсъжда фиксираната цена на Датското сирене...

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Обикновено се осланям на интуицията си, а в случая тя ми казва, че задачата може да се реши и само с 2 въпроса. Въпреки това ще кажа примера с три, за някакво добро начално приближение:

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">Bibi, аз се прекланям пред женската интуиция, даже не съвсем благородно завиждам за тая дарба. Виждам, че ти помага и на теб, дано с общи усилия успеем да направим от приближението оптимален отговор. [^]

  14.  
     
  15. Banned
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    1,313
    #12

    Задача 167 (Островът на загубения турист)

    При отговор "НЕ" питаме по кой път няма да можем да стигнем до фара със сигурнос и тръгваме по този който ни посочи.

  16. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #13

    Задача 167 (Островът на загубения турист)

    @mitkko,

    Освен да комбинирам двата последни въпроса в един, друго не мога да предложа. Примерно (пак зададен към същия лъжец): "Ако попитам онзи от вас, който винаги казва истината, той за кой от четирите пътя би ми казал, че е грешен?".

    (малко каша настана, ама се надявам, че аборигените ще се оправят в нея)



    //EDIT

    @Yasen6275,

    Идеално е това! []

  17. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    542
    #14

    Задача 167 (Островът на загубения турист)

    намалихте ги до два, похвално, определено ще е доволна ,че мислите за нея като се върне, а с още малко труд може и подаръци да си изработите, кой знае [^]

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">

    ******************************************************************************************

    Mathematicians are like Frenchmen: whenever you say something to them,

    they translate it into their own language, and at once it is something

    entirely different. J. W. v. GOETHE

    ******************************************************************************************

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    Тя Krusteva не беше ли математик? да съм спокоен, че ще се оправи бързо-бързо ако ние не успеем.

  18. Banned
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    1,313
    #15

    Задача 167 (Островът на загубения турист)

    Аз се предавам. По мое скромно и апсолютно некомпетентно мнение с по-малко от два не става.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Задача 270 (Следваща задача)
    От tricklys във форум Логически задачи
    Отговори: 18
    Последно: 22-06-05, 11:43
  2. Задача №183 (Нелогическа задача)
    От Cko във форум Логически задачи
    Отговори: 17
    Последно: 23-02-05, 16:16
  3. Задача №63
    От Star Warrior във форум Логически задачи
    Отговори: 30
    Последно: 01-11-04, 01:00
  4. Задача №62
    От dedis във форум Логически задачи
    Отговори: 3
    Последно: 29-10-04, 12:23
  5. Задача № 47
    От prt във форум Логически задачи
    Отговори: 15
    Последно: 10-10-04, 17:27

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе