Преди десетина дена се сблъсках с този проблем - да сменя диска на ThinkPad T61 чрез клониране чрез Acrosnis, който е в HBCD. Направих я процедурата така както си я знам от едно време - диска се демонтира от лаптопа и заедно с новия диск се закачат за стационарно ПС където се извършва самата процедура.
Процедурата минава безгрешка и всичко точно ужким.
Да, ама Не - черен екран след това. Изтеглих по-нова версия на Acronis и нищо, все същия черен екран.
След доста четене, се оказа че в днешно време, при лаптопите трябва да се прави тъй наречения "reverse cloning" - новия диск да се сложи на мястото на стария вътре в лаптопа, а стария да се изкара в USB-кутия, а самата процедура да се извърши на самия лаптоп.
Ей тук е описано - http://kb.acronis.com/content/2931
Бях скептичен, че това ще промени нещо, но все пак го направих по описания начин и ... "О, чудо", лаптопа запали с новия диск.
Та така, ако някой се блъска с подобен проблем, да опита "reverse cloning".
Доколкото правилно прочетох по форумите на Acronis.com, проблема се дължи на това, че при лаптопите често се ползвала "друга геометрия" - на ниво BIOS, вместо X на брой глави и Y брой цилиндри , логически се ползвали X+T на брой глави и Y-Z на брой цилиндри. Нямам идея дали това с геометрията е вярно и ако е вярно, защо така се прави. Мога само да предполагам, че е свързано с вградените в лаптопите анти-шок технологии.