Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 19

Задача 316 (НСфасулска)

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    741
    #1

    Задача 316 (НСфасулска)

    Инспириран от злободневната тематика, реших и аз да се включа в борбЪта с пиратлъка и да помогна с каквото мога. Или по-скоро разчитам на вас да помогнете на органите на държавата в този сюблимен момент. Проблемът е следния:

    NSBEAN е надушил супер-хипер-ултра-мега Топ Ъплоудъра на всички времена с прякор Tup_Loader и установил следните особености в неговото криминално поведение:

    1. Tup_Loader разполага със 17 конспиративни квартири, от които осъществява противозаконната си дейност. Във всяка от тях той разполага с компютър с различен IP адрес. Тези IP адреси са поредни – напр. xxx.xxx.xxx.1 до xxx.xxx.xxx.17

    2. Всеки божи ден той задължително сменя квартирата, респ. IP адреса , от който осъществява пъклените си дела, с цел да не го заловят.

    3. По крайно неясни за NSBEAN причини, но абсолютно сигурно, той сменя квартирата с такава, чийто IP адрес на компютъра е съседен на текущия. Без значение дали с едно по-малък или с едно по-голям (напр. 8->9 или 8->7). Ако стигне началото, респ. края на масива адреси трябва да се върне обратно, т.е. не може от 17 да продължи с 1.

    От своя страна експертите на NSBEAN разполагат с ресурс да проследяват и проверяват по две квартири на ден. Те нямат никакви ограничения кои две от тях да бъдат проверени. Целта е да го хванат докато е в съответната квартира на компютъра в “работен режим”.

    Задачата е да се изготви план за проверка на квартирите, който в най-кратък срок да гарантира 100% залавянето на Tup_Loader. Най-краткия план печели правото да ъплоудне условието на следващата задача без да бъде закачан от NSBEAN!*

    Пример: Ако NSBEAN проверява квартирите в реда (1 и 2), (2 и 3), (3 и 4)....(16 и 17), това ще гарантира, че Tup_Loader ще бъде окошарен след не повече от 16 дни. Но NSBEAN трябва да отчете дейност по-рано…

  2.  
     
  3. Member Аватара на kamenf
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    799
    #2

    Re: Задача 316 (НСфасулска)

    На първи поглед, ако проверяват (1,17), (2,16), (3,15),... (8,10) със сигурност ще го засекат за 8 дена, като ако на осмият ден не го хванат нито в 8, нито в 10, то със сигурност е в 9.

    PS//
    На второ четене, един йезуитски вариант. Първият ден никъде да не ходят, ми да вземат да проверят в логовете от къде е осъществявал пъклените си дела, а на другия ден просто да проверят двете съседни квартири - гаранция, че на втория ден го закърфичват...

  4. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #3

    Re: Задача 316 (НСфасулска)

    Камене, нещо бъркаш
    Tup_Loader е в квартира 2 първия ден , втория ден е в квартира 1 , после пак в 2, после пак в 1 и т.н. ... и твоя алгоритъм не работи.

  5. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #4

    Re: Задача 316 (НСфасулска)

    Цитат Първоначално публикувано от pimpirlit
    От своя страна експертите на NSBEAN разполагат с ресурс да проследяват и проверяват по две квартири на ден. Те нямат никакви ограничения кои две от тях да бъдат проверени. Целта е да го хванат докато е в съответната квартира на компютъра в “работен режим”.
    Какво значи проследяват и проверяват?? Има ли следа, че е бил там предния ден или нещо подобно?

  6. Member Аватара на kamenf
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    799
    #5

    Re: Задача 316 (НСфасулска)

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS
    Камене, нещо бъркаш
    Tup_Loader е в квартира 2 първия ден , втория ден е в квартира 1 , после пак в 2, после пак в 1 и т.н. ... и твоя алгоритъм не работи.
    Абе знаех си аз, че първият поглед винаги лъже...
    Все пак - независимо какъв е алгоритъма, ми се струва, че трябва да се гони отговор някъде там - около 8.

    PS://
    Засега виждам работещ вариант за 15 дена:
    1 . 3
    1 . . 4
    . 2 . . 5
    . . 3 . . 6
    . . . 4 . . 7
    . . . . 5 . . 8
    . . . . . 6 . . 9

    . . . . . . . . . . . . . 13 . . 16
    . . . . . . . . . . . . . . 14 . 16

    ПП2: Бях объркал една-две цифри

  7. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #6

    Re: Задача 316 (НСфасулска)

    Цитат Първоначално публикувано от kamenf
    На първи поглед, ако проверяват (1,17), (2,16), (3,15),... (8,10) със сигурност ще го засекат за 8 дена, като ако на осмият ден не го хванат нито в 8, нито в 10, то със сигурност е в 9.
    Това може да се редактира малко така:
    Ако не са го хванали до осмия ден, то това означава едното от двете неща:
    1-ви случай - получило се е разминаване
    2-ри случай - Tup_Loader е в квартира номер 9
    Тогава на деветия пак проверяват (8,10).
    Ако имаме 2-рия случай, то сега задължително ще хванат Tup_Loader
    Ако е имало разминаване, то тръгват по обратен ред (7, 11), (6, 12), ..., (1,17). Сега вече разминаване не може да се получи, тъй като "четността се е сменила" (сами си го проумейте за какво става въпрос ). За съжаление, тоя алгоритъм гарантира хващане на 17-тия ден (8 + 1 + 8)

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #7

    Re: Задача 316 (НСфасулска)

    Цитат Първоначално публикувано от kamenf
    Абе знаех си аз, че първият поглед винаги лъже...
    Все пак - независимо какъв е алгоритъма, ми се струва, че трябва да се гони отговор някъде там - около 8.

    PS://
    Засега виждам работещ вариант за 15 дена:
    1 . 3
    1 . . 4
    . 2 . . 5
    . . 3 . . 6
    . . . 4 . . 7
    . . . . 5 . . 7
    . . . . . 6 . . 8

    . . . . . . . . . . . . . 13 . . 16
    . . . . . . . . . . . . . . 14 . 16
    Пак буриш (лъжеш), при тоя вариант дните са шестнадесет
    1 . 3 t .
    1 . t 4
    . 2 . t 5
    . . 3 . t 6
    . . . 4 . t 7
    . . .
    Обаче при тоя вариант
    .23....
    .2.4...
    .2..5...
    ..3..6...
    ...4..7...
    .......
    ...............12..15..
    ................13..16.
    ................14.16.
    Дните вече са петнадесет - даже четиринадесет


  10. Member Аватара на kamenf
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    799
    #8

    Re: Задача 316 (НСфасулска)

    Не ми се спори, ама брой пак.

  11. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #9

    Re: Задача 316 (НСфасулска)

    Сега виждам, че и аз малко послъгвам. Ама съвсеем малко* . Освен това твоя метод наистина е петнадесет

    Окончателно
    .2.4...
    .2..5...
    ..3..6...
    ...4..7...
    .......
    ...............12..15..
    ................13..16.
    ................14.16.
    Дните вече са четиринадесет


  12. Member Аватара на kamenf
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    799
    #10

    Re: Задача 316 (НСфасулска)

    Изпревари ме - тамън и аз комбинирах твоят и моят метод

  13. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    1,563
    #11

    Re: Задача 316 (НСфасулска)

    За 15 дни варианти много...

    . 2 . 4 .
    . 2 . . 5
    . . 3 . 5

    в първите 3 дни ни гарантира със сигурност, че на 3тия ден не е в нито една от квартирите от 1 до 5. Сега с (5,6) (6,7) и т.н. за 15 дни го хващаме (както и при още 2-3 различни продължения)...

    Ако продължим с
    (5,7) (5,8) (6,9) (7,10) ... до (13,16) са още 10 дни кто на този 13ти ден Tup_loader е в 15 или 17 => на 14тия ден (14,16) и капанът щраква

    Засега толкова...

    //Докато го напиша и двама сте ме изпреварили

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    741
    #12

    Re: Задача 316 (НСфасулска)

    Цитат Първоначално публикувано от Wise
    Какво значи проследяват и проверяват??* Има ли следа, че е бил там предния ден или нещо подобно?
    Не, няма следа. В условието няма уловки - просто съм се отнесъл малко в "по-литературна" посока при формулирането.

    14 дни не е лош резултат, но почти сигурно гарантира уволнението на шефа на NSBEAN...
    А 8 ми се струва малко амбициозно - ще ми бъде много любопитно ако някой може да постигне такъв резултат. Макар, че не е далече от това, което мисля, че е най-доброто.

    BTW, задачката има много елегантно и красиво решение. Затова реших да я споделя с вас.

  16. Banned
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    1,313
    #13

    Re: Задача 316 (НСфасулска)

    Цитат Първоначално публикувано от kamenf
    PS//
    На второ четене, един йезуитски вариант. Първият ден никъде да не ходят, ми да вземат да проверят в логовете от къде е осъществявал пъклените си дела, а на другия ден просто да проверят двете съседни квартири - гаранция, че на втория ден го закърфичват...
    Какво му е лошото на този вариант?

  17. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    741
    #14

    Re: Задача 316 (НСфасулска)

    Цитат Първоначално публикувано от Yasen6275
    Какво му е лошото на този вариант?
    От urina.gb не оказват подобаващо съдействие - или не дават логовете, или ги дават, но със закъснение, или с непълно и/или невярно съдържание... Момъците от NSBEAN изобщо не могат да разчитат на подобна "специална" техника за залавянето на ИнТерориста - само на логиката и сивото си вещество*. И понеже имат лек дефицит на тези артикули, разчитат изцяло на вас!

    *Не става дума за цимент или бетон...

  18. Member Аватара на kamenf
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    799
    #15

    Re: Задача 316 (НСфасулска)

    . x . . . . . . . . . . . . . . .
    . x . x . . . . . . . . . . . . .
    . x . x . x . . . . . . . . . . .
    . . . x . x . x . . . . . . . . .
    . . . . . x . x . x . . . . . . .
    . . . . . . . x . x . x . . . . .
    . . . . . . . . . x . x . x . . .
    . . . . . . . . . . . x . x . x .
    . . . . . . . . . . . . . x . x .
    . . . . . . . . . . . . . . . x .

    При тази решетчица няма да му се размине за 10 дена.

    ПП: Глупости говоря.....

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Задача 270 (Следваща задача)
    От tricklys във форум Логически задачи
    Отговори: 18
    Последно: 22-06-05, 11:43
  2. Задача №183 (Нелогическа задача)
    От Cko във форум Логически задачи
    Отговори: 17
    Последно: 23-02-05, 16:16
  3. Задача №63
    От Star Warrior във форум Логически задачи
    Отговори: 30
    Последно: 01-11-04, 01:00
  4. Задача №62
    От dedis във форум Логически задачи
    Отговори: 3
    Последно: 29-10-04, 12:23
  5. Задача №61
    От Raid във форум Логически задачи
    Отговори: 6
    Последно: 28-10-04, 14:57

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе