Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 16 до 29 от общо 29
Like Tree9Одобрявам

Хлебарка върху ластик

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #16

    Отговор: Хлебарка върху ластик

    Нека и аз поспамя
    Хлебарката си има крачета - не е червей!
    Значи - когато се опъва ластика - разтяга се хлебарката
    Да спрем тук!
    Задачката е мислена за точка, не за насекомо!
    И пак повтарям - раздел ЛОГИЧЕСКИ задачи!!

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    831
    #17

    Отговор: Хлебарка върху ластик

    Да спрем, то и без това инженерите ни отписаха.

  4. Member
    Тук е от
    Jan 2006
    Мнения
    177
    #18

    Отговор: Хлебарка върху ластик

    Последен отговор в тази тема. Хлебарката се движи със скорост, която непрекъснато нараства, поради факта, че подът под краката и се удължава. Ако в първата секунда*е направила една крачка от 1см, то разстоянието между крачките и се е увеличил със още 1 см, т.е. сумарно е изминала 2 см. На втората секунда ще е изминала сумарно 4 см и т.н. Т.е. хлебарката с всяка своя стъпка прави шпагат, който в края на времето става*2 м.

    Присъединявам се към мнението, че задачата е за точка, а не за животни.

    Малко предистория, задачата води началото си от космологията, и то от разширяване на вселената*и движението на небесните тела. Те не са захванати за пространството, за разлика от примера тук. Най-успешната интерпретация и най-близо до оригиналната задача е, вариантът при който, хлебарката прави крачка и след това ластикът се удължава.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    1,173
    #19

    Отговор: Хлебарка върху ластик

    Но все пак нито ластика , нито хлебарката се разтягат равномерно , особено ластика.

  6. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #20

    Отговор: Хлебарка върху ластик

    Цитат Първоначално публикувано от bajotierra Виж публикацията
    Последен отговор в тази тема.
    Цитат Първоначално публикувано от bajotierra Виж публикацията
    При така поставеното условие моето решение е вярно.
    1. Спираш, защото си убеден, че решението ти е вярно и другите не го разбират ?
    2. Спираш, защото решението ти е невярно и (дотук) не можеш да решиш задачата ?

    Кое от двете ?
    Ако си мислиш че отговора е 1., то пак бъркаш - отговора е 2.
    Ти решаваш дали да продължиш.

    Държа да подчертая две други неща:
    1. Тук в този раздел сме за забавление, а не сме на война. Всеки е добре дошъл да впечатли останалите с остроумие и интелигентност. Всеки е добре дошъл да хвърля ръкавици, когато става въпрос за задачи и решения.
    2. Ти си този, който пръв показа самочувствие и пренебрежение. Нищо лошо нямаше да има в това, ако самочувствието беше подкрепено с вярно решение. По правило, щеше да получиш аплодисменти. Само че решението ти не е вярно. И общо взето всички (всички които знаем задачата и решението) с нетърпение очакваме да си видиш грешката, да я поправиш и да ти връчим аплодисментите, ... щото наистина не е лесно решението и се изисква малко повече от стандартни инжинерни методи с готови формули
    Bibi, ql^2/8 и zxc0 харесват това.

  7. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #21

    Отговор: Хлебарка върху ластик

    И какво решаваме в крайна сметка? Точка се движи по права, която се разтяга. Движи се равномерно праволинейно, или подскача? Ние веднага квантувахме задачата, приемайки, че животното се движи на тактове. Не винаги квантуването и търсенето на граници на редици може да доведе до решаване на непрекъсната задача. Има доста весели примери по този въпрос
    Така че не скачайте на човека, ако протестира срещу това.
    А има и друго. Ще се промени ли задачата, ако ластикът не е с един неподвижен край, а някой го разтяга, дърпайки едновременно двата края?
    Математическата задача няма да се промени. Обаче физическата трябва да отчете инерцията, която придаваме на хлебарката, когато дърпаме килимчето под краката й. Това може да се отрази на дължината на скока (знам, че вусловието изрично е упоменато това да се пренебрегне).
    ql^2/8 одобрява това.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    831
    #22

    Отговор: Хлебарка върху ластик

    Ако се загледате в условието, задачата, която поставих е непрекъсната.
    Точката се движи с равномерна скорост относно разтягащата се отсечка.
    Съответно и решението, което предложих по-горе решава непрекъснатата задача.
    Посоката на удължаване не променя логиката на решението.
    Bibi одобрява това.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #23

    Отговор: Хлебарка върху ластик

    Задачата за бълхата беше по-лесно разбираема. Поне се знаеше в първите секунди къде е точно.
    С тея равномерни движения даже не знам къде е на първата секунда, но със сигурност не е на 2см от началото. Без интеграл не става, позабравил съм ги обаче.

  11. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #24

    Отговор: Хлебарка върху ластик

    Така на първо четене, непрекъснатата задача попада между следните две "прекъснати" задачи - задача 80 при която бълхата скача първа и момиченцето я вижда и решава да бяга и видоизменената задача, при която момиченцето първо е дръпрнало ластика и бълхата после е скочила.
    Като казвам "попада между", имам предвид, че на N-тата секунда, бълхата от видоизменената задача е изминала по-малко разстояние от хлебарката, която пък е изминала по-малко разстояние от бълхата от задача 80
    (път на бълха от видоизменена задача < пък на хлебарка < път на бълха от задача 80)
    Това разбира се трябва да се докаже, но не ми изглежда като да е трудно
    Този пост е редактиран от MitkoS; 27-09-19 в 18:30.

  12. Senior Member Аватара на Bibi
    Тук е от
    Nov 2004
    Мнения
    2,757
    #25

    Отговор: Хлебарка върху ластик

    Значи, ще обобщя суровата действителност Едно момиченце заспало под едно дърво. Не видяло, че една тънка паяжинка се е закачила на шапката му. По някое време то станало и тръгнало да се прибира към къщи със скорост 1 метър/секунда. Живеело достатъчно далече. Но на метър нагоре по паяжината имало паяк, както си му е реда. Той усетил движението и се запътил да види каква е плячката (със по-малка скорост). Излиза, че въпреки това, паякът непременно ще догони детето
    Ако не друго, поне е неочакван отговора.

  13. Member
    Тук е от
    Jan 2006
    Мнения
    177
    #26

    Отговор: Хлебарка върху ластик

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS Виж публикацията
    1. Спираш, защото си убеден, че решението ти е вярно и другите не го разбират ?
    2. Спираш, защото решението ти е невярно и (дотук) не можеш да решиш задачата ?

    Кое от двете ?
    Ако си мислиш че отговора е 1., то пак бъркаш - отговора е 2.
    Ти решаваш дали да продължиш.

    Държа да подчертая две други неща:
    1. Тук в този раздел сме за забавление, а не сме на война. Всеки е добре дошъл да впечатли останалите с остроумие и интелигентност. Всеки е добре дошъл да хвърля ръкавици, когато става въпрос за задачи и решения.
    2. Ти си този, който пръв показа самочувствие и пренебрежение. Нищо лошо нямаше да има в това, ако самочувствието беше подкрепено с вярно решение. По правило, щеше да получиш аплодисменти. Само че решението ти не е вярно. И общо взето всички (всички които знаем задачата и решението) с нетърпение очакваме да си видиш грешката, да я поправиш и да ти връчим аплодисментите, ... щото наистина не е лесно решението и се изисква малко повече от стандартни инжинерни методи с готови формули

    Така, малко развитие по темата. Първо, открих грешката, стандартните методи си работят, защото физиката си е физика и не може да бъде нарушавана. В моето решение, търсеното положение на хлебарката трябва да е сума от движението на ластика и от хлебарката, на не "гребена" на вълната. След като се заместят, решението излиза t = ехр(100)-1
    Явно, решението не са сметки на ум, а малко мислене.
    Извинение за грешката.
    MitkoS одобрява това.

  14.  
     
  15. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #27

    Отговор: Хлебарка върху ластик

    Поздравления и алодисменти от мен.

    И не му се притеснявай за грешката - аз съм шампиона на грешките напоследък и не се давам лесно. Но пък се успокоявам, че моите прибързани грешки изпълняват основната цел - "тук сме за забавление" общувайки си върху задачите ..., като за мен остава утехата (и кефа), че грешейки разсмивам Bibi

    ПП
    Малко ме смущава минус единицата в отговора (не го оспорвам че е верен), защото от нея излиза, че хлебарката е по-бърза от бълхата. А пък от това излиза, че това което съм написал по-горе за непрекъсната и две прекъснати задачи - излиза (...по шампионски), че не е вярно. Ама сега няма да го гледам повече, поне не и днес

    ПП2.
    Цитат Първоначално публикувано от ql^2/8 Виж публикацията
    Да спрем, то и без това инженерите ни отписаха.
    Инжинерите са чудесни хора и прекрасно се справят и решават проблемите в 3D-пространството в което живеем. (Я! докарвам го като Тръмп в Twitter - "'чудесно" и "прекрасно" в едно изречение).
    Само че за един студент по математика (например третокурсник който току що си е взел изпита по функционален анализ) - 3D-пространството за него е една безинтересна точица от математическата вселена - той тъкмо е защитавал (на изпита) познанията си за пространства с мощност на континуум и хиперконтинуум.
    ... От математическа гледна точка, точица и точка са еквивалетни, но точица по-добре описва конкретното усещане
    Този пост е редактиран от MitkoS; 27-09-19 в 23:40.

  16. Member
    Тук е от
    Jan 2006
    Мнения
    177
    #28

    Отговор: Хлебарка върху ластик

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS Виж публикацията
    Поздравления и алодисменти от мен.

    И не му се притеснявай за грешката - аз съм шампиона на грешките напоследък и не се давам лесно. Но пък се успокоявам, че моите прибързани грешки изпълняват основната цел - "тук сме за забавление" общувайки си върху задачите ..., като за мен остава утехата (и кефа), че грешейки разсмивам Bibi

    ПП
    Малко ме смущава минус единицата в отговора (не го оспорвам че е верен), защото от нея излиза, че хлебарката е по-бърза от бълхата. А пък от това излиза, че това което съм написал по-горе за непрекъсната и две прекъснати задачи - излиза (...по шампионски), че не е вярно. Ама сега няма да го гледам повече, поне не и днес

    ПП2.
    Инжинерите са чудесни хора и прекрасно се справят и решават проблемите в 3D-пространството в което живеем. (Я! докарвам го като Тръмп в Twitter - "'чудесно" и "прекрасно" в едно изречение).
    Само че за един студент по математика (например третокурсник който току що си е взел изпита по функционален анализ) - 3D-пространството за него е една безинтересна точица от математическата вселена - той тъкмо е защитавал (на изпита) познанията си за пространства с мощност на континуум и хиперконтинуум.
    ... От математическа гледна точка, точица и точка са еквивалетни, но точица по-добре описва конкретното усещане
    благодаря. Това за -1 ще си погледна още веднъж драсканиците си, ама не сега. Ако остане време ще го преведа в прегледан вид и споделя тук.
    Шампион на грешките няма, защото всички влизаме в сигмата.

  17. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #29

    Отговор: Хлебарка върху ластик

    Същия отговор с -1 е посочил и ql^2/8 за хлебарката
    За бълхата е без това -1
    А пък аз за да се презазастраховам, към отговора за бълхата "е на степен сто" добавих още +1

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Подобни теми

  1. Хлебарка на тренировка
    От ql^2/8 във форум Логически задачи
    Отговори: 11
    Последно: 15-03-18, 18:50
  2. Печат върху CD/DVD?
    От kobra във форум Общ - софтуер
    Отговори: 4
    Последно: 10-01-14, 19:42
  3. Windows 7 върху XP
    От getzov във форум Windows
    Отговори: 2
    Последно: 02-11-09, 09:22
  4. Записване върху CD с XP
    От decho във форум Windows
    Отговори: 2
    Последно: 10-01-05, 11:48
  5. Запис върху CD
    От zdoro във форум Общ - софтуер
    Отговори: 2
    Последно: 16-10-04, 22:45

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе