Резултати от 1 до 6 от общо 6

Смяна на диск на лаптоп чрез "Disk cloning"

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #1

    Смяна на диск на лаптоп чрез "Disk cloning"

    Преди десетина дена се сблъсках с този проблем - да сменя диска на ThinkPad T61 чрез клониране чрез Acrosnis, който е в HBCD. Направих я процедурата така както си я знам от едно време - диска се демонтира от лаптопа и заедно с новия диск се закачат за стационарно ПС където се извършва самата процедура.
    Процедурата минава безгрешка и всичко точно ужким.
    Да, ама Не - черен екран след това. Изтеглих по-нова версия на Acronis и нищо, все същия черен екран.

    След доста четене, се оказа че в днешно време, при лаптопите трябва да се прави тъй наречения "reverse cloning" - новия диск да се сложи на мястото на стария вътре в лаптопа, а стария да се изкара в USB-кутия, а самата процедура да се извърши на самия лаптоп.
    Ей тук е описано - http://kb.acronis.com/content/2931
    Бях скептичен, че това ще промени нещо, но все пак го направих по описания начин и ... "О, чудо", лаптопа запали с новия диск.


    Та така, ако някой се блъска с подобен проблем, да опита "reverse cloning".
    Доколкото правилно прочетох по форумите на Acronis.com, проблема се дължи на това, че при лаптопите често се ползвала "друга геометрия" - на ниво BIOS, вместо X на брой глави и Y брой цилиндри , логически се ползвали X+T на брой глави и Y-Z на брой цилиндри. Нямам идея дали това с геометрията е вярно и ако е вярно, защо така се прави. Мога само да предполагам, че е свързано с вградените в лаптопите анти-шок технологии.



  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,572
    #2

    Re:Смяна на диск на лаптоп чрез "Disk cloning"

    Мерси за споделеното. Замислях да сменя диска на лаптопа с нещо по голямо и да правя точно клониране чрез Акронис. Спести ми една камара четене и чудене. Мерси.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Apr 2002
    Мнения
    1,395
    #3

    Re:Смяна на диск на лаптоп чрез "Disk cloning"

    Mitko, на Thinkpad има hidden partition пробвай със:

    Lenovo ThinkVantage® Rescue and Recovery™


    Имаше готова програма от Леново която ти клонира целият диск заедно със скрития партишън


  5. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #4

    Re:Смяна на диск на лаптоп чрез "Disk cloning"

    dash,

    При неуспешното "стандартно" клониране, се оказа че скрития системен партишън се е копирал някак си по-добре от другия партишън и мога да бутвам от него. В смисъл, че не ми беше проблем да му прасна една пълна инсталация от системния партишън и да го докарам до фабрично състояние. А освен това разполагах и с Recovery дискове, така че дори този системен партишън не ми беше нужен.

    Но целта беше да се направи именно чрез клониране, за да се запази напълно съществуващата конфигурация във вид на потребителски настройки и приложен софтуер. Е, получи се, но не чрез "стандартното клониране", а чрез "reverse cloning".

  6. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    704
    #5

    Re:Смяна на диск на лаптоп чрез "Disk cloning"

    Хм, аз съм клонирал дискове на лаптопи, верно Dell, не Lenovo, но никога не съм имал проблеми. Вероятно причината е, че винаги съм клонирал чрез създаване на image файл от оригиналният диск (докато е в лаптопа)директно на мрежата или на външен 3.5" USB диск, и после възстановяване на имиджа на новия диск, пак в лаптопа. Така че и в двата случая операцията е извършвана на лаптопа. За целта съм ползвал Hiren's BootCD и или ДОС-овската мрежа и Ghost или MiniXP и Ghost32.

  7. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #6

    Re:Смяна на диск на лаптоп чрез "Disk cloning"

    Така де, правил си го по правилния начин с "reverse cloning" и не си имал проблеми.
    Пък знам ли, може и да е въпрос на марка.
    Така или иначе, в горния линк от сайта на acronis, като някакво златно правило и обобщение е посочено при клонирането новия диск да се слага вътре в лаптопа.

  8.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. продавам хард диск за лаптоп 500 GB 2.5"
    От andi03 във форум Приключили продажби
    Отговори: 2
    Последно: 27-09-14, 13:34
  2. Отговори: 1
    Последно: 30-05-14, 15:01
  3. Отговори: 3
    Последно: 01-06-11, 14:25
  4. Необичаен проблем: "Winows - No disk"
    От Andysan във форум Windows
    Отговори: 11
    Последно: 06-12-07, 15:42
  5. Отговори: 22
    Последно: 18-04-07, 18:00

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе