Микровълнова фурна
Както много съвременни уреди, микровълновата фурна идва от военните технологии. През 1945 г. известният изобретател Пърси Спенсър, работейки върху усъвършенстването на радиолокационна станция за ПВО, случайно открива мирно приложение на радарния излъчвател (магнетрона). При един от опитите той забелязал, че намиращото се в джоба му блокче шоколад се разтопило от високочестотното електромагнитно излъчване. След редица експерименти била създадена първата микровълнова печка с тегло 400 кг. Тя била предназначена за ресторантите, корабите и самолетите – там, където е необходимо бързо затопляне на храната. Както много съвременни уреди, микровълновата фурна идва от военните технологии. През 1945 г. известният изобретател Пърси Спенсър, работейки върху усъвършенстването на радиолокационна станция за ПВО, случайно открива мирно приложение на радарния излъчвател (магнетрона). При един от опитите той забелязал, че намиращото се в джоба му блокче шоколад се разтопило от високочестотното електромагнитно излъчване. След редица експерименти била създадена първата микровълнова печка с тегло 400 кг. Тя била предназначена за ресторантите, корабите и самолетите – там, където е необходимо бързо затопляне на храната.
Предимството на микровълновата технология е, че храната се загрява бързо и без излишни разходи на енергия, но доста трудно ще получите готово печиво с хрупкава и вкусна коричка. Причината е печенето-варене с вътрешно самозагряване, а не класическото с външна топлина във фурна или на огнище.
Микровълновата печка нагрява и изпича продуктите по особен начин. Най-важната нейна част – магнетронът, излъчва мощни високочестотни радиовълни. Те генерират в продуктите вътрешни токове, които загряват намиращите се в храната и провеждащи лесно електричество водни молекули. Образно казано, продуктите кипват отвътре сами. Не загрявате котлони и фурни, пестят се енергия и време. Чаша вода кипва за около 1 минута. Принципът на технологията обяснява защо не трябва да поставяме в “микровелето” метални съдове и предмети. Те са добри проводници и опасно прегряват. Не забравяйте, че макар и вътрешно екранирана, печката е сериозен излъчвател. Има случаи, които звучат като вицове за изсушаване в нея на домашни животни. Вредното влияние на силните радиовълни не е изучено напълно, но имайте едно наум и не стойте съвсем близо, когато работи.
Лесно можем да се досетим, че за вътрешното затопляне на продуктите въобще не е необходимо да са открити - радиовълните са всепроникващи.
Единствено важно е отделящата се пара от загряването да има къде да отива. Затова загряването на херметично затворени продукти, яйца в черупките си или затворени бутилки е забранено. Води до опасен миниатентат – експлозия в кухнята. Същият ефект, но за “мирни цели”, е впрегнат в изпичането на пуканки. Те предвидливо са опаковани в хартиена кесия.
За да има равномерно загряване, на дъното на всяка фурна има въртележка, на която се поставят съдовете с продукти. Спре ли въртенето – изпичането е неравномерно. Важно е също да знаете, че колкото повече ядене и вода има във фурната, толкова по-дълго трябва да продължи готвенето.
Най-често микровълновата печка се използва лесно, удобно и бързо за размразяване на продукти, претопляне на храна или загряване на вода и напитки. Ако ще я използвате само за тези прости дейности – можете да си вземете и най-евтината марка и модел. Това са малките фурни с обем от 17 л нагоре, без грил и с обикновено механично управление. Между другото - с “механиката” се борави лесно и удобно. Цените започват от 69 лева. Най-продаваните печки са с обем 20 – 23 л, с грил и в ценовия диапазон 130 – 230 лева.
Поставянето на храната за претопляне в отворена кесия (хартиена или пластмасова, но в никакакъв случай от станиол) или най-обикновеното похлупване спестяват доста чистене. Загряването на всяко ядене, особено на грах и ориз, предизвиква микроексплозии и пръски по стените.
В случай че искате да се изявите като кулинар – трябва да се ориентирате към марковите печки с повече екстри – освен с грил и електронно управление и програмиране, по-голям обем и мощност, вътрешна конвекция, с лесно почистващо се биокерамично покритие на стените. Има даже модели с връзка към интернет - например за сваляне на рецепти, говорещи, с тостер и какво ли не. Цените достигат до 1000 лева.
Най-използваната и предпочитана екстра е грилът. Той допълнително изпича отвън храната по класическия начин с външно нагряване. Това води до традиционното зачервяване и запичане на храната. По-евтините грилове са с обикновен електронагревател, а по-модерните са с кварцови. Те загряват по-бързо, заемат по-малко място, чистят се по-лесно. Друга екстра, ако желаете кулинарни резултати, е вътрешната конвекция на загретия въздух. Това дава желаното вкусно запичане и коричка на храната. Разбира се, ако ще печете баница, агне или коледна пуйка – добрата стара фурна на кухненската печка е незаменима. Изобщо готвенето с микровълнова печка става по особен начин и рецепти. Съветваме ви да се запознаете със специалните кулинарни книжки по въпроса. Но все пак да сте виждали Ути да използва микровълнова печка?
http://www.vsekidom.com/index.php?op...d=59&Itemid=43
Ръководство за употреба може да изтеглите от тук
http://safemanuals.com/