Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 51

без заглавие

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #16

    Отговор: без заглавие

    Цитат Първоначално публикувано от stfn Виж публикацията
    Нямам представа кой или какво е УинУан, но "пол" в случая е подлог. Между другото, същата грешка я има и в подписа ти...
    Не е грешка.
    Знам граматическите правила за пълния член, но е въпрос на мой личен избор, дали искам да ги прилагам. Нещо като религиозните правила за кръстенето при погребения, което също не ме вълнува и не се кръстя когато попа го прави по време на речите си.
    Имаме си тема по въпроса за пълния член, ако те вълнува пълния член пиши там. ... В Дъра-Бъра е.

    За другото, за разсъжденията за повърхностно напрежение на течностите - имаш пълното ми одобрение, въпреки, че все още не съм напълно убеден, че това напрежение ще направи така че да напълним спринцовката. Ако течността успее да намокри вътрешната стена на иглата, то вероятно ще можем да изтеглим, ако не намокри, може и да не може, щото капиларните сили действат обратно.
    Този пост е редактиран от MitkoS; 01-07-21 в 16:09.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,593
    #17

    Отговор: без заглавие

    И аз съм напълно съгласен със сферичната форма и повърхностното напрежение, капилярните сили и т.н.. Но отдавна ги изучавах тези неща и не мога да кажа доколко може да се осъществи изцяло изтеглянето.

  4. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,858
    #18

    Отговор: без заглавие

    В космоса (вакуум, не в някакъв обитаем апарат) течността би трябвало моментално да премине в газообразно състояние.
    Така че нищо не можеш да изтеглиш от ампула след като я отвориш.Ако е флакон с гумена тапа или ще се пръсне защото в него ще има някакво налягане(атмосферното на което е запечатан) или като забиеш иглата ще хвръкне буталото на спринцовката.
    Ако си в безтегловност но в атмосфера не би трябвало да има проблем.

    п.с. тя и ампулата сигурно ще гръмне като я изкараш в открития космос.

  5. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #19

    Отговор: без заглавие

    Що в космоса течността да трябва да премине в газообразно състояние моментално ?
    Че течността ще кипи при значително по-ниски температури отколкото кипенето при земни условия, то това ясно.
    Ама все пак има и понятие температура (на течността) и тази температура също май оказва влияние при кипенето в Космоса ... или бъркам ?
    Все си мисля, че на Земята все някой е херметизирал варел пълен до половината с вода, а после е изтеглил остатъчния въздух почти до космически вакуум. Ама какво се е случило след това, за съжаление не знам - имало ли е моментално кипене или не.

    Какво се случва в космоса, ако предварително сме изтеглили буталото на спринцовката и ръгнем иглата в топчето течност (предполагам, че все пак течностите не се изпаряват при вакуум, а само кипват при по-ниски температури спрямо температурата на кипенето им на Земята).
    Или ако направо сме махнало буталото на спринцовката. Ми то си е същото с бутало или без бутало - все е вакуум.
    Така че единственото което действа, това е силата на повърхносното напрежение при течностите. Ако течността намокри вътрешната стена на иглата, то течността ще тръгне по иглата. Ако не я намокри, то няма да тръгне.
    А ако сме в случая с намокрянето и течността тръгне по иглата, то дали и кога ще спре ?

  6. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #20

    Отговор: без заглавие

    Нещо такова (като на картинката) би трябвало да се случва, при забождане на иглата в топчето.
    При това диаметъра на иглата май няма никакво значение ... да не е по-голям от диаметъра на топчето де.

    Прикачени изображения Прикачени изображения

  7. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #21

    Отговор: без заглавие

    Всичко което пиша са предположения. И общо взето, картинките от предишния пост вече не ми харесват, в смисъл не са вярни като че ли.
    Интересно ако иглата е запушена.
    По инерция говорим за капилярни явления, щото така сме свикнали да ги наричаме на Земята, където има гравитация. Капилярни защото диаметъра на тръбичката трябва да е много малък за да пълзи водата в тая тръбичка.
    В Космоса, същото явление вече не е нужно да бъде "капилярно", т.е., диаметъра на тръбичката няма значение. Даже не е нужно да е тръбичка.
    Течността докосне ли се до тяло което може да намокри, започва да пълзи по него, като в гаден филм.
    Например ако топче течност докосне ламарина.

    --------------------------------------

    6. Какъв е цвета на учението за Колт ? (избройте поне два цвята, които да имат нещо общо)

    Отговор:
    Колт-ученето е процедура в селското стопанство, която се прилага няколко пъти при отглеждането на една реколта домати. Не ми е известно да се нарича същата процедура по същия начин при други растения, но би могло и да я има със същото наименование за друг зеленчук.
    Относно цветовете - зелен, червен, розов, ...

  8.  
     
  9. Member Аватара на sad sack
    Тук е от
    Apr 2008
    Живее в
    Earth, Solar System, Milky Way, Laniakea
    Мнения
    409
    #22

    Отговор: без заглавие

    Водата в космоса ще преминава в газообразно състояние, докато е топла над 0°C . Когато премине под нула градуса, се втърдява и процеса на изпаряване спира.
    Тоест 1 литър вода на 50°C, ще се изпари много повече от 1 литър вода на 15°C.
    Всичко зависи от натрупаната енергия в течността.

  10. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #23

    Отговор: без заглавие

    Тоя въпрос беше повдигнат по-рано от ccankov73 - дали в космоса течността няма да се изпари заради вакуума и съответно в космоса да е невъзможно съществуването на течности.
    Другия вариант е просто да се понижава температурата на кипене, но все пак да е доста над абсолютната нула, макар понижението да е значително.

    ПП.
    При търсене в Гугъл, първия документ е pdf и в началото му пише

    -------------------------------------------------
    This specific paper is the foremost of a series of papers on the subject matter - “Fluid Mechanics in the Cosmos ( Universe)”, which address the fundamental issues regarding the fundamental differences between terrestrial fluids and astrophysical fluids. This paper provides an introductory description of earthly fluids and astrophysical fluids, their behavioral dynamics in stars, galaxies, interstellar medium, intergalactic medium etc in an astrophysical context.

    --- Google translator ---------------------
    Този конкретен доклад е най-важният от поредицата статии по темата - „Течност Механика в Космоса (Вселената) ”, които разглеждат основните въпроси, свързани с основни разлики между земните течности и астрофизичните течности. Тази статия предоставя уводно описание на земните течности и астрофизичните течности, тяхната поведенческа динамика в звезди, галактики, междузвездна среда, междугалактическа среда и т.н. в астрофизичен контекст.
    Този пост е редактиран от MitkoS; 09-07-21 в 12:02.

  11. Member Аватара на sad sack
    Тук е от
    Apr 2008
    Живее в
    Earth, Solar System, Milky Way, Laniakea
    Мнения
    409
    #24

    Отговор: без заглавие

    Няма нужда да чета 4 страници строго научен труд, след като има видео



    На 6-тата минута

  12. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #25

    Отговор: без заглавие

    7.
    Снимката е правена през Юли 2021. Познайте с точност до 3 дни, на коя дата е правена.
    Фазата на развитие да не ви подвежда - още в началото на Юли имаше полета с напълно цъфнали и вързали слънчогледи, а също в края на Юли имаше други полета с единични бройки цъфнали слънчогледи. И освен това, фазата на развитие зависи от поне три субективни неща - надморска височина, сорт, дали е посят със закъснение. Така че - не я гледайте.


    Викам това да е последната подзадача от мен тук в тая безименна задача. Ако някой има загатки може да ги публикува тук без да се притеснява.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  13. Member Аватара на Krusteva
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    514
    #26

    Отговор: без заглавие

    25ти юли, само интуиция и много желание за писане

  14.  
     
  15. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #27

    Отговор: без заглавие

    Оооо, Krusteva, изненадваща радост носиш ... , нали знаеш какъв съм ти фен от едно време !
    Нещо такова - "слънчице мило мое, аз съм твоя слънчогледко "

    Но 25-ти не става.
    Личен празник ли имаш на 25-ти ?
    Огледай слънчогледите на снимката по-детайлно и дай друга версия
    Този пост е редактиран от MitkoS; 04-08-21 в 01:39.

  16. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #28

    Отговор: без заглавие

    Къде се изгуби Krusteva !?
    Да не ти дойде в повече подсказката ?

    А ето я и цялата подсказка.
    Можеш да се насладиш на поетичния ми талант, ... като на талантлив и наперен вогонец.

    Слънчице мило мое,
    аз съм твоя слънчогледко,
    да те гледам по цял ден,
    щастие е туй за мен,
    но понякога така блестиш,
    че направо ще ме ослепиш,
    затова извръщам аз очи,
    и ... ъъъъ ... и ... и кравата в полето мучи,
    а около нея муха бръмчи.


    На снимката слънчогледите не гледат Слънцето, а гледат точно наопаки и малко надолу. Това се вижда от сенките.
    Също така, пак от сенките може да се определи, че снимката е правена между 14:00-16:00, т.е., баш в следобедните жеги.
    Горещата вълна започна на 29-Юли. Тогава за пръв път видях слънчогледите да се извръщат и оттогава та досега така е всеки ден - слънчогледите следобедите гледат наопаки и вероятно чакат следващото утро.
    Не си спомням предишни години да съм виждал слънчогледи да гледат наопаки. А в момента това се забелязва по всичките слънчогледови масиви по магистрала Струма, които никак не са малко - всеки ден са наопаки от 29-ти Юли насам.

    Та така - снимката е правена в един от следните три дена през месец Юли - 29-ти, 30-ти, 31-ви

  17. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #29

    Отговор: без заглавие

    8. Как се оптимизира гнусна гъсеница ?

    9. Пясъчните вещици варят ли се ?

    (така и така трябваше да вляза във форума, та да използвам случая да попълня списъка с нови неща)

  18. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,858
    #30

    Отговор: без заглавие

    9. Sand-witches сандвичите не се варят.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Интересно заглавие в 7 дни спорт
    От ops5 във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 3
    Последно: 25-01-12, 10:40
  2. Що за заглавие?!?
    От stfn във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 8
    Последно: 23-11-09, 10:06
  3. Отговори: 0
    Последно: 29-04-06, 12:42
  4. Няма заглавие!
    От Ljancho във форум Коментирай новина
    Отговори: 2
    Последно: 24-07-03, 15:12

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе