Резултати от 1 до 8 от общо 8
Like Tree4Одобрявам
  • 1 Post By zxc0
  • 1 Post By Tommorow
  • 1 Post By FearMe
  • 1 Post By pif4o

Опит за поправка на битов вентилатор преди да го изхвърля :)

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Dec 2013
    Мнения
    152
    #1

    Опит за поправка на битов вентилатор преди да го изхвърля :)

    Колеги здравейте, изпадна ми един вентилатор от тея настолните дето се въртят наляво-надясно, реших да го видя какво му е щото не работи на нито една от трите скорости, не, че разбирам кой знае какво от намотки, ама взех да меря там по намотките, явно схемата е изпълнена с 3 вида намотки за трите скорости, а ротора е безчетков. Та меря по намотките уж навсякъде има съпротивление и какво какво, не остана друго освен да го пробвам без стартовия кондензатор. Закъсих кондензатора, пуснах го и се чу, че сега за разлика от преди взе да бучи такъв мотора, врътнах му перката, за да заместя кондензатора и вентилатора тръгна, бачка на всички скорости без проблем и с нормални обороти. Реших, че е изпаткал кондензатора, който е 1mf na 400V, отидох, купих един нов, ама нямаше баш същия и жената предложи 1,5микро на 450 волта. Прибрах се, сложих го, ама ядец, вентилатора не тръгва, сега или новия кондензатор е фира по дефолт или трябвало да е същия като мощности има нещо друго дето да не е в ред. Някой, някакви идеи? Друго, което се сещам, но мисля, че не греша, е жиците към кондензатора, стария беше вързан последователно на единия захранващ кабел, като на изхода му имаше още едно по- тънко кабелче дето отива горе в статора в намотките, не знам някой преди мен чоплил ли го и да е объркал кабелите, опитах да намеря няква схема в нета, ама явно не зная като каква да я търся.
    Този пост е редактиран от avenger; 04-12-18 в 20:28.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #2

    Отговор: Опит за поправка на битов вентилатор преди да го изхвърля :)


  4. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #3

    Отговор: Опит за поправка на битов вентилатор преди да го изхвърля :)

    Проблемите са почти винаги във блокиране или тежко въртене на оста на вентилатора.
    Затягат като не се ползва дълго време. Перката трябва да се върти леко с един пръст.
    TRENDS одобрява това.

  5. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #4

    Отговор: Опит за поправка на битов вентилатор преди да го изхвърля :)

    Така е, ефекта на бронзовата втулка...
    TRENDS одобрява това.

  6. Banned
    Тук е от
    Sep 2018
    Мнения
    1,250
    #5

    Отговор: Опит за поправка на битов вентилатор преди да го изхвърля :)


  7. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #6

    Отговор: Опит за поправка на битов вентилатор преди да го изхвърля :)

    би било доста по-добре заглавието да бъде формулирано по далеч по-оптимистичния начин:

    "Опит за поправка на битов вентилатор ВМЕСТО да го изхвърля "

    Gena_bs одобрява това.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Dec 2013
    Мнения
    152
    #7

    Отговор: Опит за поправка на битов вентилатор преди да го изхвърля :)

    Хахахахах, прав си, аз по едно време се усетих, че все едно искам да го оправя и след тва да го изхвърля хахах .Колеги сори, 2 дена не бях влизал, че малко други ядове. Така перката се върти супер леко колеги, не вярвам да е от нея, де се вика ще я духна и ще се врътне, но пак ще я проверя за всеки случай да не съм в заблуда. Благодаря на колегата Tommorow за схемата, ще опитам да премеря пак намотките да не съм изпуснал нещо и ще опитам и да ви начертая една схемичка как е изпълнен.
    Този пост е редактиран от avenger; 04-12-18 в 20:29.
    zxc0 одобрява това.

  10. Member
    Тук е от
    Dec 2013
    Мнения
    152
    #8

    Отговор: Опит за поправка на битов вентилатор преди да го изхвърля :)

    Колеги здравейте от ново, понеже "вентилугера" беше в гаража и не ми се пипаше зимата в студа по него днес реших пак да го погледна, значи без кондензатор като го включа в мрежата и почва да бучи а като му побутна перката тръгва, обаче с кондензатор не, според мен и скромните ми познания му е изгоряла стартовата намотка, щото като меря на съпротивление на двата кабела дето са за кондензатора без тои да е вързан нема никои, прав ли съм? Другото е че перката тракаше като се върти мислех че е хлабава към оста ама като пипнах оста тя хлопа в предната втулка, от тук на сетне присъдата е ясна, ще върви във жълтия контеинер за пласмаса, ще си оставя само перката, знам ли някои ден с нея може да направя я самолет я хвърчило хаха.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Поправка не LED лунички
    От justify във форум Домашен майстор
    Отговори: 3
    Последно: 01-12-17, 08:49
  2. Отговори: 3
    Последно: 12-05-17, 19:44
  3. Климатика ми изхвърля ледени топченца...
    От princebg във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 10
    Последно: 29-01-16, 22:54
  4. Пералнята не изхвърля водата
    От Ibr1975 във форум Ремонт и сервиз - Бяла техника
    Отговори: 9
    Последно: 15-07-13, 23:20
  5. Отговори: 14
    Последно: 08-11-07, 11:06

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе