Страница 3 от 3 ПърваПърва 123
Резултати от 31 до 40 от общо 40

Да разделим честните от лъжливите

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Banned
    Тук е от
    Jan 2015
    Мнения
    316
    #31

    Отговор: Да разделим честните от лъжливите

    Да де, чета пък си мисля за друго.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #32

    Отговор: Да разделим честните от лъжливите

    Цитат Първоначално публикувано от Bibi Виж публикацията
    Нов вариант - единичен въпрос: "В тази група има човек, който лъже повече от теб, нали?"
    Понеже всички лъжци лъжат еднакво (т.е. винаги), ако сме попитали лъжец, реалният отговор ще е Не, но ще чуем Да, независимо какви са били останалите участници.
    Ако сме питали честен, той ще отговори с Не само в случая, когато имаме 10 честни.
    Защо си мисля, че цялата група ще отговори с единодушно "Да", независимо от състава й?

  4. Banned
    Тук е от
    Jan 2015
    Мнения
    316
    #33

    Отговор: Да разделим честните от лъжливите

    Цитат Първоначално публикувано от ql^2/8 Виж публикацията
    ... Помня някакъв такъв пример:
    "Попитали лъжеца колко прави 2+2, той обаче излъгал че събира 2+2, а всъщност
    извадил 9-6, получил 3, а отговорил 4."
    Въпрос на дефиниция какво е "не n"
    В началното училище децата ще кажат, че "не n" е "минус n"
    В основното училище децата може да кажат, че "не n" е "N - {2}" ("не n" са естествените числа без множеството от един елемент двойка)
    Във висшите училища, особено в информационните специалности ще кажат, че "не n" е "нула" за всяко n различно от нула, а "не нула" е 255 (или 65435, или ...)

    Аз понеже много си обичах 9-ти клас, ще се направя за малко на деветокласник и ще се опитам да видя какво казват деветокласниците за !(!2+!2).

    N - естествени числа
    ==> !2 = N - {2}
    ==> !(!2 + !2) = !((N - {2}) + (N - {2})) = !(N - {2}) = 2

  5. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #34

    Отговор: Да разделим честните от лъжливите

    Последното не е вярно обаче.
    Сумата на две числа, които са различни от 2, може да бъде всякаква.
    Отрицанието й - също.

    !2 + !2 = 7 + 10 = 17
    !(!2 + !2) = !17 = 5

  6. Banned
    Тук е от
    Jan 2015
    Мнения
    316
    #35

    Отговор: Да разделим честните от лъжливите

    В примера, отрицанието на 2 не е число, а множество. ("не две" е "множеството от всички числа без елемента две", такъв е примера, "две" също е множество от един елемент)
    И събирането след това също е върху множества - обединение на множества.
    А пък обединението на две еднакви множества е ...
    Този пост е редактиран от klingonoid; 17-09-15 в 12:56.

  7. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #36

    Отговор: Да разделим честните от лъжливите

    Аз не виждам смисъл от добавянето на отрицания навсякъде в сметката. Ако ще е така, защо да не излъже и за действието?
    {число, различно от 2} {знак, различен от +} {число, различно от 2}

    За моя въпрос "Има ли човек, който лъже по-често от теб?" - "Не!"
    Струва ми се забележително от психологическа гледна точка.
    За страничен наблюдател ще изглежда, все едно аз обвинявам интервюирания, че много лъже, а той си признава, при това казва, че е рекордьор в лъгането.
    А в същност съм говорила с напълно непорочен абориген

    Получава се така, че двама честни хора си говорят нещо съвсем сериозно и честно, в резултат от което успяват да излъжат/заблудят страничния любопитко.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    831
    #37

    Отговор: Да разделим честните от лъжливите

    Проблемът при лъгането на всеки ход според мен е, че в крайна сметка верният
    отговор може да стане абсолютно приемлив за лъжеца. (2+2=4) в примера ми по-горе.
    Затова лъгането на всеки ход трябва да се изключва от този род задачи за сметка
    на еднократното лъгане за крайния (верен) резултат - една чуденка пред всичко
    останало: !( A and B or C ...)

    Не знам дали за аборигените е дефиниран метод за сравнение и дали въпроса "има ли
    по-лъжовен от теб" няма да доведе до неадекватно поведение на запитания - и получаване
    на отговор, продиктуван от качества като скромност или желание за себеизтъкване.

  10. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #38

    Отговор: Да разделим честните от лъжливите

    Явно аз тихомълком съм ги приела за машинки.
    Както и всички останали неуточнени неща съм приела с подразбиращите се стойности.
    Какво е лъжец? Всеки от изпитваните познава ли всички останали, или може да отговори с "не знам" и т.н.

  11. Member Аватара на kamenf
    Тук е от
    Feb 2005
    Мнения
    799
    #39

    Отговор: Да разделим честните от лъжливите

    В реалността човешките категории са широко в сивата гама. Дори въпроси с привидно много ясно разграничим твърд отговор (например "мъж ли си?") не могат винаги да се приемат като еднозначно определими (на горния някои биха отговорили не толкова черно-бяло, например "вече не", "почти", "не съвсем",...). Да не говорим за какво точно може да се възприеме като не-съвсем истина - примерно казваш "Добро утро!", пък навън е едно мътно и кърваво, "- Как си? - Добре съм." пък още си снощен и едвам дишаш... и ред подобни. Затова, ако не се приеме абстрактното черно-бяло машинчесто положение при решаване на логически задачи свързани с определянето на лъжа-истина с използването на въпроси на които твърдо се отговая с да или не и нищо по между им, няма как да стигнем до смислен и еднозначен отговор. Аз лично мисля, че точно това е и проблема на повечето хора които опитват да решават подобни задачи - не могат да избягат от реалната и нормална човешка същност разположена в сивата гама.

  12. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #40

    Отговор: Да разделим честните от лъжливите

    Ако да кажем ти лъжеш 0%, някой друг лъже 50% (в някои задачи има и такъв герой), а аз лъжа 100%, то това са числа и могат да бъдат съвсем точно сравнявани.
    Между мен и теб сравнението е категорично: аз лъжа по-често.
    Между двама (абсолютни) лъжци също: и двамата лъжат всеки път, 100 не е по-голямо от 100, значи никой не от тях не лъже повече от другия.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123

Подобни теми

  1. Да разделим млякото
    От ql^2/8 във форум Логически задачи
    Отговори: 15
    Последно: 22-03-13, 11:29
  2. Да разделим плячката
    От ql^2/8 във форум Логически задачи
    Отговори: 5
    Последно: 15-07-12, 22:04
  3. Българите били сред най-честните работници в света
    От IvO™ във форум Коментирай новина
    Отговори: 16
    Последно: 26-04-07, 09:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе