Резултати от 1 до 13 от общо 13

Задача междинна (Обръщане на бутилки събота вечер)

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    9
    #1

    Задача междинна (Обръщане на бутилки събота вечер)

    С вързани очи си. Пред теб е четириъгълна маса (може да се върти) с 4 бутилки на 4те ъгъла. Всяка от тях можа да бъде с ориентация "нагоре" или "надолу". Правиш поредица от действия, всяко от които има 5 етапа:



    1: Рефер (който не се заяжда) завърта масата пред теб неизвестен брой четвъртинки-завъртания;

    2: Правиш избор между "съседни" или "срещустоящи" и след това вземаш съответно двойка бутилки, които са съседни (90 градуса) или срещуположни (180градуса);

    3: "Виждаш" (с докосване) ориентацията на тези две бутилки;

    4: Обръщаш една от тях, двете или нито една;

    5: Реферът (който не се заяжда) ти казва дали ориентацията на 4те бутилки е една и съща; ако е - играта свършва;



    След колко действия можеш да гарантираш, че печелиш?

    Стратегията?

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    1,563
    #2

    Задача междинна (Обръщане на бутилки събота вечер)

    <s>Я тва го знам...мене жокер ми не требва</s> [:D]



    Гледам никой не обръща внимание на тази задачка, та реших да ви напомня за нея.

  4. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #3

    Задача междинна (Обръщане на бутилки събота вечер)

    Предпочитам да решавам задачата с чаши, вместо с бутилки, защото не успявам да закрепя бутилка с гърлото надолу [^]



    Имам идея за начало:

    - първо проверявам две диагонални.

    Те са или еднакво, или различно ориентирани.

    Ако са еднакво, това ще е посоката, която ще целя да постигна за всичките.

    Ако са различни, ще си избера една и ще обърна другата.

    - втория път проверявам две съседни.

    Точно една от тях не съм пипала до сега. Ориентирам и нея "правилно".

    Вече имам три еднакви с 2 хода. Натам ще мисля допълнително...



    //EDIT

    Значи, от тук натам единствения ми шанс да изненадам рефера е, ако избирам по случаен начин. Иначе той би схванал системата ми и би поставял четвъртата ЧАША в лоша позиция. Това предлагам. Случаен избор, докато напипам и четвъртата!

    И без друго няма как да знам тя къде е.

  5. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #4

    Задача междинна (Обръщане на бутилки събота вечер)

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">С вързани очи си. Пред теб е четириъгълна маса (може да се върти) с 4 бутилки на 4те ъгъла. Всяка от тях можа да бъде с ориентация "нагоре" или "надолу". Правиш поредица от действия, всяко от които има 5 етапа:



    1: Рефер (който не се заяжда) завърта масата пред теб неизвестен брой четвъртинки-завъртания;

    2: Правиш избор между "съседни" или "срещустоящи" и след това вземаш съответно двойка бутилки, които са съседни (90 градуса) или срещуположни (180градуса);

    3: "Виждаш" (с докосване) ориентацията на тези две бутилки;

    4: Обръщаш една от тях, двете или нито една;

    5: Реферът (който не се заяжда) ти казва дали ориентацията на 4те бутилки е една и съща; ако е - играта свършва;



    След колко действия можеш да гарантираш, че печелиш?

    Стратегията?



    <div align="right">Originally posted by dummy*-*19/02/2005*:* 19:09:18</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    Я да уточним - ако си срещу масата - вземаш двете - лявата и дясната близки или далечни, или пък двете леви или двете десни?

    Това ли е ? Може ли да вземеш лява+ дясна, а после по диагонал??

  6. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    1,563
    #5

    Задача междинна (Обръщане на бутилки събота вечер)

    Понеже виждам че dummy го няма, а аз знам задачата, ще поясня:

    1. Няма значение кои две бутилки избираш.

    2. След всеки твой ход реферът завърта масата (логично е да смяташ, че я завърта така че да те прецака).

    3. Печелившата стратегия гарантира, че след краен брой ходове печелиш - всички бутилки са с еднаква ориентация.

  7. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #6

    Задача междинна (Обръщане на бутилки събота вечер)

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Понеже виждам че dummy го няма, а аз знам задачата, ще поясня:

    1. Няма значение кои две бутилки избираш.

    2. След всеки твой ход реферът завърта масата (логично е да смяташ, че я завърта така че да те прецака).

    3. Печелившата стратегия гарантира, че след краен брой ходове печелиш - всички бутилки са с еднаква ориентация.



    <div align="right">Originally posted by Edin_Lud*-*21/02/2005*:* 18:10:07</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    Искаш да кажеш, че мога да взема двете пред мен и после да взема две на диагонал!!!

    Това май противоречи на условието!

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #7

    Задача междинна (Обръщане на бутилки събота вечер)

    Продължавам да се мъча!

    Значи запазвам си първите два хода.

    Лошия случай, в който не е приключила играта означава, че имам 3 "налице" и една "наопаки".

    - избирам две диагонални.

    Ако са различни е лесно - ориентирам правилно грешната и готово.

    По-дълго е, ако са еднакви. Обръщам едната от тях.

    Получавам конфигурация с две съседни, които са в едната посока, а другите две - в другата.

    - сега избирам две съседни.

    Ако съм попаднала на еднакви - обръщам ги и край!

    Ако са ралични, обръщам и двете.

    Сега имам по диагонал 2 с дъното нагоре и останали две "държат вода".

    - проверявам две диагонални. Обръщам ги. Край.

    Максимум 5 хода.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    9
    #8

    Задача междинна (Обръщане на бутилки събота вечер)

    Wise, назоваваш положение на бутилки/чаши - "съседни" или "срещуположни". После "гледаш" положението на такава двойка. Тя е една от двете възмножни, да речем, че няма чаша, която да е пред теб. така по ясно ли е?

    поправка - Bibi, това е - max 5, с 4 има неблагоприятни начални комбинации.

  11. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #9

    Задача междинна (Обръщане на бутилки събота вечер)

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Wise, назоваваш положение на бутилки/чаши - "съседни" или "срещуположни". После "гледаш" положението на такава двойка. Тя е една от двете възмножни, да речем, че няма чаша, която да е пред теб. така по ясно ли е?

    поправка - Bibi, това е - max 5, с 4 има неблагоприятни начални комбинации.



    <div align="right">Originally posted by dummy*-*21/02/2005*:* 18:27:08</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">



    Няма ли някой да направи чертеж, схема - не ми е ясно какво е 90 и какво 180 градуса

  12. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #10

    Задача междинна (Обръщане на бутилки събота вечер)

    @Wise,

    Аз решавам задачата със следното условие:

    На всеки ход имам право да докосна точно 2 чаши. Произволни. Сама решавам кои. Ако съм избрала съседни, терминът е "на 90 градуса", ако съм избрала диагонални - "на 180 градуса". Но това няма значение. Целта е да се измисли стратегия, която ми гарантира победа - да успея да ориентирам и четирите по еднакъв начин.



    Не схванах съвсем добре какво казва авторът за моето предложение.

    Има ли и по-оптимално?

    Ако не, нека й сложи иконка "влизането забранено"...

  13. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    9
    #11

    Задача междинна (Обръщане на бутилки събота вечер)

    Да Биби, казах че твоето с 5 е оптимално.



    90 градуса са две "съседни" бутилки, т.е на двата съседни ъгъла на

    масата - има 4 такива възможни.

    180 градуса са две "срещуположни" бутилки - на двата срещуположни ъгъла - има 2 такива.



    положенията са "W" "M" или "?" (W и М са за обърнати надолу и нагоре, не мога да намеря по-добри символи)



    броя по часовника.

    първоначалното имаме ? ? ? ?



    първо: Две срещуположни и ги обръщаш нагоре.

    ? М ? М



    второ: Две съседни и ги обръщаш нагоре

    ? М М М



    ако тук реферът не спре значи има

    W M M M



    трето: две срещуположни. ако едната е нагоре другата надолу свършваме лесно с М М М М

    иначе и двете се М, едната я обръщаме надолу и има

    W W M M



    четвърто: Две съседни и ги обръщаме (според състоянието им - в обратното) Ако и двете са нагоре печелим с W W W W, ако са надолу с М М М М иначе има

    W M W M



    пето: обръщаш две срещуположни и играта свършва.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #12

    Задача междинна (Обръщане на бутилки събота вечер)

    може ли някой да ми обясни ако имаме квадрат ABCD

    кои са съседни и кои срещуположни и къде са ъглите 90 и 180 градуса, че и аз нещо да схвана?



    Е, като уточнение - перфектно -но си е заблуда голяма!

    Аз го разбирам, че ако имаме AB на 90градуса, то AD и BC са на 180 - и в никакъв случай не може да са диагонал и страна!!

    Там си е 45 градуса май [^]

  16. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    1,563
    #13

    Задача междинна (Обръщане на бутилки събота вечер)

    Ако имаме квадрат ABCD, А и В са съседни, а А и С са срещуположни.

    Обяснеието с градусите предполагам е дадено за уточнение...или така го е разбрал задаващия



    // Не мога да си позволя да коментира как някой е превел/измислил/интерпретирал условието на задачата си.

    Мога да ти помогна Wise да си представиш 90те и 180те градуса. Представи си квадрат АБЦД. Центърът на диагоналите е точка О, която е ценър на координатна система Х,Y. Ако приемем, че точка А лежи на лежи на оста Y и по-точно на отрицателната полуос Y и започнем да описваме по часовниковата стрелка окръжност с център О и радиус ОА, то точка Б ще бъде на 90 градуса от точка А спрямо О, аналогично Ц ще е на 180 градуса от А, а Д - на 270 (или -90) градуса.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Задача междинна (без име)
    От kamenf във форум Логически задачи
    Отговори: 34
    Последно: 11-12-06, 21:00
  2. Задача междинна (5х5)
    От kamenf във форум Логически задачи
    Отговори: 21
    Последно: 30-04-06, 20:26
  3. Междинна задача (код)
    От dmanov във форум Логически задачи
    Отговори: 3
    Последно: 10-04-06, 19:45
  4. Задача междинна (2 в 1)
    От MorGod във форум Логически задачи
    Отговори: 7
    Последно: 03-04-05, 01:35
  5. Задача №"междинна" (Тройка № 3)
    От IvO™ във форум Логически задачи
    Отговори: 18
    Последно: 22-01-05, 00:55

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе