Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 20

Задача 311 (Стани богат)

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member Аватара на kamenf
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    799
    #1

    Задача 311 (Стани богат)

    Този път нещо по-елементарно.

    Седмична игра на късмет в която печалбите са:

    1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10000, 50000, 100000

    Колко пари трябва да се осигурят за една година за да има само 1% риск от банкрут на играта.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Feb 2006
    Мнения
    160
    #2

    Re: Задача 311 (Стани богат)

    Не трябва ли малко уточнения?
    1. Предполага се, че отговорите на всеки въпрос са 4, всеки от които е еднакво вероятен?
    2. Предполага че, че се играе всяка седмица, т.е. 52 игри?
    3. Колко човека играят всяка седмица?
    4. Участниците имат ли право да се отказват от следващ въпрос и да си тръгват с натрупаната сума?

    П.П. Някой да има телефона на Ники Кънчев?

  4. Member Аватара на kamenf
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    799
    #3

    Re: Задача 311 (Стани богат)

    Цитат Първоначално публикувано от kamenf
    Седмична игра на късмет в която печалбите са:
    Задачата се казва Стани Богат, не играта.

  5. Member
    Тук е от
    Feb 2006
    Мнения
    160
    #4

    Re: Задача 311 (Стани богат)

    51 480 лева?

    Щом е чист късмет, значи всяка седмица има вероятност да бъде печелена голямата награда. (1000 лева, ако наградите са в стотинки).

    52 седмици * 1000 = 52 000 лева.

    Тогава ако организатора има 51 480 лева, това му гарантира с вероятност 99% че няма да фалира за 1 година, даже и при възможно най-лошото стечение на обстоятелствата за него.

    Edit: Наградите са като номиналите на парите, само че ние нямаме 1000 лева, затова вероятно става въпрос за долари?

  6. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #5

    Re: Задача 311 (Стани богат)

    Цитат Първоначално публикувано от kamenf
    Този път нещо по-елементарно.

    Седмична игра на късмет в която печалбите са:

    1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10000, 50000, 100000

    Колко пари трябва да се осигурят за една година за да има само 1% риск от банкрут на играта.
    Е, това- не...
    Ами каква е вероятността да се познае нещо си??? Едва ли е еднаква за 1 и за 100000
    Колко тура (играчи ) има за седмицата .........
    Не е коректно условието. Трябва да се уточни по-добре!

    //
    Освен, ако не се търси отговор като "достатъчно"...

  7. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    741
    #6

    Re: Задача 311 (Стани богат)

    Aко правилно разбирам става дума за игра тип томбола или лотария - всяка седмица само един щастливец печели само една печалба и то произволно.

    @kamenf, правилно ли съм разбрал условието?

  8.  
     
  9. Member Аватара на kamenf
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    799
    #7

    Re: Задача 311 (Стани богат)

    Цитат Първоначално публикувано от pimpirlit
    Aко правилно разбирам става дума за игра тип томбола или лотария - всяка седмица само един щастливец печели само една печалба и то произволно.

    @kamenf, правилно ли съм разбрал условието?
    Точно така. Нещата както виждате са прости.

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,261
    #8

    Re: Задача 311 (Стани богат)

    @peshos,защо работиш с 1000,като голямата награда е 100 000.Остави стотинки, левове,долари и центове.Добави още две нули(според мен)

  11. Member
    Тук е от
    Feb 2006
    Мнения
    160
    #9

    Re: Задача 311 (Стани богат)

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    @peshos,защо работиш с 1000,като голямата награда е 100 000.Остави стотинки, левове,долари и центове.Добави още две нули(според мен)
    Ами защото редицата от печалбите ми се стори много особена - съдържа само числа, които обикновено се употребяват само за парични номинали. Търсех уловката в задачата - иначе всички награди освен най-голямата нямат значение. Двете нули не са от значение, предишния ми пост очевидно не на прав път. Има някаква друга уловка...

    Числата в редицата, сега се замислям, може да са тежести примерно, теглилки?

  12. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #10

    Re: Задача 311 (Стани богат)

    Според мен подхода трябва да е такъв:
    1. Да се видят общия брой възможни комбинации заедно с повторенията (това са 15^52 на брой комбинации)
    2. Да се изчислят и да се подредят по големина в редица (// заедно с повторенията)
    3. Да се махнат последните 1% от редицата (най-големите)
    4. Да се види кое е най-голямото оставащо число в редицата - това е цифрата която ни трябва

    // Предполагам, че задачата всъщност е как да намерим това число без да правим дебелите изчисления

    // Да се поясня малко:
    1. Нека означим късмета от i-тата седмица с ki (i=1...52) и тия ki да ги сложим едно до друго. Получава се една редичка от 52 числа.
    Възможния брой на тези редички е 15^52, тъй като всяко ki може да има 15 на брой стойностти.
    (Ако не бъркам нещо, за такава редичка в математиката се използва наименованието "наредена петдесет и двойка".)
    2. Нека означим с Kj сумата на j-тата редичка (j = 1...15^52). Голяма част от редичките ще имат едни и същи суми, тъй като имат едни и същи елементи, но в ръзбъркан ред. Нека сега тия суми Kj ги подредим по големина заедно с повторенията в една редица
    3. Махаме от тая редица последните 1% (най-големите)
    4. Гледаме кое е най-голямото оставащо число в редицата
    Това число ни гарантира, че за 99% от възможните комбинации от печалби, играта няма да банкрутира, т.е. комбинациите при които имаме банкрут са точно 1% от общия брой комбинации. За всяко по-малко число, броя на комбинациите при които имаме банкрут е повече от 1% от общия брой комбинации. Между другото, всяко по-голямо число от това, също ни гарантира, че няма да има банкрут поне в 99% от случаите.


  13. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    295
    #11

    Re: Задача 311 (Стани богат)

    Предложението на MitkoS, според мен, е точното решение на задачата, но се получава много голям брой комбинации.
    15^52 е толкова голямо число (около 2^200), че няма как да се сметне дори и с компютър.
    За това бих предложил следният начин за решаване:
    1. Генерират се 52 пъти случайни числа от допустимото множество, сумират се и се запомня сумата.
    2. Повтаряме това действие 10,000 пъти като запомняме само най-голямата от получените до момента суми.
    3. Тази най-голяма сума е търсеният отговор.

    Тези ми съждения се основават на Симулация "Монте Карло", където вероятноста за грешка е едно върху корен квадратен от броя проведени симулации - корен квадратен от 10,000 е 100, т.е. вероятността за грешка е 1%.

    А, дано съм прав!

  14.  
     
  15. Banned
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    1,313
    #12

    Re: Задача 311 (Стани богат)

    Мен ми допада повече метода на Митака. Но не е ли по лесно да намерим сумите влизащи в този 1% и да видиме коя е най малката сума като поредица от числа, които са спечелени, и от нея да извадим най-малката възможна ралика между печалби? Т.е. ако най малката печалба е 5000 заменя ме я с 2000 или вадиме от сумата 3000 и получааме необходимото число.

  16. Member
    Тук е от
    Feb 2006
    Мнения
    160
    #13

    Re: Задача 311 (Стани богат)

    Подходът на MitkoS наистина е най-правилния. Обаче това са ужасно много варинати. Друг вариант е да опитаме с по-малък брой седмици - достатъчно малък, за да може да се сметнат всички суми (например 13 седмици), и след това да умножим по 4 получената сума. Отговорът няма да е съвсем точен, но ще е достатъчно близо...

    Edit: Малко експерименти - при 1 милион произволно генерирани комбинации, необходимата сума за 52 седмици е малко над 1 090 000 (ако не съм объркал нещо сметките...). И чак сега забелязах, че няма печалба от 20 000, което леко нарушава симетрията

  17. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    134
    #14

    Re: Задача 311 (Стани богат)

    3.25% e вероятноста за една година да се уцели голямата печалба

  18. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #15

    Re: Задача 311 (Стани богат)

    Май ще трябва да работим с петнадесетична бройна система. И вместо 1, 2, 5, 10, 20, ..., 100000 да си мислим, че печалбите са съответно:
    0, 15^0=1, 15^2, 15^3, ..., 15^51
    Тогава ще избегнем повторенията в сумите и сравнително лесно ще можем да махнем последния един прпоцент от най-големите годишни сумарни печалби. Имам впредвид, да направим някакви математически разсъждения с лист и молив, а не изчисления с компютър.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Как изведнъж станах богат
    От profyt във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 20
    Последно: 25-10-10, 15:37
  2. Били е много богат, ноо ...
    От stekyman във форум Коментирай новина
    Отговори: 6
    Последно: 03-06-08, 18:43
  3. Гледахте ли Стани Богат?
    От Araiz във форум Музика, филми и театър
    Отговори: 12
    Последно: 02-07-05, 17:01
  4. Задача 150 (СДС [стани да седна] )
    От Krusteva във форум Логически задачи
    Отговори: 23
    Последно: 29-01-05, 16:59
  5. Стани Богат - как избират такива тъпаци!
    От medunski във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 27
    Последно: 01-02-03, 16:14

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе