Резултати от 1 до 15 от общо 15
Like Tree1Одобрявам
  • 1 Post By Danri

Кафе машина Delonghi EC190CD - проблем с крема-диска

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Feb 2009
    Мнения
    277
    #1

    Кафе машина Delonghi EC190CD - проблем с крема-диска

    Тъкмо мина гаранционния срок и се получи следния проблем: не може да прониква водата през крема - диска, машината вдига налягане и постепенно заглъхва, както когато съм слагал много ситно смляно кафе и не може да пробие . Опитвам се да разбера от къде точно минава кафе-напитката, защото прилича на запушване ?
    rali13 одобрява това.

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #2

    Re:Кафе машина Delonghi EC190CD - проблем с крема-диска

    Я снимай цялата цедка и ще ти кажа какво да направиш. Явно не си я почиствал досега. По принцип не е проблем да си купиш от сервиза нова цедка. Може и от друга марка машина да е. Някои цедки са по-добри от тази на делонгито, други са по-лоши.

    Едит: Видях какъв модел е машината. Значи пластмасовото отдолу се развива. После се отделя мрежичката с гумичката. Махаш гумичката. Измивай мрежичката и пробиваш всички дупки с туплийка. Мрежичката е поставена на един пластмасов диск. Посредтата има едно копченце, кото се натиска. Има пружинка. Изчисти го добре. Ако то не пуска може да провбвай да го свариш, но това вкраен случай. Най-често се запушват мрежичката. Позлвай само вакуумирано кафе. Много често кафето на килограма е смялно по-ситно от колкото трябва. Почиствай си редовно цедката като я разглобяваш за да ти прави добър каймак. Дано да не е клечсало клапанчета така, че да не може да се почисти. Ако почне малко да пуска вода може да сложиш цедката на машината и да пускаш гореща вода да се промие. Чисти си от от варовик машината, че да не се наложи да купуваш нова.

  4. Member
    Тук е от
    Feb 2009
    Мнения
    277
    #3

    Re:Кафе машина Delonghi EC190CD - проблем с крема-диска

    Благодаря за бързата реакция, Докторе . Междувременно получих резервен крема-диск (12 лв) и още по-ясно видях за какво става дума. Иначе ползвам минерална вода Горна баня от години и нямам проблеми с варовик. Мия редовно въпросния крема-диск както си го описал, но не и самия клапан, което е много трудно постижимо - има много яка пружинка. Но с помощта на препарат Bref Degrieser и натискане на клапанчето, плюс продухване само с вода чрез самата машина стана . Резервния диск остава резервен. За всичко казано от теб е така, но бих възразил за почистване на метална цедка с карфица - има опасност от разширяване на диаметрите на отворите, а малкия им размер е част от "играта" - аз използвам успешно горния препарат и една четка за зъби от към долната (широка) част на отворчетата. А в дългото търсене на подходящо кафе май е много трудно да се намери истинско... Весело изкарване на празника и хубаво кафе на сутринта .

  5. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #4

    Re:Кафе машина Delonghi EC190CD - проблем с крема-диска

    Има таблетки Saeco за почистване на кафе-машина.

  6. Member
    Тук е от
    Feb 2009
    Мнения
    277
    #5

    Re:Кафе машина Delonghi EC190CD - проблем с крема-диска

    Веднъж си купих специален немски препарат за кафе-машини - разбирай лимонтузо на десеторно по-висока цена, за тези таблетки Saeco не знам, но подозирам същото - варовик се чисти с киселина... а това не е добре за алуминиевите бойлери на машинките. А както вече писах, ползвам трапезна минерална вода (научих го от една кафеджийка) и от години нямам проблеми с варовиково запушване - в случая запушването беше от самото кафе и то след 2,5 години ежедневно ползване (и май това стана от една евтинджос марка кафе на магазините "Плюс" - Buticue, или нещо такова).

  7. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #6

    Re:Кафе машина Delonghi EC190CD - проблем с крема-диска

    Бойлерите на машинките не са алуминиеви, а от неръждаема стомана. Чистенето на машината става с лимонена или оцетна киселина. Оцета добре почситва, но аз предпочитам лимоненана киселина защото не мирише. Между другото няма опасност да си разшириш дупките на цедката. Това е стомана, не пластмаса. За мелене на кафе е най-добре да се позва домашна кафемелачка, но на пазара има сано един Крупс за 100лв. Онези евтините с върятщ се нож нестват за еспресо машини и не е желателно да се експериментира. Аз има мелачка TCM, но вече не се продават. Прясно смляното кафе е много по-ароматно от пакетираното.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Feb 2009
    Мнения
    277
    #7

    Re:Кафе машина Delonghi EC190CD - проблем с крема-диска

    Не бих искал да ти апострофирам, но бойлерите на по-скъпите машини са от st.steel (неръждаема стомана), пише го в описанията им, и те са от 300-400лв нагоре - на останалите е от Al сплав...по-евтино е за производство. Разликата мужду оцет и лимонена киселина я открих по метода опита и грешката (оцета наистина много мирише) . А разширението на дупките при чистене с топлийка го установих на практика - цедката е от неръждаема стомана, но тя освен, че е жилава, е и мека. А много си прав за меленето - но още не съм стигнал до такова решение (най-рано ставам от всички други вкъщи и шумът от кафемелачката.... .

  10. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #8

    Re:Кафе машина Delonghi EC190CD - проблем с крема-диска

    Специално делонгито е с бойлер от неръждаема стомана. От алуминий не се прави защото е точксично. Знаеш, че едно време са се правили тенджери от алуминий, но вече не се правят. Неръждаемата стомана, от която е направена цедката не е мека. За да се деформира пластично е необходимо доста голяма сила.

  11. Member
    Тук е от
    Feb 2009
    Мнения
    277
    #9

    Re:Кафе машина Delonghi EC190CD - проблем с крема-диска

    Да бе, вярно е с такъв (прочетох и в описанието) - иначе като я отварях ми се видя като алуминиева сплав, защото съм имал с такъв бойлер по-евтин модел като един First, например.

  12. Member
    Тук е от
    Feb 2009
    Мнения
    277
    #10

    Re:Кафе машина Delonghi EC190CD - проблем с крема-диска

    В допълнение бих споделил (вероятно и други са се сетили) - като включа машината и термостата изключи първия път, за да я прогрея по-бързо (както е изискването за по-добро кафе), пускам с поставена дръжка с крема-диска без кафе да се продуха "на празен ход" половин - една чашка. Така хем машината се темперира по-бързо, хем се прави профилактика на клапана на крема диска. Това не изключва разбира се периодично измиване на отделните части на крема-диска и проверка дали не са запушени отворите на цедката.
    УСПЕШНА НОВА ГОДИНА НА ВСИЧКИ !

    PS: Да , Julian, пропуснах да кажа , че по този начин подгрявам и чашата, в която ще правя кафето. Подгряването на чашите не случайно го има в по-скъпите машини.

  13. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #11

    Re:Кафе машина Delonghi EC190CD - проблем с крема-диска

    Когато загряваш машината по този начин сложи чашата вкоято ще пиеш кафето. Така и тя ще се е подгряла.

  14.  
     
  15. Novice
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    1
    #12

    Re:Кафе машина Delonghi EC190CD - проблем с крема-диска

    Цитат Първоначално публикувано от Danri
    Междувременно получих резервен крема-диск (12 лв) и още по-ясно видях за какво става дума.
    А би ли могъл да споделиш от кой магазин си закупи въпросният крема-диск ?

  16. Member
    Тук е от
    Feb 2009
    Мнения
    277
    #13

    Re:Кафе машина Delonghi EC190CD - проблем с крема-диска

    Потърсих кой се занимава със сервиз на Делонги във Видин и го взех от него (мисля, че това е най-лесния начин, отколкото да се обикалят магазини).

  17. Novice
    Тук е от
    Mar 2014
    Мнения
    1
    #14

    Отговор: Кафе машина Delonghi EC190CD - проблем с крема-диска

    и аз имам Делонги есо310 от 3-4 месеца. понякога прави някакъв проблем с двойната цедка-не прави каймак.С единичната няма този проблем.Почиствах с лимонена киселина и оцет,но пак е така.Машината е с крема диск,а цедките са разглобяеми с пружинката отдолу.Разглобих я,почистих ч,но проблема остана.Някаква идея? между другото това стана след като правих капучино......

  18. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    75
    #15

    Отговор: Кафе машина Delonghi EC190CD - проблем с крема-диска

    Цитат Първоначално публикувано от rali13 Виж публикацията
    и аз имам Делонги есо310 от 3-4 месеца. понякога прави някакъв проблем с двойната цедка-не прави каймак.С единичната няма този проблем.Почиствах с лимонена киселина и оцет,но пак е така.Машината е с крема диск,а цедките са разглобяеми с пружинката отдолу.Разглобих я,почистих ч,но проблема остана.Някаква идея? между другото това стана след като правих капучино......
    Делонги есо310 на 3-4 месеца не е ли в гаранция а и тя е на двойна цена от Делонги ec190cd ,би трябвало да няма проблеми. А и аз се оглеждам уж за същото eco310 един от Видин ги продва нови и са по евтини.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Въпрос за кафе машина DELONGHI EC-152
    От Dimitar01 във форум Малки домакински уреди
    Отговори: 9
    Последно: 05-08-13, 18:40
  2. Продавам кафе-машина DeLonghi Magnifica
    От vinetu1974 във форум Продава
    Отговори: 0
    Последно: 24-03-11, 10:07
  3. Проблем с кафе автомат Delonghi Magnifica
    От gnf във форум Ремонт и сервиз - Малки домакински уреди
    Отговори: 5
    Последно: 20-10-10, 18:21
  4. нов крема диск за Delonghi BAR 12F
    От andrew1 във форум Малки домакински уреди
    Отговори: 9
    Последно: 11-06-10, 09:47
  5. Кафе машина AEG EA-120
    От smb във форум Малки домакински уреди
    Отговори: 4
    Последно: 28-11-08, 12:45

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе